Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Rita Ora v Londýne všetkým vyrazila dych. Skvelou šou potvrdila, že patrí na vrchol

Rita Ora v Londýne všetkým vyrazila dych. Skvelou šou potvrdila, že patrí na vrchol

28.05.2019 - 17:30 | Dušan Marko

Po vydaní debutového albumu by málokto čakal, že s jeho nasledovníkom sa tak suverénne zaradí medzi najväčšie popové hviezdy súčasnosti. Rita Ora však za posledné roky poriadny prešla kus cesty a ukázala, že ju nemožno podceňovať. Počas turné k albumu Phoenix (2018) zavítala aj do londýnskej O2 Areny, kde predviedla šou na úrovni Beyoncé, Rihanny či Pink.


Rok 2018 bol pre kariéru talentovanej rodáčky z Kosova nesmierne dôležitý. Nielenže vydala viacero globálne úspešných singlov a spoluprác, no konečne sa jej fanúšikovia po viac ako šiestich rokoch dočkali jej druhého štúdiového albumu Phoenix. Povzbudená jeho úspechom si Rita Ora stanovila ďalšiu veľkú výzvu v podobe doposiaľ najväčšieho sólového turné vo svojej kariére. 

Phoenix Tour odštartovalo ešte 1. marca v Austrálii, neskôr sa speváčka presunula do Ázie, a napokon aj do rodnej Európy, kde v týchto dňoch finišuje úspešnú sériu zväčša dlho vopred vypredaných koncertov. Na koncertné pódiá sa 28-ročná kráska vrátila v pomerne krátkom čase, minulý rok totiž absolvovala turné Girls Tour s 50 zastávkami po celej Európe a s pár zastávkami v Severnej Amerike.

Na aktuálnom turné má síce o niečo menej koncertov, no menšie klubové priestory vymenila za podstatne väčšie haly. Vďaka tomu sa aj v Londýne presunula z priestorov O2 Academy v Brixtone (kapacita cca. 5000 ľudí) do O2 Arény (kapacita až 21-tisíc návštevníkov), kde pravidelne vystupujú tie najväčšie hviezdy svetovej hudobnej scény.

Rita Ora v Londýne, 24.5.2019

Hladký priebeh večera

Navštívil som už pomerne slušný počet koncertov, ktoré sa veľkosťou môžu rovnať tejto šou (Beyoncé, Rihanna, Katy Perry...), preto som tak trochu rátal s takou tou príjemnou panikou a stresom spojeným s čakaním na hlavnú hviezdu večera. V tomto prípade som sa však mýlil.

V Londýne sa podobne veľké koncerty konajú ako na bežiacom páse a organizačne sú zjavne zvládnuté do posledných detailov. Hala sa otvorila podľa plánu o 18:30 a vďaka tomu, že ľudia s lístkami na státie sa do haly vpúšťali po menších skupinkách, nedošlo k žiadnej tlačenici či prípadným konfliktom s ochrankou. Rovnako bezproblémovo prebiehal aj predaj merchandisingu, ktorý ste si mohli kúpiť na niekoľkých miestach - dokonca aj mimo haly, čiže bez potreby zúčastniť sa koncertu.

O 19:00 sa na javisku objavila štvorica dievčat, ktoré si hovoria Four Of Diamonds. Rita si ich vybrala za jednu z dvojice predkapiel na koncertoch vo Veľkej Británii. Pokiaľ ste v roku 2016 nesledovali 13. sériu britského X Factoru, zrejme vám ich meno nič nehovorí. Som na tom rovnako a podľa toho, čo predviedli naživo, hudobne aj štýlovo ide o tak trochu zbytočnú obdobu omnoho úspešnejších Little Mix.  Ako druhý predskokan sa na javisku predstavil britský spevák Moss Kena. Ten bol zjavne pomerne neznámy aj pre prevažnú väčšinu Britov v publiku. Rita by si na úvod večera pokojne mohla dovoliť aj silnejšie mená, ktoré by jej koncerty otvárali. V prípade londýnskeho koncertu však nešlo ani zďaleka o jediných hostí.

Rita Ora v Londýne, 24.5.2019Rita Ora v Londýne - viac fotiek z koncertu

Jedno prekvapenie za druhým 

Plánovaný začiatok koncertu bol plánovaný na 21:00, no čakanie sa napokon o takmer polhodinu predĺžilo. Rite sa podarilo vypredať takmer celú O2 arénu (voľných ostalo len niekoľko sektorov na sedenie, ktoré však vôbec neboli v predaji), a zhruba o pol desiatej konečne v zaplnenej sále zhasli svetlá a spustilo sa koncertné intro. Rita svoju šou otvorila symbolicky skladbou Your Song od Eda Sheerana. Práve ten jej totiž pred dvoma rokmi pomohol reštartovať hudobnú kariéru, ktorá bola v tom čase už takmer mŕtva.

Obrovská scéna, na ktorej sa Rita ukázala, bola tvorená z niekoľkých LCD obrazoviek, vysunutého pódia a množstva plošín, aké poznáme z koncertov amerických popových dív ako Beyoncé alebo Pink. Počas skladby Summer Love sa Rita dokonca vznášala ponad hlavy svojich fanúšikov. Vtedy zrejme všetkým neprajníkov nadobro zatvorila ústa. Napriek fyzicky náročnému spojeniu akrobacie a spevu to zvládla bravúrne a z miery ju nevyviedla ani menšia nehoda v podobe zaseknutého lana.


Pozornému oku zrejme po príchode do haly neušlo množstvo kamier, ktoré na koncertoch nie sú potrebné. Je tak viac než isté, že londýnsku O2 arénu sa Rita rozhodla využiť pre nakrútenie svojho prvého koncertného dvd. Do setlistu svojho koncertu Rita zaradila aj pieseň Doing it, ktorú v roku 2015 naspievala so svojou kolegyňou a dobrou priateľkou Charli XCX. Keď sa neplánovane Charli v červených latexových šatách zjavila na javisku, tak už aj to pre to málo fanúšikov v hale, ktorí do tých minút sedeli, začala pravá párty.  

Rita si počas celého večera svoj večer užívala, nechávala voľný priechod svojím emóciám a niekoľkokrát mala v očiach slzy doslova na krajíčku. Pomedzi jednotlivé pesničky aktívne komunikovala s publikom, ktorému niekoľkokrát poďakovala za to, že môže žiť svoj sen a robiť to, čo najviac miluje.

Pár minút po Charli XCX sa na javisku zjavil ďalší neohlásený hosť večera v podobe jamajského speváka a rapera Seana Paula. Ten síce s Ritou žiadnu skladbu doposiaľ nenahral, no o to viac si to spolu užili v jeho hitovke skladbe Get Busy a songu Cheap Thrills, ktorý nahral so Siou. Rita sa po boku známeho hudobníka skutočne odviazala, miestami to dokonca vyzeralo, že úplne zabudla na to, že jej odvážne pohyby sledujú tisícky ľudí. 


Takmer dvojhodinový koncert zrekapituloval celú speváčkinu kariéru. V setliste nechýbal jej vôbec prvý singel - hosťovanie na skladbe DJa Fresha Hot Right Now z roku 2011 - zazneli aj úspešné spolupráce Black Widow a Coming Home, hity R.I.P., I Will Never Let You Down ale aj aktuálny singel Carry On.

Najväčší priestor pochopiteľne dostali najmä piesne z albumu Phoenix, ktoré odzneli takmer všetky. V takmer dvojhodinovom koncerte však bohužiaľ nezostal priestor na Soul Survivor. Na druhej strane, túto pieseň Rita spievala už počas minuloročného Girls Tour a bola by škoda, ak by na jej úkor neodznela napríklad výborná Cashmere či Hell Of A Life.


Nekončiace ovácie 

Tie najväčšie hity si Rita pochopiteľne nechala na koniec šou. Nikto v hale by jej zrejme neodpustil, ak by neodznela pieseň For You, ktorú v minulom roku spolu s Liamom Payneom naspievala ako soundtrack k filmu Päťdesiat odtieňov slobody. Dovolím si tvrdiť, že ide o jednu z najlepších popových skladieb minulého roku a bola by celkom škoda, ak by sa táto dvojica interpretov spoločne v štúdiu už nikdy nestretla. 

Práve bývalý člen One Direction bol posledným tajným hosťom londýnskeho koncertu. Aj z toho dôvodu si Rita zrejme túto pieseň nechala až na záver, kým počas predchádzajúcich koncertov Phoenix Tour ňou celý program otvárala. Keď sa Liam zjavil na pódiu po jej boku, bolo jasné, že pôjde o jeden z najlepších momentov večera. Prirodzená chémia, ktorá medzi nimi zafungovala už v klipe, bola počas ich živého vystúpenia ešte silnejšia a O2 aréna im to vrátila zaslúženým standing ovation.


Celú šou následne uzavrela dvojica skladieb Lonely Together Anywhere a myslím si, že po koncerte by ste v hale nenašli nikoho, kto by s koncertom nebol spokojný. Rita si na tomto turné zjavne dala veľmi záležať a bolo to vidieť všetkom. Svoje hlasové kvality ukázala v skladbách ako Only Want You či Body On Me, výborné tanečné vystúpenia, množstvo kostýmov a obrovská scéna boli už len čerešničkou na torte.

Ak ste doteraz váhali, či dať Rite Ore šancu a pozrieť si ju naživo, tak by ste sa nemali rozhodovať dlho. Phoenix Tour síce už zajtra (29.5.) uzavrie koncert v škótskom Glasgowe, potom však Ritu čaká niekoľko festivalových vystúpení vrátane septembrového koncertu na berlínskej Lollapalooze, kde sa v minulom roku vo veľmi dobrom svetle ukázala jej kolegyňa Dua Lipa. Teraz je jasné, že ani Rita Ora nenechá nič na náhodu a zaslúžene patrí medzi najväčšie hviezdy festivalu.

Ambiciózna blondínka totiž dnes už nikomu nemusí dokazovať, že nie je len speváčkou do počtu. Navyše na rozdiel od svojich začiatkov, kedy bola len bábkou v rukách vydavateľstva, teraz si svoju prácu vo veľkej miere riadi sama. O to zaujímavejšie bude sledovať, ako bude jej kariéra napredovať ďalej. Verím tomu, že nebude trvať dlho a opäť sa dočkáme podobne veľkého turné, s ktorým by konečne mohla zavítať aj na Slovensko alebo aspoň do susedného Rakúska či Českej republiky.

Rita Ora - Phoenix Tour:
(24. 5. 2019 - Londýn, O2 aréna)

Act 1
Your Song
Doing It + Charli XCX
Only Want You

Act 2
Summer Love
New Look
Girls + Girls Just Want To Have Fun (cover skladby od Cyndi Lauper)
Get Busy + Sean Paul
Cheap Thrills (cover Sia) + Sean Paul
Let You Love Me

Act 3
Hell of a Life
Cashmere

Act 4
Body on Me
I Will Never Let You Down

Act 5
R.I.P.
Keep Talking
Black Widow
Carry On
Coming Home
Hot Right Now

Act 6
For You + Liam Payne 
Lonely Together
Anywhere

Autor: Dušan Marko
Ilustračné foto: Youtube / Eif Rivera


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti