Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Miro Žbirka v Bratislave: Symbióza Vivaldiho s Beatles čaru Vianoc svedčí

Miro Žbirka v Bratislave: Symbióza Vivaldiho s Beatles čaru Vianoc svedčí

16.12.2017 - 19:00 | Ivan Straka

Písať o tom, že Miro Žbirka je stálicou na našej scéne s nezanedbateľnou základňou fanúšikov, by bolo nosením dreva do lesa, alebo skôr ľadu na zimný štadión. Uvedené podobenstvo je úplne mieste, keďže práve tento spevák a hudobník vystúpil 13. decembra na jedinom slovenskom koncerte vo vypredanej hokejovej aréne Ondreja Nepelu.


Jeho koncert sa uskutočnil v rámci špeciálneho Vianočného Symphonic Tour 2017. Aj po polstoročí pôsobenia v hudobnej branži je Miro Žbirka, všeobecne známy pod prezývkou Meky, stále aktívny nielen ako spevák a hudobník, ale aj ako skladateľ a textár. V minulom roku okrem koncertnej šnúry Road To Abbey Road stihol vydať životopisnú knihu Zblízka a splnil si svoj veľký sen, keď po dlhých rokoch vystúpil s Marikou Gombitovou na jednom pódiu.

Spevákove aktivity do istej miery stlmili zdravotné ťažkosti na začiatku tohto roka, na radosť svojich priaznivcov však už vo februári prezradil médiám svoj plán pripraviť vianočné koncerty za účasti filharmónie, keďže podľa jeho slov mu vystupovanie so "symfoňákom" už chýbalo. Naposledy podobnú šnúru uskutočnil v roku 2011 a vzápätí nato vydal úspešný Symphonic Album. Správnosť tohto rozhodnutia potvrdil aj fakt, že už v októbri bol bratislavský koncert beznádejne vypredaný.

Filharmónia tentokrát v hlavnej úlohe

Počas tohtoročného turné v troch českých mestách a v Bratislave ho sprevádza Filharmonie Bohuslava Martinů zo Zlína pod vedením Adriana Kokoša, s ktorým ho spája predchádzajúca niekoľkoročná spolupráca i priateľstvo. Filharmonici koncert aj otvorili, keď zahrali orchestrálnu suitu na témy Žbirkových piesní Melodicon, pochádzajúcu zo spomínaného symfonického albumu.

Búrlivým potleskom potom publikum privítalo hlavného protagonistu večera, ktorý najprv sprevádzaný len filharmonikmi zaspieval Baladu o poľných vtákoch (s takým úspechom, ktorý Mirovi priniesla, v čase jej vzniku tvorcovia nepočítali) a Jesennú lásku s neprekonateľným textom Miroslava Válka. Po týchto sláčikmi nabitých skladbách sa k filharmónii na pódiu pridali členovia Mirovej sprievodnej kapely, ktorú pre tento projekt nazval Magnet.

Miro Žbirka v Bratislave, Symphonic Tour 2017

Okrem dvoch dlhoročných spolupracovníkov – producentov a gitaristov Honzu PonocnéhoHonzu Horáčka, sa po spevákom boku predstavili nové tváre - basgitarista Kryštof ''Chris'' Mašek (známy aj ako člen zavedenej revivalovej skupiny Red Hot Chili Peppers Prague), klávesista Tomáš Jochmann (napriek mladému veku považovaný kritikmi za jedného z najlepších českých jazzových pianistov) a bubeník Roman Vícha (v súčasnosti hrá o. i. aj v kapele Ewy Farnej).

Osvedčené hity aj spomienky

Miro v sprievode skupiny a zlínskej filharmónie divákom na "zimáku" priniesol najväčšie hity svojej kariéry, samozrejme všetky sa do setlistu nemohli dostať ("máme veľa hitov a nevošli by sa do jedného koncertu..."), a tak jeho súčasťou bolo aj Medley zložené z časti piesní V slepých uličkách, Nechodí, Katka a Prvá. Publikum nadšene reagovalo zakaždým už pri prvých tónoch piesní a mnohé z nich odspievalo so spevákom, ktorý si atmosféru v aréne viditeľne užíval.

Platilo to aj v prípade skladieb Zažni, Múr našich lások, Len s ňou (s textom Jožka Urbana), či Denisa (venovanej Mirovej prvorodenej dcére, ktorá na koncerte medzi divákmi tiež nechýbala). Spevák sa predstavil v dobrej hlasovej kondícii a živo komunikoval s publikom, v príhovoroch nechýbal jeho príslovečný anglický humor či vtipné spomienky (napríklad, ako chodieval za mlada na zimný štadión, "keď ešte Golonka nehrával"). V publiku zaregistroval svojich starých známych, vrátane textára Kamila Peteraja.

Miro Žbirka v Bratislave, Symphonic Tour 2017

Atraktívni hostia podčiarkli sviatočný charakter koncertu

Tohtoročný vianočný koncert bol výnimočný nielen adventnou atmosférou, ale aj kvôli atraktívnym hosťom, ktorých si Miro na turné pozval. Ako prvá vystúpila aj na Slovensku obľúbená česká speváčka Lenka Filipová. Spontánne prijatie u publika bolo priamo úmerné jej prirodzenému vystupovaniu. Aj v súvislosti s nedávnymi zdravotnými problémami vyzneli Lenkine slová, ktorými sa divákom prihovorila, emotívne. Do kontextu predvianočných pocitov tak jej pieseň Strážný anděl vhodne zapadla. Za sprievodu filharmonikov k nej pridala inštrumentálnu 1. vetu z koncertu D-Dur Antonia Vivaldiho a ponúkla tak malú ukážku svojich gitarových zručností. Rozlúčila sa osudovou piesňou svojej kariéry Zamilovaná, ktorú zaspievala s kombinovaným francúzsko-českým textom.

Druhým exkluzívnym hosťom Mira Žbirku bol známy český husľový virtuóz Jaroslav Svěcený, zanietený propagátor klasickej hudby, ktorému však spájanie klasiky s populárnou hudbou nie je vôbec cudzie (aj na Slovensku ho mnohí poznajú z projektu Vivaldianno). Spoločne s Mekym najprv predviedli slávny hit skupiny Beatles Yesterday – podľa mňa prvý vrchol večera, potom zahral vlastnú kompozíciu Strings for New York City. Súčasťou jeho vystúpenia boli aj dve časti z najznámejšieho Vivaldiho diela Štyri ročné obdobia.

Svěcený vo svojom príhovore označil Mekyho za skvelého profesionála európskeho formátu, ktorý stále zostáva samým sebou a aj napriek svojim úspechom je skromným človekom, čo je podľa neho vzácny úkaz v dnešných časoch. "Mira Žbirku budú určite hrať aj po dvesto rokoch spolu s Vivaldim, lebo jeho hudba je rovnako nadčasová," dodal Svěcený.

Pravidelnou súčasťou veľkých Mirových koncertov býva česká speváčka Martha a ich spoločný duet Co bolí to přebolí. Nebolo tomu inak ani teraz, a hoci od vzniku tejto piesne uplynulo už viac než šestnásť rokov, oboch jej protagonistov akoby sa čas vôbec netýkal. Druhým vrcholom večera bola Hey Jude od Beatles. Refrén tejto piesne zdvihol všetkých v hľadisku zo sedadiel a eufória spoločného spevu a tlieskania do rytmu u publika nemala konca, čo nenechalo chladným ani inak vážneho dirigenta Adriana Kokoša, ktorý neodolal a vlnil sa v rytme.

Adventným prekvapeniam však ešte nebol koniec. Záver patril dvom vianočným piesňam, okrem vlastnej Vianočnej (o prímerí) aj Lennonovej Happy Xmas (The War Is Over), pri ktorých sa k spevákovi, skupine a filharmónii pridal Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu, pričom obe vianočné piesne pre tento účel zaranžovala talentovaná Ľubica Čekovská. Krajší záver vianočného koncertu si publikum ani nemohlo predstaviť.

Miro Žbirka v Bratislave, Symphonic Tour 2017

Pozitívne emócie až do konca

Krásne emócie, radosť, nadšenie i pocity spolupatričnosti by sa v hokejovej aréne dali krájať. Na záver Meky potešil publikum, keď avizoval, že v novom roku sa s ním určite stretneme naživo znovu. Mininálne v decembri 2018 v Žiline a v Košiciach, kde sa predstaví s podobným programom ako teraz v Bratislave. Okrem toho opäť plánuje nahrávanie nového albumu v londýnskom Abbey Road, takže tých vystúpení bude po vydaní nahrávky určite viac.

Koncert Mira Žbirku a jeho hostí na bratislavskom Zimnom štadióne znamenal pre všetkých, čo ho navštívili, príjemný a povznášajúci zážitok a udalosť, ktorá bude ešte dlho rezonovať v spomienkach. Súdim tak aj podľa spontánnych reakcií návštevníkov koncertu. Arénu opúšťali neradi, ale nabití pozitívnou energiou, ktorú im dodala aj záverečná "pohodovka" Mám rád. Symbióza sláčikov a hitov Mira Žbirku teda opäť elegantne zafungovala, osobitne v tomto predsviatočnom období.

Setlist koncertu Vianočné Symphonic Tour Mira Žbirku v Bratislave:
(13. 12. 2017, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

1. Melodicon - orchestrálna suita (Filharmonie Bohuslava Martinů) - Motýľ admirál, Miliónkrát, Co bolí to přebolí, Atlantída
2. Balada o poľných vtákoch
3. Jesenná láska
4. Zažni
5. Múr našich lások
6. Len s ňou
7. Medley (V slepých uličkách, Nechodí, Katka, Prvá)
8. Denisa
9. Strážný anděl (spev: Lenka Filipová)
10. 1. veta z koncertu D-Dur (A. Vivaldi, sólo na akustickú gitaru: Lenka Filipová)
11. Zamilovaná / Je L'Aime À Mourir (spev: Lenka Filipová)
12. Miliónkrát
13. Co bolí to přebolí (duet s Marthou)
14. All You Need Is Love (The Beatles cover)
15. Yesterday (The Beatles cover, spev: Miro Žbirka, sólo na husle: Jaroslav Svěcený)
16. Leto (A. Vivaldi, sólo na husle: Jaroslav Svěcený)
17. Strings for NYC (sólo na husle: Jaroslav Svěcený)
18. Zima (A. Vivaldi, sólo na husle: Jaroslav Svěcený)
19. Hey Jude (The Beatles cover)

Prídavky:
20. Atlantída
21. Vianočná (O prímerí)
22. Happy Xmas (The War Is Over) (John Lennon cover)
23. Mám rád

Miro Žbirka Symphonic Tour 2018:

15. 12. 2018 - Žilina
18. 12. 2018 - Košice

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Autor: Ivan Straka
Foto: Nogup Agency


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti