Druhá návšteva bývalého britského vojaka v Bratislave opäť nechávala otvorené sánky a vlhké oči. Slováci stihli Jamesa Blunta dojať ešte pred koncertom, za čo sa im odmenil skvelou dvojhodinovkou. Okrem speváka si neoddýchlo ani publikum. Nekorunovaný kráľ slaďákov mu totiž dávkoval energiu, humor a množstvo veľkolepých momentov.

Zo začiatku sa javila Aegon aréna ako veľmi nevďačné a malé miesto pre koncert speváka svetového formátu, akým James Blunt bez pochýb je. Hneď, ako sa v utorok o 19-tej zaplnila fanúšikmi autora najžiadanejšej pohrebovej piesne Goodbye My Lover, bolo vidieť, že voľného miesta niet. Vo väčších priestoroch by to možno skončilo fiaskom, ale Brit si spravil z Národného tenisového centra v Bratislave obývačku, v ktorej sa ku každému správal prívetivo, domácky a s dobrou náladou.

Nečakaný predskokan a načakaný fanúšik

Tesne pred tým, ako vystúpila predskokanka Zuzana Mikulcová, prekvapil návštevníkov pri hlavnom vchode zvuk živej hudby. Išlo o prekvapenie, ktoré si pripravilo Fun rádio a orchester Ministerstva obrany s oficiálnym názvom Vojenská hudba Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Hudobné teleso predstavilo niekdajšiemu kolegovi z Veľkej Británie piesne You're Beautiful a Postcard vo svojom vlastnom prevedení. Speváka špeciálne vystúpenie natoľko chytilo za srdce, až sa mu do očí tisli slzy. (Podrobnosti a videá nájdete na Funradio.sk)

Kým sa James Blunt opäť vzmužil, dostala svojich 20 minút slávy nová nádej slovenskej hudby na pomedzí jazzu, blues a popu. Bohužiaľ, v prípade talentovanej speváčky nastal častý scenár predkapiel - ako nenápadne prišla, tak nenápadne aj odišla. Publikum jej vystúpeniu nevenovalo veľkú pozornosť, možno preto, že hudobne s Bluntom nemá až tak veľa spoločného. A keby aj v úlohe rozpáliť dav uspela, po 40 minútach ďalšieho prešľapovania a čakania by sa efekt aj tak rozplynul. Napriek tomu je to pre mladú speváčku cenná skúsenosť, ktorá bude navyše dobre vyzerať v životopise. Viac o Zuzane Mikulcovej

Zuzana Mikulcová, NTC, Bratislava, 28.10.2014 Zdroj: Marko Erd

Smiech cez slzy 

Koncert hlavného aktéra sa začal tematicky - odpočítavaním do štartu rakety, teda dvojhodinovej šou. Pódium, ktoré bolo vystavané do takpovediac úsporných rozmerov nenasvedčovalo tomu, že sa na ňom budú diať nejaké špeciálne tanečné či iné akrobatické kreácie. V konečnom dôsledku, kto by to od najdeprimujúcejšieho popového speváka čakal. Blunt to využil hneď po úvodnej Face The Sun a vesmírnej vizualizácii v pozadí. Na prekvapenie väčšiny publika začal pobehovať od jedného kraja pódia k druhému a rečou tela i mimikou ľudí vyzýval, aby sa bavili. Vyzeralo to tak trochu komicky, najmä v kontexte ďalších polosmutných skladieb ako I'll Take Everything či Blue On Blue.

Do štvrtej skladby setlistu sa preto mohlo zdať, že spevák oblečený v oldschoolovej vesmírnej kombinéze bude mať problém s komunikáciou s fanúšikmi. Napokon prišlo aj na typické líškanie sa pozdravom v rodnej reči. "Ahoj, Bratislava!" zaznelo s veľmi precíznym slovenským prízvukom. Pridal k tomu ešte nadnesenú informáciu, že Moon Landing World Tour 2014 bolo síce po celom svete, ale najdôležitejšími boli práve slovenskí fanúšikovia. Keď videl, že podlizovanie sa fanúšikom cez dobre znejúce "biele lži" pôsobí, robil to tak často, až sa z toho stalo klišé večera.

James Blunt, NTC, Bratislava, 28.10.2014 Zdroj: Marko Erd

Bratislava, teraz si mojím svetlom ty!

Hudobník pôsobil veselým a uvoľneným dojmom, no okrem sympatickej bezprostrednosti nechýbali ani jemne patetické hlášky. Napríklad keď požiadal fanúšikov, aby si zapli blesky na smartfónoch a svietili nimi smerom k pódiu. Podobný veľkolepý moment využil aj Justin Timberlake v rámci svojho svetového turné (reportáž). Ten, ale následne nevyslovil tak "lepkavú" vetu ako "Teraz si mojím svetlom ty!".

Spevák ponúkol prierez svojou 11-ročnou kariérou a tvorbou. Zo starších zahral napríklad skladby Billy či High z prvého albumu Back To Bedlam (2004), ktoré boli zatienené notoricky hranými singlami, a pravdepodobne z tohto dôvodu ich málokto poznal aj na koncerte. Davu však dal aj Carry You Home či Same Mistake zo svojej druhej štúdiovky All The Lost Souls (2007). Koncertný setlist reflektoval aj komerčný neúspech tretej nahrávky Some Kind of Trouble (2010), z ktorej odznel iba prvý singel Stay The Night. Ten bol súčasťou prídavkovej časti, spolu s aktuálnym hitom Bonfire Heart z tohtoročného albumu Moon Landing a singlom 1973, ktorým sa spevák definitívne rozlúčil.

Hudobne sa nič špeciálne nedialo, teda, ak za výnimočné v dnešnej dobe nepovažujete absenciu playbacku, inštrumentálne intermezzá s kapelou alebo pridanie banja medzi využívané nástroje. I to však v kombinácii so spevákovou charizmou a hlasom stačilo na zážitok, ktorý prekonal očakávania a v istom zmysle napriek skromnejšej produkcii ponúkol viac, než výpravné koncerty popových hviezd.

Žiadna depresia, zábava!

Len raz bol James Blunt počas koncertu smutný. Pred Goodbye My Lover však tiež stihol zavtipkovať, že ide o najobľúbenejšiu skladbu jeho kapely, pretože si môže dať v zákulisí pivo, kým on spieva. Jeho vokálnemu výkonu nie je čo vytknúť a pridanou hodnotou bola snaha priniesť fanúšikom čo najviac zážitkov. Jedným z nich bol aj crowdsurfing počas piesne So Long, Jimmy. Iný výnimočný moment predstavovalo akési mystické napätie, keď sa mu podarilo Slovač skrotiť. Naordinoval totiž svojmu publiku, aby bolo ticho, netlieskalo a užilo si singel I Really Want You.

Ak ste váhali, či navštíviť koncert "ukňučaného speváka", urobili ste zle. Hoci všeobecné predsudky predpovedali prinajlepšom romantiku, v horšom prípade trúchlenie a melanchóliu, v skutočnosti bola druhá návšteva Jamesa Blunta na Slovensku plná vtipu, energie a elánu (aj keď fanúšikovia rovnomennej kapely boli o kus ďalej na Zimáku). Návštevník tak mal aj v komorných priestoroch pocit obrovskej, ale o to exkluzívnejšej šou.


Autor: Marek Majzon
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: James Blunt