V priestore nasiaknutom atmosférou hudby a kníh sa v pondelok večer vynímala jedna krásna čierna labuť. Titulná fotografia albumu Nestrieľajte do labutí z roku 2006 pôsobí na veľkom formáte vinylu impozantnejšie ako kedykoľvek predtým a bola šperkom večera. Čiernymi pierkami ju dozdobil krstný otec Peter Nagy.


Nocadeň
sa do bratislavského kníhkupectva Martinus radi vracajú. V minulosti v ňom predstavili album Pozemskí astronauti (2015) a pokrstili albumy Introspekcia (2017) a Auróra (2019). Tentokrát sa v ňom krstila vinylová reedícia albumu Nestrieľajte do labutí (2006), a tak si môžu priaznivci tohto albumu a zároveň vinylových formátov vychutnať ten čarovný rituál, kedy sa ihla gramofónu zareže do drážok na platni.

Na uvedení hudobného diela do života býva zvykom porozprávať o okolnostiach jeho vzniku. V tomto prípade si Nocadeň trocha zavarili, pretože sa v spomienkach museli vrátiť až o 16 rokov dozadu, kedy piesne na štvrtý album vznikali. Z kufra spomienok napriek tomu povyťahovali aj niekoľko vtipných zážitkov, o ktoré sa teraz s fanúšikmi podelili. Pýtal sa na ne zástupca vydavateľstva Universal Music, Tomáš Karpel.

Peter Nagy a Nocadeň, krst LP Zdroj: Katarína Orešanská
Rasťo Kopina si zaspomínal na autohaváriu, pri ktorej si bubeník Peter Gufrovič komplikovane zlomil ruku a nahrávanie albumu sa tak muselo o pol roka posunúť, čo albumu napokon, paradoxne prospelo.

"Prípravy albumu siahajú do obdobia, kedy na Slovensku zúrila prvá SuperStar, takže sme si boli vedomí toho, že musíme prísť s niečím skutočne silným, aby sme si získali nejakú mediálnu pozornosť. Mali sme už dohodnuté štúdio, ale tá nešťastná, vo výsledku však skôr šťastná, havária nám to celé posunula. Ňou sme získali trocha viac času na prípravu a popritom som ešte stihol, spolu s Katkou Knechtovou, napísať pre kapelu Peha ich zlomový hit Za tebou. Chytili sme priaznivú vlnu, na ktorej sa potom zviezol aj náš album. Z môjho pohľadu sme na ňom úplne najpresnejšie zadefinovali náš zvuk. Dodnes som naň pyšný a je to môj veľký miláčik," prezradil Rasťo Kopina s hrdosťou v hlase.

Špeciálnym hosťom večera bol spevák a skladateľ Peter Nagy, ktorý sa zhostil úlohy krstného otca. "Sympatické na nich mi je to, že nemenia štýl, idú si za svojím, majú stále to svoje stabilné publikum a robia dobrú muziku so svojím rukopisom," povedal Peter v úvode samotného krstu. "Keď sme vydali náš prvý singel, bol si hosťom v jednej slovenskej hitparáde, kde sa ťa pýtali na názor na skladby, ktoré tam vtedy súťažili a o tej našej si povedal, že má taký správny garážový smrad," zaspomínal si Rasťo. "Áno, pretože tá uveriteľnosť tej muziky musí byť presne v tom garážovom smrade," doplnil ho Peter Nagy.

"Peter nás v mladosti silno ovplyvnil a keďže sme jeho veľkí fanúšikovia, tak sme si na ostatnom albume Auróra požičali časť jeho pesničky. Ak si privoniate k pesničke Architekti šťastia, tak v nej zacítite Parfémy," uviedol líder košickej formácie a Peter Nagy zareagoval: "O tom som vedel vopred, Rasťo sa na to slušne opýtal. Niektorí sa nepýtajú. Ringo Čech hovoril takú hlášku- 'Jedu autem domů, poslouchám písničku, pak přijdu domů a složím ji'. To ale nebol jeho (Rasťov) prípad, pretože on sa opýtal a pre mňa je to česť."

Nocadeň, krst LP Nestrieľajte do labutí Zdroj: Katarína Orešanská
Následne platňu, za sprievodu potlesku, pokrstil symbolicky čiernymi pierkami. "Ďakujem krásne za túto rolu, ktorú som dostal. Želám kapele, aby sa jej darilo, aby stále mala ten svoj dobrý rukopis a hrala."

Súčasťou oficiálneho uvedenia platne do života bol aj sprievodný koncert, ktorý otvorila pieseň Dievča v bielom závoji. Práve tá svojho času otvárala koncerty Nocadeň. Po nej odzneli v špeciálnych akustických úpravách aj hity Tvoj mono hlas a Nestrieľajte do labutí, ktoré fanúšikovia v zaplnenom kníhkupectve vrúcne prijali.

Reedícii albumu Nestrieľajte do labutí budú venované aj novoročné klubové koncerty, na ktorých odznie zásadná časť skladieb z tohto albumu. Nocadeň svoj koncertný špeciál odohrajú 7. januára v Košiciach, 13. januára v Novom Meste nad Váhom, 14. januára v Žiline a 21. januára v Bratislave. Vstupenky sú už teraz k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

"Všetci ste vítaní. Bude to klubové koncertné turné, takže uvidíte každú kvapku potu, a hlavne tam zahráme veľkú časť z tohto albumu. Odohráme aj veci, ktoré sme 12-14 rokov nehrali, takže vás srdečne pozývam," dodal Rasťo Kopina.

Termíny klubového turné Nocadeň: 

7. 1. - Košice, Kasárne / Kulturpark
13. 1. - Nové Mesto nad Váhom, Klub za rampami
14. 1. - Žilina, Smer klub 77
21. 1. - Bratislava, Randal Club

Vstupenky:  

Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Nocadeň