Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Dobrý festival sa úspešne vrátil na miesto, kde to všetko začalo

Dobrý festival sa úspešne vrátil na miesto, kde to všetko začalo

22.06.2015 - 16:00 | redakcia

Festivalová sezóna na východe Slovenska naberá na obrátkach. Uplynulý víkend už po deviaty raz otvoril svoje brány prešovský Dobrý festival. Domácich fanúšikov neodradilo ani tradične "anglické" počasie. Prírodné kúpalisko Delňa tak po trojročnej prestávke opäť ožilo tisíckami návštevníkov tohto podujatia.


Organizátori pre tento rok pripravili niekoľko noviniek, z ktorých najdôležitejšou bolo staronové miesto konania. Po vybudovaní neďalekého aquaparku dostal Dobrý festival príležitosť presunúť sa z amfiteátra naspäť do areálu prírodného kúpaliska, ktoré je pevne späté s jeho históriou. V Prešove ide jedno z najideálnejších miest na organizovanie masových podujatí. "Keď mi Saša Hudák volal, či by som to nezobral, automaticky to išlo na Delňu, lebo to je festivalový priestor. Nie amfiteáter. Tam bol festival preto, aby prežila značka," prezradil pre Korzár organizátor Miro Tásler.

Ako si už návštevníci mohli zvyknúť z predchádzajúcich ročníkov, ani tentokrát nebolo počasie najprajnejšie. Napriek tomu nechýbalo stanové mestečko, kde si niekoľko stanov rozložili aj návštevníci z iných miest. Prvý festivalový deň priniesol prevažne mená zo Slovenska a Čiech. Pripravený bol aj bohatý sprievodný program, v ktorom nechýbala tradičná prehliadka bojových umení, workshopy zumby, ale aj tvorivé dielne či výstavy. Pre deti organizátori pripravili detský kútik so zaujímavým programom. Dospelých zase lákali adrenalínové atrakcie, alebo možnosť vidieť naživo vysielanie partnerského rádia priamo z festivalu.

Od punku a metalu k drum&bassu

V piatok večer otestovala kapacitu Dobrej pivárne bratislavská punková legenda Slobodná Európa. Frontman Whisky dokonale ovládol zaplnený stan a fanúšikovia energické vystúpenie dotvorili neúnavným pogovaním na známe hity, ale aj novšie skladby z ostatného albumu Štvorka (2014). Parádne naštartovaný dav neskôr prevzala kapela Inekafe, ktorá prišla aj na Dobrý festival osláviť svojich 20 rokov na scéne. Spočiatku fanúšikov naladili staršie skladby ako Telefónne číslo a Úspešne zapojení. Vratko Rohoň si medzi nimi zaspomínal na časy bez internetu a sociálnych sietí, keď čísla na baby zbieral na škatuľkách od cigariet. V setliste nechýbali ani skladby Kašovité jedlá, Spomienky na budúcnosťĎakujeme Vám a takisto aj novinky z aktuálneho albumu Nevhodný typ. Budku za vystúpením na Delni dala skladba Záverečná.

Žánrovú pestrosť potvrdilo aj tento rok pódium Jack Music. V piatok priniesli organizátori do metropoly Šariša poriadnu smršť tvrdej muziky. Postarali sa o ňu kapely ako Čad s Pištom Vandalom, metalisti z Košíc - Meredith, a za domácu scénu nastúpila deathmetalová stálica Perversity. Tu treba povedať, že v Prešove sa nezaprie silná fanúšikovská základňa, ktorá v hojnom počte prišla podporiť svoje obľúbené kapely vo všetkých žánroch, na tejto scéne tak bolo stále plno.

O pár metrov ďalej to v noci vo veľkom štýle rozbalili drum&bassoví dídžeji na tanečnom pódiu. Pre tento rok sa organizátori rozhodli pre obľúbený Red Bull Tour Bus. Ten síce neobsahoval očakávaný soundsystem Function 1, no aj tak ponúkol vynikajúci priestor pre tanečnú zábavu. Prispeli k tomu aj kvalitné svetelné efekty, ktoré podčiarkli atmosféru netradičného autobusového pódia umiestneného medzi stromami. Na hlavnú hviezdu večera, ktorou bola londýnska drum&bassová legenda z éry pirátskych rádií DJ Hype, si však fanúšikovia museli počkať až do druhej hodiny rannej. Dôvodom vraj bola únava z cesty. Čas dovtedy vyplnili DJ Rudblock a Improsax, ktorý improvizovanou hrou na saxofón spestril tanečnú produkciu.

Výnimočné vystúpenia Prešov ocenil návštevnosťou

Druhý festivalový deň podľa programu sľuboval vynikajúce vystúpenia domácich, resp. východniarskych kapiel. Už počas koncertu Nocadeň v preplnenom stane Dobrej pivárne bolo vidno, že návštevníkov je oproti piatku o poznanie viac. Viacero sa ich do stanu ani nedostalo. Košičania zahrali notoricky známe skladby Budím sa sám, Steny alebo Pod lampou, ktoré si zaspievalo aj publikum. Prišlo však aj na nové skladby z ich aktuálneho albumu Pozemskí astronauti, ktorý na jar vydali po  takmer sedemročnej pauze. Kapelu prijalo publikum veľmi vrúcne, takže na záver pridala aj skladbu Nestrieľajte do labutí, v ktorej sa podľa lídra kapely Rasťa Kopinu skrýva aj posolstvo Nocadeň.

Prečítajte si: Nocadeň: "Ďalšiu skupinovú polosamovraždu by sme už páchať nechceli"

Večerný program hlavného pódia patril prešovským stáliciam. Chiki liki Tu-a nakazili festivalové publikum povestnou humornou náladou, ktorú hudobne docielili najmä tradičnými hitovkami Láska moja de si? alebo Monte Carlo. Skupina však na koncerte predstavila aj nový album Slzy tvý mámy, Šedivý a spol., pričom skladby z neho uvádzali napríklad so slovami "tú ďalšiu aj tak nebudete poznať". Pozitívna atmosféra sa tak šírila na všetky strany.

Nocadeň, Dobrý festival 2015Nocadeň na Dobrom festivale 2015

S pribúdajúcim časom a blížiacim sa vystúpením IMT Smile a Lúčnice sa areál Delne postupne zaplnil na maximum. Úspešné turné, ktoré absolvovali koncom ostatného roka, prilákalo v Bratislave a Košiciach desaťtisíce divákov a už vtedy bolo jasné, že projekt Made in Slovakia bude mať úspech aj na festivalových pódiách. To na Dobrom festivale bolo najväčšie v jeho histórii a umelcom poskytlo najmä potrebnú hĺbku pre všetky časti vnútorného poschodového pódia, ktoré umelci použili aj počas decembrových koncertov. Hlavná plocha pódia patrila počas večera najmä tanečníkom a tanečníčkam. Dve menšie bočné posuvné pódiá umocnili zážitok z choreografií, keďže umožnili vytvoriť akýsi medzistupeň medzi kapelou, ktorá väčšinu času hrala na vyvýšenej časti, a Lúčnicou dole. Trojrozmernosť okrem pódia navodzovali aj špeciálne lampy, ktoré sa spúšťali medzi umelcov viackrát za vystúpenie.

Vynikajúce tanečné a hudobné výkony, umelecká úprimnosť a čistota slovenského folklóru, a silné emócie sa dostali mnohým hlboko pod kožu. Najsilnejším momentom v úvode bolo jednoznačne spojenie hitu Niekto ako kráľ s ľudovkou A ja taka dzivočka, ktorá roztancovala asi každého. Vo vyše 90-minútovom programe zažili fanúšikovia unikátne open-air vystúpenie, ktoré sa na 90% zhodovalo s indoor verziou. Záver však samozrejme nebol vianočný - na Delni patril známemu hitu Exotika, v ktorom kapela spoločne s Lúčnicou vygradovala toto famózne predstavenie. IMT Smile tak priniesli rodnému mestu svetovú kvalitu za naozaj ľudovú cenu, v ktorej mali návštevníci dva festivalové dni plné množstva iných výborných koncertov.

Druhú letnú možnosť zažiť projekt Made in Slovakia naživo, budete mať už tento víkend na festivale Topfest v Piešťanoch.


Tanečný stage aj počas soboty pripravil nadupaný program, tentokrát v štýle house music. Predstavila sa plejáda známych dídžejov, prevažne z Prešova a Košíc, no headlinera menom Opolopo organizátori priniesli až zo Švédska, kde momentálne tento inovatívny mladý producent a dídžej pôsobí. Rodák z Maďarska, vlastným menom Peter Major, vo svojom sete ukázal, čo sa momentálne hrá na klubových tanečných akciách vo svete. Počas 90-minútového setu ponúkol brilantnú selekciu trackov ovplyvnených štýlmi ako soul, funk a deep house. Neskôr štafetu prevzal Bennito V a ďalší dídžeji, ktorí uzavreli program Dobrého festivalu 2015.

Autor a video: Martin Laškovský
Foto: Jakub Horbaj


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti