Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Žákovic Open oslávil 15. narodeniny s 15 slovenskými a českými kapelami

Žákovic Open oslávil 15. narodeniny s 15 slovenskými a českými kapelami

27.07.2015 - 13:10 | redakcia

Malebná dedinka Trenčianske Bohuslavice sa počas 15. ročníka festivalu Žákovic Open premenila na veľké stretnutie priateľov kvalitnej slovenskej a českej hudby. V sympatickom areáli pri penzióne Žákovic sa počas dvoch dní predstavili prevažne kapely, ktoré si publikum festivalu podmanili už v minulosti.


Po dvoch rokoch sa na Žákovic Open vrátila skupina Bad Karma Boy, ktorá svojím koncertom celé podujatie otvorila. Po nej nasledovala Žena z lesoparku na čele so spevákom Petrom "Šarkanom" Novákom, ktorý sa počas koncertu vtipne spýtal "kto to tu moderuje?", akoby mal o tento angažmán záujem. Moderátorom Žákovicu však nemôže byť nikto iný ako jeho spoluzakladateľ Yxo z kapely Hex, ktorý ako tretieho v poradí pozval na pódium najznámejšieho slovenského jazzmana.

Peter Lipa s kapelou, v ktorej nechýbal ani fenomenálny český saxofonista a flautista Michal Žáček, rozprúdili zábavu hitmi Maturantky,Prosperita alebo Páni v najlepších rokoch, no nechýbali ani piesne Život, Túžba a Návšteva po rokoch z rovnomenného najnovšieho albumu. Záver patril opäť "starinke" - Balade o štyroch koňoch, s ktorou Lipa rozospieval celé hľadisko. "Hralo sa nám výborne. Keď sa človek pozrel do tvárí tých ľudí, keď sme začali hrať, videl som, že nadšene spievajú so mnou a že majú z toho radosť. To je pre človeka taký elixír. Diváci na konci tlieskali tak, akoby nás nechceli pustiť z pódia," povedal po koncerte spevák, ktorý potvrdil svoju povesť skvelého šoumena.

Aj Le Payaco na Žákovic Open dokázali, že zrejú ako víno. Len pred pár týždňami vydali nový album Dnes je ten deň, z ktorého kvarteto na čele s Tomášom Slobodom zahralo pesničky V júli, Chcel by som letieť balónom, Bozkávať a hrýzť, Kone aj titulnú Dnes je ten deň. Zo staršej tvorby zazneli napríklad Čiernobiely svet, Šarm a štýl, Sadni si mi na kolená a samozrejme nesmela chýbať ani najznámejšia pieseň "pajácov" - Dobrý večer priatelia, ktorej text odspievalo publikum a frontman si mohol spraviť výlet do predných radoch pod pódiom. Následne sa festival dočkal aj prvého prídavku, kapela po nevyhnutnom návrate zo zákulisia roztancovala asi trojtisícový dav svojou uletenou maďarskou koncertnou hitovkou Cicusom.

Prečítajte si: Le Payaco po 10 rokoch vydali album plný festivalových letných hitov

Jiří Macháček aj Ivan Mládek sú na Žákovici ako doma

Ak sa hovorí o šoumenstve, tak v tomto smere mohol v piatok Petra Lipu prekonať len Jiří Macháček z kapely Mig 21. Charizmatický český herec a spevák sa so svojou kapelou vrátil na Žákovic už tretíkrát a opäť priniesol poriadnu dávku chytľavých pesničiek, humoru a energie. Väčšina skladieb, ktoré odzneli, bola z aktuálnej štvrtej štúdiovky s jednoduchým názvom Album, českí hudobníci však pridali aj piesne z predchádzajúcich albumov ako Periferním pohledem, Tančím, Slepic pírka a nechýbali ani megahity Malotraktorem a Snadné je žít.

"Musím povedať, že sme vždy prekvapení z tej energie, ktorú sem ľudia prinesú a pustia ju z hľadiska na nás. Takže aj keby sme sem mali dlhšiu cestu, tak je to potom vyslobodenie, pretože tí ľudia sú skvelí. Hralo sa nám krásne. Pokiaľ si pamätám, tak sme tu už tretíkrát, ale moja pamäť je zničená chemickými prostriedkami, tak to berme s rezervou," povedal Macháček po koncerte pre TASR.

Mig 21, Žákovic Open 2015

Prvý deň oslavy 15. narodenín festivalu zakončili kapely Walter Schnitzelsson a bláznivý Cpt. Slice. Napriek neskorej nočnej hodine však zábava v areáli pokračovala naďalej, pod strieškou plnou stánkov s občerstvením sa hodovalo a spievalo až do rána. Bohužiaľ, na druhej strane cesty v stanovom mestečku si taktiež jedna skupinka návštevníkov s gitarou a alkoholom celú noc ulietavala na hitoch Elánu, takže triezvejší stanujúci sa veľmi nevyspali. Sobotňajšiu zábavu najskôr odštartoval klasický dopoludňajší futbalový zápas medzi hudobníkmi a návštevníkmi festivalu, ktorého heslo by mohlo znieť: Nie je dôležité, kto vyhral, ale to, že sa po veselej a vyčerpávajúcej noci nik nezranil.

Program na hlavnom pódiu začali skupiny Feelme a Hviezda, po ktorých už pódium obsadil legendárny majster humorného slova Ivan Mládek s Banjo Bandom a hereckou skupinou. Pri hitoch ako Linda, Láďa jede lodí, Medvědi nevědí či Prachovské skály sa zabávali aj tí podstatne mladší ako skladby samotné. Mládek predstavil aj dve herečky zo svojho tímu; Lenka Plačková predniesla svoj Životopis a pridala pesničku A to kuře krákoře, Lenka Šindelářová zase odspievala skladbu Včera večer u sila, já to prvně zkusila. Na záver samozrejme zaznel aj najväčší hit Jožin z bažin.

"Výborné publikum, väčšinu pesničiek poznajú. Je to trocha nostalgia, ale ľudia sa zabávajú, starší aj tí mladší. My sme sa predtým báli veľkých pódií, radšej sme hrali v uzatvorených priestoroch, kultúrnych domoch a podobne. Ale zvykli sme si aj na festivaly, vlastne v lete ani inde nehráme. Všetky víkendy toto leto hráme po festivaloch," povedal pre TASR nestarnúci zabávač Ivan Mládek.

Ivan Mládek, Žákovic Open 2015

Záver v podaní domácich: Polemic, Billy Barman aj Hex

Festivalu sa napriek predpovedi aj v sobotu vyhol dážď, a tak si fanúšikovia aj podvečer mohli v príjemnom letnom počasí užiť jednu z najlepších slovenských festivalových kapiel Polemic. Pri hitoch Do ska, Ona je taká, Ja som to vedel, Málokto prežije či Komplikovaná si fanúšikovia zaskákali a zatancovali do sýtosti. Hudobníci sa na pódiu doslova rozdali, a to aj napriek tomu, že do Trenčianskych Bohuslavíc prišli rovno z festivalu Benátska noc v českom Liberci.

"Leto je veľmi husté, tak ako to máme radi, každý víkend sme na cestách, teraz od štvrtka do nedele máme päť vystúpení. Tešíme sa z toho, že stále nás ľudia chcú a že nás to ešte baví, že vládzeme. Všetko funguje tak, ako má a je to výborné," uviedol pre TASR jeden z dvojice lídrov Polemicu Peter Opet. "15 rokov Žákovic Open, to je fantastické, to už je občiansky preukaz! Prajem mu nech dosiahne plnoletosť, nech sa mu narodia detičky aj vnúčatá a nech pokračuje ďalej, lebo festivalov, ktoré prežili 15 rokov, na Slovensku nie je veľa. Takže: nech žije Žákovic Open!" zaželal festivalu Braňo Bajza.

Už vyše 25 rokov je na scéne skupina Slobodná Európa, ktorej patril v sobotu prvý večerný slot. Minulý rok v apríli vydala bratislavská rocková stálica novú štúdiovku Štvorka, skladby z ktorej boli premiešané so staršími piesňami ako Pakáreň, Unavený a zničenýalebo Podvod. V tej správnej festivalovej nálade pokračovala aj kapela Billy Barman, ktorej fanúšikovskú základňu tvoria najmä mladšie ročníky. Pesničky ako Introvert, Cigánska, Absint alebo Traja však rozhodne patria aj na pódium festivalu so starším osadenstvom. Frontmani Juraj Podmanický a Jozef Vrábel sú naživo čoraz lepší a svojím nekonvenčným "indie pop-rockom" dokážu osloviť každého, kto má rád originálnu hudbu s kvalitnými slovenskými textami.

Žákovic Open 2015

Zlatým klincom jubilejného Žákovic Open bola skupina Hex, ktorá je jeho neodmysliteľným inventárom. Neskorý večerný koncert zožal obrovský úspech aj napriek tomu, že ho museli na niekoľko minút prerušiť pre silný vietor, ktorý ohrozoval konštrukciu pódia. Ďuďo, Yxo, Fefe a Tybyke ponúkli roztancovanému davu hity Nikdy nebolo lepšie, Keď sme sami, Maťo a Linda, V piatok podvečer, Vetroň či tohtoročnú novinku Beh, no nechýbali ani hostia. Hexákom a festivalu prišiel k jubileu zagratulovať Dušan Slimák z kapely Hogo Pogo, ktorá vystúpila na prvom ročníku. V jeho podaní zaznel známy song 99 Luftballons od nemeckej speváčky Neny.

Zahanbiť sa nenechali ani členovia Hexu - gitarista Fefe "kontroval" hitom skupiny Queen We Are the Champions, basgitarista Yxo zase piesňou Obyčajné nohy z repertoáru Roba Grigorova. Po Hexe patril úplný záver vydareného festivalu patril skupine OBD (Orchester Bronislava Dobrotu), ktorá predviedla známe piesne ako Slnečný deň, Takto to funguje, Biely strom a tiež svoj najväčší hit Komáre.

"Som veľmi rád, že všetko dopadlo výborne. Že ľudia, ktorí prišli, a bolo ich tu naozaj dosť, cítili tú atmosféru, ktorá je vždy v Bošáckej doline. Je tu niečo čarovné. Veľmi by som si želal, aby po 15 rokoch tohto festivalu prišlo ďalších 15 rokov a aby sme na Žákovic Open ľudí vždy zaujali," hodnotí festival za organizátorov Tomáš "Yxo" Dohňanský. Jeho tímu sa opäť podarilo pripraviť festival, ktorý spája koncerty známych slovenských kapiel s priateľskou, príjemne "lenivou" atmosférou. Veľkou výhodou Žákovicu totiž je, že sa nikdy nemusíte nikam ponáhľať a všetko je na dosah ruky.

Text: TASR, Propaganda House, Hudba.sk
Foto: Pavol Karell

--
Reklama:
 Uži si festival naplno a zažehnaj následky hriešnych pokušení. Pribaľ si prvú pomoc na festy! S FEST DOBRÝM BALÍČKOM sa rýchlo zbavíš "opice", bolehlavu a iných nepríjemných stavov. Prvá lekárnička, ktorá ťa zabaví. Aby si si mohol vychutnať svoju obľúbenú hudbu aj mimo festivalu, zapoj sa do FEST DOBREJ SÚŤAŽE, pošli fest vtipnú foto a hraj o vymakaný dizajnový reproduktor JBL Pulsea ďalšie skvelé ceny! 


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti