O festivale Grape sa už od jeho prvého ročníka hovorí, že je mladším bratom Pohody. Aj tento rok by sa lepšia floskula hľadala len veľmi ťažko. Paralel medzi oboma známymi slovenskými festivalmi je totiž čoraz viac. Najmä v snahe zdokonaľovať to, čo sa vlani až tak nepodarilo.

Vypredané. Status quo, ktoré už týždeň pred začiatkom festivalu hlásila oficiálna stránka piešťanského Grape festivalu. Ľudia hľadali lístky do poslednej chvíle v dobrej viere, že aj keď meteorológovia sľubujú nepríjemne chladné počasie, tento rok bude v nejakom ohľade legendárny.

Minulý rok sa najviac skloňovali rady na baroch a silná búrka, ktorá nadobro prerušila sobotňajší program. Rok 2016 sa naopak do festivalových análov zapíše vďaka bezproblémovému priebehu. Napríklad na pivo sa tentoraz nečakalo takmer vôbec, o komfort návštevníkov bolo postarané vo vysokom štandarde, ktorý zahraniční novinári a bookeri obdivujú práve na spomínanej Pohode. Tento rok by boli rovnako nadšení aj z Grejpu.

No a program? Tomu tradične dominovala indie popová/rocková scéna a pulzujúca elektronika všetkých možných žánrov. Jednoducho povedané: výborná organizácia a kvalitní interpreti. Čo viac si festivalový návštevník môže želať?

Malé pódium neznamená malého interpreta

Je piatok večer a na hlavné pódium prichádza prvý headliner siedmeho ročníka - pesničkár Jake Bugg. Aj keď má rodák z anglického Nottinghamu len 22 rokov, za sebou má už vydanie troch štúdioviek s relatívne slušným hodnotením. Na Grejpe zazneli jeho najväčšie hity Two Fingers, Lightning Bolt, Broken či prvý singel z jeho najnovšieho albumu On My One.

Publikum si získal aj vďaka slaďáčiku Me and You, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani jeho najväšie hudobné ideály - bratia Gallagherovci. Jakeovi Buggovi by sa pri niektorých skladbách zišiel intímnejší stage, ktorý však z pochopiteľných dôvodov nebol v týchto podmienkach možný. Celkovo však jeho vystúpenie bolo z kategórie tých, ktoré nikoho neurazí, ale ani veľmi nezarezonuje.

Jake Bugg, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdJake Bugg odohral príjemný "zahrievací" koncert

To sa naopak nedá povedať o programe, ktorý nasledoval za ním. V jednom čase ste si mohli vybrať medzi dvoma skvelými zostavami. Na menšom pódiu sa predstavila francúzska štvorica Scarecrow, ktorá ukázala svoj pohľad na to, ako vyzerajú zdanlivo nespojiteľné žánre - blues a hip-hop. Chalani, ktorí spolu fungujú šesť rokov, priniesli do Piešťan energiu, ktorá mohla konkurovať najväčším hviezdam doterajších ročníkov. Spojenie skvelého francúzskeho hip-hopu, so všetkým, čo k nemu patrí, a černošského blues, ktorý sa najčastejšie kombinuje s rockom, privádzali návštevníkov do tranzu, v ktorom sa dalo do zbláznenia vyskákať. 

Druhou alternatívou predurčenej piatkovej hodinky bol Kanaďan Kaytranada, ktorý by sa nezmestil do žiadnej žánrovej škatuľky. Suzuki stan skákal pod náporom kombinácie hip-hopu, súčasného R&B a umne namixovaných elektronických žánrov, ktorých výpočet by zabral ďalších niekoľko riadkov. Publikum sa do jeho selekcie zamilovalo na prvý posluch, aj keď vystúpenie muselo predčasne skončiť pre nečakaného hosťa z davu, ktorý sa rozhodol vyskočiť na pódium.

Medzi najskloňovanejšie nočné hviezdy festivalu zase nepochybne patril hviezdny Dub FX, ktorý svojim fanúšikom po troch rokoch opäť predviedol nezameniteľný beatbox. Tentokrát aj v spojení s dvoma spoluhráčmi, ktorí jeho multižánrovej šou dodali ďalší rozmer.

Crystal Castles, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdCrystal Castles sa postarali o vrchol piatkovej noci

Epilepsia v podaní Crystal Castles a sklamanie z MØ

Hrdinami piatkového večera sa stali kanadskí Crystal Castles. Pravdaže, ak ste zo svetelnej šou elektronickej dvojice nedostali epileptický záchvat a neohluchli. Electropunk v kombinácii s temnými aranžmánmi zrejme nejednému fanúšikovi spôsobili pískanie v ušiach a ich hudbu neustál každý. Po koncerte ju viacerí opisovali ako šialenú, za čo zrejme môže kvílivá melódia miestami sprevádzaná krikom novej speváčky. Edith Frances koncertovaniu Crystal Castles vôbec neuškodila, aj keď znela o poznanie inak ako jej predchodkyňa Alice Glass a s náročnými partmi sa dokonca vysporiadala o niečo lepšie.

Najväčšou piatkovou hviezdou bola, ktorá sa vrátila po vlaňajšom koncerte prerušenom búrkou. Jej indie/elektro-popové skladby sa skvelo počúvajú a potešia srdiečko nejedného milovníka priamočiarej, no nie prvoplánovej hudby. Avšak aj keď predstavila všetky najväčšie hity z jej prvého albumu No Mythologies to Follow a viacero noviniek, jej vystúpenie nadchlo asi tak, ako keby niekto stlačil play a premietal jej hologram na pódiu. Dokonalé nástupy, čistá intonácia a rytmus bez chybičky sa niesli celým jej koncertom, dokonca aj vtedy, keď skákala a mala stage diving. Áno, šou treba, ale keď na koncerte skladby znejú ako z CD-čka, niečo tomu napriek zvukovej dokonalosti chýba. Po koncerte som bola presvedčená, že svoju úlohu tu zohral playback, zdroj z produkcie festivalu nám to však poprel.

Z menej známych mien o pár hodín skôr sympatickým výkonom a zaujímavou tvorbou prekvapila americká indiepopová speváčka Norma Jean Martine, ktorá na vydanie svojho debutu ešte len čaká. Fanúšikov si však získava už teraz a zopár jej ich určite pribudlo aj v Piešťanoch.

MØ, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdMØ znela ako z CD

O vrcholy sa postarala aj domáca scéna

Festival Grape tradične ponúka aj množstvo koncertov domácich kapiel, ktorých najvýraznejším spoločným menovateľom je, že ich (až na pár výnimiek) nehrá žiadne iné rádio, len verejnoprávne Rádio_FM. Jednou z najpopulárnejších kapiel z tohto nášho nemainstreamového súdka je skupina Billy Barman, ktorá je vďaka spevákovi/organizátorovi Jurajovi Podmanickému na Grejpe doma. Aj tento rok ju na pódiu privítal dav nadšených fanúšikov, ktorí zborovo odspievali texty hitov ako Traja, Na laze oremovom, Cigánska či Mama. Nechýbal ani hosť z najnovšieho singla Miletička, raper Vec, ktorý v sprievode kapely ponúkol aj svoju hitovku Branči Kováč.

"Počas festivalu sa do vysielačiek narozprávame viac ako dosť, preto naša kapela Billy Barman hrala už prvý deň. Zahrali sme si jeden z najlepších koncertov, pred pódiom sa zabávalo viac ako sedemtisíc ľudí, proste fajn. Toto leto sme hrali málo, sústreďujeme sa nahrávanie nového albumu, u Mareka Rakovického máme objednané štúdio na prvý a druhý septembrový týždeň. Už máme aj zabookovaný na 26. novembra Majestic Music Club, kde ho pokrstíme. Vo februári a marci potom vycestujeme na šnúru," prezradil Podmanický pre TASR.

Juraj Podmanický, Billy Barman, Grape 2016 Zdroj: Marko ErdJuraj Podmanický si s kapelou Billy Barman užil domáci koncert

Aj sobota sa niesla v znamení slovenských interpretov, ktorí publikum na festivaloch každoročne presviedčajú o tom, že naša scéna sa posúva míľovými krokmi dopredu. V námorníckej modrej to ukázala najmä Jana Kirschner, ktorej publikum ležalo pri nohách. Z jej skladieb, hlasu a kapely, s ktorou je dokonale zohratá, behá až mráz po chrbte. Už dávno nie je dievčaťom, čo v krátkom tričku spieva Modrú (hoci aj tá na koncerte zaznela). Len zrelý interpret akým dnes Jana nepochybne je, dokáže fanúšikom ponúknuť toľko emócií a zážitku z dobrej hudby. Milovníci projektu Moruša aj predchádzajúcej platne Krajina rovina síce pocítili absenciu klávesov a energie Eddieho Stevensa, napriek tomu dopadla premiéra speváčky na Grape veľmi dobre.

"Bolo to náročné, ale krásne. Akurát ten čas, ešte nebola noc, človek na to nie je úplne pripravený, tak si to musí odmakať. Denné svetlo je neúprosné, tak to musí byť nárez. Leto mám pracovné, veľmi pracovné, obidvaja sa nejak míňame, Eddie hrá tiež koncerty po Európe, dnes hrá na Szigete. Mal s nami dnes hrať, ale zistili sme, že to nestihne. Škoda, pretože mne sa lepšie hrá, keď je na pódiu on, je to moja druhá polovica. Čakám na to, že si ešte leto užijem, chystáme sa na jeden chorvátsky ostrov a verím, že tam budeme mať aspoň päť dní kľud," uviedla speváčka pre TASR na margo koncertu aj svojich najbližších plánov. Na pódiá sa vráti na konci septembra, kedy v Trnave odštartuje turné Takmer sólo 2016.

Prečítajte si: Jana Kirschner: Pesničkári v každej dobe hodnotili dianie, mlčať dnes by bol hriech

Jana Kirschner, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdJana Kirschner bola očarujúca, ešte lepšie by koncert vyznel po zotmení

Počas sobotného popoludnia sa okrem iných predstavili aj spomínaní Swing Society Orchestra, ktorí na hlavnom pódiu uviedli do života svoj debutový album, či trio Longital, ktoré v slovenskej premiére predstavilo viacero skladieb z pripravovaného albumu Divoko. Okrem koncertov na počúvanie nechýbali ani slovenské kapely, pri ktorých sa dalo poriadne vyskákať - tradične veselo bolo na koncertoch Pudingu pani Elvisovej či skupiny Para. Tá navyše odohrala naozaj špeciálny koncert, keďže jej na pódiu robila spoločnosť dychová sekcia zo Swing Society Orchestra, dídžej a producent B-complex alias Matia, violončelista Jozef Lupták a herec Robo Roth. Cenu za najlepšiu atmosféru na koncerte vyhráva práve táto "brutálna zostava".

Priaznivcov elektroniky zase na iných pódiách potešili Yanko Král, FVLCRVM alebo Jimmy Pé a na Red Bull Containeri si počas oboch dní prišli na svoje aj fanúšikovia hip-hopu.



Rezeň na vozíčku

Ak by sme hľadali medzi hudobníkmi najväčšieho tohtoročného grejpáckeho hrdinu, bol by ním určite gitarista a spevák Jozef Rezník. Ten totiž nedávno utrpel ťažkú zlomeninu nohy a má za sebou operáciu kolena, napriek tomu odohral dva plnohodnotné koncerty a na ďalšom hosťoval. Najskôr sa na pódiu objavil v jednej skladbe na koncerte Bad Karma Boy, potom so svojou vlastnou kapelou Walter Schnitzelsson, ktorej vystúpenie malo dostatok energie aj napriek tomu, že ho frontman odohral po sediačky, a napokon so spomínanou Parou, v ktorej hrá na gitaru.

"Som späť, aj keď zatiaľ iba na vozíčku či stoličke. Takže zatiaľ staticky a ešte je aj trocha problém s cestovaním. My máme radi festival Grape, a zrejme aj oni nás, keďže je to už piaty koncert našej skupiny (Walter Schnitzelsson, pozn. red.). Hralo sa nám fantasticky, dostali sme dobré pódium, ľudia boli veľmi vďační, napriek tomu, že som celý koncert odsedel. Dnes nás veľmi podržali, patrí im naša vďaka," povedal pre TASR hudobník prezývaný Rezeň.

Para, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdZraneného Jožka Rezníka nabili fanúšikovia energiou

Previnilý plezír (ne)musí byť celý zlý

Festival potešil aj milovníkov recesie či zblúdilých fanúšikov toho najobohranejšieho mainstreamu. Na mini pódiu s názvom Celé zle zneli donekonečna skladby, ktoré u väčšiny z nás svietia na zozname s nápisom "Guilty pleasure". Evidentne, aj keď sa k tomu neradi priznávame, Slováci si stále radi "zaškriekajú" Barbie Girl a iné hity 90-tych rokov. Nápad sa pochopiteľne stretol aj s kritikou, veď na čo niekto chodil na festival plný koncertov zaujímavej neopočúvanej hudby, ak by chcel aj tak počúvať staré popové odrhovačky, ktoré celý rok kritizujeme, keď ich hrajú v rádiu? Zrejme sa však nenašiel nikto, kto by tam strávil viac času než na iných scénach, napokon, zo strany organizátorov išlo najmä o srandu.

Podvečerné sadnutie na trávu sa dalo v sobotu absolvovať pri nemeckých Milky Chance. Samozrejme došlo aj na ich notoricky známy hit Stolen Dance. Príjemný koncert kazil iba dojem, že ich skladby sú beznádejne neoriginálne. Či ide iba o ďalší one hit wonder ukáže zrejme až ich druhý album, ktorý pripravujú na nadchádzajúce obdobie. Jedným z najväčších prekvapení bola belgická zostava Oscar and the Wolf. Štvorica predviedla koncert plný emócií a skvelej elektroniky skĺbenej s indie rockom. Zostava, ktorá zahrala aj hity Strange Entity či Joaquim, sa zaradila sa medzi rozrastajúcu sa paletu talentovaných Belgičanov, ktorých Grejp doteraz hostil (Bathazar, Selah Sue a ďalší) a opäť potvrdila, že aj malá neanglofónna krajina môže produkovať medzinárodne životaschopné kapely.

Bez jediného zaváhania odohrali po všetkých stránkach výnikajúci koncert Bloc Party. Ich vystúpenie malo v sebe skrátka všetko, čo nesmie na pódiu chýbať – energiu, úprimnosť, ale aj výborné živé prevedenie repertoára, presné a prepracované bicie, či chémiu na pódiu. O nič horší nebol ani belgický producent Netsky, ďalší z interpretov, ktorí nemohli pre búrku odohrať svoj koncert minulý rok. Skvele namiešané songy roztancovali každého, kto sa nimi nechal uniesť.

Bloc Party, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdBloc Party potvrdili pozíciu headlinera

Ak po minulé roky strádali návštevníci na komforte, tentokrát sa im to organizátori snažili vynahradiť. A úspešne. Nechýbala pitná voda, rady na sprchy a toalety sa zmenšili a pivo ste dostali takmer okamžite. Grape 2016 je za nami a ukázal vyrovnaný ročník, v ktorom by ste chyby našli len ťažko.

"Všetky kapely prišli, odohrali výborné koncerty, mali sme skvelý zvuk na hlavnom pódiu, ale myslím, že na všetkých pódiách je zvuk výborný. Všetci, ktorých tu na letisku stretávame, a je ich veľa, sú spokojní. Veríme, že sa zlepšujeme, aj keď stále je čo zlepšovať. Nás posunulo aj to, že sme boli týždeň pred začiatkom vypredaní, čo sa len tak festivalu na Slovensku nestáva. Aj to je znak toho, že nám ľudia dôverujú a veria, že pripravíme pekný festival," povedal pre TASR jeden z hlavných organizátorov Ján Trstenský.

Medial Banana, Grape festival 2016 Zdroj: Marko ErdGrape festival 2016 Zdroj: Marko ErdGrape festival 2016 Zdroj: Marko ErdĎalšie fotografie Marka Erda nájdete v galérii a na našom Facebooku

Autori: Kristína Jurčišinová, Patrik Marflák + citácie z TASR
Foto: Marko Erd