Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Koncert roka v Prešove: IMT Smile si doma zahrali pred rekordným publikom

Koncert roka v Prešove: IMT Smile si doma zahrali pred rekordným publikom

19.06.2018 - 11:30 | redakcia

V sobotu 16. júna prešovský amfiteáter doslova praskal vo švíkoch. Otvárací koncert letného open-air turné kapely IMT Smile prilákal takmer sedemtisíc fanúšikov domácej stálice. Kapela pripravila prepracovanú šou plnú energie, nechýbali ani špeciálni hostia a ďalšie prekvapenia.


Koncerty jednej z najúspešnejších slovenských kapiel prinášajú už vyše dvadsať rokov okrem bohatého repertoára (hiSTORY) aj elektrizujúce spojenia (IMT Smile a Lúčnica), či nenapodobiteľnú energiu. Je obdivuhodné, že táto dnes už legendárna kapela v každom ďalšom projekte prináša iný pohľad, istú mieru inovácie, ale najmä sa jej darí latku posúvať stále vyššie. Domáce koncerty majú navyše vždy svoje čaro, pre každého interpreta je to určite niečo špeciálne.

Pre rekonštrukciu areálu prírodného kúpaliska Delňa si tento rok síce Dobrý festival dal krátku pauzu, kapela sa to však domácim fanúšikom snažila vynahradiť "aspoň koncertom". V rámci Amfiteáter Tour 2018 teda rodné mesto nemohlo chýbať. Fanúšikovia sa im za to odmenili vypredaním amfiteátra do posledného miesta. Napriek tomu, že sa nejednalo o festival, organizátori pripravili služby na slušnej úrovni. Pri takejto masívnej návštevnosti však boli kapacity patrične zaťažené a stánkov i toaliet mohlo byť viac. Počasie koncertu v sobotu prialo, brány boli otvorené už od neskorého popoludnia. Lákalo to teda k skoršej návšteve areálu.

Amfiteáter tour 2018 v Prešove, 16.6.2018

Vyšperkovaní predskokani

Pozornému návštevníkovi ani pri Dobrom festivale neušlo, že organizátori dávajú v značnej miere priestor mladým a zaujímavým kapelám nielen z Prešova. Nos na zaujímavé mená sa nedal uprieť ani pri výbere predskokanov tohto turné. Hneď na úvod sa predstavila domáca zostava ElevenHill. Kamaráti z ulice na jednom kopci, kde premáva autobusová linka 11, prišli aj na amfiteáter presvedčiť o svojich kvalitách. V zostave Martin Dancák (gitara), Radoslav Hanzel (bicie), Branislav Goga (basa) a Marián Ferenc (spev) už odohrali množstvo koncertov, no pred tisíckami zvedavých uší to bola ich premiéra.

"Pred tak početným publikom sme ešte nehrali, pred koncertom bola aj trocha tréma. Bol to prvý koncert turné, máme ešte štyri pred sebou. Tešíme sa na každý koncert, vybrali sme si aj jednu pesničku IMT Smile, ktorú sme trocha upravili do nášho soundu. Ľudia v hľadisku boli skvelí, dostali sme od nich prídel energie a snažili sme sa ju do hľadiska vrátiť," uviedli ElevenHill pre TASR. Počas ich koncertu nesmel chýbať ich prelomový singel Room of Ghosts, ale úspech mali aj ďalšie skladby ako Ride Your Wave, Damn Woman, Acid of Love, Sound of That Summer či Devil in Me. Spomínaným coverom "pozývateľov" bola skladba Človeka neprerobíš, v ktorej sa ku skupine pridal aj Ivan Tásler.

Štefan Štec v Prešove, 16.6.2018Štefan Štec na amfiteátri v Prešove

Ľudová hudba sa u IMT Smile v podobe rôznych projektov a spoluprác objavuje už nejakú dobu. Či už spojením s Lúčnicou alebo s Kandráčovcami v minuloročnom megahite Hej Sokoly sa kapele darí šikovne prepájať modernú hudbu s tradičnou. Výraznú náklonnosť k folklóru potvrdili Prešovčania aj pozvaním ŠtefanŠteca ako ďalšieho predskokana, ktorého talent väčšina Slovákov spoznala vďaka úspešném účinkovaniu v prvej sérii televíznej súťaži Zem spieva. Jeho kariéru to posunulo na novú úroveň, získal si tisícky nových fanúšikov a dnes má na konte množstvo vystúpení na najväčších podujatiach, ako aj nedávno vydaný debutový album Poleťiv by'm na kraj svita.

Sobotný koncert bol aj preňho zatiaľ najväčším v kariére. "Spieval som už vo Východnej a mal som pocit, že už nič viac nemôže byť. Ale dnes to bola úplná paráda, mal som pocit, že je tu celý Prešov. Bolo to úžasné, niečo podobné som ešte nezažil. O moje cédečko, ktoré som vydal pred mesiacom, je veľký záujem, rozpredal sa celý náklad," prezradil spevák pre TASR. Počas koncertu dokonca priznal, že keď ho oslovili na spoluprácu, najprv tomu ani neveril. Až po mesiaci, keď sa opäť ozvali, zistil, že sa nejedná o žart. Pred zaplneným amfiteátrom spolu s Ľudovou hudbou Hornád ukázal, že sila folklóru podporená s výnimočným talentom si nájde vždy svojho poslucháča. Spontánne ovácie publika len potvrdili, že ľudová muzika vie očariť publikum bez rozdielu veku.


Koncert tisícich detailov

Pravidelný návštevník koncertov IMT Smile dobre vie, že jeho očakávania budú naplnené, že Ivan Tásler strhne dav svojou energiou, a každý si z vystúpenia odnesie zážitok. Už to by stačilo na spokojnosť. Kapela si však dala záležať, aby opäť priniesla niečo nové. Tentokrát mnoho menších detailov poskladalo tak silný zážitok, ktorý dokonca prekonal doteraz odohraté domáce vystúpenia.

Malé rozptýlenie čakajúceho davu prišlo krátko pred začiatkom koncertu. Zrazu sa z ničoho nič ozval netradičný potlesk, ktorým diváci vítali Richarda Müllera - aspoň tí, čo si ho v dave všimli. Usadil sa v zvukovej réžii a užíval si koncert ako divák. Hneď v úvode vystúpenia Ivan prezradil, že setlist s kapelou poriadne prevetrali, aby sa medzi ľudí opäť dostali skladby, ktoré bežne nehrávajú. A tak popri známych hitoch zazneli aj klenoty z ich bohatého repertoára. Napríklad Milostná symfónia z albumu Nech sa páči ponúkla príjemne nostalgickú cestu časom do roku 2000.


Spoločný spev a neutíchajúci úprimný potlesk po každej skladbe bol samozrejmosťou hneď od začiatku. Aj keď to znie ako klišé, v Prešove to bol jednoducho neodmysliteľný fakt. Milým gestom si kapela uctila 40. výročie založenia Základnej školy na Šmeralovej ulici, na ktorú chodili obaja bratia Táslerovci. Nielenže všetkým učiteľom a žiakom darovali vstupenky na koncert, ale aj priamo počas neho sa na pódiu objavila Ivanova triedna učiteľka, pani Maľcovská. Všetko najlepšie následne škole spolu s kapelou zaspieval celý amfiteáter. Aj vďaka tejto malej prestávke dostal koncert ďalší, ľudský rozmer. Ivan Tásler neskôr dokonca priznal aj trému, čo sa podľa jeho slov často nestáva.

"Som plný emócií, už dlho so mnou nelomcovali tak, ako dnes večer. Už keď hrali chlapci z ElevenHill a Štefan Štec, mal som pocit, že to bude výnimočný večer. Keď sme vyšli na pódium my, priznám sa, zvyknem hovoriť, že som frajer a nemám žiadnu trému, tak pri novej pesničke Budeme to stále my som sa trocha rozklepal. Cítil som, že je to vlastne nesmierna vďačnosť, čo my musíme ľuďom vyjadriť za to, že v takom počte dokážu prísť na náš koncert a vytvoriť takú atmosféru. Sám tomu nedokážem uveriť, že to ľudí tak baví, že kapela im dáva pocit, pre ktorý sa rozhodnú na ňu prísť a baviť sa s ňou," priznal pre TASR líder skupiny Ivan Tásler. 

Špeciálnu príchuť teda mala novinka Budeme to stále my, ktorá mala koncertnú premiéru práve pred domácim publikom. Zaujímavosťou je, že bola nahrávaná na analógové pásy v kalifornskom 4th Street Recording Studio. 


Ďalšie vynikajúce aranžmány priniesli aj skladby Len Tebe, kde vynikli sóla v podaní klávesáka Mira Táslera, saxofonistu Maria "Gapa" Garberu, ale zimomriavky spôsobila aj trúbka v rukách Pavla Jeňa. Muzikantskú hravosť a inovatívny prístup ukázali IMT Smile opäť v koncertnej hitovke Niekto ako kráľ, kde poslucháč dostal ďalší rozmer tejto notoricky známej skladby. Prerobená verzia s prvkami swingu roztancovala časť publika, a v ďalšej časti samozrejme nechýbala dne už neodmysliteľná ľudová vsuvka A ja taká dzivočka. Neskôr sa folklór vrátil spolu so Štefanom Štecom, ktorý spoločne s Ivanom Táslerom zaspieval ľudovú pieseň Hora Hora. Tu sa naplno prejavil Ivanov cit pre ľudovú hudbu.

Nečakané zážitky

Najväčším prekvapením pre divákov bol tajný hosť Adam Ďurica. Spolu s Ivanom najskôr zaspieval energickú skladbu Nepoznám, v ktorej sa predviedol aj ako basgitarista, potom ešte pridal svoj najväčší hit Neľutujem a atmosféra gradovala. Zážitok a prekvapivé prevedenie priniesla Exotika. Kontrastné intímne Ivanove sólo na úvod milo prekvapilo a vnieslo nový pohľad na známu skladbu, ktorá patrí k najenergickejším kúskom v setliste IMT Smile. Čerešničkou na torte bola v tejto skladbe opäť trúbka, ktorá prekvapila motívom z hymny futbalových majstrovstiev sveta spred 20 rokov - Carnaval de Paris od Dario G.

Ďalšie skladby priniesli aj nečakané prvky jazzu alebo rock'n'rollu. Fanúšikovia tak mohli známe hity objavovať nanovo, a zároveň si vychutnať dych berúce precízne sóla. Ku skladbe Hej sokoly! stačí dodať len toľko, že postavila celý amfik na nohy a keď sa už zdalo, že prekvapení bolo dosť, Ivan počas skladby Cesty druhej triedy skočil do davu a spieval celú pieseň priamo medzi fanúšikmi. Kapela sa s prešovským amfiteátrom rozlúčila prídavkom, resp. Bozk-om na rozlúčku.

IMT Smile, Amfiteáter tour 2018 v Prešove

Vďaka všetkým elementom, ktoré sa v tento večer spojili a vyšli, možno toto vystúpenie pokojne označiť za prešovský koncert roka, ktorý môže len ťažko niečo prekonať. Kapela ním potvrdila svoje pevné miesto na špičke slovenskej hudobnej scény - nielenže má úspech v rádiách, ale čo je ešte dôležitejšie, právom je považovaná za jednu z najlepších koncertných kapiel. Dlhodobo prináša fanúšikom silné zážitky, za ktorými sa dokonca oplatí cestovať.

Lákadlom na ďalšie koncerty letného turné je fakt, že každý bude trochu iný. Napríklad vo Východnej (7.7.) budú hosťom koncertu Kandráčovci. Budú však aj prekvapenia v podobe tajných hostí, akým bol v Prešove Adam Ďurica. "Do každého mesta sme si pozvali niekoho iného. Sú to naši kamaráti, ktorí rovnako ako my milujú hudbu. No nechajte sa prekvapiť," dodáva Ivan Tásler.

Zostávajúce koncerty IMT Smile - Amfiteáter tour 2018:

23. 6. - Amfiteáter Martin
30. 6. - Amfiteáter Banská Bystrica
7. 7. - Amfiteáter Východná
14. 7. - Amfiteáter Nitra

IMT Smile, Amfiteáter tour 2018 v PrešoveFoto: Stana Topolská

IMT Smile, Amfiteáter tour 2018 v PrešoveFoto: Ján Štovka

IMT Smile, Amfiteáter tour 2018 v PrešoveFoto: Martin Trenkler

Autor a video: Martin Laškovský + citácie z TASR 
Foto: Dávid Hanko (okrem posledných troch v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti