Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Nicki Minaj sa ukázala na 15 minút. Koncert po štyroch hodinách čakania zrušila

Nicki Minaj sa ukázala na 15 minút. Koncert po štyroch hodinách čakania zrušila

23.02.2019 - 08:00 | Dušan Marko

Takýto koncert Bratislava ešte skutočne nezažila! Vôbec prvé slovenské vystúpenie Nicki Minaj malo patriť medzi najväčšie slovenské koncerty tohto roka. Nakoniec však bolo všetko inak a ak by sme mu chceli dať nejaké prívlastky "naj", okrem najkratší by boli nezverejniteľné.


Keď ešte v júni minulého roku Nicki Minaj ohlásila termíny svojho pripravovaného svetového turné s raperom Future, slovenskí fanúšikovia zostali v poriadnom šoku. Málokto zrejme čakal, že sa najúspešnejšia raperka tohto storočia rozhodne koncertovať aj v hlavnom meste Slovenska alebo že sa slovenský organizátor podujme priniesť na Slovensko veľké hip-hopové meno, čo sa v posledných rokoch mimo letných festivalov prakticky vôbec nedialo.

Tisícky voľných miest

Ani množstvo úspechov tejto kontroverznej hudobníčky však nestačilo na to, aby dokázala bratislavský koncert zaplniť. Diváckemu záujmu zrejme uškodilo aj to, že raper Future, ktorý mal byť na celom európskom turné spolu s ňou, svoju účasť nakoniec zrušil. Množstvo voľných miest na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu bolo až také veľké, že vrchné sektory v hale úplne uzatvorili a prekryli ich čiernou plachtou. Pár hodín pred plánovaným začiatkom koncertu zostávalo podľa oficiálnej stránky organizátora viac než tritisíc voľných lístkov, pričom kapacita tohto štadiónu je pri podobných koncertoch zhruba 10-tisíc miest.

Slovenských fanúšikov úspešnej raperky mohla od vyššej účasti odradiť pomerne vysoká cena lístkov. Za zamyslenie určite stojí otázka, či je v poriadku, ak lístok na státie pod pódiom na Slovensku stál 129 eur, kým cena rovnakého miesta na šou v Budapešti vychádza v prepočte na približne 80 eur. Jedným z dôvodov môže byť kapacita haly, vďaka ktorej si maďarskí organizátori môžu dovoliť nižšie sumy za lístky. Papp László Budapest Sportaréna má však len o necelé tri tisícky viac miest, ako bratislavský štadión Ondreja Nepelu, takže ten rozdiel je stále priveľký.

Organizátori by sa nabudúce mohli na cenotvorbu pozrieť úplne inou optikou. Ak by vstupné stálo aspoň o pár desiatok eur menej, možno by nezarobili viac, no minimálne by ku kúpe lístkov nalákali väčšie množstvo ľudí a finančne tak ostali na tom istom, pričom by nemuseli na poslednú chvíľu presádzať celú halu, aby ju aspoň opticky zaplnili.

Nekonečné čakanie na hlavnú hviezdu

Plánovaný začiatok piatkovej šou bol stanovený na 19:30. Krátko po 18tej hodine však organizátori vydali tlačovú správu a na sociálnych sieťach zverejnili informáciu o tom, že začiatok koncertu sa presúva na 21:00, pričom zároveň zrušili ohlásené vystúpenie slovenského predskokana Majka Spirita. Oficiálny dôvod na posun začiatku koncertu bolo päťhodinové meškanie kamiónov, ktoré mali priviezť techniku z koncertu v Mníchove, kde deň predtým Nicki svoje európske turné odštartovala. Majk Spirit napriek tomu prišiel a ukoristil aspoň fotku s "kráľovnou".

Posunutý začiatok koncertu samozrejme znamenal aj neskoršie otvorenie štadióna pre náštevníkov. Stalo sa tak krátko po 20:00 a ľudí s miestami na sedenie postupne začali púšťať do haly, kde mohli byť výnimočne svedkami toho, ako sa pripravuje pódium. Ľudia na státie však zostali až do 20:50 zaseknutí v priestoroch medzi turniketmi a dverami do samotnej haly štadióna, keďže na ploche na státie sa ešte pracovalo. Nakoniec ich organizátori pustili aspoň na tribúny, kde si počkali zhruba ďalšiu pol hodinu, kým mohli zaujať svoje miesto pod pódiom. Vtedy ešte nikto z prítomných nemohol tušiť, že počas nasledujúcich vyše dvoch hodín tam budú len prešľapovať na mieste, prípadne pendlovať medzi bufetmi a halou.

Veta, ktorú nikto nechcel počuť 

Keď o 21:45 začala hrať aspoň reprodukovaná hudba, zdalo sa, že začiatok koncertu je otázkou maximálne pár desiatok minút. Slovenské publikum bolo počas nekonečného čakania prekvapivo pokojné a svoju nespokojnosť dalo najavo kričaním až po jedenástej večer. Medzitým sa na pódiu udiali len dve veci - zástupca organizátora sa do mikrofónu ospravedlnil fanúšikom a povedal, že koncert, ktorého meškanie zavinil tím Nicki Minaj, by mal začať každú chvíľu, a o pár minút neskôr jeden z členov raperkinho štábu prišiel publikum vyhecovať k radostnému pokriku, aby si mohol nakrútiť video. Na Facebook evente sa zároveň objavil oznam, že šou sa bude konať...", ale nikto netušil kedy.

Každý však veril, že koncert aj napriek obrovskému časovému sklzu prebehne podľa plánu a mnohí si namiesto prejavov nespokojnosti dokonca veselo pospevovali s hitmi, ktoré zneli počas tých hodín z reproduktorov alebo tancovali. Vrcholom zábavy počas čakania bolo vystúpenie podguráženého fanúšika v zadnom rohu hokejovej plochy, kde predviedol vtipný pokus o breakdance a zjavne si pritom užíval pozornosť stoviek okolostojacich a ľudí na tribúnach.

Necelých 20 minút pred polnocou sa konečne stlmili svetlá a o pár minút sa objavila na javisku samotná Nicki Minaj v extravagantnom oblečené s korunkou na hlave a mikrofónom v ruke. Najprv sa svojim fanúšikom poďakovala a ospravedlnila, že dlhé hodiny strávili čakaním na začiatok koncertu. Vzápätí všetkých šokovala informáciou, že z technických príčin je nútená celú šou zrušiť. Ako dôvod uviedla nedostatok elektrickej energie na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu. To však vzápätí namiesto prekladu jej vyhlásenia poprel zástupca slovenských organizátorov koncertu, ktorí krátko po polnoci svoje stanovisko zverejnili aj na svojich oficiálnych stránkach:

"Šou Nicki Minaj bola zrušená zo strany umelca. Agentúra XL promotion za takmer dvadsať rokov svojej existencie nezrušila ani jeden koncert. Zimný štadión Ondreja Nepelu spĺňa všetky technické štandardy a agentúra XL promotion dodržala všetky podmienky zaslané produkciou Nicki Minaj. Koncert sa neuskutočnil výlučne z neprofesionality tímu Nicki Minaj. Uskutočnili sme množstvo veľkých svetových produkcií ako Rammstein, Depeche Mode, Eros Ramazzotti, Lenny Kravitz, One Republic a iné. Zimný štadión Ondreja Nepelu spĺňa všetky podmienky k uskutočneniu takéhoto typu koncertu. Vstupenky sa budú preplácať v plnej výške. Informácie o postupe vám oznámime čoskoro. Ďakujeme za porozumenie," napísali organizátori.

Ako to už býva, reakcie fanúšikov sú rôzne, niektorí sa zastávajú svojej obľúbenej hviezdy, iní dôverujú vysvetleniu agentúry. Isté je, že takto to nechcel nikto zo zúčastnených a hodiny strávené v hale to tisíckam sklamaných ľudí už nevráti. Zároveň bolo zjavné, že aj keď pravdepodobne naozaj bola väčšia časť viny na americkej strane produkcie, 36-ročnej hudobníčke táto skutočnosť ľahostajná nebola. Na pódiu nedokázala udržať slzy a po tom, ako svoj koncert zrušila, zostala pred pódiom ešte niekoľko minút a svojim fanúšikom podávala ruky a rozdávala autogramy, fotky či objatia. Napriek tomu bolo pre mnohých veľkým a oprávneným sklamaním, že neponúkla aspoň jednu-dve skladby - na rapový koncert napokon netreba nič viac ako ako reprodukovanú hudbu a mikrofón...

Nedávny príklad iného prístupu umelca: Jason Derulo v Prahe: Zrušený koncert vynahradil 40-minútovou šou na balkóne


Fanúšikom sľúbila, že sa vráti

Pár minút po XL promotion aj Nicki Minaj zverejnila na Instagrame svoju verziu toho, prečo sa vlastne koncert neuskutočnil.

"Moje srdce je zlomené. Občas nemôžem uveriť, akých mám fanúšikov. Po dlhých hodinách a hodinách sa pokúšali pochopiť ma. Produkcia nám povedala, že budova nemá dosť energie pre obsluhu mojich výťahov (tie sa so mnou nielenže pohybujú pod a veľmi vysoko nad javiskom, no tiež presúvajú všetky rekvizity, nábytok, tanečníkov, kapelu, atď.), osvetlenia, hmly, konfiet a obrazoviek s vizuálmi. Šou by sme po niekoľkých minútach museli prerušiť. Juicy WRLD a ja sme čakali, čo sa s tým bude dať urobiť, viac ako tri hodiny. Niektorí moji fanúšikovia prišli z Rakúska, Nigérie a podobne. Zopár mojich fanúšikov som stretla a mali najlepšiu a najsladšiu energiu. Som tak sklamaná. Slovensko, milujem ťa tak veľmi a urobím všetko pre to, aby som sa sem vrátila čo najskôr. Myslím, že toto miesto a promotérsky tím neboli pripravení na to, že rapová šou bude vyžadovať takú veľkú produkciu. Riskovali by sme, že niekto bude zranený, ak by sme začali šou a niečo by počas nej prestalo fungovať. Prepáčte, že sme spolu nemohli prežiť skvelú noc."

Z neoficiálnych zdrojov sme sa už počas čakania na koncert dozvedeli, že manažment Nicki Minaj poslal organizátorom technický rider (podrobný zoznam požiadaviek na prípravu koncertu, resp. pódia) neštandardne krátky čas pred koncertom a pravdepodobne ani neobsahoval všetko, čo bolo potrebné z ich strany zabezpečiť, keďže organizátori tvrdia, že všetky zaslané podmienky splnili. V kombinácii s meškaním kamiónov, ktoré bolo podľa neskôr potvrdených informácií nie päť, ale viac ako sedemhodinové, to bola pre XL promotion ozajstná katastrofa.

Následkom chaosu spôsobeného obrovským meškaním a technickými problémami nefungovali ani iné veci, ktoré by inak skúsená agentúra zvládala bez problémov. Fanúšikovia sa sťažujú na nulovú bezpečnostnú kontrolu pri vstupe do haly a na to, že hostesky vôbec nekontrolovali, aké majú ľudia lístky. Ľudia s miestami sedenie pokojne mohli prechádzať na plochu státie a naopak. Do konca aj do sektoru pod pódiom, za ktorý si ľudia zaplatili 129 eur, sa mohli dostať návštevníci, ktorí takéto lístky nemali. K tomu sa dá na obhajobu organizátorov povedať len toľko, že keď vám horí dom, logicky nezačnete umývať riady či vysávať. Takisto základné organizačné veci, ktoré vyžadujú koordináciu a pokyny brigádnikom, zjavne neboli prioritou, keď bolo ohrozené samotné konanie koncertu. Bohužiaľ, nakoniec sa ten "požiar" uhasiť nepodarilo.

Väčšina fanúšikov prirodzene takéto úvahy nevedie a frustráciu smerujú takmer výlučne na XL promotion. Niektorí argumentujú tým, že všade inde sa koncert uskutočniť mohol, takže určite nemôže byť chyba na strane Nicki Minaj. Nie je to však pravda, minulý rok zrušila celé severoamerické turné, ktoré mala so spomínaným kolegom Future naplánované na jeseň. V auguste oznámila, že koncerty v desiatkach amerických miest musí presunúť na rok 2019 a ako dôvod priznala, že nestíhala náročnú prípravu. Jej turné tak začalo až európskou časťou a štvrtkový koncert v Mníchove bol v podstate úplne prvým s novou šou. Ďalšou zastávkou by malo byť v nedeľu (24.2.) poľské mesto Lodž a o deň neskôr Budapešť. Americká časť turné napokon začne až v máji.

Nech už bolo príčinou včerajšieho fiaska v Bratislave čokoľvek, pre budúcu reputáciu slovenskej agentúry je v tejto chvíli základom, aby skutočne všetkým fanúšikom vrátila plnú sumu za zakúpené lístky. A priaznivcom Nicki Minaj zostáva už len dúfať, že ich obľúbenkyňa dodrží slovo a skutočne sa na Slovensko čoskoro vráti.

Autori: Dušan Marko, Patrik Marflák
Foto: Facebook.com/nickiminaj


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti