Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Imagine Dragons v Bratislave ukázali, že nie sú kapelou jedného hitu

Imagine Dragons v Bratislave ukázali, že nie sú kapelou jedného hitu

21.01.2016 - 15:30 | Marek Majzon

Štvorica amerických hudobníkov Imagine Dragons zanechala Bratislavu v záplave pozitívnej energie. Stačil im na to katalóg skladieb z dvoch albumov, pričom dav opantali hneď v prvých sekundách. Dokázali tak, že pop-rocková kapela, komerčným poslucháčom známa len vďaka svojmu prelomovému hitu, predstavuje výnimočný koncertný kaliber.


Utorňajší večer sa v Bratislave javil ako hudobne veľmi silný. Okrem toho, že sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu odohral koncert fenomenálneho skladateľa Ennia Morriconeho, mohli milovníci pop rocku obďaleč v Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC) okúsiť silu kapely Imagine Dragons. Sprvu sa mohlo zdať, že sa dejisko koncertu zaplnilo len vďaka ich komerčne najúspešnejšej a cenou Grammy poctenej skladbe Radioactive, no opak bol pravdou. Zhruba päťtisícový dav hltal všetky noty - od prvej po poslednú.

Vysoká latka už od začiatku

Obsadzovanie miest v akusticky nie veľmi príťažlivých priestoroch sprevádzal dídžejský set formácie Purist. Ten skončil krátko pred ôsmou hodinou a na rad sa dostalo netrpezlivé čakanie začiatku slovenskej zastávky turné Imagine Dragons k albumu Smoke + Mirrors (2015).

Američania sa na pódium bez špeciálnych, vizuálne vyčnievajúcich prvkov dostali za tónov posledného singla spomínanej štúdiovky Shots. Už tu si nastavili latku vysoko. Komunikáciu s masou zvedavcov pod pódiom nadviazal frontman Dan Reynolds nezvyčajne okamžite. Aj keď zo začiatku piesne nemusel byť každý návštevník úplne rozohriaty, pri jej posledných slovách už tlieskala celá aréna ako zhypnotizovaná. Vo vzduchu tak visela otázka, že pokiaľ je toto len začiatok, aký bude vrchol?

Účinky energetickej explózie sa kvartetu darilo držať po celý večer, pričom ju nepatrne stupňovali. Pravda, hneď zo začiatku ich najprv trochu stlmil. Pri treťom a štvrtom kúsku setlistu - It's Time a coververzii hitu skupiny Alphaville Forever Young - sa charizmatický líder rozcítil a prvýkrát aj prehovoril k slovenskému publiku. Opísal svoje trápenie nad tým, že jeho kamarátka prežíva štvrté štádium rakoviny, pričom o jej stave sa dozvedel krátko pred koncertom. Ďalej vyjadril vďaku za to, že je zdravý a za možnosť vystupovania aj na Slovensku. Týmto autentickým správaním ešte viac spevnil puto medzi ním a publikom, aby ho neskôr mohol úplne zoceliť.

Imagine Dragons, NTC Bratislava, 19.1.2016

Dať fanúšikom všetko

Nebolo prekvapením, že set dvanástich skladieb ešte pred prídavkom ukončila práve dystopická hymna Radioactive. Predtým však bol každý svedkom toho, ako si koncert neužívali len prišelci, ale aj samotná kapela. Dôkazom toho boli inštrumentálne "vyzúrenia sa" v podobe gitarového sóla Daniela Waynea Sermona, čo neskôr vyústilo do Gold, alebo bubnová smršť pred záverom ich najznámejšieho hitu. Medzitým, samozrejme, nechýbali dotyky spevákových rúk s fanúšičkami, či úplné hudobné rozdanie sa na vyčnievajúcom pontóne.

Práve tento charakteristický prvok celej dvojhodinovky jemne odkazoval na oddanosť fanúšikom viditeľnú napríklad aj u Jareda Leta z Thirty Seconds to Mars. Toho Reynolds napodobnil aj počas prídavku The Fall, keď schmatol slovenskú vlajku od nadšenca spod pódia a obliekol sa do nej. Zrejme sa obaja inšpirovali u Simona Le Bona z Duran Duran, ktorý je tiež známy slabosťou pre národné vlajky. Eurofické pocity publika nakoniec umocnili padajúce konfety.

Odhliadnuc od ťažko ignorovateľných akustických problémov priestorov Aegon arény bola prítomnosť Imagine Dragons v Bratislave veľkým hudobným sviatkom. Nepotrebovali byť zabávačmi, nestavali ani na jedinečných prevedeniach svojho repertoáru, no napriek tomu si celú NTC prisvojili. Aj keď sa našli isté podobnosti s inými úspešne fungujúcimi kapelami, ich šou nepôsobila vykalkulovane. Koncert tak dotiahli takmer k dokonalosti "iba" vďaka svojej autenticite.

Setlist koncertu Imagine Dragons v Bratislave:
(19. 1. 2016, Aegon aréna NTC)

1. Shots
2. Trouble
3. It's Time
4. Forever Young
5. Roots
6. Polaroid
7. I'm So Sorry
8. Gold
9. Demons
10. On Top of the World
11. I Bet My Life
12. Radioactive

Prídavok:

13. The Fall

Autor: Marek Majzon
Foto: Monika Kudelová - agentúra Vivien


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti