Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Nocadeň oslávili 20. výročie s domácim publikom v košickej Kunsthalle

Nocadeň oslávili 20. výročie s domácim publikom v košickej Kunsthalle

17.10.2017 - 08:00 | Ladislav Ontko

Slovenská hudobná scéna má niekoľko stálic. Vyznačujú sa čoraz vzácnejším trvácnym a pomerne stabilným záujmom publika, ktoré odoláva trendom a módnym vlnám. Aj keď sa odmlčia na istý čas, ich verní fanúšikovia si ich nájdu, spievajú s nimi ich hity na koncertoch a kupujú si ich albumy.


Jednou z takýchto kapiel sú nepochybne Košičania Nocadeň, ktorí tento rok oslavujú už 20 rokov svojho pôsobenia na hudobnej scéne. Ich vzácnou devízou je nielen lojalita fanúšikov, ale aj fakt, že od svojho založenia v roku 1997 hrá štvorica Rasťo Kopina (spev), Robo Kopina (gitara, klávesy, vokály), Boris Mihálik (basgitara) a Peter Gufrovič (bicie) v nezmenenej zostave.

Za ten čas spolu prešli obdobiami väčších i menších úspechov, prestávok a opätovných návratov. V súčasnosti období prežívajú veľmi úspešný nový nádych. Ten prišiel s vydaním zatiaľ posledného radového albumu Pozemskí astronauti (2015), na ktorý si fanúšikovia museli počkať sedem rokov. No oplatilo sa. Skladby Havran, V nás, či Papierové kone sa zaradili medzi najhranejšie piesne v domácom éteri a kapela za predaj albumu získala zlatú platňu. 

K okrúhlemu výročiu pripravili Nocadeň dva narodeninové koncerty v najväčších slovenských mestách. Prvý sa konal v sobotu 14. októbra na ich rodnej pôde - v košickej Kunsthalle. Priestor s kapacitou 900 miest sa z veľkej časti zaplnil ľuďmi v strednom veku, ktorí si prišli zaspomínať na staré dobré časy s kapelou svojej mladosti. Tá vo svojom rodnom meste nemala samostatný koncert viac ako rok a pol, o to bol koncert vzácnejší.

Nocadeň v Košiciach, 14.10.2017

Generačná výpoveď

Sála bola pripravená minimalisticky - klasický stage, svetlá, projekcia. Presne o ôsmej sa rozozvučali prvé tóny. Začalo sa predskokanom, mladou košickou kapelou Deal. Tá ma k headlinerom blízko. Rasťo Kopina bol krstným otcom jej aktuálneho albumu Electric Hearts. V kratšom sete ponúklo kvarteto zo svojej tvorby šesť skladieb. Zaujímavé spojenie rocku a elektronických prvkov bolo vhodným a príjemným zahriatím pred o generáciu staršími kolegami. Nadupaný rytmus, dobrý spev a melodické anglické skladby sú dobrým základom pre sľubnú budúcnosť kapely.

Po krátkej pauze, počas ktorej diváci nedočkavo tlieskali a popiskovali, nastúpila hviezda večera a hneď z ostra spustila hit za hitom. Koncert začal peckami Budím sa sámLetíš padáš a Havran. Dramaturgia večera, symbolicky zostavená práve z dvadsiatky skladieb, poskytla prítomným prierez toho najlepšieho z diskografie Nocadeň. Halou umení tak zneli hity z rôznych období, ktoré s frontmanom odspievalo takmer celé publikum. Striedaním skladieb z rôznych albumov si fanúšikovia poriadne precvičili pamäť, no fungovalo to skvele a priestor napĺňala dobrá nálada spojená s pocitmi nostalgie.

Veľkým pokladom skupiny sú jej texty. Ponúkajú hlbokú výpoveď o hľadaní, láske, sklamaní, túžbe i bežných veciach okolo nás. Pesničky sa tak stali výpoveďou rovesníkov kapely, generácie štyridiatnikov a tridsiatnikov. Práve tých bolo na koncerte najviac a vytvorili neopakovateľnú atmosféru. Spevák na adresu publika nešetril slovami vďaky a chvály a na konci asi hodinu a pol trvajúceho programu vyjadril odhodlanie potiahnuť to spolu s fanúšikmi aj ďalších 20 rokov.  

Dobrý koncert bez špecialít

V celkovom hodnotení išlo bezpochyby o dobrý koncert. Kapela, hrajúca uvoľnene a s radosťou, predviedla slušný štandard s nasadením jej vlastným. Rasťo Kopina bol jednoznačným lídrom, ktorý svojou charizmou ovládol celé pódium. Do šou zapájal aj publikum, dával mu priestor a ľudia reagovali s nadšením. Skladby síce uvádzal trochu minimalisticky, no stále k veci.

Atmosféru vystúpenia vkusne dotvárala projekcia a zaujímavé svetlá. Koncert by však určite vyznel ešte lepšie, ak by sa konal v priestore s lepšou akustikou. Priestor bývalej plavárne napriek dobrému umeleckému zámeru nie je na koncerty optimálny. Menším sklamaním mohol byť pre niektorých aj nie príliš špeciálny program bez hostí a prekvapení. K 15. výročiu kapela pripravila veľkolepú oslavu v Štátnom divadle Košice a očakávalo sa, že bude v tomto trende pokračovať. Coververzia elánovky Zvláštny smútok víťazov, ktorú vtedy Nocadeň predviedli spolu s Vašom Patejdlom, bola dobrým spestrením.

Tentokrát to bol pri významnejšom výročí "len" klasický best of koncert, no väčšina divákov určite odchádzala domov spokojných. Pozitívom tohtoročných osláv je, že nezostane len pri Košiciach. Druhý narodeninový koncert sa bude konať už vo štvrtok 19. októbra v bratislavskom Majestic Music Clube.

Nocadeň v Košiciach, 14.10.2017Viac fotografií z koncertu

Setlist koncertu Nocadeň v Košiciach:
(14.10.2017, Kunsthalle)

1. Budím sa sám  
2. Letíš padáš 
3. Havran 
4. Možno 
5. V nás 
6. Ešte 
7. Nestrieľajte do labutí 
8. Tvoj mono hlas 
9. Bdiem či spím 
10. Na čo asi myslíš 
11. Buď hviezda 
12. Papierové kone 
13. Umriem pri tvojich nohách 
14. Organizmy 
15. Čítaš mi z pier 

Prídavky: 
16. Chvíľu  
17. Slová už nevravia nič 
18. Steny 
19. Pod lampou  
20. Miska s mliekom

Mohlo by vás zaujímať:

Introspekcia kapely Nocadeň nie je len o minulosti. Ukazuje hlad po ďalších rokoch

Autor: Laco Ontko
Foto: Peter Ivan


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti