Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Korben Dallas nemusia každý rok vydávať album, aby sa posúvali vpred

Korben Dallas nemusia každý rok vydávať album, aby sa posúvali vpred

22.11.2016 - 12:00 | Marek Danko

Od svojho prelomového albumu Karnevalová vrana (2013) sa Korben Dallas nezastavili a platí to aj tento rok. Do ich diskografie síce na rozdiel od rokov 2014 a 2015 nepribudla nová platňa, no napriek tomu pre fanúšikov pripravili niečo nové a nevšedné. Tentokrát to bolo mimoriadne zaujímavé spojenie so ženským zborom. Snáď nie naposledy.


Boli to len dva "víkendy", počas ktorých mali priaznivci možnosť vidieť kapelu opäť v inej polohe - na konci októbra v Žiline a Prahe a minulý týždeň v dvoch našich najväčších mestách. Na všetkých štyroch koncertoch tohto jesenného (mini)turné sa s Korben Dallas ako špeciálny hosť predstavil ženský spevokol Cambiar La Música (v preklade "premeniť hudbu"), obohacujúci už dobre známy prejav rockového tria. Nečudo, že vopred vypredané košické vystúpenie sa nieslo v znamení strhujúcich zážitkov a nečakaných prekvapení.

Zhruba 20-členné obsadenie, pochádzajúce z Pohronskej Polhory, nie je až tak úplne typickým (polyfonickým) ansámblom, zaoberajúcim sa folklórom. V jeho repertoári nájdete napr. aj indonézske či bulharské spevy, podané s autentickým spevom i tanečným sprievodom. Tabačku si podmanili i doslovne (pri poslednej skladbe si 400 ľudí čuplo, aby lepšie videlo na pódium) a úplným vrcholom bolo cigánske predstavenie o láske, ktorého neboli ušetrení ani Ozo Guttler ("taký malý, čo robí bum bum") a Juraj Benetin ("vysoký, ženatý a bradatý, čo spieva s gitarou"). Roztomilé spestrenie pred hlavným aktom, škoda, že sa podobne humorných prívlastkov nedočkal aj basgitarista Lukáš Fila.

Pohľad do minulosti aj horúca novinka

Inak než s hypnotizujúcimi rytmami "búšia a búšia a búšia..." kapela formátu Korben Dallas nemôže odštartovať. Pokušenia patria medzi vzorové otváracie skladby, aké majú ľudia radi - jasné, pulzujúce, chytľavé. Po natrieskanom pódiu pôsobia traja ľudia pomerne skromným dojmom, našťastie sú už tak zohratí, že im žiadne pódium nie je priveľké. Setlist zahŕňal prierez všetkými albumami a je sympatické, že kapeia stále nezabúda ani na svoj (v čase vydania) nedocenený debut Pekné cesty (2011), z ktorého zazneli skladby Nalej, Pochybnosti, Pec či Biele ráno. Poslednú menovanú uviedli ako "niečo pre chlapcov" a ukázala kapelu v jej najtvrdšej podobe. (Ak si fotograf chce overiť svoje schopnosti v praxi, nech vyskúša zachytiť povestný dvojitý výskok Lukáša a Juraja v závere skladby.)

Naproti tomu zaznela aj čerstvá, do dnešného dňa nevydaná skladba Oranžová s podmanivým refrénom "V tvojom smiechu sú všetky tóny a všetky farby, aj radosť, aj nešťastie, v tvojom smiechu sú všetky tóny a všetky farby, aj bohužiaľ, aj našťastie", ktorého autorom je Lukáš Fila. Skladba obsahuje okrem pomalšej časti pasáž, kde si to gitary vehementne razia vpred v energicky mocných poryvoch. Spolu s ďalšími sa má v roku 2017 objaviť na novej platni a z ukážky je viac než zrejmé, že hudobníci nestagnujú. Ako sme sa dozvedeli po koncerte, ide zároveň o skladbu, ktorou kapela prispela na kompiláciu Ostrov hudby venovanú Jurajovi Kušnierikovi. Dnes ráno ju zverejnila spolu s minimalistickám klipom Tomáša Benedikoviča.


Je známe, že Korben Dallas neplytvajú inštrumentálnymi exhibíciami, ale ak sa ich rozhodnú spustiť, rozhodne to stojí za to. Pochybnosti ponúkajú lahôdkový basový groove, na aký sa dajú vymýšľať nové témy a keby nebolo zjavné, že Fila má v rukách "obyčajnú" basgitaru, odhadoval by poslucháč jej zvuk na bezpražcovú sestru. Svoje kvality v nepravidelných intervaloch ukázal i Guttler. Mohutný spevácky výkon Benetina si vyžiadal daň v najnevhodnejší čas (na pár sekúnd mu zlyhali hlasivky), našťastie ho tolerantné publikum podržalo. Frontman sa nešetrí a prechádza do výšok i tam, kde by nemusel a namiesto ťahania slabík by mohol zaradiť napr. vkusné gitarové sólo. 

Tých je ako na potvoru strašne málo, a pritom je jasné, že Juraj to s gitarou vie viac než dobre. Výborne to demonštruje Pec, spočiatku ticho tlejúca pahreba, vzápätí prudko sa šíriaca ako požiar. Bolo nebolo sa po celý čas ponuro plazí ako nejaká hrozba "na dne jazera", čo z nej robí jednu z najsugestívnejších balád bratislavského tria. Song Spolu, ktorý si hudobníci strihli ako duet s Janou Kirschner, pre zmenu frontman označil za najtanečnejšiu vec v ich repertoári a divákom nezostalo nič iné než ladnými pohybmi jeho mienku odsúhlasiť. V bledomodrom to môže platiť aj o svižnom kúsku Kamene, ponúkajúcom v závere nečakaný zlom.  

V coververzii Chci zas v tobě spát od Davida Kollera (najmä v druhej polovici) sa Jurajov hlas a jeho zvučný Les Paul majú čo obracať. Plusové body si chalani zaslúžia za to, že legendárnu skladbu poňali po svojom aj napriek tomu, že ľudia nedajú dopustiť na mimoriadne populárny originál a na sebelepšie verzie pozerajú s dešpektom. Romantickejším jedincom však prišla vhod, rovnako ako Ľahká, patriaca kedysi medzi prídavky, ideálna na decentné pohupovanie a éterické premýšľanie. Od tohto stavu je už len na skok k psychedelickým polohám zhmotneným v kúsku Sen, kde sa Juraj zdatne zhostil aj textu Anety Langerovej a navrch pridal krásne zdeformované sólo.

To najlepšie na záver

"Polámané" rytmy a dômyselne upradené slová piesne Kam ideme sú garanciou faktu, že populárna hudba sa dá stále uchopiť zaujímavým spôsobom a bez zbytočných kŕčov. To isté sa dá povedať o "niečom pre mužov",  hite Otec, ktorý by Juraj v podstate ani nemusel spievať. Prídavky boli vďaka návratu Cambiar La Música na pódium naozaj luxusné: kým Beh ešte niesol svoju známu podobu, obohatenú o "úúú" vokály, pieseň Za sklom, ktorá sa nedávno stala titulnou pesničkou rovnomenného seriálu, sa kvôli úchvatnej aranžérskej úprave identifikovala oveľa ťažšie. Juraj si búrlivé reakcie publika vyložil svojsky a košické koncerty označil za úplne najlepšie (podľa reakcií na sobotnú Bratislavu však ani domáci koncert nesklamal).

Korben Dallas si vybudovali povesť skvelej koncertnej kapely, ktorá vie strhnúť davy a prinášať stále nové prekvapenia. Rok 2016 bude v ich kariére pamätným už len kvôli hosťujúcemu ženskému spevokolu a hoci spoločných skladieb mohlo byť nepomerne viac, i to málo stačí, aby boli fanúšikovia nadmieru spokojní. Nielenže zakaždým vidia troch muzikantov, odvádzajúcich na pódiách (a onedlho v štúdiu) kus poctivej roboty, ale aj pri opätovnej návšteve koncertov dostávajú stále nové zážitky.

Setlist koncertu Korben Dallas v Košiciach:  
(18.11.2016, Tabačka)

1. Pokušenia
2. Kamene
3. Bolo nebolo
4. Spovede
5. Kam ideme
6. Spolu
7. Oranžová
8. Nalej
9. Ľahká
10. Biele ráno
11. Sen
12. Pochybnosti
13. Chci zas v tobě spát
14. Otec
15. Pec

Prídavky s Cambiar La Música:
16. Beh
17. Za sklom      

Autor: Marek Danko
Foto: Facebook.com/korbenband (titulná fotografia) + Ivan Pánik (fotky z bratislavského koncertu v galérii)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti