V bratislavskom Ateliéri Babylon znela 19. apríla príjemná zmes funku, soulu, groovy, R&B a elektroniky. Na Slovensko sa po druhý raz vrátil britský hudobník Jamie Woon, aby predstavil skladby z nového albumu Making Time, ktorý vyšiel vlani v novembri. Ako chuťovku priviezol rodáka Jodieho Abacusa, nový objav londýnskej R&B scény.

Večer sa v klubovom priestore Ateliéru Babylon začal veselo. Jodie Abacus so svojou štvorčlennou sprievodnou kapelou "rozvíril vzduch" a roztancoval ľudí ešte pred príchodom hlavnej hviezdy, čo sa podarí len málokomu z predskokanov. Široký úsmev na jeho tvári a skutočnosť, že sa na pódiu očividne cíti dobre, však robia veľa. Vizuálne príťažlivá, farebná šou, živá komunikácia s publikom a pozitívnou energiou nabitá kombinácia funku, reggae a jazzu urobili z u nás neznámych hudobníkov zakrátko miláčikov publika. Približne polhodinové vystúpenie zanechalo publikum dokonale pripravené na intímnu intenzitu hlavnej hviezdy.

Tridsaťdvaročného Jamieho Woona kritici ešte pred vydaním prvého albumu Mirrorwriting (2010) zaraďovali medzi post-dubstepových interpretov. Preslávil sa najmä skladbou Night Air, ktorá vznikla v spolupráci s dubstepovým inovátorom Burialom. V súčasnosti ju však hráva inak ako čase slovenskej premiéry v Nu Spirit Clube - akustická gitara a jednoduché, minimalistické bíty dávajú vyniknúť Jamieho precítenému prejavu a vytvárajú priam hypnotickú atmosféru. V Bratislave zaznela hneď po úvodnej Movement a v publiku vyvolala búrku nadšenia. 


S Making Time si "dal na čas" 

Utorkový setlist tvorili predovšetkým skladby z druhého albumu Making Time. Medzi oboma počinmi si Jamie doprial štvorročnú pauzu, počas ktorej sa snažil zbaviť pachuti nenaplnených očakávaní po zaradení do ankety BBC Sound of 2011 a následne vydaného, pomerne vlažne prijatého debutu. Nahrávka Making Time preto podľa jeho slov vznikala ťažko a až keď sa dal dokopy s producentom Lexxxom, známym spoluprácou s interpretmi ako Wild Beasts, Björk, Jessie Ware či M.I.A., pomyselná kliatba sa prelomila.

Spolu sa im podarilo vytvoriť zvuk vystavaný okolo funkovej rytmickej sekcie a evokujúci vrelosť a intimitu. V podaní sprievodnej kapely a s podporou dvoch vokalistov prináša Woon bohatstvo zvukov. Vlniaci sa vokalisti zároveň spestrili vizuálne dosť statické vystúpenie, orientované najmä na zvuk. Melancholický soul, ozvláštnený stopami jazzu, ktorý prevláda v skladbách z druhého albumu, znie, akoby vznikol v New Yorku a nie na druhom konci Lamanšského prielivu.

Jamie Woon v Bratislave, 19.4.2016 Zdroj: Martina MlčúchováJamie Woon v Bratislave - pozrite si celú fotogalériu

Intimita bez elektroniky 

Intímnejšia atmosféra vznikla aj vďaka tomu, že Jamie tentoraz nepoužil elektroniku. Nie je to žiadny šoumen, zbytočne sa nepredvádza. Svojím prirodzeným vystupovaním a bezchybným, čistým spevom pripomína neo-soulového alchymistu s precízne namiešaným koktejlom tónov, ktorým opojil účinkujúcich aj ľudí pod pódiom.

Najintímnejším momentom koncertu bol prvý prídavok, skladba Shoulda, ktorú Jamie odspieval sám iba v sprievode akustickej gitary. Takmer magický zážitok však narúšalo miestami nezdvorilé obecenstvo. Naopak najživšia bola okrem coververzie Try Again od speváčky Aaliyah záverečná skladba koncertu Lady Luck z prvého albumu. Jamie Woon svojím druhým albumom otvoril novú kapitolu súčasného soulu a Bratislava mala šťastie, že do nej mohla nazrieť.

Jamie Woon v Bratislave, 19.4.2016 Zdroj: Martina Mlčúchová 
Setlist koncertu Jamieho Woona v Bratislave:
(19. 4. 2016, Ateliér Babylon)

1. Movement
2. Night Air
3. Forgiven
4. Spiral
5. Blue Truth
6. Skin
7. Dedication
8. Try Again (Aaliyah cover)
9. Message
10. Celebration
11. Sharpness  

Prídavky:
12. Shoulda
13. Thunder
14. Lady Luck 


Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová
Video z koncertu: Youtube (Dominika Babulicová)

Súvisiaci interpreti: Jamie Woon