Tento výlet za Swans do Žiliny, kde sa labute zlietli do priestorov Novej synagógy, má všetko. Stretnutia s ľuďmi, ktorých som čakal aj nečakal, samotných Swans na terase klubu a stupňujúcu sa atmosféru miesta, ktoré sa postupne a pomaly zapĺňa počas rozohrievačky v podobe one man show Normana Westberga.

Dnes nehrajúci gitarista a dlhoročný spolupracovník Swans buduje rozvláčne dronové steny a rytmické loopy, cez ktoré prebleskuje mystické chvenie gitarových strún. Pokoj, ticho a hmla, do ktorej sa možno skryť. Chvíľu počúvame, odskočíme si na kávu, vraciame sa späť a vstrebávame možnosti Synagógy. Je jasné, že Norman Westberg aj ako samostatná jednotka slúži ako vhodne zvolené intro k labutím piesňam, na ktoré všetci čakajú. Nie však netrpezlivo, naopak.

Po prestávke už prichádza aktuálna zostava Swans zoskupená okolo čarodejníka a šamana Michaela Giru, ktorý zo stredu pódia na stoličke s akustickou gitarou riadi celú session. Kapela v zložení Kristof Hahn, Larry Mullins, Ben Frost, Dana Schechter, Christopher Pravdica a Phil Puleo si zastala svoju úlohu skvele a Girovu existenciálnu poéziu podporila nekompromisnou a tvrdou rytmikou, a zároveň snovými ambientnými plochami a hlukovými stenami, ktoré sa dali preniknúť, až keď sa samé roztrieštili na milión kúskov, aby tak na chvíľu dopadli na nás všetkých.

Swans v Novej synagóge v Žiline, 25.5.2023 Zdroj: Milo Fabian - Hviezdne noci

Áno, hluk je presne tou esenciou Swans, ktorú asi v súvislosti s ich živými vystúpeniami spomenie každý. Nedá sa to prehliadnuť. Pri vchode sme hneď vyfasovali pár krikľavo-zelených štupľov do uší, ktoré počas koncertu polarizovali publikum na tých otrlejších, možno odvážnejších, bez nich, a druhú skupinu, ktorá ku koncertu pristúpila s bázňou a rešpektom a štuple radšej využila. Osobne som tieto dve polohy striedal. Popravde, úplne nelogicky som si štuple nasadzoval v tichších a meditatívnejších pasážach, no akonáhle sa sonický vír okolo Girovho epicentra rozbesnil a trhal omietku synagógy, zastrčil som ochranu svojho sluchu do vrecka nohavíc a vystavil sa besniacim živlom. Popravde, bez štupľov to bolo ako počas sexu bez ochrany. Lepšie, ale riskantné.

Tinnitus nie je druh suveníru, ktorý si okrem merchu chcete priniesť z koncertu. Poviem vám o svojich pocitoch z tohto pulzujúceho a intenzívneho zážitku. Triasli sa mi nielen kosti v tele, ale celý môj zrakový obzor. Miestnosť akoby bola pod neustálymi údermi ťažkého kladiva, kde naše telá slúžili ako nákova. Mal som pocit, že vzduch hustne pod tlakom a mení sa na betón. Kapela vás vystaví takmer pomyselnej smrti a vy sa pýtate – a nešlo by to tichšie? Nie, nešlo! Si sám na púšti a umri tu bez vody!

Vychádzam si na terasu zapáliť cigaretu. Vyzerá to tu ako na bojisku. Okolo si ďalší ranení ošetrujú svoje krvácajúce rany. Po chvíli sa opäť vrhám dnu do oka tornáda, aby som si vypočul jeden z highlightov celého koncertu. Aj na pomery Swans vzletná pieseň No More Of This nás odnáša na inú planétu s istotou šamanského kultu. Je to taká hlučná odpoveď na dávnych The Velvet Underground. Mimochodom, Girov vokál mi vždy bude pripomínať zosnulého Lou Reeda. No More Of This spolu s niekoľkými ďalšími odohratými skladbami je zároveň pozvánkou k počúvaniu nadchádzajúceho albumu, na ktorý sa môžete tešiť už 23. júna. Nasleduje snová a rezonančná Leaving Meaning, ktorá v svojej hlučnosti znie ako tanec víl, ktoré vás v pomalom rytme privedú až pred brány smrti. 

Swans v Novej synagóge v Žiline, 25.5.2023 Zdroj: Milo Fabian - Hviezdne noci

Swans nás skutočne najprv vydesili a postavili tvárou v tvár smrtiacemu živlu. Ich koncert je zážitok, ktorý vnímate celým telom, ktoré musí odolávať desivým vlnám a vírom, ktoré vás vyzliekajú donaha a pripravujú na to najdefinitívnejšie aj najkrajnejšie. Bez strachu a s prijatím všetkého. Ďakujeme Swans, organizátorom festivalu Hviezdne noci Bytča a Novej synagóge v Žiline za neopakovateľný zážitok.

Setlist koncertu Swans v Žiline: 

(25. 5. 2023, Nová synagóga, Žilina)

  1. The Beggar
  2. The Hanging Man
  3. Ebbing
  4. The Memorious
  5. (Unknown)
  6. Cathedrals of Heaven
  7. No More of This
  8. Leaving Meaning
  9. Cloud of Forgetting


Autor: Renat Khallo

Slovo organizátora:

(Richard Michalik, booking, Hviezdne noci)

"Keď mi do mailovej schránky prišiel mail s informáciou, že Swans chystajú európske turné, tak predstava ich koncertu v priestoroch Novej synagógy bola úplne prirodzená. Náš malý priestor Ladovne niečo také míľovo presahuje a do sakrálneho priestoru i mimo iných špecifických miest na ich turné by Nová synagóga zapadla výborne. Marekovi sa nápad páčil a termínovo to pekne vyšlo. Nasledovala obhajoba vôbec relevantnosti nášho regiónu, poradné telefonáty s kamošmi a roztržitá komunikácia, aby to nakoniec pekne zapadlo do seba a my sme si spolu s Novou synagógou mohli zaškrtnúť dátum 25. 5. 2023."

"Už počas vyjednávania podmienok a produkcie prichádzali momenty absencie viery, že sa deje, čo sa deje. Swans, ktorých album White Light from the Mouth of Infinity mi ležal na poličke ako jedna z vôbec prvých LP, a ich live show z multikoncertu Kings of Independence 1987, vstupná brána do ich sveta, je v mojej hlave zarytá podobne ako chameleoidná manifestácia hluku a špecifický hudobný koncept kapely, mali vystúpiť pod značkou Hviezdne noci. Nakoniec sa to stalo a prebehlo prirodzenejšie a transcendentnejšie, ako sme si predstavovali. Vďaka všetkým, ktorí to umožnili. Swans v Novej synagóge znamenajú veľa."

Swans v Novej synagóge v Žiline, 25.5.2023 Zdroj: Milo Fabian - Hviezdne noci