Ostrov Óbudai Sziget v srdci maďarskej metropoly privítal počas uplynulého týždňa vyše 452-tisíc návštevníkov z viac ako 100 krajín sveta. Každým rokom je na festivale Sziget viac vidieť Slovákov, a to nielen vďaka fanúšikom mávajúcim slovenskými vlajkami pod pódiom, ale aj v programe. Tento rok našu scénu reprezentovali dve mladé kapely.

Festival funguje už úctyhodných 25 rokov, takže sa samozrejme aj tento ročník niesol v znamení veľkolepej párty. Organizátori to však v porovnaní s ostatnými ročníkmi nemali jednoduché, keďže museli nielen splniť očakávania súvisiace s lineupom jubilejného ročníka, ale zároveň aj pripraviť bezpečné prostredie pre stovky tisíc ľudí.

V dobe, kedy sa útoky teroristov nevyhýbajú ani hudobným podujatiam, je pripravenosť organizátorov na rôzne bezpečnostné hrozby naozaj dôležitá. Hoci Stredná Európa je zatiaľ v tomto smere bezpečným miestom, Sziget je festivalom so svetovým renomé a stretávajú sa na ňom fanúšikovia hudby nielen z celej Európy, ale aj z rôznych vzdialenejších kútov sveta.

Organizátori preto musia byť ostražití a na Sziget sa dostanete iba s dokladom totožnosti, ktorý je zároveň preverený. Pri vstupe prebieha kontrola skenermi aj pracovníkmi bezpečnostnej služby. O bezpečnosť bolo postarané aj v areáli, no tam už menej výrazne, aby pocit z Ostrova slobody bol čo najpozitívnejší.

Sziget 2017 Zdroj: László Mudra - Facebook.com/SzigetFestivalFoto: László Mudra - Facebook.com/SzigetFestival

Konečné čísla návštevnosti, ktoré boli oproti minulému roku o takmer 10 percent nižšie, ovplyvnil aj "nešťastný lineup", ktorý podľa slov riaditeľa festivalu Tamása Kádára spôsobil, že kapacita areálu sa úplne naplnila iba počas dvoch zo siedmich festivalových dní. Ani tie ostatné však k vypredaniu nemali tak ďaleko, aby to bežný návštevník pocítil, areál žil hudbou a umením naplno od začiatku až do konca festivalu.

K jeho lepšej budúcnosti má pomôcť zmena majiteľa (majoritného vlastníka 70% spoločnosti). Americká spoločnosť Providence údajne nemá v úmysle meniť unikátny koncept Szigetu, skôr má ísť o silnejšie zázemie aj pri rokovaní s kapelami a expanziu na ďalšie trhy. O rok sa teda uvidí, ako táto zmena ovplyvní legendárny festival. O to sa však nemusí starať v poradí osemmiliontá návštevníčka v histórii Szigetu, ktorá si z rúk jeho zakladateľa (Károly Gerendai) odniesla výnimočný darček - doživotnú vstupenku na festival.

Hlavnou myšlienkou festivalu je farebnosť a vyváženosť diania na veľkých pódiách s nehudobným programom, ktorý nedostatok zvučných mien dokáže kvalitne zaceliť. Rotovať iba medzi piatimi hlavnými scénami tiež nie je pre dlhodobých návštevníkov festivalu to najzaujímavejšie, preto sme sa zamerali aj na "duše Szigetu" (menšie pódiá, nehudobný program a atmoféra), a hľadali miesta, kde pocit z Ostrova slobody konkuroval headlinerom. Jedným z prekvapení, ktoré mnohí ani nestihli objaviť, bola napríklad tajná párty, na ktorú sa dalo dostať cez jednu z mnohých mobilných toaliet v areáli.

Sziget 2017 Zdroj: Sándor Csudai - Facebook.com/SzigetFestivalFoto: Sándor Csudai - Facebook.com/SzigetFestival

Európa pokope

Ideálnu príležitosť na spoznávanie nám geograficky blízkej, no často nepoznanej kultúry ponúkol Europe stage. Nové objavy, ako aj známe mená z nášho kontinentu sa každý deň objavili na neveľkom pódiu, ktoré mnohí objavili buď náhodne alebo prišli cielene podporiť svojich krajanov. Aj Slovákom a Čechom sa dostalo pocty reprezentovať krajinu v silnej konkurencii žánrov a zvučných mien. Hneď prvý deň však v lineupe zaujala Slovákom dobre známa izraelská kapela Lola Marsh. Zostava priletela z Tel Avivu priamo v deň koncertu, vstávanie o štvrtej ráno však nezaznamenalo žiadne stopy na ich vystúpení.

Yael Shoshana Cohen (spev, gitara, ukulele) a Gil Landau (gitara, klávesy) so svojimi spoluhráčmi predstavili skladby z debutového albumu Remember Roses v ešte krajšom šate. Album vyšiel presne dva mesiace pred dňom vystúpenia na Szigete a ako prezradili, sú hrdými "rodičmi" nahrávky, po ktorej dokončení im spadol zo srdca obrovský kameň. Na koncertoch a festivaloch si totiž získali množstvo fanúšikov a prvou štúdiovkou ich nechceli sklamať, preto jej príprave venovali množstvo energie. Na albume nájdeme podľa ich slov nostalgickú esenciu spomienok na detstvo, spoločné dospievanie, kamarátstva aj lásky. Po vystúpeniach na Pohode a v slovenských kluboch ich príjemne zasnenú hudbu nevynechalo niekoľko Slovákov aj na Szigete. Prvé slovenské koncerty od vydania očakávaného albumu odohrajú v októbri na Pohoda párty v Košiciach a Bratislave. Je sa na čo tešiť.


Aj na Ostrove slobody majú Slováci a Česi k sebe blízko. Cez komunitnú stránku na Facebooku sa mnohí aj stretli. Dokonca si navzájom odporúčali aj miesta, kde sa možno výhodne stravovať mimo areálu, a tak si neoficiálne z jednej neďalekej reštaurácie (Bonyai Étterem) urobili česko-slovenský meeting point. Obedové menu za bezkonkurenčných 990 forintov možno len odporúčať. Silu sociálnej siete mimoriadne využila aj Klara & The Pop (skupina Kláry Vytiskovej známej z poroty poslednej série SuperStar), ktorá mala pred koncertom aj zraz Čechov a Slovákov. Spojenie príjemného s užitočným, pretože v čase okolo 16tej hodiny veru nátresk fanúšikov na tomto pódiu obvykle nebol. Klára zobrala so sebou "celú svoju detskú partu", keďže sa jej v máji narodilo dieťa. Svoje koncerty počas leta berie ako výlet. Dokonca pochválila Sziget, že je okrem iného "baby friendly". Setlist vychytali v úvode leta, takže alchýmia fungovala skvele aj v Budapešti.

V rovnakom čase dostali v sobotu priestor aj slovenskí Kinsfolk. Tí pricestovali do Budapešti z piešťanského Grape festivalu ešte v noci, a šikovne sa tak vyhli búrke. Studené leto v Dánsku, kde momentálne pôsobia, vymenili za dve horúce vystúpenia na letných festivaloch. Na tom maďarskom im počasie mimoriadne prialo. Stovky fanúšikov sediacich v tieni si vybrali práve pohodové skladby slovenského indie popu s presahom k folku, ktoré špeciálne duo upravilo pre festivaly. Ako sami skromne po koncerte povedali, to, že raz budú hrať na Szigete, sa im ani nesnívalo. "Vedeli sme, že naša kapela bola v balíku odporúčaných interpretov zo Slovenska, ale keď nám prišiel mail zo Szigetu, sami sme tomu neverili. Veľmi sa tešíme, že nás oslovili," povedal člen skupiny Dominik Demčák pre TASR.

Kinsfolk, Sziget 2017 Zdroj: Dávid HankoKinsfolk na Szigete 2017 (foto: Dávid Hanko) - viac fotiek

K účasti na najväčšom festivale v Strednej Európe im výrazne pomohli videosingle AdelaideWill Wait For You, ktorými zaujali tých správnych ľudí. Zatiaľ síce vydávajú iba single a snažia sa, aby bol každý iný a unikátny, no potenciál na album do budúcnosti určite majú. Zároveň sú si vedomí, že ich sila je v živých vystúpeniach, čo potvrdil aj koncert na Europe stage na Szigete. "Baví nás hrať koncerty, je to super pocit. Chceme koncertovať čo najviac, lebo práve na koncertoch máme priestor zaujať ľudí, ktorí si nás možno nájdu a vypočujú aj doma," dodáva Peter Cinkanič, druhý z dvojice bratrancov. Druhou slovenskou kapelou na tohtoročnom Szigete boli žilinskí Dave Brannigan, ich koncert sme však, žiaľ, nestihli.

Nespútaná energia na pódiu World music

Najživelnejšie vystúpenia prináša tradične pódium venované world music kapelám. Energické denné koncerty vystriedali ešte bláznivejšie nočné párty s dídžejmi. Dramaturgia sa niesla naprieč celým svetom, etnikami a rytmami. Častý crowdsurfing (plávanie na rukách) a najveselší dav častokrát dobil energiu po únavnom dni a presúvaní sa z koncertu na koncert. Z celého týždňa naozaj ťažko vybrať to najlepšie, my sme stavili vo výbere na istotu. Jeden z najuznávanejších balkánskych hudobníkov a skladateľov Goran Bregović so svojim Wedding and Funeral Bandom rozpútal pravú veselicu, ktorá dostatočne konkurovala aj headlinerom. Výkrikom "if you don't go crazy, you are not normal" vystihol celú atmosféru vystúpenia. 


Kráľom nočných parties na world music stage sa stal DJ Panko zo španielskej Barcelony. Po náročnom dni viacerých unavených okoloidúcich dokázal strhnúť svojou šou. Vynikajúca selekcia etno motívov v kombinácii s elektronikou, jeho javiskový prejav a spontánni hostia, ktorí svojimi vokálmi pridali skladbám intenzitu, dali jeho vystúpeniu nezabudnuteľný charakter. Šou vygradoval v závere, kedy zoskočil z pódia a zatancoval si na parkete rovno s fanúšikmi. Zotrel tak hranicu medzi pódiom a parketom a bezkonkurenčne vyjadril, čo znamená skutočná duša Szigetu.

Hlavný skoro elektronický stage

Hlavná scéna taktiež ponúkla skvelé vystúpenia, i keď mu tento rok viacerí vytýkali prevahu elektroniky, ktorá by skôr vynikla v krytej tanečnej aréne. Vrchol prišiel hneď v prvý deň v podobe Pink, ktorá s odstupom času odohrala naj koncert vo viacerých ohľadoch (viac v samostatnej reportáži). Žánrovo nesúvisiacim, no inak ideálnym predskokanom na zahriatie publika pred najväčšou hviezdou tohto ročníka, bola kapela Dubioza Kolektiv, ktorá na Szigete hrala už niekoľkokrát. Zvyčajne to bolo na spomínanom world music stage, no asi nedostatok headlinerov prinútil urobiť organizátorov takúto výnimku.

Lahodné vystúpenie v utorok ponúkol Jamie Cullum, ktorého si napriek silnej horúčave fanúšikovia nenechali ujsť. Sklamaním bol v ten istý deň Wiz Khalifa. Rapovať do halfplaybacku určite nie je šou hodná hlavnej hviezdy festivalového dňa na Szigete. Na jednoduchú zábavu pre masy to však určite stačilo. "Párty koncertov" bolo nakoniec viacero a rozoznať v spomienkach jeden od druhého bolo najmä o tom, kto dokázal zo seba vydať viac než len (svoje či prevzaté) hitovky. Z tých lepších určite možno spomenúť Rudimental, Macklemore and Ryan Lewis, ale aj The Chainsmokers.

Posledne menované tanečno-popové duo, ktoré sa umiestnilo v aktuálnom rebríčku časopisu Forbes medzi Top 10 najlepšie zarábajúcimi dídžejmi, sa dostalo do povedomia celého sveta najmä vďaka spoluprácam. Oproti iným tanečným producentom však majú The Chainsmokers na koncertoch navrch aj vďaka spevu jedného z členov Andrewa Taggarta. Niektoré skladby odspieval na predĺženom pódiu medzi divákmi, čo publikum náležite ocenilo. Vďaka tejto formácii mal tento rok Sziget aj prominentných návštevníkov Ashtona Kutchera a Milu Kunis, ktorí vraj po koncerte šli dvojicu pozdraviť do backstage. Podľa organizátorov bol slávny herecký párik na Szigete už od prvého dňa.


Kvalitné vystúpenia ponúkli aj kapely Kasabian a Hurts. Pri oboch sa však energia kdesi strácala, resp. ostávala prevažne na pódiu. Obe kapely som počul viackrát a ich vystúpenia už boli aj lepšie. Tentokrát ich koncerty nikoho neurazili, no ani nestrhli energiou. Z alternatívnejších veľkých mien sa tento rok predstavili aj PJ Harveyalt-J, Tom Odell, Biffy ClyroThe KillsMetronomy, Two Door Cinema Club, Mando Diao alebo The Vaccines, väčšinu z nich sme však už mali možnosť vidieť aj na slovenských festivaloch.

Elektrizujúca atmosféra v stane A38

Z bohatej ponuky veľkokapacitného krytého stanu bolo čo vyberať. Najväčší dav a najviac energie už tradične predviedli Crystal Fighters. Pätica talentovaných hudobníkov srší progresívnou tanečnou elektronikou, šmrncnutou tradičným baskickým folklórom a španielskym punkom 80-tych rokov. Akustickú a elektrickú gitaru doplnili klávesy a bicie v kombinácii s tradičnými perkusiami (txalaparta a danbolin) a typickou baskickou flautou (txistu). Táto zmes funguje stále dobre a pôsobí ako droga na rozbehnuté publikum. 


K lepším vystúpeniam možno zaradiť aj koncert islandských GusGus. Síce len vo dvojici, ale s maximálnou energiou a nasadením, odohralí skvelý set a potešili mnohých fanúšikov temnejšej inteligentnej elektroniky. Veľké očakávania boli spojené s vystúpením mladého elektronického talentu menom Flume. Tento 25-ročný rodák z austrálskeho Sydney s ostatným albumom Skin (2016) zožal množstvo úspechov (Grammy v kategórii Najlepší tanečný/elektronický album, či viacero cien na austrálskych ARIA Music Awards) a veru nezostal svojej povesti nič dlžný. Vo svojom live acte ponúkol hit Never Be like You, remixy skladieb od Disclosure (You and Me) alebo Lorde (Tennis Court) a ďalšie skladby, ktoré by sme mohli zaradiť niekde medzi future bass, downtempo a elektropop. Krátke zlyhanie techniky na záver koncertu neubralo na kvalite. Vydarené vystúpenie možno nesadlo každému, ponúklo ale moderný pohľad na elektronickú hudbu.

Párty Aréna praskala vo švíkoch

Známe mená a kvalitné ozvučenie aj svetlá spôsobili, že počas týždňa bola Aréna permanentne naplnená až po okraj. Dychberúce párty predviedli W & W, ženské duo Nervo alebo Bassjackers. Situácia vygradovala počas šou Stevea Aokiho, na ktorého sa krátko pred začiatkom nedalo vôbec dostať. Aréna bola v obliehaní fanúšikov z každej strany. Chýbala veľkokapacitná obrazovka s prenosom zo stanu, ak by tam bola, možno by sa niektorí fanúšikovia nemuseli uchyľovať k tomu, že preskočili plot a vbehli do arény zboku. SBSka mala naozaj čo robiť. Mnohí sklamaní fanúšikovia tak odišli za zábavou niekde inde. Výbornou voľbou bol Jazz stage, kde si bolo možné v kluďe na sedacích vakoch vychutnať hudobnícky kumšt talentovaných vystupujúcich.

Nehudobný program aj tento rok postavil latku dosť vysoko, napríklad aj v cirkusovom predstavení kanadských Cirque Alfonse s prestavením Barbu. Akrobatické čísla sa striedali s miestami dekadentným humorom a obnažovaním samotných účinkujúcich. Po tomto vystúpení si človek mohol povedať, že už videl z cirkusu naozaj všetko...

Sprievodné aktivity aj tento rok priniesli množstvo pestrých elementov. Umelecké inštalácie v Art zóne sa pravidelne menili na obľúbené miesta oddychu. Aktívny odpočinok zase priniesla športová zóna, kde sa organizoval prvýkrát aj futbalový turnaj. Vyskúšať ste si mohli aj lezeckú stenú či prekážkovú dráhu, skočiť si z veže do nafukovacieho vankúša alebo len tak si zacvičiť na rebrine. Tí lenivejší ležali pri pláži za sprievodu dídžeja v chillout zóne pokrytej kobercom. Celý areál ponúkal dostatok priestoru na oddych aj zábavu.


Záver festivalu už tradične patril veľkej tanečnej šou, ktorej hudobnú zložku tento rok obstarala dvojica Dimitri Vegas & Like Mike. Od tuctovej párty ju však odlíšili najmä špeciálne efekty, lasery, ohňostroj a najmä 20-tisíc svietiacich tyčí. Zábava pre masy mala aj zaujímavé momenty, ked samotní dídžeji vyzvali počas najväčšieho davu dňa na vytvorenie "mosh pitov" na oboch stranách. Taký ľahkovážny prístup k zdraviu a bezpečnosti vlastných fanúšikov som ešte nevidel. Verím, že sa v 30-tisícovom dave nikomu nič vážne nestalo.

Komu nestačila veľká openair diskotéka, počkal si na vrchol lineupu v tanečnej Aréne - vystúpenie Paula van Dyka. To malo jasný rukopis a vynikajúcu energiu hneď od začiatku. Keby sa obe mená vymenili a na hlavnom pódiu by zahrala práve nemecká tranceová ikona, možno by to pomohlo zlepšiť dojem z hlavného pódia, kde sa pri tuctových párty vystúpeniach deň za dňom dokonca aj opakovali niektoré skladby.

Napriek výhradám a kritike však Sziget zostáva miestom, ktoré má svoju dušu, iskru aj energiu a jednoznačne patrí k najlepším hudobným akciám v Európe. Je to skrátka festival, ktorý treba zažiť. Zostáva len veriť, že po zmene majoritného vlastníka sa všetko pozitívne uchová a nastolená latka hudobnej dramaturgie sa v ďalších ročníkoch ešte zvýši.

Sziget 2017 Zdroj: Facebook.com/SzigetFestivalSziget 2017 Zdroj: Facebook.com/SzigetFestival
Viac fotografií zo Szigetu 2017

Autor a video: Martin Laškovský
Foto: Facebook.com/SzigetFestival