Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Pohoda 2010: V piatok zažiarili BLAS, Ian Brown, Klaxons, Jana Kirschner i Sharon Jones

Pohoda 2010: V piatok zažiarili BLAS, Ian Brown, Klaxons, Jana Kirschner i Sharon Jones

Bez ladu a skladu 10.07.2010 - 12:52 | Patrik Marflák

Najväčší a najznámejší letný festival na Slovensku ožil v piatok na 10 scénach, predstavili sa na nich zahraničné hviezdy, slovenskí hudobníci, divadelníci, tanečníci a ďalší umelci. Prinášame reportáž a fotoreport z vystúpení, ktoré nás zaujali najviac a zároveň mali najväčší ohlas medzi návštevníkmi festivalu - nechýbajú zábery z koncertov Bez ladu a skladu, Blue King Brown, Jany Kirschner, Iana Browna, Sharon Jones & The Dap-Kings, Klaxons a fenomenálnych jazzových experimentátorov Polar Bear.


Prvý piatkový koncert odohrala na otvorenej scéne Garnier arény rakúska formácia Vienna Vegetable Orchestra, ktorá si svoje nástroje vyrába zo zeleniny. Členovia kapely, ktorá viac vyniká entuziazmom a humorom než hudobnými kompozíciami, pochválili slovenské cukiny a pozvali divákov po koncerte na polievku. Dnes doobeda prebehol i workshop, na ktorom hudobníci záujemcov zaučili do tajov výroby a hry na zeleninových nástrojoch.

Hlavný Bažant stage včera ožil napoludnie hymnami 27 krajín zúčastnených na podujatí, ktoré odohrala Štátna filharmónia Košice na čele so svetoznámym dirigentom Petrom Breinerom. Na tom istom pódiu sa po 14:00 ukázala trenčianska formácia Bez ladu a skladu so lídrom Michalom Kaščákom, ktorý si tak už po niekoľkýkrát na festivale popri jeho organizovaní stihol aj zahrať. Počas koncertu poznamenal, že jeho skupina oslavuje 25 rokov pôsobenia na scéne. Pri hite Parné valce sa k nemu pridal spevák Lasky zo skupiny Para, ktorá dnes o 13:00 otvára program hlavného pódia. Piatkové popoludnie obohatili svojimi koncertmi aj Allstar Refjúdží band, austrálski Blue King Brown, Metronomy, Miss Platnum, Adam Green, Frank Winter či The Futureheads.


Bez ladu a skladu, Blue King Brown, tlačová konferencia s Michalom Kaščákom

V Garnier aréne sa podvečer predstavila speváčka Jana Kirschner, ktorá si publikum na svoju stranu získala už štvorlístkom nových skladieb z albumu Krajina Rovina (2010). Piesne Ty a Ja, Máj krásny máj, Miluješ nemiluješ a aktuálny singel Keby si bol môj sú priam stvorené pre živé koncerty a Jana si ich spolu s publikom viditeľne užívala. To isté platí aj o jej britskom producentovi Eddie Stevensovi, ktorého prítomnosť na koncerte dodala predstaveniu populárnej speváčky ešte väčšiu hĺbku. Príjemným prekvapením bolo, že okrem neho sa s elektronickými krabičkami počas koncertu "hrala" i samotná Jana Kirschner. Svoj nový album predstaví speváčka v plnej kráse na pripravovanom jesennom klubovom turné, na Pohode počas vyše hodinového koncertu odzneli aj anglické piesne z albumu Shine (2007) a osvedčené slovenské hity vrátane známej filmovej piesne Pokoj v duši.


Jana Kirschner

Pred početné publikum na Bažant stagei sa o 20:00 postavil britský hudobník Ian Brown. Svoje vystúpenie odštartoval skladbou I Wanna Be Adored pochádzajúcou z debutového albumu jeho bývalej kapely The Stone Roses (1989), hodinový koncert bol prierezom jeho viac ako dve desaťročia trvajúcej kariéry. Po príchode na trenčianske letisko si jeden z otcov scény známej ako "Madchester" pochvaľoval počasie a vyzdvihol aj krásnu scenériu. Na tlačovej konferencii pred koncertom pri otázke, či existuje suma, ktorá by jeho i ďalších členov roky nefungujúcej skupiny The Stone Roses presvedčila, aby sa vrátili na scénu, sa muzikant iba pousmial a povedal, že comeback nie je možný a dodal, že mu sólová kariéra vyhovuje.

Pri pohľade na plagát Pohody uvoľnený a žoviálny Brown poznamenal, že sa mu program festivalu páči. "Mám rád aj nové kapely, ktoré vo svojej tvorbe využívajú elektroniku. Na festivaloch máte možnosť svojou hudbou osloviť ľudí, ktorí vás nepoznajú, no hráte aj pre fanúšikov," uviedol Brown na margo súčasnej scény a hrania na festivaloch. Novinárov zaujímal aj jeho názor na rozpad a vplyv formácie Oasis, ale i to, čo hovorí na počínanie anglickej reprezentácie na futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike. Spevákovi, ktorý má na svojom konte množstvo ocenení, napríklad Godlikes Genius od časopisu NME či Legend od magazínu Q, často úsmevné otázky očividne neprekážali a po tlačovej besede s ľuďmi ešte pár minút zotrval, rozdal niekoľko podpisov, odpovedal na dodatočné otázky a problém nemal ani s fotografovaním.


Ian Brown - tlačová konferencia a koncert

Veľkým tromfom Michala Kaščáka mala byť na tohtoročnej Pohode formácia Sharon Jones & The Dap-Kings. "Niekoľko rokov som sa snažil, aby hrali na tomto festivale," uviedol Kaščák priamo na pódiu, hoci skupina sa predstavila na Tesco stagei, kde je štandardne pódiovým manažérom Braňo Jobus. Uvedenie americkej kapely si však šéf festivalu nenechal ujsť. Charizmatickú speváčku s jej pravou funkovou, našľapanou a poriadne spotenou kapelou sám označil za "čierneho koňa" a mal pravdu - boli jedným z vrcholov piatkového programu a v mnohom pripomenuli fenomenálne vystúpenie Solomona Burkea, ktorý si slovenských fanúšikov podmanil na tom istom pódiu pred dvoma rokmi.

"Sme po prvý raz na tomto krásnom mieste. Dúfam, že nie naposledy," povedal jeden z členov The Dap Kings - kapely, ktorá sa podieľala aj na skladbách Amy Winehouse vrátane hitov ako 'Rehab' či 'You Know I'm No Good'. Samotná Sharon Jones rozdávala počas celého koncertu obrovské množstvá energie, či už svojím silným soulovým hlasom ale aj tanečnými kreáciami, pri ktorých v publiku viackrát spustila skutočný ošiaľ. Svoju prezývku "James Brown v sukni" potvrdila pri záverečnej skladbe 100 Days, 100 Nights (známej aj z tohtoročného TV spotu Bažant Pohody), keď pri predstavovaní svojej kapely inštrumentalistov neustále hecovala, aby ukázali čo v nich je. Ich záverečné sóla aj vďaka tomu vyrážali dych.


Sharon Jones & The Dap-Kings

Ďalším z vrcholov piatkového programu bolo vystúpenie mladej britskej skupiny Klaxons. Tá sa na festivale mala predstaviť už v roku 2009, no po predčasnom konci podujatia sa jej to podarilo až v roku 2010. V exkluzívnom rozhovore pre Hudba.sk, ktorý prinesieme čoskoro, basgitarista a vokalista Jamie Reynolds prezradil, že kapela minulý rok v Trenčíne už bola a tak prežívali sklamanie z minuloročnej tragédie spolu s organizátormi a návštevníkmi. Rozprávali sme sa tiež o písaní skladieb, práci s rôznymi producentami, či živote na cestách a hraní na veľkých festivaloch.

Klaxons ponúkli niekoľkotisícovému davu single z debutovej nahrávky Myths of the near Future (2007) ako Atlantis to Interzone, Magick, Golden Skans či It's Not Over Yet. Keďže už 23. augusta uvedú na trh druhý album Surfing the Void, na Pohode došlo aj na novinky z tejto nahrávky. Dianie na hlavnom pódiu ukončil o hodinu neskôr pohodovým reggae Jamajčan Max Romeo.


Klaxons

Medzitým sa na Tesco stagei predstavil britský "post-jazzový" kvintet Polar Bear. Majstrovské spojenie jazzových harmónií a elektronického minimalizmu, niekoľkominútové strhujúce kompozície okorenené o živú improvizáciu, ale aj retro-futuristický imidž členov tejto kapely sa postarali o to, že si o jedenástej večer ich koncert v nemom úžase vychutnalo niekoľko stoviek fanúšikov.

Jadro kapely, ktorá bola v roku 2004 nominovaná na BBC Jazz Award 2004 v kategórii Najlepšia kapela, tvorí bubeník s roztomilým účesom Seb Rochford. Umelec pochádzajúci zo škótskeho mesta Aberdeen spolupracoval napríklad s Babyshambles, Davidom Byrneom a Brianom Enom, pracoval aj na poslednom albume Herbieho Hancocka v skladbe 'River' so známou speváčkou Corrine Bailey-Rae. Medzi svoje inšpirácie radí rôznorodých interpretov ako Napalm Death, Venetian Snares, Björk, Prince, súčasnú elektroniku a samozrejme jazz. To všetko sa prejavuje aj v tvorbe Polar Bear, ktorú okrem neho tvoria aj dychári Pete Wareham a Mark Lockheart, kontrabasista Tom Herbert a a hráč na mandolínu a elektronické mašinky Leafcutter John.


Polar Bear

Zo slovenských interpretov patril k vrcholom piatkového programu po jednej v noci koncert košicko-bratislavskej štvorice Puding pani Elvisovej (PPE). Ich koncert na Tesco stagei si prišlo pozrieť asi 15-tisíc ľudí. "Škoda, že vás došlo tak málo," uviedol spevák, klávesák a gitarista Pino sarkasticky na margo obrovskej účasti na ich vystúpení. Pre elektropopovú formáciu to bol jeden z najväčších koncertov počas ich pôsobenia na scéne. Popri starších skladbách odohrali štyri novinky - Mladí chemici, Kolesá, Ďobkanie a Gramatika. Všetky by sa mali nachádzať na ich pripravovanom štúdiovom albume, ktorý vyjde na jeseň. Pri hite Majkl Džeksn zmenil Pino slová v refréne a kráľa popu nahradil menom "kráľa" Pohody - Michalom Kaščákom.

Posledný oper-air koncert odohrala v Garnier aréne írska skupina Jape, ktorej sa podobne ako Klaxons podarilo na festivale vystúpiť až na "druhý pokus". V tom istom čase, po druhej hodine rannej, sa v krytom stagei s názvom Dobrá krajina predstavila dánska pesničkárka Kira, ktorá meno je na lineupe Pohody dokonca už tretíkrát, no včera v noci konečne premiérovo aj zahrala. Ľudia, ktorí aj po týchto koncertov ešte mali síl nazvyš, sa väčšinou presunuli pod O2 stage a do priestorom Nay Tanečného Domu, kde tanečná hudobná produkcia pokračovala do rána.

Dnes čaká na návštevníkov podobne bohatý program. Najväčšími hviezdami sú Juliette Lewis, Scissor Sisters, The XX, Leftfield, José Gonzáles, Crystal Castles, Múm, These New Puritans či Orchestra Baobab. Kapacita festivalu je obmedzená na 30-tisíc ľudí. V predpredaji je ešte približne 200 jednodňových vstupeniek, ktoré na mieste stoja 59 eur.

Ďalšie články a fotoreporty zo štrnástej Pohody nájdete TU.

--
Text: SITA, pm
Foto: Igor Daniš - Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti