Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Reportáž + foto: Jean Michel Jarre (29.11.2008, Steel aréna, Košice)

Reportáž + foto: Jean Michel Jarre (29.11.2008, Steel aréna, Košice)

Jean Michel Jarre 01.12.2008 - 10:00 | Patrik Marflák

Tak ako deň predtým Bratislava, hostili 29. novembra aj Košice vystúpenie legendy elektronickej hudby, Jeana Michela Jarreho. Ako to v sobotný večer vyzeralo v Steel Aréne, zaplnenej do posledného miesta, vám priblížime v nasledovných riadkoch. Atmosféru predposledného koncertu v rámci Jarreho Oxygene 30th Anniversary Tour si môžete pripomenúť aj pohľadom na exkluzívne fotografie z vystúpenia.


Nechodí po svete mnoho ľudí, o ktorých by sa dalo povedať, že svojím životom zmenili hudobnú históriu. O Francúzovi menom Jean Michel Jarre sa to dá tvrdiť úplne bez váhania. Len málo diel ovplyvnilo históriu hudby tak výrazne ako jeho album 'Oxygene', ktorý vyšiel celosvetovo v roku 1977 a tým poklepal základný kameň hudobnému smeru, ktorý zvykneme nazývať elektronická hudba.

Pri príležitosti 30. výročia vydania tohto albumu sa Jarré rozhodol toto prelomové dielo opäť vydať, a to v lepšom zvukovom prevedení. Logickým vyústením týchto aktivít je aj práve finišujúce turné. Vďaka týmto okolnostiam mali Slováci možnosť tohto (podľa mnohých novinárov) najznámejšieho francúzskeho umelca vidieť naživo a to hneď dvakrát, keď deň pred košickým koncertom obdaroval svojou "kyslíkovou injekciou" publikum na bratislavských Pasienkoch.

Úvod košického večera bol sprevádzaný veľkými ováciami, čo do veľkej miery spôsobilo hlavne to, že Jarre nevyšiel na pódium zo zákulisia, ako by sa očakávalo, ale objavil sa úplne nečakane na opačnej strane haly – vybehol z útrob štadióna, prešiel pomedzi divákov a pozdravil sa s najskalnejšími. Nasledoval krátky príhovor, v ktorom popísal, aké je pre neho dôležité, že môže vystúpiť v krajine bývalého Československa, kde mal podľa jeho tvrdení jeho album najväčšiu prvotnú odozvu. A takisto nezabudol pripomenúť, že jeho skladby majú aj nezanedbateľný ekologický akcent.

Prišiel čas na Oxygene. Jarre bol celý večer sprevádzaný triom skúsených hudobníkov (Claude Samard, Dominique Perrier a Francis Rimbert) a nevídaným množstvom analógových syntezátorov, ktoré podľa jeho slov "vyžadujú špeciálnu starostlivosť a treba s nimi zaobchádzať tak citlivo ako so ženami". Počas zhruba 90-minútového vystúpenia odznela podstatná časť albumu 'Oxygene', neodmysliteľnou súčasťou koncertu bola veľká zrkadlová stena a rozmerné plátno, na ktorom sa premietali vizualizácie s Oxygene motívmi.Treba priznať, že predstavenie mohlo byť miestami náročné na vstrebanie, no v publiku sa našťastie zišli hlavne tí najvernejší fanúšikovia (z celého Slovenska – súdiac podľa ŠPZ áut parkujúcich v blízkosti koncertu). Prítomní milovníci Jarreho priekopníckeho zvuku zjavne jeho skladby veľmi dobre poznali, oddane počúvali a akonáhle sa objavil známy melodický moment, dali to hudobníkom okamžite pocítiť. Steel aréna sa v jeden moment náhle premenila na blikajúcu sálu, pripomínajúcu cintorín na dušičky, akurát miesto hrobov bolo sediace publikum a miesto sviečok svietili mobily nahrávajúce amatérske videá – z reprobední znela magická 'Oxygene IV' a dav burácal. Je úžasné sledovať, ako dokáže aj po tridsiatich rokoch svetom zamávať tých pár jednoduchých tónov.

Po odohraní koncertného setu sa na žiadosť aplaudujúceho davu Jarre vrátil na pódium a odohral prvý prídavok – experimentálnu 'Oxygene XIII'. Jean Michel Jarre si koncert celý čas očividne užíval, preto sa neváhal odvďačiť divákom opätovným zahratím 'Oxygene IV', ktorá bola vyvrcholením "okysličujúceho" večera. Na záver Jarré poďakoval divákom slovami, ktoré zneli veľmi nádejne: "Thank you very much and I hope to see you next year, in Košice for sure! Thank you for your warm welcome! Dobrú noc Košice! Vivat Slovakia, Vivat Košice!"Text, foto a video: Juraj Cagáň


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti