Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Nova Rock 2014: O vrcholy sa postarali Black Sabbath, Iron Maiden aj The Hoff

Nova Rock 2014: O vrcholy sa postarali Black Sabbath, Iron Maiden aj The Hoff

17.06.2014 - 09:30 | redakcia

Rakúsky festival Nova Rock sa tohto roku uskutočnil už desiatykrát. Bolo teda čo oslavovať a organizátori sa patrične pripravili. Na najväčší rockový a metalový festival široko ďaleko, ktorý sa koná necelú hodinku cesty od Bratislavy, prišla celá hŕba hviezd, vrátane legiend ako Slayer, Iron Maiden a Black Sabbath. A prišiel aj Knight Rider!


Už len letmý pohľad na tohtoročný Nova Rock musel presvedčiť každého fanúšika gitarovej hudby, aby na festival prišiel. Ak ste ale zaváhali, máte smolu. Návštevníci počas troch dní videli výber toho najlepšieho, čo sa v rámci metalového "mainstreamu" za posledné dekády urodilo.

Deň prvý: zlodeji Steel Panther a ospalý Limp Bizkit

Ako sa dalo čakať, hneď prvý deň začal zostra. V poobedných vystúpeniach sa predstavili Bring Me The Horizon, Sepultura, či Phil Anselmo & The Illegals. Na sklamanie prítomných ale Phil nepredviedol najlepšie predstavenie a viacerí ho označili za jedno z najväčších sklamaní festivalu.

Všetko napravili večerné vystúpenia, ktoré odštartovala recesistická heavy-metalová kapela Steel Panther. Američania už tradične spravili výbornú šou, ktorá dobre naladila celé publikum. Headlinermi piatkového večera ale jednoznačne boli legendy thrash metalu Slayer. Nič iné ako kvalitné vystúpenie sa od nich čakať ani nedalo. A svoju povesť potvrdili.

To isté sa bohužiaľ nedá povedať o Limp Bizkit. Ich vystúpenie bolo veľmi vlažné a pravá zábava začala, až keď im stage "ukradli" Steel Panther a zahrali zjednodušenú verziu You Really Got Me. Bizkiti potom už ako keby len z povinnosti dohrali koncert a uvoľnili pódium.

Záver večera patril britskej elektronicko-rockovej legende The Prodigy. Ak ste už niekedy na koncerte tejto formácie boli, tak viete, že je to čistá energia. K tomu si ešte pridajte niekoľkodesaťtisícový dav a výsledok je jasný – gigantická žúrka. 

Limp Bizkit, Nova Rock 2014Limp Bizkit na Nova Rocku 2014 - pozrite si fotoreport z prvého dňa

Deň druhý: Anthrax, Iron Maiden a... David Hasselhoff!

Sobota bola aj tento rok trochu voľnejšia. Okrem poobedného vystúpenia tajomných Ghost sme si na poriadne koncerty museli počkať až na podvečer. Práve vtedy mračná prachu rozvírila ďalšia kapela z veľkej štvorky – Anthrax. Po nich ešte zaujali melodickí Švédi Amon Amarth.

Celý deň ale patril jedinej kapele. Legendárni Iron Maiden potvrdili povesť jednej z najväčších kapiel súčasnosti so všetkým, čo k tomu patrí. Výborná komunikácia s publikom, úžasná produkcia a hlavne skvelé predstavenie. Energiu, z akou ich 56-ročný frontman Bruce Dickinson behal po pódiu a burcoval dav, by mu mohli závidieť aj mnohé mladé "hviezdy".

Po Maidenoch už nasledovalo len jedno vystúpenie. Aj keď sa nejednalo o žiadnu metalovú legendu, na tento koncert si počkali desiatky tisíc ľudí. Už asi tušíte, že reč je o Davidovi Hasselhoffovi, ktorý na festivale vystúpil ako špeciálny hosť pri príležitosti jubilejného ročníka. Nech si o ňom myslíte čokoľvek, spravil výbornú zábavu, ktorú krásne demonštruje aj toto video.

Rozhodne si nenechajte ujsť ani jeho vystúpenie v Orechovej Potôni

David Hasselhoff, Nova Rock 2014David Hasselhoff na Nova Rocku 2014 - pozrite si fotoreport z druhého dňa

Deň tretí: naspäť ku koreňom

Posledný deň sa niesol v duchu rozhodovania. Program bol totiž tak nabitý známymi menami, že som nevedel, kam skôr ísť. V rovnakom čase hrali napríklad skvelí hudobníci Walking Papers s Duffom McKaganom (ex-Guns N' Roses) a Bad Religion. Ďalšou "dvojičkou" boli Black Label SocietyDropkick Murphys. Z tejto dvojice som uprednostnil BLS na čele so Zakkom Wyldeom a naozaj neľutujem, aj keď Zakkova komunikácia s publikom je nanajvýš neverbálna (je to možno aj tým, že keď rozpráva, nikto mu nerozumie).

Po nich nasledovala kapela, ktorá na poslednú chvíľu zaskočila za Megadeth (dôvod zrušenia ich vystúpenia TU). Kapela, ktorej hudba sa ideálne hodí buď do posilky alebo na festivaly. A keďže sú mojimi dlhoročnými obľúbencami, nakoniec som bol aj celkom rád, že prišli práve oni. Hatebreed. Áno, viem, že to nie je najinovatívnejšia kapela na svete. Ale ich charizmatický frontman Jamie Jasta a dynamika songov zabezpečili jeden z najlepších zážitkov celého festivalu.

Hatebreed, Nova Rock 2014Hatebreed na Nova Rocku 2014

Ťažkým rozhodnutiam ale ešte nebol koniec. Pred večernými headlinermi viedli na diaľku súboj The OffspringRob Zombie. Prednosť som dal mojej lenivosti a zostal som pri pódiu, na ktorom to s bandou rozbalil pán Zombie. A spravil som dobre. Jeho koncert bol nielen najlepším vystúpením Nova Rocku, ale aj jedným z najlepších, aké som kedy videl. Kapela na nič nečakala a od prvej chvíle rozbalila plnohodnotnú šou. Rob komunikoval s publikom odkedy vstúpil na pódium. Už pri tretej skladbe zišiel dole medzi ľudí a v závere koncertu si to dokonca zamieril priamo do kotla.

Posledná dilema nás čakala pri večerných vystúpeniach. Takmer v rovnakom čase vystupovali hneď tri kapely, ktoré som chcel vidieť. Nakoniec som sa rozhodol navštíviť kúsok z každého. Začal som s Avenged Sevenfold. Ich koncerty sa tešia všeobecnej obľube a chalani sú jednou z najlepšie predávaných metalových kapiel súčasnosti, takže moje očakávania boli dosť vysoko. O to väčšie bolo moje sklamanie. Zhrnul by som to asi nasledovne – čím viac im nešlo samotné hranie, tým viac pyrotechniky vypúšťali. A že jej použili naozaj dosť!

Odobral som sa teda na druhé pódium, kde hrala legenda grungu Soundgarden. V tomto prípade som mal očakávania relatívne nízko (Chris Cornell podľa mňa naživo spievať nevie). Neuveriteľné sa ale stalo skutočnosťou a kapela dokázala podliezť už aj tak veľmi nízko nastavenú latku. Pri ich najznámejšom hite Black Hole Sun v značne melancholickej verzii sa skupina viackrát rozišla, o falošnom speve mimo rytmus nehovoriac.


Nakoniec to teda vyhral Crowbar, ktorému organizátori pridelili tento nevďačný čas a najmenšie pódium. V komornej atmosfére pre pár stovák skalných zahrali úprimnejší a stokrát lepší koncert, ako všetky tie soundgardeny a sevenfoldy dokopy. Ak ste náhodou ich vystúpenie zmeškali, určite sa choďte pozrieť napríklad na český festival Brutal Assault, kde títo páni zahrajú.

Potom už nenasledovali žiadne dilemy, žiadne rozhodovanie. Všetci si to namierili k hlavnému pódiu. V úplnom závere trojdňového maratónu na ňom vystúpila kapela, ktorej v podstate vďačíme za celý žáner. Otcovia metalu. Black Sabbath. Aj keby som odhliadol od faktu, že sa zrejme jedná o jeden z podsledných koncertov tejto legendy legiend, bol to viac ako dôstojný záver desiateho ročníka Nova Rocku.


Páni muzikanti k svojmu vystúpeniu nepotrebovali žiadnu pyrotechniku, žiadne kulisy, v podstate nič. Len ich nástroje a notoricky známe skladby, ktoré definovali hudbu, ktorú počúvame. Atmosféra bola elektrizujúca. Počuť Ozzyho spievať s desiatkami tisíc fanúšikov, hrať Tonyho Iommiho na gitare riffy vryté hlboko do pamäte, či vidieť Geezera Butlera ako prepletá prstami na svojej base je jedinečný zážitok, ktorý sa slovami opísať nedá.

Nova Rock 2014 je teda za nami. Bol to naozaj výborný ročník, na ktorý budú všetci návštevníci ešte dlho pamätať. Už teraz začínam počítať dni do ďalšieho vydania a verím, že sa organizátorom opäť podarí prilákať hviezdy takého formátu, ako tento rok.

Nova Rock 2014Rob Zombie na Nova Rocku 2014 - pozrite si fotoreport z tretieho dňa

Autor: Pavol Magic
Foto: Zdenko Hanout - Hanout.eu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti