Takmer dve dekády uplynuli odvtedy, čo navždy odišiel Jaroslav Filip, neopakovateľná osobnosť slovenskej (nielen) hudobnej scény, ktorá svojím multižánrovým dielom zanechala takú hlbokú stopu, že z nej môžeme čerpať a inšpirovať sa dodnes. Dôkazom bol aj skvelý koncert k jeho nedožitým 70. narodeninám.

Jubileum zosnulého umelca je príležitosť hodná spomienkového koncertu za účasti tých, ktorí ho poznali a spolupracovali s ním, ale aj všetkých ostatných, ktorým má jeho všestranná tvorba stále čo povedať. A práve takýto koncert sa uskutočnil v pondelok 24. júna v bratislavskej aréne NTC.

Ako to počas večera zaznelo viackrát, Jaro Filip bol nielen klaviristom a skladateľom, ale aj spevákom, textárom, hercom, dramaturgom, humoristom či moderátorom. Známy prívlastok, ktorého autorom je legendárny Marián Varga, o Filipovi ako o "človeku hromadného výskytu", preto už nemôže byť výstižnejší. Aj z tohto dôvodu pred organizátormi spomienkového koncertu stála neľahká úloha, ktoré hudobné míľniky z jeho života si pripomenúť, aby čo najkoncentrovanejšie vypovedali o jeho hudobnom pôsobení.

Bolo nás jedenásť aj s novými hosťami

Organizátori program večera rozdelili na tri samostatné časti. Prvá bola venovaná obdobiu spolupráce Jara Filipa s neprekonateľným duom zabávačov Milanom LasicomJúliusom Satinským. Takmer desaťročná spolupráca tejto trojice začala koncom 70. rokov a naplno sa rozvinula vydaním pesničkového albumu Bolo nás jedenásť (1981). Z iniciatívy Michala Kaščáka takmer po štyroch desaťročiach od jeho vydania najskôr vznikol jednorazový živý projekt pre festival Pohoda 2017, no nakoniec sa vďaka veľkému záujmu divákov a nadšeniu účinkujúcich umelcov uskutočnilo aj viacero vypredaných predstavení v bratislavskom Štúdiu L+S.

Do koncertného projektu Bolo nás jedenásť sa zapojilo mnoho známych interpretov a hudobníkov (v NTC ich vystúpilo spolu 16), ktorí aj na koncert pre Jara Filipa priniesli výber pesničiek predovšetkým zo spomínaného albumu. Kaščák po správnom podpichnutí majstrom Lasicom počas vystúpenia označil zmienený album za "nielen najlepší slovenský a československý album všetkých čias, ale priam za najlepší na celej zemeguli". Filip s dvojicou Lasica-Satinský však spolu nahrali až päť albumov.

Milan Lasica, Bolo nás jedenásť v NTC, 24.6.2019 Zdroj: Martina MlčúchováMilan Lasica na koncerte Jaro Filip 70

V zostave Bolo nás jedenásť sa predstavili Filipova dcéra Dorota Nvotová na klávesových nástrojoch, Martin Valihora na bicích, Marek "Marta" Minárik na basgitare či Michal Žáček na dychových nástrojoch, ale nechýbalo ani sláčikové kvarteto v zložení Gabriela RybárováMilan Adamec, Slavo Solovic a Peter Kaščák. Okrem Milana Lasicu a Michala Kaščáka sa za mikrofónmi v úlohe spevákov striedali a v rôznych kombináciách predstavili Juraj Podmanický (Billy Barman) a Tomáš "Lasky" Šedivý (Para) v piesni Ach, to by boli vojny malebné, následne Juraj Benetin (Korben Dallas) zaspieval pieseň Bicykel z albumu S vetrom opreteky (1982). Išlo o jeho premiéru s týmto projektom a znovu si to zopakuje aj v júli na Pohode.

Neskôr prišlo na rad príjemné prekvapenie v podobe slovenskej jazzovej ikony Petra Lipu, ktorý svojím typickým energickým spôsobom zaspieval hit Valutový cudzinec z albumu Sťahovaví vtáci (1987). Jedným z prvých vrcholov večera bola pieseň Za dedinou v podaní Doroty Nvotovej, na ktorú Michal Kaščák po odznení intenzívneho potlesku prezradil, že v pasáži, kde sa spieva "táto nikdy nevyzradí", si mierne pozmenila verš na "Tato nikdy nevyzradí". Hudobný večer posunuli ďalej Martin Višňovský (Chiki Liki Tu-a) a Braňo Jobus (Karpatské chrbáty) s pesničkou V našej obci, v ktorej si na cimbal zahral Andrej Jarolín (bývalý člen SĽUK-u) v trenčianskom kroji, čo v spojení s bicími Martina Valihoru vytvorilo netypickú, ale pozitívne prijatú medzižánrovú kombináciu. Nasledoval Braňo Jobus s piesňou Keď som išiel, pričom vtipne poznamenal, že ako dlhoročnému dôslednému abstinentovi mu Kaščák paradoxne vybral dve alkoholické piesne.  

Prvý blok venovaný hudobnej tvorbe tria Lasica - Satinský - Filip uzatvoril dojímavý bod programu, keď sa počas piesne Cez okno v podaní Doroty Nvotovej pomaly otvorila strecha arény a tóny piesne ako gratulácia symbolicky putovali k jej otcovi. Patrí sa poďakovať aj zostave Bolo nás jedenásť za expresne rýchle nacvičenie uvedenej skladby pre tento večer.

Dorota Nvotová v NTC, 24.6.2019 Zdroj: Martina MlčúchováDorota Nvotová a otvárajúca sa strecha v NTC

Spomienky aj z obrazovky

Pri príležitosti nedožitého jubilea Jara Filipa sa promotér koncertu Pavol Maruščák rozhodol vydať jeho asi najznámejší samostatný album Cez okno prvýkrát na vinyle a súčasne v reedícii aj ako CD. LP platňu spolu s ním pokrstil Peter Lipa, a to symbolicky tabakom, ktorý mal Filip tak rád.

Spomienkový večer v NTC aréne patril aj videogratuláciám. V prestávkach medzi vystúpeniami sa na veľkoplošnom plátne objavovali známe tváre, ktoré v dokrútkach posielali svojmu priateľovi nebeské pozdravy. Medzi nimi bola Iveta Radičová, ktorej nebohého manžela spájalo s Jarom veľké priateľstvo a rovnaký zmysel pre humor, herečka Zuzana Kronerová spomínala na veselé zážitky zo študentských čias na VŠMU, pozdravili ho aj humorista Rasťo Piško, s ktorým Filip pripravoval satirické televízne a rozhlasové relácie, režisér Juraj Nvota, s ktorým prežil dlhšie obdobie v trnavskom divadle, ale aj Filipova dcéra Eva Korbeľová.

Kubo Ursiny a Teatro Fatal v NTC, 24.6.2019 Zdroj: Martina MlčúchováTeatro Fatal na koncerte Jaro Filip 70

Jaro Filip bol ten, čo hrával s Dežom

Druhý koncertný blok spomienkového večera patril spolupráci Jara Filipa s ďalšou legendou slovenskej hudby, Dežom Ursinym. Spolupráca týchto dvoch osobností začala ešte niekedy v roku 1970 v Ursinyho sprievodnej skupine Provisorium, v ktorej bol Jaro Filip dvorným klávesákom, a s prestávkami pokračovala do začiatku deväťdesiatych rokov. Toto plodné obdobie pripomenulo krátke vystúpenie kapely Teatro Fatal so spevákom Jakubom Ursinym, hudobníkovým synom. V jeho podaní odznela pieseň Začiatok z albumu Do tla (1991) a Tisíc izieb z platne Zelená (1986).

Hudobníkov na pódium uviedla Dorota Nvotová, ktorá na seba v druhej polovici večera zobrala moderátorskú úlohu, a Kubo to okomentoval vtipne, že ide o pesničky, ktoré sú "tvojho tatu a môjho tatu". Nvotová však Filipove klavírne party z Ursinyho skladieb nehrala, na klávesy hrá v Teatro Fatal výborný Valér Miko, známy najmä fanúšikom jazzovej scény. V druhej menovanej skladbe sa zaskvela aj saxofonistka Lenka Molčányiová. Veľká škoda, že táto zostava nemohla kvôli striktnému časovému harmonogramu večera zahrať viac skladieb, bol to ďalší z vrcholov koncertu.

Divákov následne nenechala chladnými ani herečka a speváčka Zuzana Mauréry so skladbou Čerešne, pri ktorej ju hudobne sprevádzali Henry Tóth na gitare a Slavo Repaský na elektrickom violončele. Pesnička odznela v špeciálnej verzii upravenej pre ľadovú šou Symfónia ľadu, ktorá je veľmi zaujímavou a odvážnou interpretáciou plnou dynamických kontrastov. Pieseň bola pôvodne napísaná pre Zuzanu Kronerovú a preslávila ju hlavne Hana Hegerová, no Zuzana Mauréry ju poňala po svojom a ukázala, že je naozaj výbornou speváčkou.

Zuzana Mauréry v NTC, 24.6.2019 Zdroj: Martina MlčúchováZuzana Mauréry na koncerte Jaro Filip 70 v NTC

Stálica na záver

Vyvrcholením večera bol tretí programový blok, obsahom ktorého bolo vystúpenie Richarda Müllera. S Jarom Filipom ich v 90. rokoch spájalo okrem priateľstva neobyčajne intenzívne obdobie spolupráce, počas ktorého nahrali šesť spoločných albumov a zložili viac ako šesťdesiat skladieb. Richard sa predviedol viditeľne v dobrej forme a aj hlasovo podal veľmi dobrý výkon. Pre spomienkový koncert vybral desať piesní, ku ktorým zložil hudbu výlučne Jaro Filip a otextoval si on ich sám.

Richard tentoraz pesničky vyberal zvlášť citlivo a neriadil sa prioritne ich obľúbenosťou u divákov. Čerpal pritom z trojice albumov 33 (1994), LSD (1996) a Nočná optika (1998). Mnohých isto potešili na koncertoch málo hrávané piesne Knižný príbeh (duet s mladou herečkou a speváčkou Klárou Mockovčiakovou, pôvodne spievaný Soňou Müllerovou), L.A., ku ktorej mu Jaro Filip natočil aj videoklip, či Karel z americkej Prahy. Pri uvedení jedného z najväčších hitov Milovanie v daždi sa Richard neubránil emóciám, keďže to bola jedna z prvých piesní, ktorú spoločne nahrali. Poslednou skladbou večera, v podstate prídavkom kontinuálne nadväzujúcim na celý setlist (povedané Richardovými slovami "nepotrebujeme sa hrať na hviezdy, aby sme odchádzali z pódia..."), bol nestarnúci hit Cigaretka na 2 ťahy z albumu LSD.

Koncert Richarda Müllera opäť potvrdil, že v ňom máme stálicu a zrejme ešte stále nepovedal posledné slovo. K vysokej úrovni jeho vystúpenia prispela aj "kapela snov", s ktorou sú už po rokoch spoločného hrania dokonale zladení. Špeciálnym hrdinom večera bol určite hráč na dychové nástroje, ktorý sa blysol už v úvodnej zostave Bolo nás jedenásť, Michal Žáček. Jeho sóla na flautu, klarinet alebo saxofón boli mimoriadnym zážitkom a v podstate každú pieseň, v ktorej sa predstavil, urobili výnimočnou.

Richard Müller v NTC, 24.6.2019 Zdroj: Martina MlčúchováRichard Müller

Vydarený večer plný hudobného spomínania na nezabudnuteľného umelca zostane zrejme ešte dlho rezonovať v mysliach tých, ktorí sa ho prišli osobne zúčastniť do bratislavského NTC. Mnohí z nich odchádzali domov s CD a vinylmi v rukách. Vyše dvojhodinový koncert plný dobrej hudby a kvalitných hudobníkov mal len jednu chybu - chýbal nám oslávenec...

Organizátor Pavol Maruščák po koncerte vyjadril spokojnosť predovšetkým s atmosférou koncertu: "Každý divák, ktorý prišiel, mal možnosť prejsť si všetkými hudobnými polohami, ktoré Jaro Filip v hudbe predstavoval. Či už s Milanom Lasicom, Dežom Ursinym, alebo Richardom Müllerom. Diváci boli spokojní a to je najdôležitejšie."

Niečo podobné, len v inej muzikantskej zostave a s rozdielnym repertoárom, máte možnosť zažiť aj v Banskej Bystrici v rámci festivalu 7 dní - 7 nocí. Na koncerte s názvom Tribute to Jaro Filip sa v piatok 5. júla predstaví špeciálny JF TRBT BAND s hostkou Dorotou Nvotovou a skupinou Sto múch.

Setlist spomienkového koncertu Jaro Filip 70:
(24. 6. 2019, AXA Aréna NTC, Bratislava)

Bolo nás jedenásť:

1. Chcel by som byť
2. V jedálnom vozni
3. Ach, to by boli vojny malebné
4. Bicykel 
5. Valutový cudzinec
6. Za dedinou
7. V našej obci
8. Keď som išiel
9. Bolo nás jedenásť
10. Do batôžka
11. Cez okno (Jaro Filip cover)

Jakub Ursiny a Teatro Fatal:

Začiatok
Tisíc Izieb

Zuzana Mauréry & Henry Tóth: Čerešne 

Richard Müller so skupinou:

1. Milovať teba
2. 24 hodín denne
3. Knižný príbeh (spolu s Klárou Mockovčiakovou)
4. Vône
5. V tom istom meste
6. Milovanie v daždi
7. L.A.
8. Karel z americkej Prahy
9. Očenáš
10. Cigaretka na 2 ťahy

Autor: Ivan Straka
Foto: Ctibor Bachratý (titulná fotografia), Martina Mlčúchová (fotografie v článku)

Súvisiaci interpreti: Jaro Filip