Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Brutálna zostava v Smoleniciach: Para a Jana Kirschner ukázali, že sú silný tandem

Brutálna zostava v Smoleniciach: Para a Jana Kirschner ukázali, že sú silný tandem

30.07.2019 - 17:00 | Danka Šoporová

To, čo začalo pokojným sedením ľudí na tráve a pospevovaním čerstvej novinky Letná so speváčkou Teréziou Čikoš, skončilo divokým skákaním pod pódiom a skandovaním najväčších hitov skupiny Para. Smolenické kultúrne leto v piatok zažilo jeden z vrcholov nielen tohto ročníka.


A niet divu. Keď sa na jednom mieste stretnú dlhoročné stálice slovenskej populárnej hudby Jana Kirschner a skupina Para, o silný hudobný zážitok je postarané. Ich nádielku hitov neprekazilo ani počasie, ktoré držalo po celý čas v strehu nielen organizátorov festivalu a fanúšikov, ale v neposlednom rade aj samotných interpretov. Ako nám po skončení koncertu prezradil Lasky zo skupiny Para, blesky na oblohe a prenikavá vôňa blížiacej sa búrky v ovzduší dodala celému vystúpeniu ten správny adrenalín.

Je malým zázrakom, že piatkový koncert v prírodnom amfiteátri neďaleko zámockých hradieb v Smoleniciach napokon silný dážď úplne obišiel, a tak si mohli fanúšikovia takmer trojhodinové vystúpenie známych interpretov užiť naplno, každý tým svojím spôsobom. Medzi návštevníkmi totiž nechýbali rodičia s malými deťmi, o kúsok ďalej na deke oddychovali sympatickí seniori, neďaleko nich zas na mikinách ležali a smiali sa rôzne partie mladých. Veď hudba spája, zbližuje, vyvoláva rôzne emócie a v rozľahlých prírodných amfiteátroch máva ešte väčšie čaro. Aj o tom je leto.

Terézia Čikoš, Smolenické kultúrne leto 2019Teri Čikoš s kapelou Jany Kirschner

Ak ste v posledný júlový piatok nechýbali v Smoleniciach ani vy, určite mi dáte za pravdu. Terézia "Teri" Čikoš, ktorá v rebríčkoch hranosti aktuálne boduje so spomínanou skladbou Letná, znamenala výborný začiatok koncertu a mnohí jej prítomnosť aj očakávali. Zverenkyňa Jany Kirschner v speváckej súťaži The Voice potvrdila svoje kvality a na pódiu pôsobila ako ostrieľaná profesionálka. To, že jej debutový singel, ktorý pre ňu napísala práve Jana Kirschner, sa za pár týždňov už stihol vryť do hláv ľudí, potvrdzuje fakt, že chytľavý refrén si spolu s ňou pospevovala väčšina návštevníkov.

Jana Kirschner navodila atmosféru, Para všetkých roztancovala

Po svojej možnej budúcej nasledovníčke si už vzala mikrofón do rúk samotná Jana Kirschner a odpálila hudobnú prehliadku svojich najväčších hitov. Tých má od roku 1996, kedy sa objavila na slovenskej hudobnej scéne, na konte viac než dosť. Nechýbali tak skladby V cudzom meste, Voda divoká, Modrá, Žienka domáca, Pokoj v duši, Líška, piesne z dvojalbumu Moruša, či jej najnovšia filmová skladba Dunaj.

Jana sa opäť raz predviedla ako excelentná speváčka a umelkyňa, ktorá neberie úspech ako samozrejmosť. S pokorou v hlase si zaspomínala na ťažké časy a niekoľkoročné pôsobenie v zahraničí, keď sa borila v existenčných problémoch. Tie ju však zocelili a míľovými krokmi posunuli vpred v pracovnom i súkromnom živote. Aj preto vie, aká je vzájomná pomoc ľudí v živote dôležitá a o to isté sa teraz snaží tiež, napríklad v osobe Teri Čikoš.

Jana Kirschner, Smolenické kultúrne leto 2019Jana Kirschner

Keďže celý koncert od začiatku postupne gradoval, dalo sa čakať, že najväčšia "smršť" príde na záver. Svojimi slovami to načrtla i Jana Kirschner, ktorá kamaráta Tomáša Šedivého alias Laskyho uviedla na pódium a ľuďom sľúbila poriadnu tanečnú šou. Bolo vidieť, že i v nej má kapela Para dlhoročnú fanúšičku. Svoju blízkosť potvrdili už v milej videopozvánke na koncert.

Ani nie po troch skladbách sa tí, ktorí sedeli na tráve, presunuli bližšie k pódiu a krátko pred jedenástou hodinou večer už tancoval v amfiteátri každý. Para to na pódiu poriadne rozbalila a známky únavy z pravidelného koncertovania, ktorého je práve v letných mesiacoch najviac, neboli na členoch skupiny vôbec vidieť.

Para sa vďaka originálnym a pritom ľahko zapamätateľným hudobným nápadom a textom teší povesti jednej z najlepších koncertných kapiel na Slovensku. Ich skladby ani po rokoch neprichádzajú o povestné čaro a predovšetkým trojica hitov: Otec, AbstinentKeď ťa stretnem sú "povinnou" jazdou každého ich koncertu. Ani ten smolenický nebol výnimkou.

Para a Jana Kirschner, Smolenické kultúrne letoPara s Janou Kirschner v Smoleniciach

Charitatívny rozmer

Piatkový dvojkoncert v rámci festivalu Smolenické kultúrne leto nebol len o zábave a hudobných zážitkoch, ale aj o solidarite. Z každého predaného lístka putovali dve percentá na liečbu Emky Krajčírovej. Na mieste nechýbali ani Kreatívny kútik Nadácie Adeli a projekt Hendikup.

Autorka: Danka Šoporová
Foto: Marián Šicko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti