Ešte sme poriadne nedospali sobotnajšie Besnenie zbojníkov a už sme boli aj s fotografom Braňom naspäť v priestoroch budovy YMCA, kde sa okrem MMC nachádza aj menší Randal. Dôvodom bol koncert jednej z najorginálnejších death metalových kapiel - poľský Vader.


Kultová kapela je na scéne už takmer 40 rokov, jej (vtedy ešte heavy metalové) začiatky, siahajú až do roku 1983. Nasledovala thrashová fáza, z ktorej to bolo k death metalu už len na skok a od debutového albumu The Ultimate Incantation (1992) bol prerod dokonaný. Svoj nezameniteľný štýl dotiahli Vader k dokonalosti na nasledujúcom De Profundis (1995).

Okrúhle výročie má tento rok prvý menovaný album, no kapela na aktuálnom turné oslavuje 25. výročie druhého. Koncert sa mal totiž pôvodne konať v roku 2020, čo kvôli pandémii nebolo možné. Povrávalo sa, že kultový De Profundis zaznie celý od začiatku do konca, čo by bolo síce fajn, ale aj trošku málo, keďže album prehrmí za 34 minút. Harmonogram sľuboval šou o 40 minút dlhšiu, takže som bol celkom zvedavý, čo z toho nakoniec bude.

Vader v Randali, 24.4.2022 Zdroj: Branislav Vartovník.
K Vader mám veľmi vrúcny vzťah odkedy som sa s ich tvorbou prvýkrát stretol a ich koncert bol mojím prvým naozajstným death metalovým live zážitkom. Bolo to niekedy koncom 90. rokov v dnes neexistujúcom klube Rock Pop Jazz a už vtedy boli v rámci žánru veľkou kapelou. Nikdy nezabudnem, ako bola počas zvukovej skúšky sála natrieskaná a keď dozvučil Krzysztof "Docent" Raczkowski (R.I.P.) svoju sadu bicích, dočkal sa búrlivého aplauzu. Skvelé inštrumentálne výkony, originálne poňatie death metalu a vytrvalé koncertovanie dostali Vader medzi svetovú elitu žánra a otvorili dvere ďalším kapelám z bývalého východného bloku.

Sľubovaný koncertný návrat k tvorbe z najsilnejšieho obdobia kapely bol preto pre mňa viac ako lákavý a o 19:00 sme už prešľapovali v klube čakajúc na prvú predkapelu. Tou bola pre mňa neznáma Mara zo Švédska. Naštastie pre ostatných návštevníkov asi úplne neznáma nebola, pretože klub sa počas prvého setu celkom slušne zaplnil a reakcia publika na tvorbu kapely bola priaznivá. Pozostávala z mixu všetkých možných metalových subžánrov, najviac asi melodického a atmosferického death/doom metalu zväčša v strednom tempe a skladieb z debutového albumu Djävulstoner. Inštrumentálne to bolo všetko v poriadku, dnes už sa naozaj málokedy stane, že by ste videli v rámci svetového turné s veľkou kapelou niekoho, kto vyslovene nevie hrať. Problém s neznámymi kapelami (nie však začínajúcimi) je skôr v tom, že ich je strašne veľa a špeciálne v metale sú si viac menej podobné.


Týmto problémom trpí aj nasledujúci Reject The Sickness z Belgicka. Že pôjde o inštrumentálne šialenstvo, dávali tušiť už v technickom metale stále viac populárne "headless multiscale" gitary. Nemýlil som sa, naozaj išlo o moderný technický thrash death s parádnymi muzikantskými výkonmi. Žiaľ, obsahovo sa to opäť zlieva s mnohými ďalšími podobnými kapelami. Keď si odmyslíme svetovú konkurenciu a zameriame sa len na ten "tu a teraz" moment, tak si ich vystúpenie viete užiť bez námietok. Ale hneď ako prídete domov a zapnete svoju obľúbenú streamovaciu platformu, tá vám okamžite ponúkne X ďalších viac menej rovnakých skupín (lebo odniekiaľ vie, že ste boli na koncerte Reject The Sickness) a spomienka na koncert odíde do stratena.

 
Toto však v žiadnom prípade neplatí o hlavnej hviezde večera. Tvorba Vader je ľahko rozpoznateľná v mori death metalových spolkov a nikomu sa ju do dnešného dňa nepodarilo napodobniť. Ich skladby obsahujú všetky klasické death metalové prvky ako povedzme blast beaty, zároveň však majú v sebe zvláštny jedinečný groove a až hitovú chytľavosť, pravdepodobne vďaka heavy/thrashovým začiatkom.

Špeciálnou kategóriou je spev, ktorý je v death metale veľmi dôležitý. Zjednodušene povedané: čím brutálnejší growl, tým viac death metal. Ani toto však v prípade Vader neplatí, pretože spev zakladateľa a kapelníka Piotra Wiwczareka by sa dal v rámci tohto žánru považovať za čistý. Stále ide o zverský rev, ale neuveriteľne konkrétny a zrozumiteľný. Určite sa však nedajte pomýliť chytľavosťou, hitovosťou alebo čistotou spevu. Vader je napriek tomu jednou z najbrutálnejších kapiel na zemeguli.

Veľmi výstižné intro v podobe dažďa s občasným hrmením dokonale pripravilo pôdu na 75-minútovú búrku, ktorá v zápätí nastala. Už od prvých tónov Silent Empire som sa tešil ako malé decko, pretože presne takisto začínali Vader cca pred 25 rokmi aj v spomínanom Rock Pop Jazze. Dnes už 56-ročný nezmar Piotr Wiwczarek s gitarou za mikrofónom v spoločnosti ďalšieho gitaristu Mareka Pajaka, basáka Tomasza Halickeho a nového bubeníka Michala Andrzejczyka od prvých tónov dokazovali, prečo sú aj po takmer 40 rokoch stále špičkou v rámci death metalu.

Vader v Randali, 24.4.2022 Zdroj: Branislav Vartovník.
Nasledujúca An Act Of Darkness dvihla šance na to, že odznie De Profundis v celej dĺžke, keďže na albume nasleduje po Silent Empire, ale Vader mali pre nás iné plány. Treťou skladbou sme sa vrátili ešte ďalej do minulosti a zaspomínali si na debutový album v podobe teraz už kultovej Dark Age. Nasledujúca Black To The Blind z rovnomenného albumu definitívne potvrdila, že setlist bude mixom skladieb z viacerých albumov, so zameraním na obdobie, keď v kapele fungoval tragicky zosnulý Krzysztof "Docent" Raczkowski.

Blood Of Kingu znamená spomalenie do stredného tempa a návrat k De Profundis. Ide o jednu z mojich najobľúbenejších skladieb v bohatom repertoári Vader a jej zaradenie do setlistu ma vždy poteší. S Vision And The Voice sme sa s týmto obdobím rozlúčili, ale ako Piotr poznamenal, len na chviľu. Líder kapely bol celý koncert výborne naladený, s publikom komunikoval tradične poľsko-slovensko-anglicky a medzi jednotlivými skladbami rozdával úsmevy na všetky strany. Opäť jeden z paradoxov Vader, napriek neskutočne brutálnej hudbe a drsnému odkazu v textoch ide o veľmi milých a priateľských ľudí.


Shock And Awe a Into Oblivion boli jedinými vecami z aktuálneho dvanásteho albumu Solitude In Madness (2020) a tvorili spomínanú prestávku od straršej tvorby. K tej sa Vader vzápätí veľkolepo vrátil skladbou Carnal, ktorá má stále miesto v setliste kapely a ide o naozaj unikátnu a fanúšikmi obľúbenú pieseň, kde sa strieda pokojná sloha takmer bez nástrojov s recitačným prednesom s refrénom v podobe ultrarýchlej víchrice. Presne v týchto skladbách vynikol nesporný talent zosnulého Docenta. Každopádne aktuálny bicman Michal Andrzejczyk sa ukázal byť ako šikovná posila a svoj nástroj ovláda dokonale. 

Špeciálne by som vyzdvihol prácu zvukára a osvetlovača. Nazvučiť death metal, či už na koncerte alebo v štúdiu, je naozaj náročné. BPM v hodnotách rekordných rýchlostí F1 a podladené gitary s neľudským revom zaznamenať tak, aby sme z toho rozumeli čo najviac, dá zabrať aj skúseným majstrom s praxou. Vader v tomto smere nenechali nič na náhodu a okrem svojho personálu si priviezli aj vlastný svetelný park, ktorý by postačil na menší štadión. Teraz si to predstavte v malom klube, takže miestami to tam vyzeralo ako počas prestrelky TIE fighterov s X-wingami. No a zvuk bol krištáľovo čistý, riffy priezračné a blast beaty boli naozajstnými blast beatmi, ktoré vytvárali serióznu tlakovú vlnu s dunením až hrôza a nieže tam šušťali niekde v pozadí.

V druhej polke koncertu opäť dominovali najmä staršie skladby. Dostalo sa aj na trocha rozpačitý album Revelations (2002), z ktorého zazneli úvodná Epitaph a Whisper. Na tomto albume hosťuje Nergal z Behemoth, aj tí sú podľa mňa jednou z kapiel, ktorej Vader vyšlapal cestu. Po Reborn In Flames sa potešili najmä novší fanúšikovia kapely, pretože nasledovala trojica skladieb z posledného obdobia, konkrétne What Colour Is Your Blood?, hitovku God Is Dead (Helleluyah) si na plné hrdlo s kapelou zaspieval celý klub a Triumph Of Death, ktorá je síce z roku 2014, ale je výrazne ovplyvnená thrashovým obdobím zo začiatkov, výborný song.


Na záver nás Poliaci zničili trojicou starších skladieb WingsSothis a Cold Demons a za veľkého potlesku publika sa s nami rozlúčili. Posledným vtipným kúskom bola klaňačka za doprovodu notoricky známeho pochodu The Imperial March od Johna Williamsa, ktorá sprevádzala aj príchody a odchody istého rovnomenného lorda z galaxie "far, far away".

Ešte by som dodal, že v rámci tohto turné majú Vader dňa 8. mája naplánovanú aj zastávku v klube Collosseum v Košiciach, určite si to nenechajte ujsť. 

Setlist koncertu Vader v Randale (24.4.2022): 

1. Silent Empire
2. An Act Of Darkness
3. Dark Age
4. Black To The Blind
5. Blood Of Kingu
6. Vision And The Voice
7. Shock And Awe
8. Oblivion
9. Carnal
10. Epitaph
11. Whisper
12. Reborn In Flames
13. What Colour Is Your Blood?
14. God Is Dead (Helleluyah)
15. Triumph Of Death
16. Wings
17. Sothis
18. Cold Demons

Autor: Tomáš Ďanišovič

Súvisiaci interpreti: Vader