Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Koncert Janko Lehotský 70 bol oslavou plnou hostí a nezabudnuteľných hitov

Koncert Janko Lehotský 70 bol oslavou plnou hostí a nezabudnuteľných hitov

29.04.2017 - 09:30 | Ivan Straka

V poslednom období sa akoby roztrhlo vrece s narodeninovými koncertmi na domácej hudobnej scéne. Po oslavách sedemdestiatky Kamila Peteraja v roku 2015 a minuloročného 50. výročia založenia festivalu Bratislavská lýra, či jesennom koncerte Mariky Gombitovej, sa v apríli v krátkom slede konali hneď dva veľkolepé večery k jubileám slávnych slovenských hudobníkov.


Prvým bol nezabudnuteľný koncert Marián Varga 70 a necelý týždeň po ňom prišla na rad veľkolepá narodeninová párty slovenského hitmakera, klaviristu a speváka Janka Lehotského, na ktorej spolu so svojimi hudobnými kolegami i vernými fanúšikmi vo veľkom štýle oslávil svoju sedemdesiatku. Slovo "párty" v tejto súvislosti nie je vôbec prehnané, čo môžu potvrdiť všetci, ktorí sa na koncerte v bratislavskej Hant aréne osobne zúčastnili.

Oslava ako sa patrí

Je v tom istá symbolika, že koncert nazvaný Janko Lehotský 70 sa konal v priestoroch Športovej haly Pasienky. Práve v nej totiž skupina Modus presne pred 40 rokmi získala zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev, čo odštartovalo jej hviezdnu kariéru. Medzi návštevníkmi, ktorí halu v hojnom počte už hodinu pred začiatkom obliehali, bolo evidentne veľa pamätníkov tejto zlatej éry slovenskej populárnej hudby. Na moju radosť však boli medzi nimi aj zástupcovia strednej i mladej generácie, čo potvrdzuje, že ak ide o kvalitu, nerozhoduje dátum vzniku.

Ako sme avizovali už v úvode nášho rozhovoru s Jankom Lehotským, narodeninový koncert pre neho zorganizovali jeho priatelia a známi organizátori hudobného života na Slovensku Ľubo BelákDodo Šuhajda. Uvedená dvojica si prípravu takýchto podujatí úspešne odskúšala pri spomínaných koncertoch Lýra 50 a k sedemdesiatke básnika a textára Kamila Peteraja. Mimochodom, ani ten, ako dvorný textár Lehotského piesní, na koncertnej oslave nechýbal. Spolu s ním medzi prominentnými hosťami v hľadisku boli aj jubilantov brat, jazzový trubkár Juraj Lehotský, herci Vlado Černý a Andrej Hryc, textár Boris Filan, ale tiež minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s manželkou Jarmilou, známou moderátorkou.

Kamil Peteraj, Janko Lehotský a Boris FilanKamil Peteraj, Janko Lehotský, jeho brat Juraj a Boris Filan

Dramaturgia koncertu bola postavená na osvedčenej schéme, keď generační spolupútnici a kolegovia Janka Lehotského, ale aj predstavitelia mladšej generácie spevákov, venovali jubilantovi darček v podobe jeho vlastnej piesne vo svojom podaní. Jednotlivých gratulantov a ich piesne uvádzal zo zákulisia známy rozhlasový moderátor a znalec slovenskej pop music Roman Bomboš. Interpretov doprevádzala pre túto príležitosť zostavená skupina pod vedením Štefana Bugalu.

Dve veľkoplošné obrazovky po stranách pódia dopĺňala videostena za javiskom, ktorá archívnymi snímkami z Jankovej hudobnej minulosti alebo digitálnymi vizualizáciami umocňovala atmosféru jednotlivých vystúpení. Počas takmer trojhodinového koncertu so svojou hudobnou gratuláciou vystúpilo 21 sólových spevákov a štyri skupiny, diváci mohli dohromady vidieť takmer 30 vystúpení.

Lýrové piesne aj punk

Program začal videodokrútkou, ktorá v krátkosti zmapovala život a kariéru Janka Lehotského. Veľmi trefne v nej Kamil Peteraj oslávenca označil za "samorasta, ale veľmi vydareného". Následne na pódium prišiel Lehotského dlhoročný priateľ Marián Slovák, známy herec, ktorý však v 60. rokoch začínal ako "bigbiťák" v skupine The Phantoms, a ako prvú pieseň večera zaspieval Ja a ty z druhého albumu skupiny Modus Balíček snov (1980).

Potom sa už spustil prúd gratulačných vystúpení, ktoré diváci vďačne odmeňovali potleskom i výkrikmi uznania. Mladému Martinovi Harichovi dobre sadla rozšantená pieseň Spoluhráčka, nestarnúci Pavol Hammel predniesol Mená starých lások tak, ako sme u neho zvyknutí, s citom a srdcom. S piesňami, ktoré kedysi v skupine Modus aj pôvodne spievali, vystúpili Ján "Bobo" Hangoni (člen skupiny v rokoch 1981-1982) s piesňou Inferno, Marián Greksa (1984-1985), ktorý dal songu Z pleca na plece správny rockový drive, a Jožo "Jodi" Paulíni s kedysi veľkým hitom Roberta.

Poslednému menovanému to úplne nevyšlo a nepomohol ani metalový imidž. Reputáciu si však napravil v duete s Ivonou Novotnou (dnes už Procházkovou) Keď sa raz oči dohodnú. Ani jeden z nich, hoci zažili hviezdne obdobie v Moduse, už profesionálne v hudbe nepôsobí - kým Jožo je zberateľom vzácnych starožitností a vyhľadáva dobrodružné cesty, Ivona žije pokojným rodinným životom pri Prahe.


Z ďalších účinkujúcich zaujala bratislavská skupina Hex s piesňou Letná láska, ktorú má vo svojom repertoári už dlhé roky. Je zaujímavé, že ani mnohí Lehotského fanúšikovia nevedia, že ide o coververziu modusáckeho singla z roku 1977, ktorú naspieval Miro Žbirka. Energicky a s bigbítovým nasadením odspieval pieseň Hey You s textom Jožka Urbana Peter Cmorik, ktorý v gratulácii označil Janka Lehotského za "klavírneho majstra". Spolu s piesňou z repertoáru nedávno zosnulej Věry Špinarovej Lúčenie, ktorá získala v roku 1976 bronzovú Bratislavskú lýru, v podaní elegantnej Svetlany Rymarenko (členky zoskupenia Fragile) to boli vrcholné čísla prvej polovice večera. 

V priebehu večera bola viackrát skloňovaná Bratislavská lýra. Nečudo, veď piesne Janka Lehotského získali počas jej existencie spolu dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú cenu. Zhodou okolností na úplne poslednom ročníku festivalu v roku 1997 získala zlato za jeho pieseň Jedno zbohom Katarína Hasprová, ktorá s ňou vystúpila aj teraz a náročnú skladbu zvládla ako vždy perfektne. Naproti tomu pieseň Zrkadlo rokov českého gratulanta, speváka Leška Semelku, (ex- Blue Effect a S.L.S.) viditeľne potrápila.

Keď moderátor večera ohlásil skupinu Horkýže Slíže, dalo sa tušiť, že bude zábava. Gitarista skupiny Mário "Sabotér" Sabo pri gratulácii oslovil jubilanta ako "pána Ledeckého", načo sa vzápätí opravil. Potom nasledoval skutočný "nášup" - pieseň Stará kára z roku 1981 v punkovom šate, a musím povedať, že jej to svedčilo naozaj dobre (piesni i kapele).

Hudobné zážitky aj po prestávke

Po krátkej prestávke vyplnenej aj premietaním zatiaľ posledného videoklipu Janka Lehotského k piesni Z lepšej strany to energicky a vo výrazne žltom outfite roztočila Barbora Švidraňová s pesničkou 30 stupňov v tieni, ktorú pôvodne naspievala Marika Gombitová. Ďalším českým gratulantom bol Petr Janda, líder zrejme najstaršej fungujúcej kapely u našich západných susedov. Ten si vybral pieseň Prázdny rám, pochádzajúcu z prvého albumu Modusu (1979), ktorá mu priniesla menšie trápenie s textom. Bojoval však statočne a odmenou mu bol potlesk, aký patrí legende jeho formátu. Vo svojej gratulácii Jankovi zaprial, aby si znovu založil vlastnú kapelu a úspešne s ňou prežil tretí vek.

Najpočetnejšiou skupinou na pódiu bol Polemic, ktorý mal asi u organizátorov protekciu, keď mohol zagratulovať až dvomi piesňami, ktoré, ako inak, prezliekol do ska štýlu. Najprv v jeho podaní odznela najstaršia pieseň, akú Janko Lehotský nahral, ku ktorej napísal nielen hudbu, ale ju aj otextoval, Beh ku šťastiu (1971). Druhou bola už zľudovelá pieseň Dievčatá, ktorú s Modusom v roku 1978 naspieval Miro Žbirka. 


Keď členovia obľúbeného vokálneho zoskupenia Fragile bravúrne odspievali Pozhasínané, ovácie publika nemali konca. Považoval som to za ďalší z vrcholov večera, vtedy som však netušil, že to bol len začiatok celej série vrcholov. Po Cmorikovi ani ďalší úspešný absolvent talentovej súťaže Lukáš Adamec nesklamal, keď do už pôvodne energickej skladby Mágovo číslo primiešal správnu dávku rocku, čím potešil najmä starých bigbiťákov. Sled vystúpení bol na chvíľu prerušený, keď sa na videostene objavil Miro Žbirka, kedysi jeden z najbližších spolupracovníkov Janka Lehotského v skupine Modus, ktorý sa ospravedlnil, že sa koncertu nemohol zúčastniť osobne, a poprial mu všetko najlepšie k jeho narodeninám. Škoda, že aspoň touto formou nebola prítomná aj Marika Gombitová, hoci po narodeninovej gratulácii na sociálnej sieti mnohí dúfali, že sa ukáže aj na koncerte.

O skvelé hudobné zážitky však nebola núdza. Keď sa na pódiu objavili členovia jednej z aktuálne najžiadanejších skupín IMT Smile, nadšenie publika by sa dalo krájať. V podaní Prešovčanov zaznela v čase svojho vzniku kultová lyrická pesnička Vieš byť zlá, pôvodne naspievaná Žbirkom. Prešovčania ju poňali v príťažlivom reggae rytme a Ivan Tásler sa ním tak, ako to zo živých vystúpení poznáme, nechal naplno uniesť. Mimochodom, rok vydania tejto piesne je totožný s rokom, v ktorom sa líder IMT Smile narodil.

Mária Čírová predviedla nielen krásne snehobiele šaty, ale svojím vystúpením znovu potvrdila, že sa stáva ozajstnou dámou slovenskej populárnej hudby. Jankovi Lehotskému dojímavo vyjadrila svoj obdiv a bezchybne mu zaspievala podľa mňa jednu z najkrajších, ale aj najnáročnejších piesní Mariky Gombitovej, Svet stromov, pričom sa sama doprevádzala na klavíri. K nej potom pridala duet s Martinom Harichom S tou nádejou choď spať, príjemnú "prekáračku" na tému lásky z obdobia, kedy hviezda skupiny Modus začala prudko stúpať nahor.


Tretím českým gratulantom bol spevák s veľkým talentom a nezameniteľným sýtym hlasom Martin Chodúr. Vybral si menej známu Lehotského pieseň Radšej pôjdem sám, v ktorej si okrem spevu zahral aj na klarinete. Myslím, že nielen publikum, ale aj autor piesne bol s výsledkom spokojný. Kým väčšina gratulantov sa od pôvodných verzií piesní odchýlila viac-menej tak, že ich bolo možné bez problémov rozpoznať, Marián Čekovský, ktorý je aj šikovným improvizátorom, prerobil obľúbenú "národnú" pieseň Ja, ty a môj brat do podoby úplne odlišnej od originálu. Najprv v úvode svojho vystúpenia v sprievode klavíra zablahoželal jubilantovi vo veršoch a hneď potom nastúpili "Sklíčka" v jazzovej polohe, ktorá sa postupne menila do drsnejšej jazz-rockovej línie s bohatým inštrumentálnym záverom. 

Samozrejme, na takomto podujatí nesmel chýbať ani Hit storočia, hlavne, ak je jeho autorom Janko Lehotský. Už nejaký čas spieva pri rôznych príležitostiach striebornou Bratislavskou lýrou 1979 ocenené Vyznanie herečka a speváčka Mirka Partlová. Hoci si hneď v úvode pomýlila text, veľmi pružne toto zaváhanie využila na vyslovenie gratulácie Jankovi Lehotskému. Reputáciu si vzápätí napravila, keď pieseň vrátane všetkých náročných partov sebavedome a s istotou odspievala, za čo si získala búrlivý potlesk postojačky.

Veľký sen mora v "esperante"

Atmosféra v hale už v tom čase poriadne hustla a keď Roman Bomboš ohlásil, že na pódium prichádza samotný oslávenec, ovácie a potlesk divákov nabrali na maximálnej intenzite. Potom sa už moderovania ujal sám Janko Lehotský, ktorý k sebe pozval Paľa HammelaPetra Lipu, aby spolu zaspievali ďalšiu "lýrovku" Kapely starnú. Trojica ju zaspievala s rovnakou energiou ako v čase jej vzniku v roku 1986. Áno, kapely síce starnú, ale podstatné je, že hrajú ďalej.

Na rade bol posledný hosť a gratulant. Nebol ním nikto iný, ako Katka Knechtová. A nebol by to Janko Lehotský bez jeho typického humoru, keď ďalšiu pieseň uviedol slovami, že pôjde o "tak trochu gamblerskú tému". Nasledoval totiž duet Karty sú už rozdané, ktorý si už s Katkou vyskúšali aj na narodeninovom koncerte Kamila Peteraja na jeseň 2015. Vo vtipnom móde, ktorý diváci náležite odmeňovali smiechom a potleskom, pokračoval Janko aj ďalej, keď publikum vyzval, aby s ním spolupracovalo v nasledujúcej skladbe, a to spievaním "v esperante". Po odohraní prvých tónov ďalšej piesne bolo jasné, čo tým myslel. V asi najväčšom hite Janka Lehotského Veľký sen mora sa potom diváci uplatnili ako sprievodní vokalisti.


Evidentne dojatý a rozcítený oslávenec už nevedel, ako by za veľkú priazeň divákov poďakoval. Standing ovation neprestával a keď zazneli prvé tóny na klavíri a bolo jasné, že nasleduje Úsmev, počas ktorého už celé publikum spievalo, tancovalo a tlieskalo do rytmu. K Mirke Partlovej a Lukášovi Adamcovi sa postupne na javisku pridávali všetci účinkujúci a ešte dlho Pasienkami znelo "úsmev, úsmev, to je šanca premenená". Nakoniec ešte celá hala zaspievala ako jeden "veľa šťastia, zdravia", a bol koniec krásneho večera plného kvalitnej hudby, milých slov a spomínania na úžasnú éru, kedy vznikali všetky tie skvelé piesne čerstvého sedemdesiatnika Janka Lehotského.

V súvislosti s nezabudnuteľnou atmosférou koncertu mi napadla súvislosť s názvom jedného sólového albumu Janko Lehotský a priatelia. Myslím, že to bolo aj nepísané motto tejto hudobnej udalosti, v centre ktorej bol jeden z najväčších slovenských hitmakerov, a boli tam jeho priatelia z hudobnej branže i priatelia z veľkého tábora jeho priaznivcov. Je povzbudzujúce, že takáto spolupatričnosť stále existuje, a jej sprostredkovateľom môže byť hudba. Pre tých fanúšikov, ktorí tam byť nemohli, pripravila záznam jedna komerčná televízia. A pripomínam, že v predaji je už aj nový album Janka Lehotského s názvom Pýtam sa? Novo dur & Staro mol.

Setlist koncertu Janko Lehotský 70:
(25.4.2017, Bratislava, Hant aréna - ŠH Pasienky) 

1.
Ja a ty (Marián Slovák, pôvodne Janko Lehotský a Modus)
2. Spoluhráčka (Martin Harich, pôvodne Janko Lehotský a Modus)
3. Inferno (Ján Hangoni)
4. Mená starých lások (Pavol Hammel, pôvodne Janko Lehotský)
5. Z pleca na plece (Marián Greksa)
6. Roberta (Jozef Paulíni)
7. Keď sa raz oči dohodnú (duet Ivona Novotná a Jozef Paulíni)
8. Letná láska (Hex, pôvodne Miro Žbirka a Modus)
9. Hey You (Peter Cmorik, pôvodne Janko Lehotský)
10. Zrkadlo rokov (Lešek Semelka, pôvodne Janko Lehotský)
11. Lúčenie (Svetlana Rymarenko, pôvodne Věra Špinarová)
12. Jedno zbohom  (Katarína Hasprová)
13. Stará kára (Horkýže Slíže, pôvodne Janko Lehotský a Modus)

Prestávka:
14. 30 stupňov v tieni (Barbora Švidraňová, pôvodne Marika Gombitová a Modus)
15. Prázdny rám (Petr Janda, pôvodne Janko Lehotský a Modus)
16. Beh ku šťastiu (Polemic, pôvodne Janko Lehotský a Sextet Ľuba Beláka)
17. Dievčatá (Polemic, pôvodne Miro Žbirka a Modus)
18. Pozhasínané (Fragile, pôvodne Modus)
19. Mágovo číslo (Lukáš Adamec, pôvodne Janko Lehotský a Modus)
20. Vieš byť zlá (IMT Smile, pôvodne Miro Žbirka a Modus)
21. Svet stromov (Mária Čírová, pôvodne Marika Gombitová a Modus)
22. S tou nádejou choď spať (duet Mária Čírová a Martin Harich, pôvodne duet Marika Gombitová a Janko Lehotský)
23. Radšej pôjdem sám (Martin Chodúr, pôvodne Janko Lehotský)
24. Ty, ja a môj brat (Marián Čekovský, pôvodne Ľubo Stankovský a Modus)
25. Vyznanie (Mirka Partlová, pôvodne Marika Gombitová)
26. Kapely starnú (Ján Lehotský, Pavol Hammel a Peter Lipa)
27. Karty sú už rozdané (duet Katarína Knechtová a Janko Lehotský, pôvodne duet Ivona Novotná a Janko Lehotský)
28. Veľký sen mora (Janko Lehotský)
29. Úsmev (Janko Lehotský a všetci účinkujúci)

Autor: Ivan Straka
Foto: TASR - Martin Baumann (titulná fotografia), TASR - Pavol Zachar a autor (foto z koncertu)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti