Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Na ceste v Bratislave: IMT Smile to roztočili a skrotili drzé publikum

Na ceste v Bratislave: IMT Smile to roztočili a skrotili drzé publikum

27.03.2015 - 11:30 | Michaela Žureková

Obľúbená stálica slovenskej scény, kapela IMT Smile, odštartovala pred niekoľkými dňami turné k čerstvo vydanému albumu Na ceste 1979. Hoc sa atmosféra na striebornom kotúči nesie v pokojnejšej rovine, koncerty sú presným opakom – srší z nich energia a radosť.


Inak to nebolo ani v Bratislave. Stojíme pred Ateliérom Babylon, kde Ivan Tásler IMT Smile prišli odohrať tretí koncert v poradí a kde veľký plagát na dverách hlási vypredané. Niet sa čo čudovať, kapela sa po veľkolepých šou s Lúčnicou rozhodla toto turné umiestniť do komornejších priestorov, no záujem ľudí je stále veľký. O ôsmej už je teda väčšina publika na svojich miestach a netrpezlivo vyčkáva na pohyb na pódiu. A keďže si kapela na aktuálnu šnúru nevzala žiadneho predskokana, je jasné, že celý večer bude patriť iba jej.

Tásler sa nenechá vyrušovať

Ivan Tásler je zárukou, že žiadne vystúpenie sa nezaobíde bez plného nasadenia a maximálnej odovzdanosti, ktorými vie nakaziť každého v publiku. Už od prvej skladby sa koncert rozbehol naplno a s nasadením, otváracej skladbe S.O.S. nechýbali výrazné gradácie a sóla, nasledujúci nestarnúci hit Opri sa o mňa zasa s prehľadom odspievali samotní fanúšikovia. Ešte na začiatku sa zdalo, že prebiehajúce turné bude patriť novým skladbám, no IMT Smile si napokon všetky náboje z desiateho albumu Na ceste 1979 vystrieľali hneď v úvode. Okrem spomenutej prvej skladby tak kapela odohrala iba piesne Iné to už nebude, Cesty II. triedy a romantickú Pri tebe.

Naživo musí všetko fungovať tak ako treba, no vzhľadom na energickú osobnosť frontmana sú práve odtienky spontánnosti priam žiadané. Jedným z takýchto momentov bol aj ten, keď počas spomínanej piesne Pri tebe chcel Ivan Tásler, aby sa publikum stíšilo a vytvorilo intímnu chvíľku iba za zvuku ukulele. Jeho snahy však dav ignoroval aj napriek presviedčaniu slovami "Myslím to vážne!", čo speváka nepríjemne rozladilo a neodpustil si niekoľko štipľavých slov: "Ja som za každú srandu, ale naučme sa rešpektovať jeden druhého. Ak chcete kecať, tak von!" Áno, aj to je spôsob, ako ukázať drzému publiku, kto je na koncerte pánom.

IMT Smile v Ateliéri Babylon, 26.3.2015IMT Smile v Bratislave, 26. marca 2015 - viac fotiek Marka Erda

S osvedčenými hitmi, no vždy inak

IMT Smile už fanúšikom dokázali, že svoje koncerty zvládajú odohrať rozličnými spôsobmi a vždy skvele – na obrovských pódiách s početnou výpravou, akusticky, samostatne i s hosťami. V Ateliéri Babylon im na zaujatie davu stačila hutná dávka hitov, pódium ovešané dopravnými značkami a pútavá hra svetiel, ktorá bola vkusným doplnkom atmosféry.

Na stagei sa však navyše objavilo aj kožené kreslo. Kapela ho využila, keď z davu vytiahla fanúšičku, ktorá vo štvrtok oslavovala narodeniny a mohla si priamo z pódia užiť pieseň Len tebe. V nej sa prvýkrát počas večera predviedol so sólom aj saxofonista Mário "Gapa" Garbera, ktorý dokáže ohurovať svojou virtuozitou v piesňach IMT Smile aj napriek tomu, že je ich fanúšikom známy už z viacerých turné.

Úprimná radosť z hrania

Štvrtkový večer IMT Smile nemal veľa slabých momentov, ak opomenieme neposlúchajúce publikum a v niektorých prípadoch azda zbytočné naťahovanie skladieb, ktoré neraz prešvihli aj viac než šesť minút. Avšak na druhej strane je aj toto dôkazom, že koncerty sú pre IMT Smile alfou a omegou a užívajú si ich dosýta. Najmä charizmatický Tásler, ktorý pevnou rukou (a hlasom) vedie celú kapelu a úprimne sa teší z hrania, či ide o staré (Veselá pesnička, Ľudia nie sú zlí) alebo novšie piesne (Viac).

Nie je teda žiadnym prekvapením, že aj prídavky, ktoré tvorili už takmer dve dekády známe piesne Nepoznám Vyvedený z miery sa od kapely smerom k davu rinuli s nespútanosťou a radosťou. Z hrania, spievania, z prívalov vzájomnej energie. Lebo to sú tie chvíle, ktoré kapele ukazujú, či to robí dobre a s patričnou odozvou, čo je pri IMT Smile už dlhé roky zjavné. A v tomto smere budú pokračovať Na ceste aj ďalej - do ďalších ôsmich slovenských miest a napokon 30. mája až do Londýna. 

IMT Smile v Ateliéri Babylon, 26.3.2015Ďalšie fotografie Kataríny Orešanskej

Setlist koncertu IMT Smile v Bratislave:

1. S.O.S
2. Opri sa o mňa
3. Valec
4. Iné to už nebude
5. Pri tebe
6. Cesty II. triedy
7. Kým stúpa dym
8. Veselá pesnička
9. Úsmev a čaj
10. Viac
11. Nič nie je isté
12. Len tebe
13. Bozk
14. Exotika
15. Ľudia nie sú zlí

prídavky:

16. Nepoznám
17. Vyvedený z miery 

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd, Katarína Orešanská


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti