Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Adam Ďurica zdvihol zo stoličiek tancachtivých Košičanov

Adam Ďurica zdvihol zo stoličiek tancachtivých Košičanov

19.07.2021 - 14:00 | Marek Danko

Leto v Kulturparku má za sebou prvú štvrtinu. O jej uzavretie sa v sobotu 17. júla postaral spevák a gitarista Adam Ďurica s kapelou. Energia medzi divákmi a muzikantmi prúdila obojsmerne počas celého hodinu a pol trvajúceho koncertu. Košičania nesklamali a obe strany mohli byť s výsledkom spokojné.


V programe festivalu Leto v Kulturparku figurujú rôzne druhy umenia. Najnavštevovanejšie sú hudobné podujatia, odohrávajúce sa vo večerných hodinách. Ustupujúca horúčava vytvára ideálne podmienky na to, aby sa koncertov zúčastnili celé rodiny. Na sobotňajšom vystúpení Adama Ďuricu a jeho novej kapely sa nachádzalo pestré publikum. Svoju rolu zohral i fakt, že teraz majú ľudia hromadné akcie v hľadáčiku a spoločenské udalosti berú všetkými desiatimi. 

Hlavne nesadať

Kapela na začiatku turné absolvovala koncerty v Kežmarku a Šuranoch, takže do Košíc prichádzala nabitá energiou a skúsenosťami, na ktoré možno mnohí hudobníci počas dlhej pandemickej prestávky už aj zabudli. Napriek tomu sa vystúpenie začínalo v pozvoľnom tempe, charakteristickom pre začiatok skladby Vlci. Zvyšných 90 minút sa však okrem pár výnimiek nieslo v prekvapivo živelnom duchu. Akoby muzikanti chceli dobehnúť to, čo zmeškali počas predošlého obdobia. Sám Adam priznal, že zima bola hrozne ťažká, ale veľmi mu pomáha to, čo zažíva teraz počas koncertov na vlastnej koži. Darmo, koncertná energia sa v umelých domácich podmienkach vytvoriť nedá.


O tom, že ide o silu, ktorá je schopná poháňať ľudí aj v náročných časoch, svedčila atmosféra, ktorá panovala hlavne v druhej polovici koncertu. Prvú časť vystúpenia väčšina publika ešte sedela. "Prečo vlastne sedíte? Čo vám máme zahrať, aby ste nesedeli?," pýtal sa Adam v jednom zo svojich početných príhovorov. Údajne na koncertoch nerád reční, ale teraz urobil výnimku, aby divákov vyhecoval a prekonal bariéry. Osvedčené kusy Tak to vidím ja, Láska-veda, Spolu či Dovtedy pripravili pôdu pre starší titul Bolo tu fajn, pri ktorom zábrany divákov definitívne opadli a mohla nastať nefalšovaná festivalová tancovačka.  

V uvedenej skladbe, ktorá ako jedna z mála piesní v Adamovom playliste pochádza spred roka 2014, nie je núdza o reggae prvky. Tento fakt využil frontman na to, aby do nej zakomponoval krátky fragment z tvorby Petra Nagya ("korálky od Natálky, ešte sú horúce..."). Hoci bolo v tej chvíli na pódiu naozaj horúco, Adam mal viac než polovicu koncertu na sebe riflovú bundu s fragmentmi svojich textov. Z úcty k autorke, ktorá ju nadizajnovala špeciálne preňho, si tento prebytočný kus oblečenia nechával na sebe dlhšie než bolo potrebné. Uvoľnenú atmosféru koncertu vystihuje následný návrh na vyzlečenie trička od fanúšičky, ktorý sa spevák rozhodol prehliadnuť mlčaním.

"V skladbe Holubička som použil text Simy Magušinovej," uviedol predtým spevák "jemnú pesničku do uška“, ktorú v úvode ešte okorenil slovami "look into my eyes" z hitu Bryana Adamsa. Ak vám meno textárky nič nehovorí, ide o Simu Martausovú, ktorá sa nedávno vydala a začala aj v tvorbe používať svoje nové priezvisko.

S inštrumentálnym prehľadom

Hlavný aktér večera dával Košičanom pravidelne najavo, že sa cíti dobre a nič mu nebránilo v ich rozospievaní, rozhýbaní a roztancovaní. Ľudia sa odvďačili rovnakou mierou a východniarsky temperament naberal na obrátkach. Pridanou hodnotou sa tak stali nové aranžmány, ktorými muzikanti hrali nielen do tanca, ale i na počúvanie. Začalo to piesňou Spolu, pokračovalo titulmi Mám ťa rád, Neľutujem či Mandolína a vyvrcholilo prídavkami Zatancuj si so mnouMedzi nami. Aj kvôli pozmeneným verziám týchto notoricky známych skladieb sa oplatí navštevovať koncerty. V tejto rozšírenej podobe už sa zrejme neobjavia na žiadnom nosiči. 


Na živých akciách ide o čaro okamihu, ktoré sa už nezopakuje. Vrchovatou mierou k jeho kvalite prispela kapela, tvorená štyrmi hudobníkmi. Gitaru mal na starosti Milan Medek, ktorý okrem riffov predvádzal sóla na veľmi slušnej inštrumentálnej úrovni. Titul „mister of the atmosphere“ si vyslúžil Rišo Chovanec (klávesy), spestrujúci hudbu zvukomalebnými plochami. Bubeník Stano Kociov ozvláštnil priamočiare postupy decentnými brejkmi a basgitarista Tomi Belica účinne a s prehľadom vypĺňal prázdne miesta. Adam predstavil všetkých hudobníkov až trikrát, čo bolo z jeho strany veľmi sympatické gesto. Na druhej strane je to pochopiteľné, keďže ide o novú zostavu.

Muzikanti sa vďačne a zdatne činili po inštrumentálnej stránke. Ich výkony sa v rámci pop rocku môžu považovať za nadštandardné a každý dbal na profesionálne zásady. Povinná hracia doba ubehla rýchlo a ľudia si žiadali prídavky. Energiou nabití muzikanti sa napriek únave vypäli k spomínaným prídavkom Zatancuj si so mnouMedzi nami. I tie boli vyšperkované novými aranžmánmi, v ktorých sa fantázii medze nekládli a samotný Adam si zanôtil slová "pred polnočným barom", vypožičané od Elánu. Bolo vidno, akú nefalšovanú radosť hudobníci po dlhotrvajúcoom koncertnom pôste na pódiu prežívajú.

Slovenský hitmaker dokazuje, že i piesne, ktoré sú z platní alebo éteru všeobecne známe, môžu na koncertoch nadobudnúť zaujímavú podobu. Sprievodní hudobníci podávajú presvedčivé výkony, dodávajúce vystúpeniam na šťave a atraktivite. Adam Ďurica naďalej zostáva skromným a poctivým hudobníkom, pre ktorého sú hudba a fanúšikovia náplňou života. Preto sa na koncertoch delí o túto radosť veľmi živelne, spontánne a energicky.  

Setlist koncertu Adama Ďuricu v Košiciach:
(Kulturpark, 17. 7. 2021)

1. Vlci
2. Tak to vidím ja
3. Láska-veda
4. Dovtedy
5. Spolu
6. Holubička
7. Jazero
8. Bolo tu fajn
9. Mám ťa rád
10. Neľutujem
11. Mandolína

Prídavky:
12- Zatancuj si so mnou
13. Medzi nami 

Ďalšie letné koncerty Adama Ďuricu:

31. 7. - Banská Štiavnica, Amfiteáter
7. 8. - Bratislava, Amfiteáter In Park, Štrkovecké jazero
15. 8. - Hlohovec, Amfiteáter Panská záhrada
28. 8. - Krupina, Amfiteáter

Vstupenky:  
 

Autor: Marek Danko
Foto: Dominika Kentošová
Video: Martin Laškovský    


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti