Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Korben Dallas idú stále hore. Na turné so Zrní ukazujú koncertnú silu

Korben Dallas idú stále hore. Na turné so Zrní ukazujú koncertnú silu

23.10.2015 - 14:00 | Michaela Žureková

Ešte minulý rok mali obavy z poloprázdnej sály, teraz išli na istotu. Korben Dallas včera otvorili svoje slovensko-české turné s kapelou Zrní v bratislavskom klube MMC. Ten bol takmer do posledného miesta zaplnený a ukázalo sa, že toto hudobné spojenie je z roka na rok príťažlivejšie a má výborný efekt na ľudí.


Kapely Korben Dallas a Zrní opäť spojili sily na jesenných vystúpeniach, čo bolo logickým vyústením ich vlastných letných prác a taktiež minuloročnej spolupráce. Každá z nich totiž na najprestížnejšom festivale vo svojej krajine (teda Pohoda a Colours of Ostrava) odohrala koncert so symfonickým orchestrom. Aktuálne koncerty síce nie sú ladené v tomto duchu, no Korben Dallas nahrali nový album práve s orchestrom a Zrní v lete natočili živú nahrávku z akustického koncertu. Obe kapely tak na poslednom koncerte v Prahe v decembri čaká dvojkrst.

Mínusy uprostred originality

Bratislava však nedostala symfonické verzie, ale klasickú (folk)rockovú nádielku. Hoci avizovaný bol inovovaný koncertný program, v istých bodoch došlo k akémusi ochudobneniu. V prípade Zrní, ktorí sa na pódium postavili pred pol deviatou, určite nešlo o problém vo výkone kapely. No vzhľadom na to, že pätica nemá nový repertoár, na turné opäť zahrala skladby zo zatiaľ posledného albumu Následuj kojota (2014) a oprášila aj piesne najmä zo štúdiovky Soundtrack ke konci světa. 

A zatiaľ čo minulý rok mali Zrní čo oslavovať a krstiť, tento rok sa v Bratislave viac-menej len rekapitulovalo. Království, Deště či Hýkal striedala Noční jízda aj staršia Autobus. S nežnou skladbou Dva sa spevák Jan Unger musel "popasovať" sám a chýbal mu vokál Niny Marinovej, ktorá ju dopĺňala na minuloročnom turné. Návštevníci, ktorí videli už aj predošlý program, tak mohli odísť mierne sklamaní. No nezmeneným faktom zostáva, že kladnianska zostava exceluje so svojou originalitou a netradičným zvukom. 

Počúvať inteligentné výpovede je moderné

Korben Dallas sú už jasnou hviezdou, o ktorej stále stúpajúcom úspechu nemožno pochybovať. Na Slovensku už zrejme neodohrajú koncert len pre zopár ľudí ako vo svojich začiatkoch, práve naopak. Aj štvrtkový koncert potvrdil, že ich fanúšikovia sa na nich nechodia dívať preto, že je to práve trendy, ale preto, aby si užili charizmatickú kapelu s inteligentnými výpoveďami. Na margo spomínaného ochudobnenia a porovnávania s minuloročným turné, na pódiu ubudlo osôb (zostavu tentokrát nedoplnil Ľuboslav Petruška z Chiki Liki Tu-A), no pridala sa prepracovanejšia hra so svetlami a veľmi dobre pripravená dramaturgia.

Už na úvod sa dav rozospieval v piesňach Pokušenia Bolo, nebolo, aby sa neskôr nechal podmaniť melódiami v minuloročnom singli Za sklom. Na rozdiel od českých kolegov, bratislavská trojica vytiahla ako tromfy na fanúšikov aj nové piesne. Song Kam ideme, podľa ktorej dostal názov aj spomínaný symfonický album, označil Juraj Benetin za svoj momentálne najobľúbenejší a obdobným prívlastkom počastoval aj basgitarovú linku Lukáša Filu. Druhou novinkou bol duet s Anetou Langerovou (no včera žiaľ bez nej) Sen. Aj ďalší duet, pieseň Spolu (v origináli s Janou Kirschner), kapela odohrala samostatne, nový šat s upravenými aranžmánmi jej však pristal a spočiatku ju takmer nebolo možné spoznať.

Korbeni si z troch (respektíve štyroch) albumov môžu vyberať a zostaviť program tak, aby bol každý spokojný. Nesmú chýbať povinné jazdy Otec či Beh, no oproti kapelám, ktoré si gro fanúšikov získali cez hranosť singlov v rádiách, to nie je tak, že by ľudia na koncert prišli iba pre ne. Pri obľúbenom triu sa skôr so záujmom čaká, s čím novým príde a či to bude ešte lepšie, než všetko doteraz. Ktovie, možno sa napokon dočkáme aj turné, ktoré bude dokonalou a adekvátnou podporou práve vydaného albumu - na veľkých pódiách so symfonickým orchestrom. Prvou lastovičkou je koncert v Žiline naplánovaný na 3. decembra v Dome umenia Fatra. Ešte predtým však spolu so Zrní odohrajú zvyšok klubového turné.

Zostávajúce koncerty na Slovensku:

23. október - Žilina, Nová synagóga
24. október - Banská Bystrica, Urban Spot
30. október - Prešov, KD Solivar
31. október - Košice, Tabačka Kulturfabrik 

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd (z archívu Hudba.sk - minuloročný koncert so Zrní na rovnakom mieste)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti