Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Album je pre koncert dôležitá formalita, zistila Alice Merton v Prahe

Album je pre koncert dôležitá formalita, zistila Alice Merton v Prahe

28.02.2020 - 18:00 | Marek Majzon

Pred dvomi rokmi prišla speváčka, v našich končinách známa iba hitom No Roots, do bratislavského Majestic Music Clubu (MMC), aby zistila, že jedna notoricky známa skladba nezabudnuteľný koncert neurobí. Po oznámení vystúpenia v Prahe vyvstala otázka, či na fanúšikov u našich západných susedov vlaňajšie nenápadné vydanie debutu zapôsobilo lepšie.


Priestor Retro Music Hall, kapacitne blízky práve bratislavskému MMC, najprv zhruba na polhodinku ovládol 22-ročný Declan J Donovan. Hlas britského pesničkára možno zaradiť medzi jeho krajanov Georgea Ezru a Jamesa Arthura. Čo sa týka práce s publikom, bolo vidieť, že mladý hudobník je ešte na začiatku svojej cesty. So slovami pracoval úsporne, no svojej role predskokana sa zhostil viac ako uspokojivo. Podarilo sa mu totiž zachytiť pozornosť návštevníkov, ktorí počas jeho koncertu ešte len prichádzali do davu. Prítomní sa do melódií menej známych skladieb z debutového EP Homesick nepotácali mdlo, ako to býva zvykom. Práve naopak, energicky podupkávali nohami do rytmu a sledovali, čo sa deje na pódiu.

Okrem zahriatia publika bol úvodný koncert vhodný aj na testom akustiky jedného z najpopulárnejších klubov v Prahe. Nevedno, či je na vine ľudský faktor alebo samotné dejisko prevažne tanečných podujatí, no ktokoľvek spieval do mikrofónu v daný večer, zanikal vo vlnách elektrických gitár. Nezáležalo pritom, či poslucháč stál pod pódiom, v strede alebo na konci miestnosti - tanečná plocha nebola až taká veľká.

Alice Merton v Prahe, 21.2.2020

Emočný hamburger

Netrvalo dlho a po zmene technickej výbavy sa pred dav postavila Alice Merton. Svoje Mint + 4 Tour odpálila veľkou svetelnou produkciou, keď počas úvodného singla Easy za ňou svietili žiarovky tvarujúce názov piesne. "Otvárak" pritom patrí medzi štyri najnovšie kúsky, o ktoré Merton obohatila svoju prvotinu Mint (2019).

Dramaturgia koncertu bola dynamická. V úvode nadviazala na "bombastický" začiatok už známymi počinmi Hit the Ground Running, Learn to Live či Keeps Me Awake. Pozorný fanúšik (alebo novinár) si všimne, že rovnaký postup aplikovala aj v prípade bratislavského koncertu pred dvomi rokmi. Viac-menej možno spozorovať akúsi hamburgerovú metódu skladania setlistu. Po úvodnom kole akčnejších príspevkov spomalila niekoľkými baladami, menovite Jealousy, Honeymoon Heartbreak alebo Speak Your Mind, aby sa neskôr opäť mohla vrátiť ku grandióznemu vyvrcholeniu v podobe No Roots a I Don't Hold the Grudge.

Posledná spomínaná je tak nasiaknutá uchulahodiacimi depešáckymi syntetizátormi, ktoré si možno vychutnať v priam katarznom intermezze, že neexistuje protiargument pre jej výber na záver večera. Samozrejme, óda na spontánnosť Why So Serious? bola aj v tomto prípade prídavkom.

Alice Merton v Prahe, 21.2.2020

Vy ste najlepší

Alice Merton s kapelou odohrali v Prahe takmer totožný setlist ako v Bratislave. No aj tak bol rozdiel medzi vystúpeniami markantný. Rozpor spočíval jednak v komunikácii s publikom. Kým na Slovensku sa speváčka snažila rozveseliť vlažné publikum osobnými príhodami za jednotlivými skladbami, v Českej republike sa často nezmohla na viac ako poďakovanie za to, že si ľudia spievajú všetky piesne s ňou. Tiež podotkla, že začínať turné k prvej nahrávke v stovežatej vôbec nebol zlý nápad.

Druhým dosť výrazným faktorom bolo práve vydanie prvotiny. To, čím sa pred dvomi rokmi chcela v MMC len predstaviť, stihlo pre českých bratov a sestry už "zľudovieť". Pre tamojšiu fanúšikovskú základňu bolo oveľa ľahšie vytvoriť atmosféru plnú zábavy a záujmu o speváčku pred nimi, keďže ju už ako-tak poznali (aj vďaka vystúpeniu na Colours of Ostrava 2018).

Marketingové aktivity umelkyne, ktorá s najlepším priateľom založila vydavateľstvo Paper Plane Records, naznačujú, že síce chce robiť inteligentný pop, no pravdepodobne ju naďalej baví lavírovať na hrane anonymity. Veď o albume Mint nebolo u nás vôbec počuť, ani v čase jeho vydania. Možno keby sa tak udialo, už by Bratislava bola pripravená byť súčasťou turné dievčaťa, ktoré rozhodne nie je jednohitovou hviezdičkou.

Setlist koncertu Alice Merton v Prahe:
(21. 2. 2020, Retro Music Hall, Mint +4 Tour)

1. Easy 
2. Hit the Ground Running
3. Learn to Live
4. Keeps Me Awake
5. Trouble in Paradise
6. Jealousy
7. PCH
8. Honeymoon Heartbreak
9. Speak Your Mind
10. Funny Business
11. 2 Kids
12. Homesick
13. Lash Out
14. Back to Berlin
15. No Roots
16. I Don't Hold the Grudge

Prídavok:
17. Why So Serious?

Autor: Marek Majzon
Foto: Filip Kůstka / Colours Selection


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti