Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Vypredané turné Pary a Le Payaco - koncertná lekcia energie a ozajstných hitov

Vypredané turné Pary a Le Payaco - koncertná lekcia energie a ozajstných hitov

22.10.2014 - 16:30 | Marek Danko

V prípade jesenného turné kapiel Para a Le Payaco vo väčšine miest stačilo spomenúť, že budú mať koncert, a po lístkoch sa len tak zaprášilo. Platí to aj o beznádejne vypredanej zajtrajšej zastávke v Bratislave. My sme si však tentoraz na reportáž vybrali Košice. A keďže Banská Bystrica je momentálne v kurze, fotky sú pre zmenu odtiaľ.


Košický koncert Le Payaco | Para Galaxy Alpha Tour ponúkol fanúšikom aj bonus v podobe skvelej predkapely Bad Karma Boy. Skupina, ktorá tento týždeň vydáva svoj druhý album Údolia a kopce, v klube Collosseum potvrdila, že si naživo vystačí v klasickej trojčlennej zostave (Hrabě-Tihláriková-Marikovič) a žiadne nástroje navyše nepotrebuje. Veď basgitarové party zvláda Adela svojím takmer "manzarekovským" štýlom celkom obstojne a jej hammond je vždy krásnym zážitkom pre milovníkov psychedélie a obdobia 60-tych rokov obzvlášť. 

Okrem skladieb z debutového albumu sa kapela blysla aj novými kúskami, ktoré za tými predošlými v ničom nezaostávajú a v mnohom prekonávajú. Akoby ich hudobníci vyťahovali z nejakého čarovného klobúka. "Prvý album zahŕňal staršie veci, napísané už dávnejšie. Za rok a pol sme stihli zložiť a nahrať materiál na ďalšiu platňu, ktorú pokrstíme 30. októbra v bratislavskom KC Dunaj," prezradil líder BKB Juraj "Medveď" Marikovič, ktorý je známy aj ako člen Pary. Jeho druhá kapela očividne nezaháľa a prisľúbila, že fanúšikovia ju v rámci Galaxy Alpha Tour majú šancu vidieť v Trenčíne. Ide o posledný koncert šnúry a vzhľadom na vypredanú Bratislavu je Trenčín zároveň poslednou možnosťou pre fanúšikov, ako turné zažiť na vlastnej koži.

Le Payaco, Banská Bystrica - Záhrada, 10.10.2014Tomáš Sloboda - Le Payaco

"Pravý klubový smrad má každý muzikant rád"

Ak má človek muziku v krvi, ťažko sa jej vzdáva. Členovia Le Payaco sa jej počas posledných ôsmich rokov viac venovali v rámci rôznych iných zoskupení, ale prvá, takpovediac "domovská" kapela je predsa len iná kategória. Z koncertných playlistov, ktoré zavesili členovia kapely po prešovskom a martinskom vystúpení na Facebook, bolo jasné, že to nebola len typická "stávka na klasiku". Do očí totiž popri hitoch, ktoré nesmeli chýbať, zároveň bila odlišnosť jednotlivých zoznamov. "Vyberali sme asi zo štyridsiatky skladieb. Preto sa na každom koncerte playlist obmieňa. Záleží od momentálneho rozpoloženia alebo sa v príhodnej chvíli z publika ozve žiadosť o nejakú konkrétnu pieseň," hovorí spevák Tomáš Sloboda.

V Košiciach sa na rozdiel od Prešova nedostalo na Psa, iným zase chýbal Wonderland. Čo však chýbať nesmelo, patrí do pokladnice slovenského alternatívneho pop rocku. Intelektuál nabral vďaka dlhšej gitarovej improvizácii odlišné kontúry a patril ku skutočným ozdobám vystúpenia. Notoricky známu Dobrý večer, priatelia má možno nová generácia zafixovanú skôr so značkou nemenovaného nápoja, ale na hodnote jej to medzičasom nič neubralo. "Sme klubová kapela, čím viac hráme, tým lepšie to funguje. Mne sa páčia menšie kluby s takým zvláštnym klubovým smradom," pochválil Tomáš publikum. Prídavok s "chiki-liki" názvom Zabil ma nožom na chleba iba potvrdil, že kvarteto hrá i po rokoch parádne koncerty a jeho návrat je viac než opodstatnený.

Zaujímavosťou je, že úspešné turné pre Le Payaco poznačila radostná udalosť - prírastok do rodiny bubeníka Juraja Vitéza. "Juraj si to moc neužil, okrem Prešova sa po koncertoch musel vracať domov, narodila sa mu totiž počas turné dcérka. Hold, už nemáme 20," smeje sa Tomáš Sloboda.

Para, Banská Bystrica - Záhrada, 10.10.2014Para v Centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici

Para s akordeónom aj ako "škôlkársky orchester"

Darmo, kde sa objaví Para, tam je o búrlivú atmosféru postarané. Len nedávno sa Bratislavčania predstavili na festivale Leto v parku a už sme ich v Košiciach mali znovu. Na oboch koncertoch dodal zvuku kapely zaujímavý rozmer akordeón, ktorý prakticky celý čas znel ako sólujúci nástroj. Aj keď kapela oslavuje takmer okrúhle výročie, žiadnu nostalgiu necíti. "S Le Payaco sme spolupútnici od úplných začiatkov, no naposledy sme išli šnúru pred 12 rokmi. Na tomto turné je všetko v poriadku, od zvuku až po organizáciu, dokonca sú tu aj nejaké prekvapenia," prehovoril na mikrofón Lasky. V tej chvíli ešte netušil, že ďalšie prekvapenie ho čaká i v Collosseu. Na pódiu si zatancoval so ženou, ktorá mala vzadu na klobúku pripevnený závoj. "Potlesk pre nevestu," nenechal sa uviesť do pomykova. Ako neskôr vysvitlo, bola to jej rozlúčka so slobodou a v zákulisí po koncerte s kapelami podľa Laskyho slov "žúrovala celá perepúť".

Na minulosť nespomínal ani bubeník Dano Buzinkay. Kedysi bol v Pare spevákom, ale zjavne sa za bicími cíti lepšie. "Spievam z úzadia takmer každú skladbu a keď sa chalani pri hraní mýlia, aspoň ja som presný. Je to dobre rozdelené, pretože vpredu tiež musí byť niekto, kto skáče medzi ľudí," vtipkoval Dano, ktorý sa výborne uplatnil aj ako hráč na neidentifikovateľný fúkací nástroj v "kindergarden orchestra". Slovami Matúša Valla išlo o projekt, ktorý sa snaží upraviť niektoré pesničky do prijateľnej (detskej) podoby s pomocou xylofónu či detskej gitary. Aj to je dôkaz, že vymyslieť niečo nové je už v prípade jednej z najvyťaženejších koncertných kapiel veľmi ťažké, ale tento netradičný pokus určite koncertu neuškodil. Napokon, známe hity (i prvý singel Ticho) sú v akejkoľvek podobe zárukou skvelej atmosféry, ťažko bolo medzi fanúšikmi hľadať voľnú škáru.

Čo čaká fanúšikov v Bratislave? "Aj keď vstupné je tam najvyššie, bratislavský koncert bol vypredaný ako prvý. Plánovali sme to dať do niečoho väčšieho alebo pridať ďalší koncert, ale už sa to nestíha vybaviť. Necháme to už tak, budeme tam mať vypredané a hotovo," zasmial sa Lasky na účet domovského mesta. Niet sa čomu čudovať, Le Payaco a Para sú dvojnásobne silná, resp. v ich žargóne, brutálna zostava.

Posledné vstupenky na turné sú v predaji exkluzívne v sieti Predpredaj.sk. 

Autor: Marek Danko
Foto: Ján Chmelík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti