Minulý piatok sa vo vypredanom Randal Clube predstavila kapela Zoči Voči a kapela MF so svojím Navždy v nás Tour 2023. Dôvodom na turné väčšinou býva vydanie nového albumu, ale v tomto prípade išlo jednoducho o stretnutie spriaznených kapiel so svojimi skalnými fanúšikmi, čo v posledných rokoch nebolo samozrejmosťou. Prečítajte si reportáž Romana Kubovicsa.

Piatkový večer na domácej pôde netradične otvárala o pár rokov dlhšie fungujúca formácia Plus Mínus. Nešlo však o typické predkapelové hranie, bratislavská punková stálica vystúpila v ulohe vzácneho špeciálneho hosťa večera. Neskôr od svojich nasledovníkov dostala uznanie, že nebyť takýchto kapiel, možno by nikdy nezačali hrať. Plus Mínus v skromnej dvojčlennej zostave zaobalili svoje skladby do unplugged verzie, milovníci energického punku, rocku a metalcoru tak mohli šetriť sily na zvyšok večera a spoznať známe skladby v inom šate.

Druhý dych im vrátil najlepšiu formu

Prvou z dvojice hlavných kapiel bola kapela MF. Turné nesie názov podľa jej singla Navždy v nás, ktorý kapela chcela propagovať ešte pred turné, ale napokon sa viac sústredila skôr na prípravu svojho koncerného setu. Pop-punková zostava je na scéne už dve desaťročia, niekoľkokrát však mala pauzu a začínala odznova v rôznych formáciách. Od roku 2019 sa k spevu vrátil zakladajúci člen Martin Guriš a kapela chytila ten správny smer. S pravidelnou intenzitou teší fanúšikov novými skladbami, ktoré tvorili úvodnú časť setlistu.

Najlepšie im vyšla novinka Noc sa nekončí a ja sa teším, že kapela je v najlepšej kondícii za poslednú dekádu, odkedy som ju začal vnímať. Na začiatku druhej polovice večera sme sa dočkali punkovej verzie skladby Vetroň od Hexu, Ďuricovho hitu Neľutujem alebo aj Ľudia nie sú zlí od IMT Smile. Tento nezvyčajný krok pritiahol pred pódium aj posledných ľudí od baru a koncert MF vrcholil staršími skladbami ako NádejNezáleží. Po zhliadnutí tohto koncertu vnímam, že cieľ, ktorý si kapela dala pred rokmi, že chce svoju tvorbu posunúť nad úroveň garážovej kapely, sa jej plne darí a verím, že bude príjemným spestrením tohtoročných letných festivalov.

MF v Randali, 10.3.2023 Zdroj: Branislav Vartovník

Zo samoukov profesionáli

Kapela Zoči Voči v mojich očiach patrí k najviac nedoceneným kapelám zo strany mainstreamových médií. Keď sa však na to pozriem z druhej strany, vôbec na tom nezáleží. Chalani, ktorí sú na scéne už od roku 2004, patria k tomu najlepšiemu, čo na domácej rockovej scéne máme. A vôbec nevadí, že slovenské rádiá si nevšimli ich potenciálne hity ako Klamem, Nad Prahou alebo Chlapi neplačú. O to intenzívnejší je totiž vzťah tejto kapely so svojimi fanúšikmi, presne ako možno predpokladať aj podľa jej názvu.

Zostava okolo speváka a gitaristu Michala Žitňanského s intenzívnou pravidelnosťou vyráža na šnúry po kluboch, kde sa teší vždy plnému hľadisku a ani tentokrát tomu nebolo inak. Vždy, keď ideme na ich koncert, bojím sa, že už budeme príliš starí, ale opak je pravdou. Zmes ľudí publiku bola aj tentokrát od násťročných až po päťdesiatnikov.

Zoči Voči v Randali, 10.3.2023 Zdroj: Branislav Vartovník

Úvod koncertu patril skladbám StratenýNeverím v zázraky a publikum žilo s kapelou až do konca. Novšie skladby Pondelok alebo Rany mali rovnako nadšenú odozvu ako vyššie spomínané hity alebo skladby, ktoré Zoči Voči desať rokov nehrali. Takou pesničkou je napríklad Slovami opísať, ktorú kapela vytiahla na koncerte po takmer dekáde a tešila sa takej istej pozornosti ako skladba Čerešne. Tú kapela v refréne rozdelila na časť, ktorú spievali muži, a časť, kde sa viac vybláznili ženy. Aj v tomto smere je na zložení publika vidieť, že hoci sa Zoči Voči radia medzi punk-rockerov, nebránia sa ani chytľavým popovým skladbám zameraným skôr na ženské publikum. Príkladom je skladba Romantik s prvkami ska a textom o mladíckej zamilovanosti.

Vždy, keď príde akustická vsuvka so skladbami ako Nad Prahou alebo Chlapi neplačú, viem, že koncert je už v polovici. Formácia počas neho vzdala hold aj svojim kolegom z formácie Plus Mínus: "Vy ste tí, vďaka ktorým sme pred rokmi začínali v garáži a dnes sme tu," priznal Michal Žitňanský. Následne tlmočil odkaz publiku: "Ak ste tu takí, čo vedia hrať na gitare, nebojte sa a založte si kapelu. Hrajte a zabávajte sa a možno to dopadne aj takto," rozprestrel ruky ukázal na svojich kolegov, medzi ktorými boli aj zakladajúci členovia Filip Miko (basgitara), Vlado Kovár (bicie) alebo aj služobne najmladší člen kapely Juro Štefánik, ktorý sa ku kapele pridal v roku 2017.

Šnúra je aktuálne v polovici, pokračovať bude v Košiciach (17.3.), Prešove (18.3.), Trenčíne (24.3.) a Žiline (25.3.).

Autor: Roman Kubovics

Súvisiaci interpreti: MF, Zoči Voči