Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Nocadeň odohrali v Bratislave výborný koncert. Odniesli si z neho dve zlaté platne

Nocadeň odohrali v Bratislave výborný koncert. Odniesli si z neho dve zlaté platne

Nocadeň, koncert v klube Randal 2022
Zdroj: Katarína Orešanská
30.05.2022 - 10:00 | Miroslava Rabčanová

Presunutý, zrušený a nakoniec konečne odohraný. Tak vyzerala časová os bratislavského koncertu. Čo bolo, bolo a po nepríjemnom koncertnom pôste, prerušenom minuloročnými letnými vystúpeniami, po ktorých prišli znova obmedzujúce opatrenia, si to košická kapela mohla opäť namieriť medzi fanúšikov, a to rovno do hlavného mesta, kde ich koncert k ostatnému albumu Aurõra hostil kultový klub Randal.


Nocadeň sa rozhodli predstúpiť pred publikum bez zahrievacieho kola, o ktoré by sa postaral hosťujúci predskokan. Na navnadenie publika nebolo potrebné nič viac než spustenie hudobného intra v podobe inštrumentálnej pasáže skladby Tváre, ktorej patrí na albume Aurõra otváracia pozícia, a príchod gitaristu Róberta Kopinu, bubeníka Petra Gufroviča a basgitaristu Borisa Mihálika. To stačilo na to, aby spevák Rasťo Kopina ešte v zákulisí počul presne to, kvôli čomu do Bratislavy prišiel - potlesk a skandovanie fanúšikov.

Keďže štvorica Košičanov už vopred sľubovala kostru setlistu zostavenú prevažne z pesničiek z albumu oceneného českou soškou Anděla, práve titulnej skladbe z neho patrili nasledujúce minúty. Pôvodný zámer predstaviť nové pesničky zo siedmej štúdiovej platne okolnosti zmenili a čo bolo nové v roku 2019 už v sobotu večer nové nebolo, no odhliadnuc od nemilosrdných pandemických rokov to koncertu neublížilo. Naopak, bolo očividné, že publikum má pesničky dostatočne navnímané, čo Rasťo Kopina neraz využil a jeho vytrénované hlasivky mohli pokojne oddychovať najmä počas skladieb Slová už nevravia nič, Steny, Havran, V nás či Domino, v ktorých dal priestor spevuchtivému davu.

Nielen v speve sa však ukrýva kúzlo charizmatického lídra, ktorým si vie podmaniť zaplnený klub. Ďalšou ingredienciou sú špecificky ladné a zvodné pohyby, ktorými na pódiu nešetrí. Na dobrej kondícii popracoval ako vášnivý cyklista v dostatočnom predstihu, o čom informoval aj na sociálnych sieťach, kde fanúšikom pravidelne servíroval informácie o svojich športových výkonoch. Stovky najazdených kilometrov sa mu zišli aj pri pesničke Možno z albumu Pozemskí astronauti, počas ktorej sa predstavil ako lektor tanca a predviedol vlnenie panvou, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani účastníci televíznej šou Let's Dance.

Nocadeň, koncert v klube Randal 2022Zdroj: Katarína Orešanská
V neposlednom rade je dôležitou esenciou jeho autorský rukopis, ktorým vie zachytiť témy pesničiek originálne a nadčasovo. Dôkazom sú aj koncertné lahôdky v podobe piesní Papierové kone a Skúsme, pričom druhá menovaná nikdy nebola singlom, no aj tak sa stala hitom, minimálne na koncertoch. Obe reflektujú dobu, v ktorej vznikli, a zároveň sú stále aktuálne. Rovnako tak aj úderní Architekti šťastia, veľavravný a v súčasnosti nesmierne dôležitý hit Nestrieľajte do labutí či nestarnúce Steny, ktoré svojou energiou búrali steny Randalu.

Naoko poslednou položkou v setliste bola v sobotu večer fanúšikmi veľmi obľúbená skladba Voľným pádom z albumu Nestrieľajte do labutí, ktorá je stabilnou súčasťou všetkých veľkých koncertov Nocadeň. V rámci dramaturgie jej už dlhodobo patrí práve miesto medzi prvým odchodom kapely z pódia a prvým prídavkom. A hoci fanúšikovia, ktorí chodia na koncerty košickej formácie pravidelne, vedia, že sa Rasťo Kopina, schádzajúci z pódia počas záverečnej inštrumentálnej pasáže piesne, znova vráti, pýtali si ho okamžite naspäť a spravili dobre.

Košickí havrani totiž práve v tomto momente siahli po snáď najžiadanejšom hite Havran, ktorý rozvášnené publikum spoznalo prakticky okamžite. Nezameniteľná gitarová linka sa pod prstami gitarového hrdinu, ako Roba Kopinu familiárne nazývajú členovia kapely aj fanúšikovia, rozozvučala v priestoroch klubu a takmer zanikla v následnom mixe potlesku a výkrikov. Do tejto predpripravenej atmosféry vletel na pódium Rasťo, ktorý si šialenstvo okolo Havrana spokojne vychutnával a odvďačil sa zaň bezchybným vokálnym výkonom.

Nocadeň, koncert v klube Randal 2022Zdroj: Katarína Orešanská
Ocenenie za predaj albumov

Do ďalekej minulosti sme sa v ďalšej fáze koncertu vrátili vďaka skladbám Tvoj mono hlas, Slová už nevravia nič a už spomínanému hitu Steny. Z čias debutu a vôbec prvej dekády formácie nás bratia Kopinovci skladbou Čítaš mi z pier preniesli do menej vzdialeného roku 2017, v ktorom pesnička s hosťujúcou Linou Mayer vyšla spolu s krásnym videoklipom. "Nejaký strašný randál tu je. A my to máme radi," zažartoval Rasťo Kopina pri druhom návrate na pódium, počas ktorého si návštevníci klubu vychutnávali dravé bubenícke sólo Peťa Gufroviča.

V poslednom vyžiadanom prídavku bolo miesto už iba pre jeden hudobný kúsok. Skladbu Skúsme, ktorá má v koncertnej verzii bonusovú pasáž. V nej z úst speváka smerom k publiku zaznelo: "Láska je v nás. Nádej je v nás. Odvaha je v nás. Sila je v nás. A rozum? Ten sme dávno stratili." Záverečný odkaz z pódia umocnil neochvejné presvedčenie, že Nocadeň sú kapelou, ktorá vo svojej tvorbe zachytáva dôležité posolstvá nenásilným spôsobom, ktorý však núti odniesť si ich v sebe domov.

Predtým než sa však skutočne išlo domov, si vydavateľstvo Warner Music pre kapelu pripravilo oficiálne odovzdávanie zlatých platní za predaj albumov Auróra a Introspekcia. V čase pandémie, kedy ich Nocadeň reálne získali, im totiž mohli byť zaslané iba poštou. "Teraz sa teším, že ste konečne mohli vyjsť na pódium a zahrať si, a ja som mala tú možnosť vám predať tieto úžasné zlaté platne. Ďakujeme, že ste v našom vydavateľstve Warner Music," povedala počas odovzdávania zástupkyňa vydavateľstva Renáta Tomášová. Následne jej Rasťo poďakoval za to, že môžu v tomto vydavateľstve byť: "Konečne sa cítime ako doma."

Nocadeň, odovzdávanie zlatých platní v BratislaveZdroj: Katarína Orešanská
Naakumulovaná energia mohla konečne vybuchnúť

"Posledné dva roky sme trénovali hlavne našu trpezlivosť, keďže aj na odovzdanie tohto ocenenia sme si museli nejaký čas počkať. To, že sme sa s touto radosťou mohli konečne podeliť aj s fanúšikmi, nám znásobilo našu radosť. No a teraz môžeme premýšľať, čím by sme ich mohli potešiť v nasledujúcich mesiacoch," povedal Rasťo Kopina pre Hudba.sk krátko po koncerte.

Zaujímali ma aj jeho bezprostredné reakcie na práve odohraný koncert, ktoré bývajú v záplave endorfínov a adrenalínu najautentickejšie a celkom pochopiteľne v nich prevládala najmä radosť. "To čakanie bolo nekonečné. Pre kapelu, ktorá má svoje verné publikum, bolo takéto dlhé odlúčenie od fanúšikov niečo hrozné. Preto sme sa extrémne tešili na tento klubový koncert. Myslím si, že rovnaké pocity zažívali aj naši fanúšikovia. Celá tá naakumulovaná energia mohla konečne vybuchnúť a skutočne sme si to užili."

Nocadeň nepatria medzi hudobníkov, ktorí sa po koncerte zatvoria v šatni, považujúc svoju prácu za splnenú. Aj tentokrát sa ešte dlho po koncerte pohybovali medzi svojimi priaznivcami. Aj týmto gestom, ktorému nechýbala ľudskosť a pokora, Nocadeň ukázali, prečo sú aj po 25 rokoch, ktoré tento rok oslávia, stále žiadanou kapelou. Legendárny rockový klub sa tak stal v sobotu večer azylom všetkých melancholikov, ktorí si spolu s kapelou vychutnali vzájomnú blízkosť v útrobách temného klubu. Spoločný hudobný zážitok si budú môcť najbližšie zopakovať v sobotu 18. júna na Dobrom festivale v Prešove, v rámci ktorého ponúknu Nocadeň pozmenený setlist a intimitu klubu vymenia za veľké pódium pod holým nebom.

Setlist koncertu v Bratislave:

1. Tváre
2. Aurõra
3. Labyrint
4. Možno
5. V nás
6. Nestrieľajte do labutí
7. Buď hviezda
8. Papierové kone
9. Domino
10. Architekti šťastia
11. Svitanie
12. Voľným pádom

13. Havran
14. Tvoj mono hlas
15. Slová už nevravia nič
16. Steny
17. Čítaš mi z pier

18. Skúsme

Autorka: Miroslava Rabčanová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti