Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Vianočný koncert Márie Čírovej: Publikum očarila emóciami aj nečakaným hosťom

Vianočný koncert Márie Čírovej: Publikum očarila emóciami aj nečakaným hosťom

22.12.2014 - 15:10 | redakcia

V poslednú predvianočnú sobotu si speváčku a skladateľku Máriu Čírovú mohli vychutnať fanúšikovia z jej rodného mesta Trnava. Do vypredaného Kina Hviezda prišla po dlhých siedmich rokoch a opäť dokázala, že domáci môžu byť na ňu právom hrdí.


Už minulý rok na svojom prvom vianočnom koncerte v nitrianskej synagóge Mária Čírová ukázala, že tento typ komorných, no zároveň veľkolepých vystúpení so slávnostnou atmosférou jej mimoriadne svedčí. Pozitívne ohlasy talentovanú hudobníčku inšpirovali, aby sa tento rok s podobným programom predstavila v Trnave, kam ju po dlhých rokoch ťahali spomienky a chuť predstaviť sa fanúšikom z rodného mesta.

Speváčka vystúpila so svojou kapelou v zložení Zoli Tóth (klávesy), Samuel Kovács (gitara), Juraj Adam (basgitara) a Stano Kociov (bicie), ktorú doplnili vokalistky Agnesa Čírová, Monika Lizbetin, Mária Lukácsová, Monika Podolská a sláčikové kvarteto zo súboru Musica Domestica.

Rešpekt pred domácim publikom

Na úvod večera bolo z Máriinho prejavu cítiť kúsok nervozity a rešpektu. Snažila sa, aby pred publikom, v ktorom si ju mnohí pamätali ešte z čias, keď spievala v gospelovej skupine Trinity Group, všetko dopadlo na výbornú. Svoj hlasový potenciál ukázala hneď od úvodu v pesničkách, ktoré nie sú bežným poslucháčom až tak známe a mohla si v nich preto dovoliť viac experimentovať. Napríklad taká skladba Ľadová doba nikdy nepreletela rádiovým éterom, ale v tento večer patrila k najlepším.

V momente, ako sa hudobníčka postavila od klavíra a začala spievať skladbu One si už koncert naplno užívala a niesol sa v uvoľnenej atmosfére. Mnohých prekvapil výber avizovaného utajeného hosťa koncertu, ktorým bol známy slovenský country spevák a tiež Trnavčan, Allan Mikušek. Ako prvú spolu predstavili pieseň Vtáčí bál - širokej verejnosti možno neznámu, no pre Trnavčanov, ktorí majú Allana dobre napočúvaného, išlo o zásah do čierneho. Nasledovala koleda Daj Boh šťastia tejto zemi, v ktorej sa už k Márii a Allanovi pridali aj štyri vokalistky a veľmi príjemne dotvorili vianočnú atmosféru.

Práve vokalistky - Máriine "hlasové farbičky" - a sláčikové kvarteto sa postarali o výnimočné vyznenie vianočných kolied, ktoré boli prerobené do netradičných aranžmánov. Išlo o piesne ako Búvaj dieťa krásneNesiem Vám noviny, alebo aj medzinárodne najznámejšia skladba Vianoc Jingle Bells.

Mária Čírová na vianočnom koncerte v Trnave

Materstvo ju zmenilo

I keď sa Mária hudbe venuje od detstva, v posledných rokoch prešiel jej život mnohými zmenami. Od víťazstva v Coca-Cola Popstar (2008) sa stala dvojnásobnou mamou a možno aj táto skutočnosť jej tvorbu posúva do inej roviny. Nebojí sa naplno prejavovať svoje emócie v pesničkách ani na koncertoch pred fanúšikmi. Texty a hudbu si v mnohých prípadoch skladá sama a práve v takýchto piesňach cítiť jej hudobné vyzretie. O tom, že Vianoce nie sú len o radosti z darčekov, mnohých presvedčila v momente, keď si zaspomínala na svojho starého otca. Spomienka, ktorú rozprávala so slzami v očiach, nenechala chladným nikoho v hľadisku. Práve v piesni Chýbaš, v ktorej sa sama sprevádzala na klavíri, nechala naplno vyniknúť svoj hlas a city, ktoré vložila do skladby. 

"Mala som úžasného dedka, ktorý so mnou absolvoval všetky detské krúžky a spevácke súťaže. Bol asi mojím najväčším fanúšikom a strašne rada som k nemu chodievala aj keď som už bola staršia. Raz, tesne po mojom koncerte som ho videla stáť kúsok za pódiom. Stále na mňa kýval, aby som prišla za ním, že mi chce niečo povedať. Keďže som mala okolo seba kopec fanúšikov, nemohla som hneď odísť a on sa asi ponáhľal, tak mi zakýval, že mi to povie neskôr. Bohužiaľ o pár dní na to nečakane zomrel. Vždy, keď si na to spomeniem, si uvedomím že nikdy nevieme, kedy sa s kým vidíme naposledy a podľa toho by sme sa mali aj správať," spomínala počas koncertu.

Nemenej silný zážitok ponúkla v skladbe Be there. Inšpiráciu pre ňu si priniesla z Kambodže, kde pracovala ako ambasádorka Unicefu. Pri piesni Do noci tichej si zase zaspomínala na jedny Vianoce, počas ktorých v jej rodine zabudli, že im v obývačke chýba stromček. Nechýbali ani hity ako Bez obáv alebo Búrka, ktoré u poslucháčov v hľadisku zožali najväčšie ovácie. Záver s rovnomeným hitom z debutového albumu Búrka, bez ktorého si koncerty Márie Čírovej asi ani nemožno predstaviť, zdvihol sálu na nohy a speváčka zažila niekoľkominútové standing ovation. Prítomným to ale stále nestačilo, a tak im ponúkla ešte dva prídavky.

Koncert bol aj pre samotnú speváčku veľkým zážitkom a dôkazom, že predvianočný koncert pre verejnosť je napriek nabitému programu a rodičovským povinnostiam udalosťou, ktorá ju nabije množstvom pozitívnej energie. "Keď bude takto raz vyzerať môj posledný koncert, neurazím sa," napísala na odľahčenie na záver emotívneho statusu, ktorým na Facebooku zhodnotila tento výnimočný večer. Snáď sa niekde zopakuje zase o rok.

Pozrite si zostrih z minuloročného vianočného koncertu Márie Čírovej:


Autor: Roman Kubovics
Foto: Peter Kvasničák / Vladimír Pyxel Domen - Pyxel Photography (fotografie k článku redakcii poskytol manažér speváčky)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti