V piatok 17. marca vystúpila vo vypredanom Spoločenskom pavilóne v Košiciach jedna z najpopulárnejších slovenských speváčok posledných rokov Sima. Do metropoly východu priniesla v rámci Masterpiece tour prepracovanú šou, dvoch predskokanov, krásne tanečnice a energickú atmosféru. Reportáž pripravili Martin Laškovský (text) a Peter Choreň (foto, video).

Niekoľko čísel na úvod. Sima vydala za šesť rokov rovnaký počet albumov a vyše 50 videoklipov, čo je nielen na slovenské pomery úctyhodný výkon. Aktuálne turné je venované ostatnému albumu Masterpiece,  ktorý vyšiel koncom roka 2022. Na šiestich zastávkach šnúry Sima sľubovala exkluzívnu šou, ktorú si v Košiciach prišlo zažiť vyše 1500 fanúšikov. Mnohí z nich stáli už niekoľko hodín pred koncertom v rade pred miestom konania, aby si zabezpečili čo najlepšie miesta.

Sima v Košiciach, 17.3.2023 Zdroj: Peter ChoreňSamotný priestor koncertu bol rozdelený na klasické státie a VIP zónu tesne pod pódiom. V každej zóne bolo dostatok miesta, organizátori dokonca mysleli aj na znevýhodnených fanúšikov, pre ktorých vytvorili priestor v časti zákulisia vedľa pódia. Program krátko po 20:00 v plnej sále odštartovala raperka Saimonsa, ktorá je na scéne od roku 2017, kedy vyšiel jej debutový singel SKRR SKRR. Na konte má aj skladby ako Lolita, Cleo, Rose alebo Démon. Niektoré z nich nechýbali ani v jej setliste v Košiciach.

Saimonsa má svoj špecifický štýl prejavu, ktorý oslovuje istú cieľovú skupinu fanúšikov. Do Spoločenského pavilónu však asi nedorazili, v porovnaní s ostatnými účinkujúcimi totiž publikum veľmi nezaujala. Predskokani to majú na každom koncerte oveľa náročnejšie. Zaujať publikum, ktoré v prvom rade prišlo na headlinera, a nájsť v ňom nových fanúšikov pre seba určite stojí veľa energie. Tá žiaľ v jej vystúpení chýbala. Zároveň samotné oznámenie mien predskokanov prišlo pomerne krátko pred vypredaným koncertom, takže fanúšikovia Saimonsu pravdepodobne nestihli prísť podporiť.

Saimonsa v Košiciach, 17.3.2023 Zdroj: Peter ChoreňSlovenský Ed Sheeran

Gitarový virtuóz a semifinalista SuperStar Dávid Bílek nie je na hudobnej scéne neznámym menom. Pochádza z Banskej Bystrice a okrem špičkovej hry na gitare aktuálne pracuje aj na svojej speváckej kariére. Po účinkovaní v SuperStar sa podľa jeho slov v jeho živote udialo veľmi veľa. Za krátke obdobie spoznal mnoho ľudí z hudobnej scény a odohral najviac koncertov za celý svoj život. V roku 2020 vydal svoju debutovú EP nahrávku Spoza stola, Part 1, a v lete 2021 nasledoval jeho prvý album 11:11, z ktorého aj košickému publiku ponúkol niekoľko skladieb.

Ako nám po koncerte prezradil, bol to jeho prvý koncert so Simou. "Dnes to bolo úplne super, Košice boli výborné, ľudia boli vďační a vrúcni," pochvaľoval si publikum. Niektoré jeho skladby mali na východe absolútnu premiéru. Spomenúť môžeme singel Sedím s gitarou, na ktorý v apríli plánuje natočiť videoklip.

Zaspieval tiež novú romantickú baladu Blízko, no najviac pozornosti sa mu podarilo na seba strhnúť pri skladbe Ona tam stála z roku 2019, pri ktorej použil loopovanie zvukových vrstiev, podobne ako to zvykne robiť jeho hviezdny vzor Ed Sheeran. To zároveň úplne vystihlo jeho talent. Podobne ako Sheeranovi, aj Dávidovi Bílekovi stačí na to, aby zaujal publikum, iba gitara, jeho hlas a dobrá pesnička. To všetko má a tak mu zostáva len držať palce v ďalšej kariére. Jeho vystúpenie bolo príjemným osviežením pred hlavnou hviezdou večera. 

Sima a jej prvotriedna šou

Krátko po 21:00 do maximálne zaplneného Spoločenského pavilónu doslova vletela Sima Hegerová s obrovskými anjelskými krídlami a tanečnicami, aby odštartovala viac ako hodinu trvajúcu šou aktuálnym singlom Noa čo, ha!. Od prvých momentov si celá sála spievala všetky skladby spolu s ňou. Sima nám v krátkom rozhovore prezradila viac o albume Masterpiece, ktorý vznikal viac ako rok. Na albume sa nachádzajú aj skladby, ktoré sú staršie, napríklad aj singel Si sexy, ktorý napísala už pred troma rokmi.

"Je tam viacero skladieb, ktoré som mala odložené v šuflíku na tú najlepšiu príležitosť. Povedala som si, že práve tento rok nadišiel čas ich dokončiť a vydať," prezradila. Počas svojej šou nenechala nič na náhodu. Vystriedala viacero outfitov a spoločné choreografie s tanečnicami ešte viac umocnili nákazlivú energiu jej skladieb. 

Musím priznať, že za poslednú dobu som nevidel takto komplexne prepracované popové vystúpenie na domácej scéne. Koncert mal dynamiku a energiu pripomínajúcu vystúpenia zahraničných hviezd na veľkých festivaloch. Súčasťou vystúpenia bol aj krst albumu Masterpiece, na ktorý si Sima vybrala fanúšičku z publika a čerstvo pokrstené CD jej rovno aj venovala.

Setlist koncertu bol vyvážený skladbami z predchádzajúcich albumov, pričom jediné, čo by toto vystúpenie posunulo ešte o level vyššie, by bola živá kapela. Fanúšikovia sa museli uspokojiť s dídžejom, ktorý ich popri púšťaní podkladov zabával častým hecovaním. V závere koncertu odznela aj skladba Perly, ku ktorej nám Sima prezradila, že vznikla pomerne rýchlo a nebola pritom stopercentne fit. "Nahrávala som ju, keď som bola chorá, mala som opuchnuté hlasivky, čo je asi aj počuť."

Počas koncertu však bola v skvelej hlasovej kondícii. Milým gestom v závere koncertu bola aj spontánna návšteva hendikepovaných fanúšikov priamo počas skladby, čo niektorých z nich dojalo.

Vzťah Simy k fanúšikom je v tomto smere nadštandardný. "Ja som najviac vďačná za všetko, čo sa v mojom živote deje posledných osem rokov. Extrémne ďakujem za všetko. Fanúšikovia sú ten dôvod, pre ktorý to robím, bez nich by to nedávalo význam. Ja viem, že to môže vyznieť ako klišé, ale naozaj to tak je."

Dokázala to aj krátko po koncerte fotogramiádou, počas ktorej sa pozdravila a odfotila s viac než pätinou návštevníkov koncertu. Turné Masterpiece sa najbližšie presúva do Bratislavy,  kde Sima vystúpi už v sobotu 25. marca v Edison Parku. Posledné lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Sima v Košiciach, 17.3.2023 Zdroj: Peter Choreň

Pozrite si celý fotoreport z koncertu Simy v Košiciach

Autor: Martin Laškovský
Video: Peter Choreň