Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

IMT Smile a SDT alebo SDT a IMT Smile?

IMT Smile a SDT alebo SDT a IMT Smile?

02.05.2009 - 07:00 | redakcia

Veľký otáznik visiaci nad jedinečným spojením, ktoré podľa slov Jána Ďurovčíka nemá v Európe obdobu, sa po utorňajšej premiére zmenil na výkričník poukazujúci na stále žijúcu invenčnosť slovenskej hudobnej scény. Inými slovami – ako prinútiť IMT Smile tancovať a Jána Ďurovčíka spievať...


Projekt slovenskej stálice či podľa slov samotných fanúšikov - prešovskej legendy – IMT Smile a Slovenského divadla tanca sa už od začiatku tešil veľkému mediálnemu záujmu, priamo úmerne rastúcemu po predpremiére (6. 12. 2008), alebo lepšie povedané - malej skúške pripravenosti slovenského publika na obdobné predstavenie.

Označovať toto spojenie ako koncertné či tanečné defilé je scestné, keďže samotná úprava priestoru a pódia naznačovala abstraktné skĺbenie komornej atmosféry s typickou "Táslerovskou" živelnosťou. Zaujímavá vyváženosť decentných i expresívnych tanečných prvkov – nevtieravých, zbytočne nepreexponovaných – spolu s energickou, no i baladickou hudbou vytvorilo na pódiu súlad, ktorý vyvolával polemiku o "lídrovi" večera, čo sa dá považovať za cieľ a jednoznačne i výrazné pozitívum.

Najväčšie predkoncertné ohlasy vyvolalo neoficiálno-oficiálne motto – Tásler tancuje, Ďurovčík spieva – ktoré sa do písmena naplnilo a na počudovanie/úžas/zdesenie prítomných vyvŕbilo do burácajúceho potlesku. Pravdepodobne najviac mediálne známy slovenský choreograf si spoločne s Ivanom Táslerom zaspieval skladby 'Myslím, že môže byť', 'Ľudia nie sú zlí', 'Nepoznám' a 'Kapela', pri ktorej sa do spevu pridalo aj celé osadenstvo SDT.

Otočené garde na seba nenechalo dlho čakať a do obskurno-úchvatnej choreografie, ohodnotenej vďaka neúprosnému oku tanečného porotcu šestkou, si celé zoskupenie IMT Smile doslova zakrepčilo piesne "Exotika" a "O cestách" na tóny hrané samotnými tanečníkmi. Špecialitkou večera bola malá akustická vsuvka 'Nedá sa ujsť' a 'Duch človeka', kde sa Ján Ďurovčík ukázal ako nádejný hráč na bongo.

Okrem už spomínaných skladieb odzneli i notoricky známe 'Len tebe', 'Nič nie je isté', 'Niekto ako kráľ', 'Kým stúpa dym', 'Opri sa o mňa' a ďalšie – kompletný setlist vám ponúkame na záver článku.

Turné IMT Smile a Slovenského divadla tanca bude pokračovať v Košiciach (19.5.), Prešove (20.5.), Bardejove (21.5.), Michalovciach (22.5.), Kežmarku (28.5.), Rožňave (30.5.), Lučenci (3.6.), Leviciach (4.6.), Trenčíne (5.6.), Žiari nad Hronom (9.6.), Prievidzi (10.6.), Banskej Bystrici (11.6.) a v Martine (15.6.).Setlist:

Tajné milovanie
Na čo som sa to dal
Opri sa o mňa
Úsmev a čaj
Nič nie je isté
Niekto ako kráľ
Myslím, že môže byť
Len tebe
Vrany
Budeš mi chýbať
Bongo drum sólo
Besame mucho
Nedá sa ujsť
Duch človeka
Kapela
Kým stúpa dym
Exotika
O cestách
Bez podmienky
Ľudia nie sú zlí
Mám krásny sen
Nepoznám

--
Text: Miroslav Meňhert
Foto: Magdaléna Vinterová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti