Legendárna americká speváčka sa na dva dni usídlila na pódiu viedenskej Open Air Arény. Štvrtkový koncert bol už vyše roka beznádejne vypredaný, na piatkovú šou stáli ľudia v rade na vstupenky aj tesne pred koncertom. A oplatilo sa.


Práve druhý deň bol spojený s charitatívnym projektom Nacht gegen armut (Noc proti chudobe, pozn. red.). V rámci neho sa spojili organizácie Volkshilfe a Barracuda Music, aby vyzbierali peniaze na podporu chudobných detí v Rakúsku. Večer, počas ktorého teplota neklesla pod 30 stupňov Celzia, otvoril riaditeľ Volkshilfe Erich Fenninger. Svoj príhovor ukončil slovami skladby People have the Power od Patti Smith, ktorá zaznela o približne dve hodiny neskôr na záver noci patriacej hudobnej, ale i kultúrnej ikone 20. storočia.

Sedemdesiatpäťročná speváčka vyšla na stage spolu s jej kapelou krátko po 20:30 a reggae Boba Marlyeho vystriedali skladby Kimberly a Redondo Beach z albumu Horses (1975), ktorý patrí medzi najvplyvnejšie nahrávky rockovej histórie. Patti privítala fanúšikov a fanúšičky pod pódiom jej typickým Hello everybody a pustila sa do skvelej prerábky piesne The Wicked Messenger jedného z jej idolov, Boba Dylana.

Newyorčanka následne nadviazala na beatnickú generáciu prednesom básne Allena Ginsberga a pripomenula si tým 25. výročie úmrtia básnika. "Neverím, že už uplynulo toľko rokov," vyhlásila speváčka, ktorá po celý večer bezprostredne komunikovala s publikom.

Rozlúčku so Slnkom nad jej obľúbenou arénou, ako vždy sama prízvukuje pozerajúc na vysoký tehlový komín, ktorý je dominantou priestoru s mimoriadnou atmosférou, sprevádzala skladba My Blakean Year. Po nej zaradila do setlistu, celkom prekvapivo, pieseň Nine, ktorú zložila ako narodeninový darček pre svojho priateľa Johnnyho Deppa a vyšla na jej zatiaľ poslednej štúdiovke Banga z roku 2012.

Po pomerne pomalých skladbách, v ktorých Patti dokonale predviedla jednu z jej interpretačných polôh, prišla na rad rýchlejšia "vypaľovačka" Free Money. V nej zase ukázala, že je stále vo výbornej kondícii a cez svoje skladby dokáže dostať do ľudí toľko energie, koľko potrebujú.

Humor, originalita a skvelá kondícia

Jedným z vrcholov večera bola pieseň Beneath the Southern Cross, ktorú obohatil o niekoľkominútové hypnotizujúce a improvizované gitarové sólo speváčkin syn Jackson v tandeme s basgitaristom Tonym Shanahanom. Bolo úžasné pozerať sa, ako Patti s obdivom na tvári pozoruje a užíva si hru svojho syna stojac vedľa verného súputníka a gitaristu Lennyho Kaya.

Práve Tony a Lenny sa delili o mikrofón počas nasledujúcich dvoch skladieb. Basgitarista zaspieval Stone Free od Jimiho Hendrixa a Lenny zase I Wanna Be Your Dog od Iggyho Popa a The Stooges. Fanúšikovia ocenili ich skvelé verzie skladieb ďalších rockových velikánov zaslúženým potleskom.

Z pódia ďalej zaznel singel Dancing Barefoot, ktorý členka Rock'n'rollovej siene slávy venovala len pred pár dňami počas koncertu v Prahe Ivanovi Královi, niekdajšiemu členovi jej kapely a spoluautorovi hitu. V piesni Ghost Dance si zatancovala na pódiu aj so slnečnicami v rukách, ktoré jej daroval fanúšik z prvého radu a pieseň, ktorá pripomína indiánsku mantru, tak dostala ešte silnejšie prepojenie s "matkou prírodou".

V úvode najväčšieho rádiového hitu Because The Night zaspomínala na zosnulého manžela Freda "Sonica" Smitha, pre ktorého pieseň napísala. Známy refrén spievala celá aréna, ktorá si následne vypočula druhú coververziu skladby Boba Dylana, tentoraz One Too Many Mornings. Intímne svetlá, dokonalá hra na akustickej gitare a oduševnený spev do seba dokonale zapadli a postarali sa o zimomriavky. Záverečnú dvojicu piesní pred prídavkom tvorili Pissing in a River, v ktorej závere Patti svojím spevom opäť ukázala svoju originalitu a skvelú kondíciu, a neskutočne energická verzia piesne Gloria.

Nabití ľudia pod pódiom si vytlieskali posledné číslo večera, a to spomínanú People have the Power, ktorú Patti zložila s Fredom a aj po 34 rokoch je jej posolstvo, že ľudia majú moc zmeniť svet k lepšiemu, stále aktuálne. Po klaňačke sa všetci, teda už aj bubeník Jay Dee Daugherty, rozlúčili na okraji pódia s fanúšikmi. Niektorí šťastlivci si odniesli domov aj setlisty, bubenícke paličky, brnkátka či červené ruže, ktoré počas vystúpenia zdobili bicie, klavír a gitarové zosilňovače.

Podčiarknuté a spočítané, Patti Smith potvrdila, že nestratila nič zo svojej umeleckej jedinečnosti, energie ani humoru. Jej hlas znie dokonale a svojím spevom dokáže prehovárať do duší. Spolu s perfektne zohratou kapela dali Viedni rocknrollový darček, do ktorého zabalili hodnoty a odkaz vlastný legendám, ktoré sú ešte stále medzi nami. Našťastie.

Autor: Lukáš Dedík

Súvisiaci interpreti: Patti Smith