Včerajšie udeľovanie cien Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) v bratislavskom Majestic Music Clube prinieslo celkom prekvapivé mená víťazov. V konkurencii známejších mien bodovali vďaka hlasovaniu poroty najmä skupiny The Youniverse a ČAD, ktorých členovia získali po dve sošky, cenu Album roka zase získala skupina Korben Dallas.

Ceny ZAI sa v stredu udeľovali už po pätnásty raz, napriek tomu nepatria medzi ostro sledované hudobné ocenenia. To, že sa o nich zvykne hovoriť a písať ako o "slovenských Grammy" súvisí najmä s tým, že o nich rozhodujú výlučne hudobníci a ľudia z hudobného priemyslu, nie fanúšikovia. Pri reálnom porovnaní ich významu a prestíže s americkými Grammy to však samozrejme nemožno brať inak než ironicky (v zmysle Aká krajina, také Grammy).

Ich výsledky napriek tomu bývajú celkom zaujímavé. Slovenská hudobná "akadémia" totiž často zviditeľňuje mená, ktoré si pozornosť zaslúžia, či už preto, že prinášajú do slovenskej hudby niečo nové a svieže, alebo sú stálicami, ktoré však hudobne nestagnujú a posúvajú sa vpred. Aj tento rok v kategóriách pre hudobníkov bodovali kapely, ktoré širokej verejnosti zrejme nie sú až také známe, no patria k tomu najlepšiemu, čo súčasná slovenská scéna ponúka.

Pišta Vandal ďakoval Tublatanke aj Mikovi Hladkému

Skupinou roka sa stala kapela ČAD, ktorej charizmatický frontman Štefan Chrappa alias Pišta Vandal zároveň triumfoval v kategórii Spevák roka. Jedna z popredných kapiel slovenskej metalovej scény funguje už od roku 1994 a na konte má šesť albumov, pričom za tri z nich získala cenu Nahrávka roka v kategórii Hard & Heavy v ankete Radio_Head Awards. V roku 2019 vydala novú štúdiovku Zabi ma, s ktorou bude zrejme u poroty Rádiohláv opäť patriť k favoritom, no ešte predtým aj vďaka tomuto albumu získala dve ocenenia od ZAI.


"Je to zvláštny pocit, ale je to pocit hlbokej vďačnosti a vlastne aj pokory, že niekto si vašu prácu všimne a niekto ju ocení. Na druhej strane, tak isto by sme to robili, aj keby ju nikto neocenil. Tak vnímame muziku, je to o radosti a tom, že môžeme dávať veci zo srdca von," povedal Pišta Vandal pre TASR. "Som rád, že to oceňujú ľudia, čo chodia na naše koncerty. Zámerne ich nenazývam fanúšikovia, my sme v podstate jedna scéna, jedna veľká kapela, kde ide iba o vášeň. Na našej undergroundovej scéne sú ľudia ochotní hodiny sa rozprávať o hudbe. Fungujeme v tej našej podzemnej scéne, ale že nás ocení niekto, kto formoval dejiny slovenskej populárnej hudby, tak za to pociťujem veľkú vďačnosť."

Narážal tým okrem iných členov ZAI najmä na šéfa zväzu Martina Sarvaša, ktorý je známy najmä ako niekdajší dvorný textár a manažér Tublatanky. Zaujímavosťou je, že v kategórii Spevák roka vystriedal práve jej frontmana, minuloročného laureáta Maťa Ďurindu. Vo svojej ďakovnej reči si Pišta zaspomínal, ako sa dostal k metalovej hudbe, že za to vďačí práve Tublatanke a jej albumu Žeravé znamenie osudu, keď sa mu podarilo prehovoriť mamu, aby mu ju kúpila namiesto platne skupiny Vidiek, ktorú ona preferovala. Poďakoval aj spevákovi skupiny Gladiator Mikovi Hladkému, ktorý mu cenu odovzdával, za to, že na Slovensku naštartoval thrash metal. Vyznelo to však s ironickým podtónom, keďže je známe, že štýl nitrianskej kapely sa od tvrdej hudby postupne zmenil na neškodný pop rockový mainstream.

Speváčka The Youniverse vynikala odvážnym outfitom, Korben Dallas chýbali

Objavom roka sa stala skupina The Youniverse na čele so speváčkou a autorkou Tammy Nižňanskou, ktorá zároveň získala aj ocenenie ako Speváčka roka. Kapela, ktorej druhým zakladajúcim členom je gitarista, spevák a skladateľ Jerguš Oravec, vznikla v roku 2015, o rok na to vydala EP s názvom Raise Hell, Kid a následne v roku 2018 debutový album CMYK.

"Teším sa z objavu roka, pretože to je aj zásluha chalanov z kapely. Speváčka roka ma veľmi prekvapila aj pobavila. Samozrejme, je to príjemné, vyhrávať je vždy príjemné. Mojím najväčším snom je cena Grammy, teraz máme za sebou slovenské Grammy, tak ideme ďalej. Musíme pracovať ďalej tak ako doteraz, robiť kvalitné veci. Postupne budeme od februára vydávať nové single," konštatovala Tammy po udeľovaní cien.

Pri ich samotnom preberaní však moderátora večera, skúseného, vždy pohotového a dobre naladeného Petra Kočiša, celkom zaskočila. Pomerne ostro totiž dala najavo, že ju dlhé reči počas odovzdávania cien na pódiu nebavia. Okrem toho už od samého začiatku večera budila medzi prítomnými rozruch svojím odvážnym outfitom, ktorý v niektorých partiách viac odhaľoval, než zakrýval. Počas vystúpenia kapely, ktoré bolo bodkou za slávnostným večerom, však táto excentrická rebelka ukázala, že obe ceny dostala spolu so svojimi spoluhráčmi oprávnene. Originálna hudba, skvelý hlas a výborný výkon celej kapely určite väčšinu prítomných presvedčili, že The Youniverse sa oplatí ďalej sledovať.


Martin Sarvaš ocenil generačnú výmenu

Najlepším albumom roka 2019 sa stal Bazén skupiny Korben Dallas. Jej členovia, ktorí tento týždeň predstavili nový singel s Anetou Langerovou, sa však udeľovania cien nemohli zúčastniť. Zväzu poďakovali aspoň v statuse na sociálnej sieti. Hoci kapela je na scéne už takmer desať rokov a stala sa dobre etablovanou súčasťou slovenskej scény, ktorej koncerty v menšich i väčších kluboch sú pravidelne vypredané, veľké médiá to príliš nereflektujú. Aj preto je chvályhodné, že mimo spomínaného Rádia_FM si tvorbu Korben Dallas všimli a ocenili ju aj ľudia zo ZAI.

Predseda Rady ZAI Martin Sarvaš to okomentoval slovami: "Zažívame obrovskú generačnú výmenu. Musíme si priznať, že napriek nomináciám dinosaurov slovenského popu a rocku zvíťazili nové, neopozerané tváre a zaujímavé albumy. To je na tom najlepšie. Že hlasovanie prinesie výsledky, s ktorými sa všetci dokážeme stotožniť," uviedol a pre TASR dodal: "Mne sa prekvapivo asi najviac páčia práve tohtoročné výsledky. Mám rád túto hudbu, mám rád nové tváre. Keď sa človek obzrie dozadu na ceny ZAI, tak väčšina dnešných stálic boli u nás ako objavy roka, keď im v podstate nikto neveril. Je to zadosťučinenie a veľmi sa teším, že došlo k plynulej a zaujímavej generačnej výmene, niektoré kapely vyzerajú ako keby ani neboli zo Slovenska. Majú to ťažké, ale na druhej strane majú naklonených ľudí, rádiá, kluby, festivaly, ktoré im umožnia sa prezentovať," dodal Martin Sarvaš.

Martin Sarvaš odovzdal cenu pre neprítomných Zdroj: René MikoMartin Sarvaš, vpravo, je predsedom Rady ZAI (foto: René Miko)

Práve na adresu šéfa zväzu počas preberania cien viackrát zaznelo poďakovanie. Predovšetkým za samotné organizovanie tohto podujatia, ktoré je jedným z mála tohto typu, kde sa môžu neformálne stretnúť ľudia pôsobiaci v hudobnom biznise bez ohľadu na žánrové zaradenie či generačnú príslušnosť. Výrazným pomocníkom pri príprave odovzdávania cien ZAI bola aj Sarvašova dcéra Andrea, ktorá počas celého večera neúnavne sledovala, či všetko funguje, a zasahovala tam, kde to bolo potrebné. 

Ocenili aj hudobných redaktorov, rádio, festival a hudobné kluby

V ďalších kategóriách, teda mimo ocenení pre hudobníkov, bolo tých prekvapení už pomenej. V nich sa však ani neočakáva, že by "nové objavy" dostávali prednosť pred dlhoročnými makačmi na hudobnej scéne. Cenu pre Hudobného redaktora roka obhájil Roman Bomboš z verejnoprávneho Rádia Slovensko, ktorý ju získal už piatykrát po sebe. "Obrátenej pyramíde vďačím za to, že som túto cenu dostal, je to vďaka mojej práci. Je to super, lebo je to cena, o ktorej rozhodujú ľudia, ktorí s hudbou robia, ktorí ju tvoria, textujú, ktorí ju spievajú. A keď oni vám dajú najavo, že sa im s vami robí dobre, tak to je to najlepšie zrkadlo a zadosťučinenie," uviedol pre TASR ocenený moderátor.

"Želám si, aby som stále chodil na dobré koncerty s kamarátmi, ktorých mám rád. Aby som robil rozhovory so slovenskými interpretmi, ktorí budú tvoriť nové pesničky a vydávať nové albumy. Pretože to je najdôležitejšie, aby slovenská hudba žila ďalej. My sme iba posúvači deja. Ale keď to robíme dobre a hudobníkom naša práca pomáha, tak som veľmi rád," dodal Bomboš.

Roman Bomboš a Sima Martausová Zdroj: René MikoRoman Bomboš a Sima Martausová (foto: René Miko)

Rozhlasovou stanicou roka sa tretíkrát po sebe stalo rádio Anténa Rock. Cenu pre usporiadateľa roka si po druhýkrát prevzal Tibor Zelenay, majiteľ klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Ceny získali dva susedné bratislavské kluby, ktoré sú významným epicentrom živého hudobného diania v Bratislave - Randal (cena pre klub do 200 divákov) a Majestic Music Club (veľký klub nad 200 divákov). Sarvašove slová o generačnej výmene v rámci nehudobníckych ocenení potvrdil obľúbený letný festival Grape, ktorý láka najmä mladých fanúšikov novej svetovej i domácej hudby. 

Cenu za celoživotný prínos pre rozvoj hudobnej scény si prevzal český hudobný publicista a moderátor Jaromír Tůma. Od roku 1965 pôsobil v časopisoch Melodie, Mladý svět, moderoval relácie v Československom rozhlase aj televízii, pracoval vo vydavateľstve Supraphon a bol šéfdramaturgom hudobných programov televízie Nova. K slovenskej hudbe má vrelý vzťah a dodnes ju nadšene prezentuje v rozhlasovej relácii Větrník na vlnách českého Rádia Beat. Svoj priateľský vzťah k našej scéne a Slovensku všeobecne vtipne opísal cez svoje rodinné väzby a zaspomínal si aj na kapelu Modus či spoluprácu na dramaturgii festivalu Bratislavská lýra.

Jaromír Tůma, odovzdávanie cien ZAI v MMC, 16.1. Zdroj: René MikoJaromír Tůma (foto: René Miko)

Celý večer sa niesol v príjemnej a uvoľnenej atmosfére. Veľkú zásluhu má na tom profesionalita Petra Kočiša, ktorý rýchlo odsýpajúci program spestril spontánnou interakciou s publikom, tvoreným hudobníkmi, manažérmi, autormi, zástupcami médií a ďalšími ľuďmi z hudobnej branže. Bolo vidieť, že moderátor má medzi prítomnými mnoho priateľov a cítil sa vo svojej úlohe ako ryba vo vode. 

Dramaturgia podujatia mala osvedčenú schému, keď vyhlásenie víťazov v jednotlivých kategóriách striedali živé vystúpenia hudobných hostí. Večer doslova odpálila mladá a energiou nabitá skupina Parketový Lev, ktorá len minulý rok vydala svoj rovnomenný debutový album. Hoci svoju nomináciu v kategórii Objav roka na sošku mikrofónu nepremenila, určite o nej ešte budeme počuť, možno aj v súvislosti s týmto či iným ocenením. Kapela hrajúca poctivú zmes rock'n'rollu a blues je totiž živým dôkazom, že kvalitná budúcnosť tohto žánru je v slovenských podmienkach zaistená. Okrem už spomenutých kapiel The Youniverse a Gladiator sa predstavila napríklad aj zaujímavá formácia Lady Jane, tentoraz len ako duo tvorené speváčkou Janou Čonkovou a hudobníkom Pavlom Chodelkom

Ceny na pódiu odovzdávali minuloročný víťazka kategórie Speváčka roka Sima Martausová, spevák a bývalý basgitarista Tublatanky Paľo Horváth, hudobný publicista Juraj Čurný, predseda SAI z Česka a šéfredaktor časopisu Muzikus Daniel Andel, hudobník Jozef "Spoko" Kramár z kapely Smola a Hrušky, herečka Jana Hubinskáredaktor portálu Rocker.sk Ladislav Šimurka, riaditeľ Hudobného fondu a predseda dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic, predseda Rady ZAI Martin Sarvaš a PR manažérka Nora Krchňáková. Odovzdávanie výročných cien ZAI si nenechali ujsť ani iné známe tváre slovenskej hudobnej scény, napríklad hudobník Ján Hangóni (YPS, Modus), hudobník a organizátor Ľubo Belák, bubeník Dodo Praženec (Inekafe) a ďalší.

Držitelia cien Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby za rok 2019:

Album roka: Korben Dallas - Bazén
Skupina roka: ČAD
Spevák roka: Štefan "Pišta Vandal" Chrappa
Speváčka roka: Tammy Nižňanská 
Objav roka: The Youniverse 

Rozhlasová stanica roka: Rádio Anténa Rock
Hudobný redaktor roka: Roman Bomboš - RTVS/SRo
Usporiadateľ roka: Tibor Zelenay - Blue Note Jazz and Music Club, Nové Mesto nad Váhom
Festival roka: Grape 
Klub roka - veľký: Majestic Music Club, Bratislava
Klub roka - malý: Randal Club, Bratislava

Cena za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény: Jaromír Tůma 

Galavečer s odovzdávaním cien ZAI finančne podporil Hudobný fond. Kompletný zoznam ocenených aj nominovaných nájdete na www.zai.eu.sk.

Text: Ivan Straka, Patrik Marflák + citácie a info z tlačovej správy od Nory Krchňákovej a z TASR
Foto: René Miko