Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Katka Knechtová v Bratislave obnažila svoju hudobnú dušu

Katka Knechtová v Bratislave obnažila svoju hudobnú dušu

22.03.2016 - 13:30 | Michaela Žureková

"Vždy som túžila ísť na také koncerty, kde by sa piesne obnažili," zverila sa Katka Knechtová v našom spoločnom rozhovore spred pár dní. Sen si napĺňa na aktuálnom Prežijú len milenci tour, v rámci ktorého sa v pondelok predstavila aj v bratislavskom Ateliéri Babylon.


Katku Knechtovú už poznajú jej fanúšikovia z viacerých stránok. Dokáže byť za rockerku, punkáčku, elektropopovú princeznú i divožienku spievajúcu cigánske piesne. V pondelok na druhom koncerte turné Prežijú len milenci však zazneli jej piesne v takom šate, v akom ich zrejme ešte nik nepočul. Zmenu spôsobila nielen prítomnosť ôsmich hudobníkov na pódiu, ktorí tvorili Katkin malý orchester, ale aj éterickosť v podaní 35-ročnej speváčky, ktorá sa do svojich piesní nanovo ponorila.

Na pódium prišla v dlhých lesklých šatách a len čo vystúpila z tieňa, otvorila koncert jednou z jej najlepších piesní, titulnou Prežijú len milenci. Publikum v Babylone akoby na niekoľko minút prestalo dýchať, aby neskôr ožilo v búrlivom aplauze, ktorý sa v ten večer zopakoval ešte veľa ráz. Veď do bodky pripravený a skvele odohratý koncert udivoval asi každou piesňou, ktorá odznela. Samotná Katka pripisuje podobu starých i nových piesní aranžérskej zručnosti jej nového spolupracovníka Adama Kuruca, ktorý speváčke na koncerte sekundoval na klavíri. Zároveň však staré i nové hity prerobil tak, aby boli šité na telo aj violončelu, bendžu, harfe, kontrabasu, husliam a niekoľkým ďalším, "bežnejším" nástrojom.

Katarína Knechtová v Ateliéri Babylon, 21.3.2016Zdroj: Marko Erd 
Nikto jej nepovedal, aby držala hubu

Skladby ako To musí byť len láskou či Keby tak mali možnosť vyniknúť v skvelej rytmike a výbušnosti, s ktorou sa kapela príjemne pohrala. Taktiež ráznosť, s akou sa Katka pustila do spevu, vytvárala príjemné napätie. Naopak, v Isabel Bezpečných priepastiach zvíťazila nežnosť, pri ktorých človek dostal pocit, že ide o dokonalejšiu verziu originálu. Jednoducho zaručené zimomriavky. Pochvalu si zaslúži najmä vokálny výkon Katky, ktorá celý večer odspievala bez zaváhania a ukázala viacero svojich polôh.

Speváčka sediacim divákom porozprávala aj príhodu o svojom otcovi. Ten vraj na otázku istej rodinnej známej, čo si myslí o úspechu svojej dcéry odvetil, že jej v detstve (pri spievaní) nikto nepovedal, aby držala hubu. Dnes môžeme zhodnotiť, že spravili dobre, inak by nevznikli nielen Katkine sólové hity, ale ani tie s kapelou Peha. A práve k skladbám ako Hlava vinná, telo nevinné, Slnečná balada alebo Za tebou sa talentovaná hudobníčka vrátila. Niektoré z nich isto zaradila ako neodmysliteľnú súčasť repertoáru, no krása momentu i samotnej skladby vyznela napríklad v staršej Tieňohre. Tu sa skvelé intímne prevedenie podarilo aj kapele, ktorá jemnosti Katkinho spevu dodala správnu atmosféru.

Katarína Knechtová v Ateliéri Babylon, 21.3.2016Zdroj: Marko Erd 
O nepoznanej kráse piesní

Jeden z najlepších a najsilnejších momentov koncertu nastal pri skladbe Muoj bože, ktorá sa slovami opísať nedá. Stretla sa v nej totiž dokonalosť a súznenie všetkých členov na pódiu vrátane Katky, ktoré pretavili do dynamicky premyslenej jednoty. Dojmy mohli diváci vzápätí vstrebávať pri harfovom intermezze Michala Matejčíka, mnohí z nich to však nespravili v tichosti a trochu neúctivo sa sálou začali ozývať rozhovory. Škoda, Michal určite má čím zaujať aj samostatne.

V závere koncertu, v prídavku Spomaľ, sa obecenstvo nechalo unášať lyrikou "náhlim sa po vašom boku a mám už dosť zbytočných pokút"... Katka spievala a miestnosťou zneli tóny dvoch klavírov. Speváčka rozohrala s Adamom Kurucom v posledných minútach doslova krásny duet, pri ktorom ju dopĺňal aj spev z publika. A tak ako prítomných poprosila už na začiatku večera, všetci nechali svoje starosti za dverami sály a užili si naplno prítomnú chvíľu. Inak sa to pri dosiaľ nepoznanej kráse Knechtovej piesní ani nedalo.

Prečítajte si: Katka Knechtová otvorene: o kráse hudby, koncertných výzvach i minulosti v Pehe

Setlist koncertu v Ateliéri Babylon, 21. 3. 2016:

1. Prežijú len milenci
2. To musí byť len láskou
3. Slnečná balada
4. Isabel
5. Deň medzi nedeľou a pondelkom
6. Bezpečné priepasti
7. Motýľ hlavolam
8. Keby
9. Tieňohra
10. Muoj bože
11. Kým budem nemá
12. Hlava vinná, telo nevinné
13. Za tebou
14. Zem je guľatá

Prídavky:
15. Naveky
16. Spomaľ

Zostávajúce koncerty Prežijú len milenci tour 2016:

23. 3. - Košice, Historická radnica 

24. 3. - Prešov, PKO 
31. 3. - Dolný Kubín, Mestské kultúrne stredisko  
1. 4. - Prievidza, Dom kultúry
23. 6. -  Trenčín, Posádkový klub

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti