Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Nneka v Bratislave: čierny diamant zažiaril mnohými farbami

Nneka v Bratislave: čierny diamant zažiaril mnohými farbami

17.04.2015 - 09:10 | Júlia Šimková

Nigerijsko-nemecká speváčka sa v slovenskej metropole predstavila už po druhýkrát. Na stredajší koncert v Ateliéri Babylon so sebou priniesla piatich hudobníkov, ale aj pôsobivú, pre zmysly výdatnú pódiovú šou. Presvedčivosť, kreativita a žánrová pestrosť. Nneka vďaka svojej hudbe a charizme žiarila mnohými farbami.


Je to taký exkluzívny balíček 3 v 1. Silná osobnosť, výborne spievajúca a ešte k tomu aj dobre vyzerajúca. Keď sa k tomu pridá veľké posolstvo a naliehavá presvedčivosť, zhltnete sústo aj s navijákom. Je preto podivuhodné, že sa tejto 34-ročnej žene ešte stále nedostáva postačujúcej pozornosti. Polemiky o dôvodoch však dajme bokom a prejdime radšej ku koncertu.

Afrika, reggae aj soul v jeho najčistejšej podobe

Slnečné počasie sa zrejme prejavilo aj na Nnekinej dobrej nálade a oproti vystúpeniu z roku 2012 šetrila pre tentokrát aj organizátorov. Koncert začal bez dlhého čakania po tom, čo svoj dídžejský set odohrala ostrieľaná dvojka slovenských Malalata Soundsystem. Speváčka vkročila na pódium s už pripravenou "pulzujúcou pôdou" výborne zohratej sprievodnej kapely. Pred plnou sálou sa objavila s gitarou a zahalená v dlhej africkej šatke. Nneka je na európskej scéne už niekoľko rokov výrazným hlasom "čierneho kontinentu", a tento hlas "kričal" už od prvých minút počas úvodného songu Book of Job. Chytľavú atmosféru teda nastolila načatím čerstvého albumu My Fairy Tales (2015), ktoré sa premenilo do rytmického afrobeatu Walking. A pri lahôdke Babylon sa už človek nevedel dočkať letného reggae festivalu Uprising.

Jednožánrovosť či monotónnosť je totiž to posledné, čím by sme koncert Nneky mohli definovať. Je až pozoruhodné, akým hudobným záberom i muzikálnou virtuozitou toto útle žieňa disponuje. Nneka, to nie je len reggae, hip-hop, afrobeat, ale aj soul v tej najčistejšej podobe. Ten sa ráta o to viac, že speváčka disponuje veľkým rozsahom a neskutočne veľkou škálou farieb hlasu. Po tom, čo tieto aspekty predviedla za intonačnej dokonalosti, nemálo z návštevníkov sňalo pomyslený klobúk z hlavy dolu. Nneka pritom nemusí byť najlepšia gitaristka na svete. Rovnako, ako na pódiu nepredviedla perkusionistickú "master class" na cajóne. Staré dobré "menej je viac", okorenené rockovou gitarovou vyhrávkou či skvelou rytmikou čiernej muzikantskej sekcie, tu však platilo stopercentne.

Nneka v Ateliéri Babylon, 15.4.2015Pozrite si celý fotoreport Marka Erda

Slovami opäť šetrila, prihovára sa hudbou

Minimalistkou však Nneka rozhodne nie je. Je zaujímavé pozorovať vokalistov v hudobnom svete oplývajúcich priemerným hlasom, ktorí vedia tento nedostatok vykryť zaujímavou technikou. Alebo naopak - ich farba hlasu je natoľko nádherná, že už s hlasom samotným nie je potrebné robiť priveľa. Nneka ponúka každú z týchto možností. Jej zastreté frázovanie je rovnako príjemné, ako autentický "chrapľák" či výšky bez obmedzení. Hlboké tóny, o ktorých ste ani nevedeli, že nimi disponuje, oživia hudbu v tej najrozmanitejšej forme.

Pokiaľ však ide o komunikáciu slovnú, samotná speváčka toho na pódiu veľa nenahovorila. To bolo nakoniec aj terčom jej sympatických sebareflexných posmeškov: "Dnes bolo naozaj pekné počasie... Aká hlboká konverzácia." Za Nneku však hovorí hudba a texty. Tie dokáže interpretovať až s pozoruhodnou naliehavosťou, za prítomnosti dramatických gest, na základe ktorých uveríte každému jej slovu. Koniec-koncov, autenticitu takéhoto typu vám odobrí aj každý fotograf, striehnuci po silnom, výpovednom zábere.

Tých bolo u Nneky neúrekom. Pri silných slovách, tanečných kreáciách, ale aj speváckom duete v skladbe Shining Star. Zo starších počinov sa európska Afričanka blysla hitom My Home, či aplauzom ocenenými skladbami Soul Is Heavy a Heartbeat, pri ktorých sa nebála improvizácie. 90-minútový set vzápätí ukončila prídavkami My Love a Pray For You, v ktorých snáď použila všetky zbrane daného večera. Zbrane tohto kalibru však v bratislavskom Babylone bojovali za lásku a za mier.

Nneka v Ateliéri Babylon, 15.4.2015Viac fotografií z koncertu

Setlist koncertu Nneky v Bratislave: 
(Ateliér Babylon, 15. 4. 2015)

1. Book Of Job
2. Walking
3. Babylon
4. Africans
5. Shining Star
6. Local Champion
7. Lucifer
8. My Home
9. Do You Love Me Now
10. Soul Is Heavy
11. Heartbeat

Prídavky:
12. My Love
13. Pray For You

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti