Odchod z kapely v čase jej najväčšieho úspechu bol pre Katku Knechtovú pred 15 rokmi krokom do neznáma. Vedela, čo už určite nechce, a mala predstavu o tom, čo by chcela inak. Či v tých predstavách zašla až tak odvážne ďaleko, aby verila, že po rokoch nazbiera 21 hitov na výberový sólový album, nevedno. Avšak teraz už je zrejmé, že to, čo v tom čase mohlo pôsobiť ako príliš riskantný krok, bolo rozhodnutím, ktoré ju doviedlo až k aktuálnemu 2LP Vo svetle žiariacich hviezd.

Najzásadnejšie skladby Kataríny Knechtovej vyšli na vinyle v utorok 18. apríla a sú prvou dvojplatňou v diskografii speváčky. Mapujú jej doterajšiu dráhu, počnúc pesničkou Slnečná balada až po minuloročný singel Verím.  A hoci medzi skladbami natrafíte aj na hity, ktoré vydala ešte so skupinou Peha, na platni sú vo verziách, ktoré vznikli pri príležitosti jej sólového albumu Premeny z roku 2016.

Kolekciu Vo svetle žiariacich hviezd uviedla Katka Knechtová v deň jej vydania do života v spoločnosti svojich fanúšikov v bratislavskom kníhkupectve Martinus. "Veľmi rada vás tu vidím, je to pre mňa veľká česť. Som jemne dojatá, práve vy ste tomu všetkému 'na vine', pretože práve vy ste boli inšpiráciou k tomu, aby tento vinyl vôbec niekedy vznikol," poďakovala na úvod prítomným fanúšikom.

Jej hosťom bol textár Vlado Krausz, ktorý sa stal už niekoľkonásobným krstným otcom Katkiných albumov. Pamätám si, že album Tajomstvá krstil v roku 2012 šampanským. Tentokrát pritvrdil a doniesol domácu slivovicu, ňou však, netradične, nepolial počas samotného aktu krstu platňu, ale nalial ju do seba.

Katarína Knechtová, krst vinylu 2023 Zdroj: Stanislava Topolská

"Tak sme ešte nekrstili," smiala sa Katka. "Som rád, že ma Katka pozvala na krst, veľmi si to vážim. Prajem všetko dobré, aby ťa hudba stále bavila," zneli Krauszove prajné slová. "Nech má táto platňa čo najviac uší, ktoré ju chcú počúvať, lebo to je najdôležitejšie," dodal Rado Mešša. "Z celého srdca ti ďakujem, že si prišiel, Vlado, lebo si pre mňa jeden z najdôležitejších ľudí, ktorých som stretla. Takisto ďakujem mojim fanúšikom, ktorí za toto môžu a im vďačím za to, že som vydržala, a že som tu stále," priznala speváčka.

Program krstu bol popretkávaný akustickým koncertom, počas ktorého speváčka spolu s gitaristom Braňom Kociovom odohrali titulnú skladbu Vo svetle žiariacich hviezd, singel FEA a nedávny hit Rezonancia. Súčasťou príjemného podvečerného programu bola aj moderovaná diskusia, ktorú viedol spomínaný hudobný publicista Rado Mešša. Prostredníctvom jeho otázok si Katarína Knechtová zaspomínala na viaceré momenty svojej kariéry a dozvedeli sme sa aj to, podľa akého kľúča vyberala piesne na tento dvojvinyl.

"Počúvala som si tie albumy po večeroch a povedala som si – Katka, celkom pekné pesničky si napísala. To bol prvý moment. A ten druhý bol ten, že to nebolo tak ťažké. Vinyl má svoje limity, vojde sa tam len určitý obnos hudby. Takže musia tam byť hity a potom piesne, ktoré možno poznajú skôr tí skalní fanúšikovia. Vypichnem album Tajomstvá. Nebol to album, ktorý by prijali všetci, pretože boli zvyknutí na klasický rockový zvuk, ktorý bol v Pehe, ale pre mňa to bol významný album v tom, že ma posunul niekam úplne inam a začala som sa na hudbu a vôbec na produkciu pozerať úplne inak. Preto som chcela, aby aj piesne z tohto albumu boli na vinyle."

Katarína Knechtová, krst vinylu 2023 Zdroj: Stanislava Topolská

Na spomínanom albume spolupracovala s Christianom Eignerom, bubeníkom Depeche Mode, ktorý ho produkoval. Pekný zážitok s ním sa jej spája aj mimo priestoru nahrávacieho štúdia, keď Katka predskakovala na bratislavskom koncerte Depeche Mode. "Neviete si predstaviť tú čiernu masu ľudí, ktorí nič nikomu neodpustia a sú tam pre tú kapelu. Tam sa zotmelo na tom koncerte, ale na druhej strane som si vybudovala nejaký rešpekt a úžasné bolo, že celý ten koncert Christian stál vedľa zvukára a úplne si ten koncert užíval," zaspomínala si speváčka. 

A prečo vlastne Katka vydáva vinylovú platňu? Platne pre ňu majú silnú hodnotu, pretože práve prostredníctvom nich začala spoznávať v detstve hudbu. "Môj otec hrával v kapele a bol zberateľ platní. Keď som bola dieťa, každý mesiac som dostala nejakú platňu. Dnes som veľmi rada, pretože mám krásnu zbierku najmä slovenských interpretov. Je tam Modus, Paľo Hammel, Prúdy, Meky Žbirka. On sa vždy zo mňa smial, že to nemám hovoriť, že som ho počúvala ako dieťa," dodala Katka Knechtová.

Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Katarína Knechtová