Tisícky fanúšikov prvej dámy slovenskej populárnej hudby zaplnili v poslednú adventnú nedeľu bratislavskú NTC Arénu, aby zažili jej koncert nazvaný Vyznanie Mariky Gombitovej. Dlho očakávaný návrat speváčky na koncertné pódium bol pre priaznivcov slovenskej hudby krásnou bodkou za hudobným dianím v roku 2022, ktorý v kultúre vystihuje fráza "návrat do normálu".

Kvôli protipandemickým obmedzeniam bol termín koncertu pôvodne plánovaného na 5. december 2020 až trikrát preložený. Čakanie fanúšikov Mariky Gombitovej na jej samostatný verejný koncert však predstavovalo dlhšie než len dvojročné obdobie. Hoci sa v poslednej dekáde objavovala na pódiách predsa len častejšie, išlo väčšinou o hosťovanie na koncertoch svojich kolegov alebo firemné akcie. Aj preto bolo vo vzduchu v hale Národného tenisového centra pred začiatkom vystúpenia cítiť isté napätie a zvedavosť – je to ešte stále tá naša Marika?

Už prvé tóny zlatou Bratislavskou lýrou ovenčenej piesne Študentská láska z roku 1978 a dravý speváčkin hlas však veľmi rýchlo rozptýlili akékoľvek obavy publika. Nový svieži aranžmán známej skladby odštartoval večer plný Gombitovej hitov, medzi ktorými nechýbali ani dva z kultového televízneho muzikálu Neberte nám princeznú – ŠatyBudem tu s vami. Vďačné publikum nedokázalo prestať tlieskať a ovácie nemali konca kraja, čo je scenár, ktorý sa opakoval až do konca približne dvojhodinového koncertu.

Vyznanie Mariky Gombitovej, 18.12.2022 Zdroj: Juraj Šebok
K impozantnému vyzneniu koncertného večera prispela aj veľkoryso riešená scéna, postavená na celú šírku hľadiska. Členovia sprievodnej kapely, ktorú viedol kapelník a gitarista Štefan Hegedüš (Gombitovú v minulosti doprevádzal so skupinou Gravis), mali svoje miesta po oboch stranách javiska, čo umožnilo sústrediť pozornosť publika na pozíciu speváčky v jeho strednej časti. Zážitok umocnili tri veľkoplošné obrazovky využívajúce moderné výdobytky digitálnej techniky a svetelná šou, na akú sme zvyknutí len v prípade zahraničných hviezd a najväčších mien domácej scény.

Marika Gombitová neskrývala radosť a dojatie. "Dobrý večer! Vítam vás všetkých na mojom predvianočnom koncerte, na ktorý som sa veľmi tešila, a verím, že aj vy. Posledné dva roky boli veľmi smutné pre nás všetkých a mne ste veľmi chýbali, lebo vás potrebujem!," priznala speváčka, ktorá s publikom celý večer živo komunikovala a s radosťou v hlase uvádzala svojich hostí.

Marika Gombitová, koncert v NTC, 18.12.2022 Zdroj: Juraj Šebok
Prvým z nich bol Janko Lehotský, legendárny hudobník, skladateľ a kapelník, ktorý niekedy v polovici 70. rokov Mariku objavil, pozval ju do skupiny Modus a napísal pre ňu jej prvé veľké hity. Janko tak, ako ho poznáme, prišiel dobre naladený a prítomných pobavil svojským humorom: "Som strašne rád, že tu môžem byť vedľa Mariky, s Marikou a o Marike. Keby nebolo Mariky, tak sa mi zdá, že by sme tu ani neboli." Zaspievali spolu duet S tou nádejou choď spať, ktorý vznikol niekedy v roku 1977, kedy podľa jeho slov "Mariku chytil a držal ju, lebo už vtedy vedel..."

"Som rád, že prišla - ako sa hovorí - z našej 'garáže', kde si človek jeden od druhého zoberie tie svoje krásne harmónie a situácie. Som rád, že sa to na ňu prenieslo, lebo ona ešte vtedy neskladala tak vehementne. Teším sa, že som to svojím spôsobom preniesol na ňu, a potom spoločne na poslucháčov," povedal po koncerte pre TASR Lehotský, ktorý publiku v NTC sólovo ponúkol aj veľký "modusácky" hit Veľký sen mora.


Janko Lehotský, Vyznanie Mariky Gombitovej, 18.12. Zdroj: Juraj Šebok
Ďalším hosťom večera bol český muzikálový spevák a skladateľ duchovnej hudby Richard Pachman, ktorý je dobrým priateľom Mariky Gombitovej. Precítene podal jej pieseň Úlomky spomienok a venoval jej svoj song Niterná modlitba. "Marika je pre mňa takmer celý život symbolom krásy, lásky, neskutočnej sily a nádhernej hudby," vyznal sa spevák.

Veľmi pôsobivým momentom bol duet Mariky s Mekyho synom Davidom Žbirkom Nespáľme to krásne v nás, s ktorým sa obaja predstavili už na bratislavskom Tribute koncerte k nedožitej sedemdesiatke Mira Žbirku. Myslím, že mnohí v publiku sa len ťažko ubránili dojatiu a nejednému sa zarosili oči, zvlášť keď sa na plátne premietali spoločné zábery Mariky s Mekym.

"Pre mňa to bola veľká pocta, že mi Marika natoľko dôveruje, že naplním otcov part a zastúpim ho v skladbe Nespáľme to krásne v nás. A mal som dva týždne času na to, aby som sa naučil aj text piesne Úsmev, ktorú sme všetci spievali na záver," prezradil David Žbirka pre TASR.

David Žbirka, Vyznanie Mariky Gombitovej, 18.12. Zdroj: Juraj Šebok
Špeciálnym hosťom Mariky Gombitovej bola kapela Kandráčovci. Spája ich východniarsky pôvod, čo aj hneď dokázali, keď Marikin hit Správne dievča premiešali s ľudovkou A ja taka dzivočka. "Mariku miluje celé Česko-Slovensko, ale najviac východniari," povedal na adresu hlavnej hviezdy večera líder kapely Ondrej Kandráč.

"Pre mňa je to jedna z najvýraznejších speváckych osobností, vyrastal som na jej piesňach, vnímal som ju cez všetky jej životné etapy, kapely, sólovú dráhu, všetky hity, ktoré priniesla medzi ľudí. Pre mňa je to stretnutie s legendou, veľký zážitok, ťažko opísať, čo človek cíti, keď stojí s ňou na jednom pódiu, keď ako malé dieťa vzhliadate s obdivom na televíznu obrazovku v 80. rokoch a zrazu ste tvárou tvár na jednom pódiu. Pre mňa osobne naplnenie jedného veľkého sna," priznal hudobník pre TASR.

Ondrej Kandráč, Vyznanie Mariky Gombitovej, 18.12. Zdroj: Juraj Šebok
Súčasťou koncertného setu boli mnohé Marikine hity. U publika mali úspech všetky bez rozdielu, niektoré príjemne prekvapili zmenou aranžmánu či rytmu. Zaznela aj obľúbená Mekyho pieseň Pomätená, synthpopová Muž nula, za ktorou stojí Laco Lučenič, či majestátne Koloseum. Záver patril piesni, ktorej názov dal meno celému koncertu a ktorá sa stala slovenským hit storočia. Speváčku ju uviedla s pokorou so slovami: "Priatelia, pred ďalšou pesničkou mám veľký rešpekt, naspievalo ju už mnoho mojich kolegýň a ja tiež chcem teraz zaspievať moje Vyznanie."

Úplný záver koncertu patril piesni Vianočný popevok a hitovke Úsmev, s ktorou skupina Modus v hviezdnom obsadení získala v roku 1977 zlato na Bratislavskej lýre a začala svoju slávnu púť na cestách slovenskej populárnej hudby. Na pódium sa vrátil Janko Lehotský, David Žbirka a postupne sa pripojili aj ostatní hostia, členovia kapely a speváckeho zboru. To už bolo celé publikum na nohách a halu ovládla spontánna radosť a nadšenie, dojatie a emócie. Marika Gombitová žiarila a rozdávala úsmevy, krásne pocity ovládli všetkých prítomných.

Medzi divákmi boli okrem účinkujúcich hostí aj ďalšie známe tváre slovenskej hudobnej scény, za všetkých koncert pre TASR zhodnotil Peter Nagy"Marika Gombitová je pre mňa prvá dáma. Máme veľmi kvalitné speváčky, no Marika je ikona. Takže ostatné speváčky si budú musieť na túto rolu ešte pár rokov počkať, pretože Marika je výnimočná. Je to fenomén, bol som dojatý z tohto koncertu. Tým, že je moja kamarátka, tak som sa odosobnil a vnímal som to ako bežný poslucháč, a fakt som aj potlačil slzu."

Setlist koncertu Vyznanie Mariky Gombitovej
(18.12.2022, NTC aréna, Bratislava)

1. Medley (Študentská láska, Ružový smútok, Letná pieseň, Včielka, Luk a šíp, Zimná pieseň, Šaty, Budem tu s vami)
2. Územie zázrakov
3. Cukráreň na dlani námestia
4. Pomätená
5. Muž nula
6. S tou nádejou choď spať (duet s Jankom Lehotským)
7. Veľký sen mora (Janko Lehotský)
8. Nenápadná
9. Adresa ja, adresa ty
10. Úlomky spomienok (Richard Pachman)
11. Niterná modlitba (Richard Pachman)
12. Kríž
13. Ži a nechaj žiť
14. Zem menom láska
15. Nespáľme to krásne v nás (duet s Davidom Žbirkom)
16. Správne dievča / A ja taka dzivočka (s Kandráčovcami)
17. Hallelujah (Kandráčovci)
18. Paradiso
19. Koloseum
20. Vyznanie
21. Vianočný popevok
22. Úsmev (s Jankom Lehotským, Davidom Žbirkom, Richardom Pachmanom a Kandráčovcami)

Autor: Ivan Straka + citácie umelcov z TASR

Súvisiaci interpreti: Marika Gombitová