Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

No Name sú na Slovensku stále pojmom, Chinaski potvrdili status obľúbencov

No Name sú na Slovensku stále pojmom, Chinaski potvrdili status obľúbencov

28.08.2015 - 16:00 | Michaela Žureková

Fanúšikovia kvôli ich jedinečnému dvojkoncertu precestovali aj stovky kilometrov. Stačilo, aby sa v Pezinku vo štvrtok stretli dve vychytené československé stálice No Name a Chinaski na jedinom spoločnom vystúpení tohto roka.


Kapely Chinaski No Name sa v susedných Čechách už roky nesú na vlne obrovskej popularity, po štvrtkovom koncerte na pezinskom amfiteátri sa však ukázalo, že záujem o ne je stále výrazný aj u nás doma. Na ich spoločné vystúpenie sa prišli pozrieť okrem pezinských fanúšikov dokonca aj tí z Košíc a z Čiech. Dopriali si tak cestu za večerom plným hitov a príjemného humoru.

Azda jediným krokom vedľa, ktorý narušil inak veľmi vydarený večer, bola predkapela. Tejto úlohy sa zhostili Bratislavčania Klons, no nielenže bolo zaradenie zahrievacieho kola zo strany organizátorov trošku zbytočné, ani samotné vystúpenie mladej rockovej kapely nepresvedčilo, že šlo o vhodný výber. Spokojne však možno povedať, že predkapela večer neohrozila. 

Jediná skutočná kapela

Pravý zážitok si publikum začalo odnášať až s nástupom Chinaski. Slovenské obecenstvo pochopilo, s kým má tú česť, už po úvodných slovách: "Hraje vám jediná skutečná kapela z České republiky!" a skladbe Milión dolarů. Pražská formácia tak dala najavo, že si je vedomá svojej popularity, prehnané sebavedomie však ponúkla iba v rámci zábavy. A to spolu s osvedčenými hitmi, ale aj piesňami z aktuálneho albumu Rockfield.

Ako sa nám ešte pred koncertom priznal samotný frontman Chinaski Michal Malátný, do setlistu na poslednú chvíľu zaradili aj najznámejšie piesne ako Tabáček či Klára, ktoré kapela už hráva menej. Aby sa jej však nezunovali, často znejú v inom než pôvodnom kabáte – napríklad Kláru si tak fanúšikovia mohli užiť v punkovejšom prevedení.

Očividný zážitok však mali Chinaski z hrania najnovších kúskov ako Každý ráno či Láska a hvězdy a živo na ne reagovalo aj pezinské publikum. Niet sa čo čudovať, keď kapela o novej, zahraničnej nahrávke hovorí ako o prelomovej a je na ňu právom hrdá. Svoje vystúpenie Chinaski zavŕšili dokonale symbolicky - s vychýreným vinárskym mestom sa rozlúčili piesňou Víno.

No Name = energickí profesionáli

Hoci o No Name sa na Slovensku v posledných rokoch hovorí menej, hudobníci sú stále veľmi aktívni - z veľkej časti však práve v Čechách. Možno preto si každý slovenský koncert domáci fanúšikovia náležite užijú. Skupina si je svojho postavenia na scéne vedomá ešte o čosi viac než jej českí kolegovia. Igor Timko už od prvej skladby Starosta intenzívne zahrieval publikum roztlieskavaním, humornými vstupmi medzi piesňami a bol doslova dirigentom. Kto má No Name zafixovaných ako tých pokojných, čo hrajú nemastný-neslaný popík, svoj názor musel po tomto koncertnom zážitku výrazne poopraviť.

Kapela zostavila koncert predovšetkým z dobre známych kúskov (Nie alebo áno, Čím to je?, Prvá, Ďakujem, že si), zaznel však aj aktuálny energický singel Povedz mi a tiež recesistické vsuvky typu Slovenské mamičky. Chýbať nemohol ani spoločný duet s Chinaski, pieseň o československom priateľstve Na na na. Košická šestica však ohurovala nielen hudbou - frontman dav neuveriteľne zabával spontánnymi komentármi a potvrdil, že je na pódiu v tomto smere veľký profesionál. Komplimenty pre nežnejšiu časť publika vrátane vytiahnutia fanúšičky na pódium boli už len čerešničkou na torte.

Na záver sa pri zborovom speve piesní Žily a Ty a tvoja sestra ukázalo, že hoci No Name už dnes rádiá nevalcujú ako kedysi, vďaka množstvu hitov sú v pamäti slovenských fanúšikov neodškriepiteľne zapísaní. A naživo si tento svoj status iba skvele upevňujú, či už je to na samostatných koncertoch alebo na podujatiach s podporou starších a rovnako obľúbených kolegov.

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Facebook.com/chinaskipage / Facebook.com/noname.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti