Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Lordi si už piatykrát podmanili Bratislavu

Lordi si už piatykrát podmanili Bratislavu

20.02.2020 - 11:00 | redakcia

Fínska metalová skupina Lordi sa v utorok (18.2.) v Majestic Music Clube po niečo vyše roku znovu predstavila bratislavskému publiku. V rámci turné k novému albumu Killection to bola iba ich druhá zastávka.


Ešte predtým, než sa na pódium dostala maskovaná pätica z krajiny tisícich jazier, čakali na divákov dve predkapely. Večer otvárala, a zároveň Čierneho Petra hrania pred ani nie z polovice zaplneným MMC si vytiahla, takisto fínska skupina Flesh Roxon. Štvorici, ktorá, ako sama vraví, hrá action rock v spojení s horor punkom, sa však zostavenou výberovkou z doposiaľ dvoch vydaných albumov podarilo dostať do varu len malú hŕstku obecenstva. Zo setlistu siedmych skladieb ale zaujala cover verzia známeho eurodance hitu z roku 1993 What is Love speváka Haddawaya.

Na talianskych Tarchon Fist už čakala podstatne väčšia divácka kulisa. Heavy metalová skupina, nachádzajúca inšpiráciu v britskom a nemeckom metal 80. a 90. rokov, dokázala údernými riffmi dostatočne naladiť publikum na hlavný chod večera.
Čerstvé novinky aj overené klasiky

Krátko po 22:00 sa na pódiu konečne objavil frontman Mr. Lordi so svojou kompániou príšer. Už piaty bratislavský koncert otvorili skladbou Horror for Hire z nedávno vydaného nového albumu Killection, predstavujúceho akýsi fiktívny kompilačný album skupiny Lordi. Nasledovala skladba The Riff a skrátené verzie Midnite Lover, Granny’s Gone Crazy a Devil’s Lullaby, ktoré, ako povedal sám frontman, hrali naživo len druhýkrát. Navyše dodal, že v Budapešti, kde celá tour začínala, im veľmi nevyšli, ale v Bratislave sa im ich podarilo zahrať bez problémov. Mr. Lordi počas koncertu viackrát živo komunikoval s publikom a okrem svojského humoru pridal aj niekoľko fráz v slovenčine.


Už aj s novým basgitaristom

Po ďalšej novinke, dynamickej a akčnej skladbe Shake the Baby Silent, či klasike Blood Red Sandman, doplnených viacerými pódiovými efektami, sa bratislavskému publiku svojimi sólami predviedli jednotliví členovia skupiny. Nechýbala medzi nimi ani najnovšia posila, basgitarista Hiisi, ktorý sa k Lordom pridal iba v októbri minulého roka, potom čo nahradil dlhoročnú oporu, Oxa. Ox skupinu opustil vlani v auguste po vyše 13 rokoch, aby sa mohol venovať iným projektom. Pre Hiisiho je tak Killectour prvou veľkou skúškou ohňom. V Bratislave však ukázal, že na basu jednoznačne hrať vie hrať. Je však jasné, že vyrovnať sa Oxovi bude naozaj tvrdý oriešok.

V mixe noviniek a rokmi overených skladieb sa niesla aj druhá polovica večera. Spomedzi pesničiek na novom albume Fínov, ale aj v rámci bratislavského koncertu, do popredia jednoznačne vystupuje Like a Bee to the Honey, na ktorej sa textársky aj hudobne podieľali Jean Beauvior spoločne s gitaristom a spevákom skupiny Kiss Paulom Stanleym. Lordi sa netaja tým, že práve skupina Kiss je ich veľkou inšpiráciou, čo sa koniec koncov odráža aj na viacerých kúskoch ich tvorby. Mr. Lordi publiku prezradil, že si spomínanú skladbu veľmi váži. Jediným nedostatkom live verzie Like a Bee to the Honey bolo snáď len vynechanie saxofónovej pasáže Michaela Monroea (z logických dôvodov), ktorá zvýrazňuje celkovú osemdesiatkovú atmosféru celej skladby.


Lordi, ako niekdajší víťazi Eurovízie z roku 2006, nemohli na záver vynechať ani svoju snáď najkultovejšiu skladbu Hard Rock Hallelujah, ku ktorej v rámci prídavku zahrali ešte Devil is a Loser a Would You Love a Monsterman?. Približne z troch štvrtín zaplnený Majestic Music Club bol dôkazom toho, že Lordi u nás stále majú svoju stabilnú fanúšikovskú základňu, ktorú nesklamali ani svojim piatym koncertom v hlavnom meste.

A hoci bola utorňajšia zastávka Lordov na Slovensku jedinou v rámci tohto turné, niet pochýb o tom, že sa sem maskovaní Fíni v budúcnosti opäť vrátia. Slovensko totižto patrí medzi ich tradičné koncertné zastávky. Možno si tak želať, aby sa vrátili s rovnako dobrým zvukom a možno s o niečo lepšími predkapelami. Napríklad Silver Dust, ktorý s nimi hral v Bratislave v rokoch 2016 a 2018 by určite nebol na škodu. Ale to ukáže až čas.

Setlist koncertu:
1. Horror for Hire
2. The Riff
3. Midnite Lover
4. Granny’s Gone Crazy
5. Devil’s Lullaby
6. Shake the Baby Silent
7. Blood Red Sandman
8. Scare Force One
9. Naked in My Cellar
10. Blow My Fuse
11. Like a Bee to the Honey
12. The Ghosts of the Heceta Head
13. I Dug a Hole in a Yard for You
14. Who’s Your Daddy?
15. Magistra Nocte
16. Let’s Go Slaughter He-Man (I Wanna Be the Beast-Man in the Masters of the Universe)
17. Hard Rock Hallelujah
18. Devil is a Loser
19. Would You Love a Monsterman?

Text a foto: Daniel Ivančák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti