8. ročník Dobrého festivalu, ktorý sa konal 20. a 21. júna v areáli prešovského Amfiteátra potvrdil svoje pevné miesto na festivalovej mape Slovenska. Podujatie prinieslo pestrý program, v ktorom dominovali najmä známe slovenské kapely. Tie fanúšikom dokonale vynahradili sklamanie z hlavnej hviezdy festivalu - Stevena Seagala.

V prvý festivalový deň odštartoval program na hlavnom pódiu niečo po 16:00, v tom čase však ešte väčšina návštevníkov bola doma. Medzi prvými sa predstavila skupina Hex, ktorá ponúkla hity ako V piatok podvečer, Vetroň, Nikdy nebolo lepšie, Život alebo Keď sme sami. "Sme radi, že sa ľudia zabávajú pri našich pesničkách, a vďaka najnovšej Keď sme sami ľudia poznávajú aj naše staršie skladby. Stále sa snažíme vymýšľať nové veci, v júli chceme nahrať dve nové pesničky. Sme v jednom kole, je to však to, čo sme chceli robiť a sme šťastní, že už 25 rokov sa nám to darí," povedal pre TASR basgitarista Yxo.   

"Kapela Hex by si zaslúžila hrať asi aj v lepšom čase," zhodnotila neskôr fanúšička, ktorá prvé vystúpenie Bratislavčanov na Dobrom festivale nestihla. Bohužiaľ, nebola jediná a kapela zahrala pred poloprázdnym hľadiskom. Jedným z dôvodov boli aj komplikácie na vstupnej bráne, kde boli prvýkrát využité elektronické turnikety a zároveň výmena tzv. voucherov, s ktorými sa pred vstupom načierno obchodovalo. Niektorí tak vo vidine nízkej ceny vstupenky riskovali svoj čas aj peniaze, pretože ich výmena bola podmienená overením totožnosti.

S pribúdajúcim časom sa množstvo návštevníkov patrične zvyšovalo a zväčšovali sa aj rady na nápoje a občerstvenie, stánkov totiž vzhľadom na počet návštevníkov nebol dostatok. V názoroch ľudí priamo na mieste ako aj na sociálnej sieti rezonoval aj nízky počet toaliet. Snahu posunúť úroveň festivalu vpred však bolo vidno v rámci ostatných služieb a atrakcií. Mnohí fanúšikovia dali počas dňa pred koncertami prednosť sprievodným aktivitám. Tvorivé dielne, špeciálny stan milovníkov bojových umení, prípadne ukážky prvej pomoci podporili pestrosť programu a vyplnili čas do príchodu headlinerov.

IMT Smile to na domácej pôde opäť vyhrali

Maximum piatkovej návštevnosti bolo už tradične počas vystúpenia domácej hviezdy IMT Smile, ktorá bola jednoznačným ťahákom a podľa očakávania aj hudobným vrcholom prvého večera. Spontánnosť a živelnosť Ivana Táslera je na koncertoch už dobre známa, bolo však vidieť, že domácemu publiku odovzdávali aj s kapelou zo seba maximum. Pred plným amfiteátrom odzneli všetky notoricky známe hity, v ktorých sa našli snáď všetky vekové kategórie. Najviac energie priniesli najmä skladby Niekto ako kráľ s pridanou ľudovkou A ja taka dzivočka či Exotika. Z pódia sa šírila príjemná ľudská atmosféra, ktorú Ivan podčiarkol podávaním rúk fanúšikom v prvých radoch ale aj ďalšou ľudovkou A od Prešova

"Po tých rokoch na pódiu už nezvyknem mávať trému, ale vždy keď hráme v Prešove, nie je to pre mňa bežný koncert. Či to je zodpovednosť, že tu som sa narodil, že ma tu veľmi veľa ľudí pozná, ale vždy mám v sebe napätie, ako by som v škole išiel odpovedať alebo niečo podobné. Na druhej strane sa tu vždy teším. Keď som videl to množstvo ľudí, je to veľmi silné. Vyšli sme z tohto mesta, ľudia sú stále na našej strane, majú nás radi a neprestalo ich to baviť. Je to veľmi príjemné. Je to čaro na našich koncertoch, ako si ľudia s nami spievajú, to už nie je iba o kapele, ktorá hrá a spieva, to je už aj o fanúšikoch, ktorí spievajú s nami. Som veľmi rád, že aj tento koncert dopadol veľmi dobre, po tri roky dozadu nám pršalo, dnes to bol asi za posledné roky na Dobrom festivale náš najkľudnejší deň," povedal po koncerte pre TASR líder kapely Ivan Tásler.


Piatkový program na hlavnom pódiu uzatvorila ďalšia kapela, na ktorú Prešovčania nedajú dopustiť - Chiki Liki Tu-a. Legenda slovenskej alternatívy šialenstvo z predchádzajúceho koncertu prekonať nemohla, no aj tak ponúkla štandarne kvalitné vystúpenie. Nočný program potom prevzal tanečný stage, ktorý privítal zahraničných hostí. V štýle house music sa pod takotoukou Back2love predstavili DJ Jimpster a duo Shades of Gray. Obaja hostia predstavujú špičku vo svojom žánri, čo aj patrične dokázali vo svojich vystúpeniach. Veselší energickejší set plný soulful housu roztancoval stan do poslednej nohy.

"Bola tu príjemná atmosféra, bolo to naozaj pekné. Je to moje prvé vystúpenie na východe, pretože doteraz som hrával iba v Bratislave. Poznám dokonca aj chalanov zo Shades of Gray, hrali sme už spolu na iných miestach, sme ako malá rodina," povedal Jimpster, ktorý si svoje hranie evidentne užíval. Duo Shades of Gray vo svojom live acte použilo viacero inštrumentov, ktoré sa do elektronickej hudby maximálne hodili. Hudobníci zároveň fanúšikov previedli ďalšími subžánrami house music, ktoré dali skvelý kontrast k predchádzajúcim setom.

Zážitok z folklóru a sklamanie z hlavnej hviezdy

Sobotňajší deň sa niesol v znamení očakávaní. To hlavné určite patrilo vystúpeniu svetoznámeho herca, ktorý na Slovensku so svojou bluesovou kapelou vystúpil prvýkrát a väčšina fanúšikov ho doposiaľ poznala iba z filmov. Ďalším očakávaním bolo zaradenie Lúčnice do festivalového programu a jej dramaturgicky odvážne umiestnenie na hlavné pódium o 21:00.

Boli sme preto zvedaví, ako bude pôsobiť ľudová hudba a tanec na hudobnom podujatí v hlavnom večernom čase, kedy sa na podobných podujatiach zvyčajne dostávajú na rad známe rockové kapely. Medzinárodný fenomén, akým sa za vyše 65 rokov svojej činnosti tanečný súbor Lúčnica stal, však zaslúžene patrí na masové podujatia. Už od prvých chvíľ si tanečníci získali publikum kvalitou a rôznorodosťou pripraveného programu. Diváci mali možnosť vidieť tie najlepšie čísla, ktoré špeciálne pre túto príležitosť zostavil umelecký šéf a choreograf prof. Štefan Nosáľ.

Za seba môžem jednoznačne povedať, že sa mi vystúpenie dostalo pod kožu. Bolo fascinujúce sledovať vynikajúce tanečné výkony, ktoré za sprievodu 13-členného orchestra pod vedením Martina Sleziaka a speváckej skupiny Lúčnice nenásilným spôsobom ovládli všetkých. Naše zvyky a tradície svojou úprimnosťou oslovili všetky generácie. Spoločne tak na plný amfiteáter pozitívne zapôsobili bez ohľadu na to, či mali k fanúšikovia ľudovým tradíciám vzťah alebo sedeli v publiku na takomto vystúpení prvýkrát. Tanečníci z Lúčnice pozdvihli zážitok z festivalu o stupeň vyššie.

Lúčnica, Dobrý festival 2014 Zdroj: Alexander StojkovičLúčnica na Dobrom festivale 2014

Nasledoval najočakávanejší bod tohtoročného programu - Steven Seagal. Hviezda akčných filmov však deň predtým zmeškala lietadlo, a preto sa po jeho sobotnom prílete prípravy na vystúpenie natiahli približne o 45 minút oproti plánovanému začiatku. Herec, ktorý sa v Prešove predstavil s bluesovou kapelou, sa za meškanie ospravedlnil a začal svoje koncertné vystúpenie pred zrakmi tisícov fanúšikov. Z pódia sa valila pohodová muzika v štýle blues, boogie a zahral i rezkejšie rock'n'rollové skladby zo svojich dvoch albumov Songs From The Crystal Cave (2005) a Mojo Priest (2006). V setliste sa objavili piesne ako Boogie Man, BBQ, Love Doctor, My God, Route 23, Dark Angel alebo Aligator Ass.

Americká hudobná klasika však asi nebolo to, čo očakávali niektorí fanúšikovia, pretože po úvodných skladbách sa začal natrieskaný amfiteáter pomaličky vyprázdňovať. "Seagal je len známe meno," myslí si fanúšik, ktorého vystúpenie veľmi neohúrilo. Seagal bol z pohľadu organizátorov skvelým marketingovým ťahom, no zároveň tak trochu aj prešľapom. Hrá totiž hudbu, ktorá je určená skôr na počúvanie, než na odviazanú zábavu, ktorú by najmä mladšie publikum na záver festivalu privítalo viac. (Pre tento účel odporúčame blížiacu sa 80's & 90's akciu s Davidom Hasselhoffom)

Našli sme však aj návštevníkov, ktorí prišli len kvôli Seagalovi a ostali do samého záveru. "Bol skvelý, veľmi sme si to užili," zhodnotil párik z Prešova. Známy herec síce nepatrí medzi svetovú hudobnú špičku a nie je ani najlepším bluesovým spevákom, no so šesťčlennou kapelou doplnenou o trojicu vokalistiek odohral po hudobnej stránke kvalitný koncert, do ktorého sa oplatilo započúvať, aj keď veľa energie nepriniesol. Väčší úspech než na Dobrom festivale by zrejme zožal na festivaloch určených pre staršie generácie a milovníkov tradičnej akustickej hudby, ako je napríklad piešťanská Lodenica


Po príliš pokojnom vystúpení hlavnej hviezdy prevzali zábavychtivých návštevníkov ostatné pódiá. Potrebnú festivalovú energiu prinieslo vystúpenie slovensko-americkej formácie Chicago Blues Connection, ktorá na menšom pódiu výnimočnými muzikantskými výkonmi dokázala, že aj tradičné americké žánre môžu ponúknuť množstvo energie. Do posledného miesta zaplnený stan dostal poriadnu dávku moderného jazzu, blues, funku a podobných žánrov. Nočné hodiny opäť patrili elektronickej hudbe. Poriadnu drum&bassovú nakladačku vo svojom sete pripravil John B z Britských ostrovov, štafetu po ňom prevzal známy dídžej z Čiech Philip TBC, ktorý v rozbehnutom tempe pokračoval až do skorých ranných hodín.

Skromný Seagal a sľubná budúcnosť festivalu

Dvojdňový lineup 8. ročníka tohto obľúbeného podujatia ponúkol na troch pódiách viaceré výborné vystúpenia. Okrem spomenutých mala úspech aj domáca trojica Komajota, Heľenine oči, bratislavskí Korben Dallas, ktorí hrali v Prešove na festivale prvýkrát, predstavili sa aj Metropolis, Čad, Fúzy Múzy, Yellowe či Papyllon. Špecialitou festivalu bolo vystúpenie formácie Tásler Pufo Band, čo je kapela Mira Táslera staršieho, otca úspešných synov Mira a Ivana Táslera. Ten po desiatkach rokov oživil znova kapelu a vrátil sa s ňou na koncertné pódiá.

Hlavný organizátor Miro Tásler hodnotí festival pozitívne a prezradil aj zaujímavosť zo zákulisia. "Neočakávali sme, že Steven Seagal bude taký skromný. Viaceré slovenské kapely sú náročnejšie ako on. Minerálka, ovocie, zelenina, veľmi si chválili aj vegetariánske hamburgery. On a jeho sprievodná kapela jedli presne to isté, čo Lúčnica či naša kapela. Nie je to bežné a neviem, či Lúčnica niekedy vystupovala na rockovom festivale. Nám sa páčili a je nezvyklé, aby na rockovom podujatí zaznel z hľadiska pri klaňačke pokrik 'bravo!'. Je to veľmi vyčerpávajúce, zorganizovať takýto festival, uvidíme čo ďalej," uviedol pre TASR.

Na záver treba dodať, že festival od presunu na amfiteáter postupne naberá kurz správnym smerom a každý rok prináša nové prvky v programe ako aj v rámci festivalových atrakcií a služieb. Zlepšeniu festivalu by mal v budúcnosť napomôcť aj dlhodobý prenájom amfiteátra, ktorý si organizátori podujatia zabezpečili na 20 rokov. Ostáva preto veriť, že už na deviatom ročníku sa organizačné problémy, ktoré tento rok trochu pokazili dojem, podarí vyriešiť.

Autor: Martin Laškovský (zdroj citácií: TASR)
Foto: Alexander Stojkovič

Súvisiaci interpreti: IMT Smile, Steven Seagal