Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Tricky mal v Bratislave dobrú kapelu aj energiu, výkonom však neočaril

Tricky mal v Bratislave dobrú kapelu aj energiu, výkonom však neočaril

29.01.2018 - 14:10 | Michaela Ivaničová

Trip-hopový šaman Tricky sa minulý týždeň po dvoch rokoch vrátil do Bratislavy s novým albumom Ununiform. Oproti plánovanému začiatku si zaplnený Majestic Music Club na speváka s kapelou počkal ešte ďalšiu polhodinu, počas ktorej ho zabávala iba reprodukovaná hudba a stupňujúce sa očakávanie.


Krátko po 21:00 na stemnené pódium za zvukov inštrumentálneho intra doslova napochodoval Adrian Thaws spolu s bubeníkom a gitaristom. V akomsi tanci začal manicky chodiť po javisku ako tiger v klietke, poťahujúc sa za tričko a pozorne sledujúc dav spod privretých viečok. Prsty sa neúnavne otvárajú a zatvárajú na rúčke mikrofónu, nohy sa ani na chvíľku nezastavia, hlava sa pohojdáva a ruky mechanicky pumpujú do rytmu. Stojany mikrofónov sa zbesilo kývajú a jeden po druhom padajú vďaka trhaným pohybom umelca. Trickyho vystúpenie má jednoducho všetky prvky pôsobivého rituálu.

Napriek dramatickému úvodu však bola prvá časť koncertu hudobne nevýrazná, až nudná. V tretej skladbe, New Stole, sa k Trickymu a jeho spoluhráčom na pódiu pripojila speváčka Marta Zlakowska. Ako hudobník prezradil v rozhovore pre Radio_FM, k zostave sa pridala náhodou, keď im počas turné v Poľsku odišla speváčka. Mladá umelkyňa podala slušný výkon, ale pôsobila dosť neisto, akoby si pobyt na pódiu vôbec neužívala. Zatiaľ jej chýba suverenita speváčok, s ktorými Tricky spolupracoval v minulosti, čo je však pochopiteľné, keďže zastúpiť na pódiu charizmatické osobnosti ako Martina Topley-Bird či Francesca Belmonte, ktoré sa objavili aj na novom albume, určite nie je ľahká úloha.

Tricky v Bratislave, 24.1.2018Pozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Kapela doslova "preletela" jedenástimi skladbami, väčšinou z novinky Ununiform a predchádzajúceho albumu Skilled Mechanics. Zaznel aj návrat k zvuku z čias Massive Attack, skladba Nothing's Changed (vyšla na albume False Idols, 2013), ktorá určite potešila priaznivcov skoršej Trickyho tvorby.

Jeho rozpačitý výkon zachraňovala najmä sprievodná kapela, hoci nazvučenie nebolo ideálne. Zastretý prejav frontmana sa v hudbe často strácal, omnoho viac vynikol spev gitaristu s príjemnou rockovou farbou hlasu, ktorej síce chýbala Trickyho temná zachrípnutosť, poľahky ho však predčil rozsahom a čistotou spevu. Škoda, že ako hlavný vokalista sa predviedol iba v jednej skladbe. Svojou hrou však udržiaval úroveň koncertu vysoko počas celého večera, pričom tvrdšie skladby s výraznými rifmi prekvapivo sedeli najviac aj Trickymu.

Gradáciu koncertu bohužiaľ zbrzdila nezmyselne dlhá pauza pred prídavkovou časťou. V nej potom ako jeden z vrcholov večera zaznela vydarená coververzia dramatickej skladby Doll Parts od Hole, ale aj prapôvodná trip-hopová kultovka Overcome z debutu Maxinquaye (1995) a na bubny bohatá Vent z albumovej dvojky Pre-Millenium Tension (1996).Oproti nevydarenej Trickyho slovenskej premiére na Pohode v roku 2014 to bol vcelku úspešný večer. Atmosférou sa však nevyrovnal komornejšiemu vystúpeniu v klube KC Dunaj, ktorým si v januári 2016 napravil reputáciu po pohodovom debakli. Vtedy prišiel bez vokalistky, takže celý priebeh vystúpenia ležal na jeho pleciach a (aj vďaka tesnej blízkosti, keďže v Dunaji nie je pódium vyvýšené) výraznejšie komunikoval s publikom.

Tentoraz síce predviedol dosť energie, ale zdalo sa, ako by sa už nevedel dočkať, kedy bude mať vystúpenie za sebou. Únava z náročnej koncertnej šnúry by pritom nemala byť problémom, keďže koncert v Bratislave bol iba štvrtým v rámci aktuálneho turné. V každom prípade to však nebol jeden z jeho najlepších večerov a svojím výkonom si sotva získal mnoho nových fanúšikov. A u tých pôvodných je tiež otázne, či v budúcnosti nedajú radšej prednosť kvalitnej reprodukovanej podobe pred nepresvedčivým živým originálom.

Setlist koncertu Trickyho v Bratislave:
(24. 1. 2018, Majestic Music Club)  

1. 
You Don't Wanna
2. I'm Not Going
3. New Stole
4. Armor
5. Parenthesis
6. When We Die
7. Nothing's Changed
8. Here My Dear
9. Running Wild
10. My Palestine Girl
11. Dark Days
 
Prídavky:
12. Daughter
13. Sun Down
14. Doll Parts (Hole cover)
15. Overcome
16. Vent

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti