Charizmatický Flaam exceloval nekonvenčným line-upom s viacerými vydarenými vystúpeniami, originálnym sprievodnými aktivitami aj gastrom. Celý zážitok podčiarklo bezchybné počasie a známy nitriansky Hidepark, ktorý dodal festivalu aj tento rok vyhľadávanú atmosféru žúru u kamoša na záhrade.

Piatkový program ovládlo suverénne nemecké duo Ätna s intenzívnou selekciou hitov tvorených organickými elektronickými beatmi a mäkkým vokálom speváčky Inéz Schaefer. Tento chytľavý zvuk dokáže osloviť aj človeka, ktorý štandardne electro-popu neholduje, a živelná šou si rýchlo podmanila necelú tisícku návštevníkov zmenenú v jedno veľké tancujúce more.

Skvelej odozvy od publika sa dočkal Ventolin, ktorý zaklial Hidepark svojou nenapodobiteľnou kombináciou tanečnej elektroniky a cringeu. Gitarový zvuk reprezentovali na Kriaky stagei bratislavskí 52 Hertz Whale a Chorváti From Another Mother. Tí predviedli dôslednú punkovú šou, ktorej nechýbal hluk, stojky na hlave ani holý zadok.


Recesie nad hlavu aj techno celú noc

Na hlavnom pódiu zápasili Raptor Koch s technickými problémami, no lojálnym fans sa nakoniec predsa dostalo ľúbivých tónov úsmevných recesistických hitov o Psíčkoch aj Mačičkách. Raptorovi ešte predchádzal Džumelec so svojou kombináciou rozprávkovo-vtipných akustických kompozícií a prosto-sprostý punkový projekt Marhule. Individuálne inak osobité a svojské projekty spájal najmä recesistický vibe, ktorý mohol z dramaturgického hľadiska v trojhodinovom slede za sebou niekomu prísť možno trochu príliš.

Tanečný stage si v noci rozobral brniansky beatmaker Hrtl, španielska dídžejka Claudia a znova český dídžej Trance Kafka. Obligátne techno tak v parku znelo celú noc a kríky pred stageom zachytávajúce všadeprítomnú paru pomáhali vytvoriť z priestoru pred ním efektný tanečný kotol.

Sobotné dopoludnie sa nieslo najmä v znamení objavovania mesta. Program festivalu ponúkol ranostajom túru na Zobor so sprievodom aj komentovanú cyklojazdu po technických pamiatkach Nitry. Autor recenzie mal vďaka promptnému nitrianskemu bikesharingu možnosť objavovať rozľahlý mestský park Sihoť pod hradom, podniky na námestí v okolí Kupeckej aj očarujúci cyklochodník vedúci popri rovnomennej rieke.

Flaam všeobecne vytvoril pre bicykle pred vstupom do areálu bohaté zázemie a bikesharing umiestnený priamo pred bránou ponúkol aj možnosť drobných cyklo-opráv v zmysle asistovaného DIY. Cyklodoprava po meste a na festival tak bola ďalším pekným elementom s pridanou hodnotou.


Zelený festival? Samozrejme

Na Flaame sa separuje odpad a používajú sa vratné poháre. Je skvelé, že festival stojí na strane tých organizátorov, vďaka ktorým sa tento dôležitý trend stáva samozrejmosťou. Zaujímavosťou v rámci organizácie hudobného festivalu by mohlo byť limitovanie gastro ponuky na vegetariánske jedlá, no čo-ako sa mohli zarytí mäsožrúti pobúriť, ako vege tacos, tak aj vynikajúci hummus presvedčili, že o hlade nemusí ostať nikto, kto si v rámci jedla aspoň raz za čas rád rozšíri obzory.

Obrovský potenciál odhalili v sobotu po vydarenom sociálno-etickom stand-upe "Brňáka" Filipa Tellera (Prečo nemať deti) vynikajúce vystúpenia mladučkých domácich projektov. Srdcia rozbúchalo muzikálne kombo Balkánu, folku a temperamentného ženského spevu zostavy Dis is Marketa a živý drum&bassový koncert zahrala mladučko vyzerajúca trojica meowlau X val. Aktívne roztancovať počas svojho prvého festivalového koncertu niekoľko stoviek ľudí sa nepodarí len tak niekomu, takže na začiatok viac než dobré!

Večer vypukla horúčka osemdesiatok režírovaná turínskym producentom menom Andrea Tirone. Duo Mind Enterprises si so svojím synťákovým italo-discom, vzdialene pripomínajúcim najväčšie bangre Daft Punku, hravo podmanilo masu, ktorú mu svojou uhladenou tanečnou romantikou predpripravili pred nimi hrajúci Bert and Friends. Nekompromisný set experimentálneho rocku, sugestívnych elektronických podmazov a komponovaných vokálov so silným závanom Británie predviedli brilantní Česi Market, ktorí napriek skorému času hrania prilákali početné publikum a svojím výkonom si vyslúžili aj onen bájny pokrik - Ešte jednu.

Sedemhodinová cesta vlakom po dvoch dňoch nabitých koncertami, divadlom, prednáškami a cyklistickým objavovaním Nitry - človek sa len ťažko ubrátni analýze toho, čo zažil, a myšlienke, že menšie festivaly ako Flaam majú obrovský zmysel a presah nielen v rámci budovania domácej hudobnej infraštruktúry, ale tiež ako motivácia objaviť miesto a mesto, v ktorom sa konajú. Well done, Flaam!


Autor: Matej Kráľ
Foto: Miloš Štefanka