Bratislavské Divadlo Nová scéna sa v posledný februárový piatok otriaslo v základoch. Počas viac než hodinu a pol trvajúcej šou totiž zazneli najväčšie hity legendárnej kapely Queen doprevádzané impozantnou svetelnou i tanečnou šou. Popredných muzikálových umelcov pod taktovkou režiséra, herca a hudobníka Patrika Vyskočila publikum odmenilo nekončiacim potleskom.

Rozprávať životný príbeh Freddieho Mercuryho môže byť tak trochu nevďačné. Všetko už totiž bolo povedané nespočetne veľakrát a pomyselným vrcholom bol v tomto smere pred piatimi rokmi kinohit Bohemian Rhapsody, ktorý sa stal najúspešnejšou filmovou biografiou hudobnej osobnosti v dejinách. Avšak aj dobre známe fakty možno prezentovať spôsobom, ktorý vo vás zanechá doslova emocionálnu smršť. A presne o tú sa postarala Queen show – pocta legende, ktorá po vydarenej premiére štartuje v týchto dňoch svoje turné po Slovensku.

Po najbližších dvoch vystúpeniach v Posádkovom klube ODA v Trenčíne (28.2. a 1.3.) bude v marci pokračovať v Partizánskom (3.3., Mestská športová hala), Piešťanoch (6.3., Dom umenia), Nitre (7.3., PKO), Žiline (20. a 21.3., Dom odborov). Najväčšie predstavenie sa uskutoční pri návrate do Bratislavy 13. apríla v Stars Auditoriu.

Queen show, 2023 Zdroj: Zdenko Hanout
Prepracované do detailov

Moderné kostýmy, svetelná šou, veľkoplošná obrazovka so zábermi na legendárneho frontmana z jeho umeleckého i osobného života, ale tiež desiatky zaujímavých informácií, približujúcich jeho súkromie či tvorbu. Queen show – pocta legende má okrem zábavného aj edukatívny charakter, keďže svojou dejovou líniou, interakciou hercov s divákmi, pestrými zábermi zo zákulisia koncertov skupiny Queen, mapuje pestrý život Freddieho Mercuryho.

Jednu vec je však nutné zdôrazniť hneď na začiatku. Napriek mnohým nezhodám medzi členmi kapely, smrteľnej chorobe speváka, samote, ktorú zvykol cítiť po bujarých párty, hoci ich paradoxne rád organizoval, a ďalším úskaliam, ktorým ako hviezda svetovej veľkosti čelil, sa celá šou na Novej scéne niesla výlučne v znamení oslavy jeho života.

Autorský tím projektu Queen show – pocta legende spevákov život rozdelil na päť častí, akoby sa päťkrát narodil:

– keď ho priviedla na svet milovaná mama, 
– keď sa zo Zanzibaru presťahoval s rodinou do Británie, 
– keď sa dostal do kapely Smile, ktorú premenovali na Queen, 
– keď sa napriek smrteľnej diagnóze nevzdal a žil presne tak, ako miloval,
– keď umrel ako človek, no prežil ako legenda.

Väčšinu hitov spievali všetci prítomní

Osemnásť najznámejších hitov, medzi ktorými nechýbali skladby I Was Born To Love You, Love Of My Live, The Show Must Go On, Love Kills, Don't Stop Me Now, Radio Ga Ga, Crazy Little Thing Called Love, Somebody To Love alebo Another One Bites The Dust, reflektovalo práve spomínané obdobia, pričom na javisku ich interpretovali hviezdy slovenskej muzikálovej scény Patrik Vyskočil (zároveň i režisér celého projektu), Ján Slezák, Dárius Koči, Lenka Machciníková, Natália Kóšová, Michal Candrák, Michaela Trokanová, Monika Drgáňová či Lukáš Pišta. Sekundovali im pritom profesionálni tanečníci pôsobiaci u nás, ale aj v zahraničí.

Pokiaľ túžite v originálnej interaktívnej forme spoznať a "prežiť" príbeh neobyčajného umelca a speváka, ktorého hity rezonujú naprieč generáciami aj desaťročia od jeho úmrtia, Queen show - pocta legende, je na to ako stvorená. Jeho skladba We Are The Champions, ktorá počas večera na doskách Divadla Nová scéna nemohla chýbať, zvíťazila v roku 2005 v ankete o najlepšiu skladbu všetkých čias, čiže viac ako štvrťstoročie po tom, čo ju Mercury napísal. Jeho sláva i prostredníctvom tohto hitu dýcha dodnes. A ak sa hovorí, že tým, ktorí žijú rýchlo, intenzívne a bez obmedzení, býva vymedzeného menej času, pre muža menom Freddie Mercury to platí dokonale. 


V príbehu majú okrem slávy kapely Queen priestor aj sólové projekty umelca, zrealizované do jeho predčasnej smrti. Protagonisti Queen show – pocta legende sa však nebránili ani hudobnému stvárneniu enormne vypätých chvíľ, ktorým Mercury čelil na dennej báze. Hit Under Pressure, ktorý vznikol v spoluprácu s ďalšou legendou Davidom Bowiem, vierohodne ilustroval tisícky článkov v periodikách, ktoré zaznamenávali aj tú najmenšiu senzáciu v živote oboch umelcov. Obdiv určite patrí tanečníkom, ktorí ideu skladby stvárnili počas večera viac než autenticky.

Nechýbala dojímavá pieseň Who Wants To Live Forever, ktorá má súvis s Mercuryho nezvratnou diagnózou. Ako súčasť finále piatkového večera (a zároveň očakávaného prídavku) zaznela i kultová pesnička Bohemian Rhapsody. O tej je známe, že médiá ju pôvodne odmietali hrať s tým, že je nekonečne dlhá a štýlovo zvláštne pozliepaná. Napriek tomu dnes patrí k najznámejším a najhranejším piesňam kapely Queen.

Podobne aj samotný Freddie Mercury bol na prvý pohľad čímkoľvek iným, než prototypom najvýraznejšej tváre v dejinách rockovej hudby. On sám sa považoval za hanblivého introverta, navyše s výrazným predkusom, ktorý si odmietal nechať chirurgicky upraviť so slovami, že jeho zuby sú predsa zdravé. A mal pravdu - na jeho kariéru a úspech táto vizuálna nedokonalosť nemala žiadny vplyv, rovnako ako jeho homosexuálna orientácia.

Benefičný rozmer

Patrik Vyskočil sa po úspešných režijných počinoch (Cyrano z predmestia, The Bodyguard) rozhodol spolu s kolegami a kamarátmi z divadla vytvoriť projekt Idoly. Ide o sériu koncertov, venovaných hudobným legendám, ktoré majú aj benefičný charakter. Práve súčasťou tohto projektu je aj Queen show – pocta legende.

Dôsledné stvárnenie piesní ikony svetovej hudobnej scény s charakteristickým spevom v rozsahu štyroch oktáv bolo už pred premiérou predzvesťou veľkého diváckeho záujmu. Výťažok z predaja vstupeniek bude po každom predstavení venovaný inštitúciám, ktoré pomoc ľudí potrebujú najviac. Výťažok z predaja vstupeniek počas piatkovej premiéry umelci venovali Nadácii Detského kardiocentra.

Pred premiérou cítil veľký rešpekt

Vyskočil priznáva, že pred premiérou projektu a samotným stvárnením Freddieho Mercuryho mal veľký rešpekt. "Do poslednej chvíle som netušil, ako náš koncert verejnosť prijme, ale tá neuveriteľná energia, ktorá k nám prešla z publika, mi potvrdila, že to všetko malo zmysel. Je to neskutočný pocit zodpovednosti interpretovať piesne skupiny Queen, no verím, že diváci prijali, a naďalej prijmú fakt, že sa nechceme hrať na Freddieho, ale že si chceme uctiť legendu." A tento zámer sa im podarilo splniť do bodky.


Queen show - pocta legende

Obsadenie:

Patrik Vyskočil
Ján Slezák / Lukáš Pišta
Dárius Koči / Michal Candrák
Monika Drgáňová / Natália Kóšová  
Lenka Machciníková / Michaela Trokanová
Tanečná company 

Autorský tím:

Réžia: Patrik Vyskočil
Choreografia: Patrik Ščasnovič
Hudobné naštudovanie: Matúš Ferko
Hudobná spolupráca: Vladislav Plevčík
Scéna: Martin Novák
Kostýmy: Veronika Vartíková
Projekcie: Jozef Antálek
Asistent réžie: Michal Candrák

Vstupenky na aprílovú šou v Stars Auditoriu:  

Autorka: Danka Šoporová