Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Dobrý festival otvoril sezónu na východe, v Prešove bol možno naposledy

Dobrý festival otvoril sezónu na východe, v Prešove bol možno naposledy

21.06.2016 - 12:30 | redakcia

Festivalovú sezónu na východe Slovenska otvoril cez víkend Dobrý festival. Najväčšie multižánrové podujatie v regióne privítalo v prešovskej rekreačnej lokalite Delňa tisícky návštevníkov. Deviaty ročník však poznačili problémy s vedením mesta, a preto organizátori zvažujú jeho ďalší osud. Je možné, že sa už jubilejný 10. ročník v metropole Šariša konať nebude.


Nečakané vyhlásenie priniesla tlačová beseda s organizátorom podujatia Mirom Táslerom, ktorého nemilo prekvapila spolupráca s mestom. Problémy s nenapustením vodnej plochy, poškodenie dekoračného osvetlenia, ale aj aktuálna neistota pri uzatvorení nájomnej zmluvy na ďalšie obdobie, to sú dôvody, ktoré viedli k uvažovaniu o budúcnosti festivalu mimo Prešova.

"Mám ponuky z iných miest, ale som Prešovčan a chcel by som, aby Dobrý festival zostal v mojom rodnom meste," dodal Miro Tásler. Vyjadrenia mesta sú však zatiaľ nejasné. "Skrz aktuálne udalosti je predčasné vyjadrovať sa k podobe budúcej spolupráce," uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová.

Premiéra Richarda Müllera a prevaha "clubberov" nad rockermi

Program festivalu až na dve absencie kvôli zdravotnému stavu (Peter Lipa a kapela Walter Schnitzelsson) ponúkol počas oboch dní množstvo skvelých vystúpení. Dokonca prialo aj slnečné počasie, ktoré na festivale nebýva zvykom. Piatkovému programu kraľovalo vystúpenie Richarda Müllera na hlavnom pódiu. Jeho prvé vystúpenie na festivale si nenechalo ujsť mnoho fanúšikov, ktorým hudobníci pripravili silný zážitok. K tomu možno dopomohol aj kvalitný spánok, ktorý si Richard doprial v Prešove na jedinečnej posteli. "Toto je najväčšia posteľ, akú som videl. Má 2,20 metra," prezradil deň pred vystúpením na sociálnej sieti. Publikum dostalo všetky známe hity ako Cigaretka na dva ťahy, Nebude to ľahké a ďalšie. Richard stále dokáže preniesť na dav originálnu atmosféru jeho skladieb a aj vďaka výborným hudobníkom sa mu podarilo dostať aspoň pomyselne fanúšikov do obdobia, kedy jeho skladby vznikli. 

Organizátori pri rozložení scén pripravili tento rok niekoľko noviniek. Nové miesto dostal tanečný stan aj piváreň, ku ktorej vo večerných hodinách osvetlenie terénu trochu chýbalo. Pravdepodobne opäť zaúradovali nezhody so samosprávou. Náročnejší bol aj samotný vyvýšený vstup do pivárne. Chýbal bezbariérový prístup, prípadne aj označenie zvýšenej úrovne. To však nezabránilo hendikepovaným návštevníkom, o ktorých sa na festivale inak príkladne starajú, aby si užili následné vystúpenie Nocadeň. Košickí "poslovia rock'n'rollu" rozpútali energiou nabitú šou, v ktorej okrem známych hitov dominovali aj tanečné kreácie speváka Rasťa Kopinu. Postupne si celkovým nasadením podmanil publikum. Odzneli aj novinky z albumu Pozemskí astronauti (2015). Kapela je vo výbornej koncertnej forme, odohrala osviežujúce vystúpenie.


Nesklamal ani koncert Chiki Liki Tu-a, ktorých tradične kvalitné vystúpenie bolo pred domácim publikom odsúdené na úspech. Na festivale sa o deň neskôr predstavila aj skupina Satin Lead, čo je vedľajší projekt gitaristu Ľuba Petrušku. Existuje už dlhé roky, no až vlani skupina nahrala svoje prvé oficiálne EP, ktoré vyšlo začiatkom tohto roka. Na Dobrom festivale z neho zaznelo všetkých päť skladieb a kapela pridala aj zopár ďalších.

Rockové pódium prinieslo v piatok zo známejších slovenských mien Roba Miklu či Mariána Greksu s jeho projektom Grexabat. Žiaľ, celkovo mali na tejto scéne málokedy hudobníci "plný dom". Milovníci rocku asi zostali doma. Zato drum&bass prilákal dostatok mladých návštevníkov na parket tanečného stanu. Menšie zmeny v lineupe spôsobila neplánovaná zastávka Matie Lenickej, vo svete hudby známej najmä pod pseudonymom B-complex, pod Strečnom. Kvôli defektu sa muselo vystúpenie posunúť o viac ako dve hodiny. Matia však prišla v dobrej nálade, čo preniesla aj do výberu trackov (v jej dnb sete zaznel napr. aj hlas Freddieho Mercuryho) a dokázala, že je právom označovaná za najvýraznejší talent na domácej elektronickej scéne.

Vrchol v podobe IMT Smile a podcenení Korben Dallas

Sobota priniesla ešte silnejšiu zostavu kapiel. Zároveň aj tento rok platilo, že keď hrajú domáci miláčikovia publika IMT Smile, areál sa plní fanúšikmi oveľa viac. Počas dňa rozohriali okrem slnečných lúčov aj vystúpenia Kandráčovcov a Kataríny Knechtovej. "Ľudia boli fantastickí, bola som úplne prekvapená. Neviem, či to bolo počasím, no už dávno sme si neužili koncert tak ako tu, veľmi pekne ďakujeme za prijatie a za atmosféru, ktorú vytvorili," povedala pre TASR speváčka, ktorá sa neskôr objavila ako hosť aj počas vystúpenia IMT Smile.

To už bol festivalový areál maximálne zaplnený očakávajúc vystúpenie kapely bratov Táslerovcov. Jedna z najúspešnejších domácich skupín nezostala svojej povesti nič dlžná. Explozívne vystúpenie jednoducho prekonalo všetky ostatné. Zľudovené hity ako Opri sa o mňa alebo Nepoznám kapela podá zakaždým tak presvedčivo, že nezostáva nič iné, ako sa naladiť na nevyčerpateľnú energiu Ivana Táslera a užiť si koncert spolu s nimi. Práve hostia z histórie kapely IMT Smile na spoločnom pódiu robia zážitok z hitov ešte intenzívnejším. Pozvanie prijal aj bývalý gitarista Viktor Špak v skladbe Ľudia nie sú zlí. Možno to brať aj ako ochutnávku z pripravovaných veľkých koncertov hiSTORY, ktoré odohrajú v decembri.

"Tieto prešovské hrania sú veľmi špeciálne pre IMT Smile aj pre mňa samotného. Vždy je to nielen koncert, ale aj stretnutie ľudí, ktorých nevidím dlhšie počas roka. Vždy sa dozviem novinky, ktoré sa tu udiali za ten čas. Pre nás s bratom Mirom je to spoločenská udalosť a Mirova ešte o to viac, že tento festival organizuje. Je to veľmi príjemné stretnutie," uviedol pre TASR Ivan Tásler. Najbližší festivalový koncert odohrá IMT Smile už v sobotu na Fun rádio Dohode v Banskej Bystrici.


Cenu za najrýchlejší príchod na stage a štart koncertu si tento rok jednoznačne odnáša kapela Korben Dallas, tá síce musela chvíľu počkať na posledné tóny na hlavnom pódiu, no na energii jej to vôbec neubralo, práve naopak. Bratislavčania hneď z úvodu vytasili známe skladby Kamene, Bolo nebolo alebo Spovede, čím si bez problémov získali dav. Bolo vidno, že kapela má aj na Šariši mnoho fanúšikov. Zrejme to organizátori neočakávali, no pokojne by ustáli aj hlavné pódium.

Aj druhý festivalový deň ponúkol v tanečnom stane nadupaný program, ktorý najskôr priniesol svieže kombinácie hviezd houseovej scény: pražskú IM Cyber, ktorá po dlhých rokoch vo vodách zlomených beatov presedlala na deep až tech-house, ale aj mladého belgického producenta a dídžeja, ktorý si hovorí Le Babar. Obe sety dostatočne naladili na príchod legendy drum&bassu menom LTJ Bukem. Organizátori to s prepojením jednotlivých žánrov vymysleli šikovne, vzájomne sa miestami aj dopĺňali. Svetovo uznávaný dnb DJ a producent nenechal nič na náhodu. Počas zvukovej skúšky si dokonale naladil techniku, aby neskôr ponúkol dokonalý zážitok. Sekundoval mu britský MC Stamina, ktorý si s davom vytvoril rodinnú atmosféru. Dokonca na jeho žiadosť boli zábrany prisunuté bližšie k pódiu, aby dosiahol na fanúšikov. Technická precíznosť a skvelý výber trackov dali tomuto vystúpeniu punc veľkých európskych festivalov. Hviezdnymi maniermi však určite netrpia - po vystúpení prišli medzi fanúšikov a ochotne sa s nimi fotili. 


Následne tanečný stage prevzala partia Back2Love spolu so saxofonistom Máriom "Gapa" Garberom, aby sa vo vlnách veselého housu s plným parketom spoločne pretancovali až k záveru deviateho ročníka Dobrého festivalu. Budúcoročné jubileum si určite zaslúži ešte silnejší program, no hlavnou otázkou dňa nateraz zostáva, či organizátori nájdu spoločnú reč s mestom a či bude Dobrý festival naďalej tak úzko spojený s Prešovom alebo jeho fanúšikovia budú musieť o rok za zábavou cestovať niekam inam.

Autor: Martin Laškovský + citácie z TASR
Foto: Alexander Stojkovič


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti