Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Geišbergovci a Katka Koščová: silné piesne s úžasnou muzikantskou chémiou

Geišbergovci a Katka Koščová: silné piesne s úžasnou muzikantskou chémiou

30.09.2016 - 13:50 | Marek Danko

Spájanie rozličných generačných i žánrových kategórií je na dennom poriadku a väčšinou k prospechu zúčastnených strán. Vďaka konvergentným pohybom kooperácia Geišbergovcov a Katky Koščovej funguje znamenito, o čom sa mali možnosť presvedčiť aj návštevníci Kasární / Kulturparku v Košiciach, kde sa včera muzikanti zastavili v rámci vypredaného turné.


Otca Mariána a syna Mareka pozná verejnosť hlavne ako hercov, napriek tomu ide o schopných pesničkárov so zmyslom pre humor a celkom originálnymi veršami. Pesničkárom na "plný úväzok" je údajne len ľuďom menej známy Martin Geišberg, ktorý si stihol zahrať vo filme Eštebák, no inak sa venuje najmä muzike. Marián je aj spisovateľ, nedávno mu vyšla kniha Byzantskému bohu.

Úryvok z nej tvoril intro vystúpenia: drsné verše, pochmúrny "storytelling" a monotónne gitarové vybrnkávanie veštili, že v ďalších dvoch hodinách sa bude diať niečo vzácne. Katarína Koščová a jej neodmysliteľný pódiový partner Dano Špiner (klávesy, akordeón) umocnili dojem modernistickou úpravou Ked ja na Toryše, prechádzajúcou v závere do improvizácie na námet A ja taka čarna. Predviesť takéto šperky svojho repertoáru hneď na začiatku si žiada odvahu.

Hercami vedia byť aj pri muzike

Päť skvelých muzikantov pokope by bolo hriechom nevyužiť, takže uvedenie dueta Mariána a Katky neprekvapilo. Menej nápadné, no rovnako pôsobivé boli ambientné ruchy Martina a Mareka, ktoré sa vinuli koncertom ako jemne vycizelované pradivo, či už išlo o zvonkohru alebo tzv. vtáčika, decentne využitého v skladbe Rieka. Vo výborne nastavenom zvuku bolo počuť každučký vzdych, detail vo výškach i ten najkratší tón, natoľko intímne sa hudobníci rozhodli otvoriť svojmu publiku. Dôraz sa kládol na neuzavretú formu, poskytujúcu široký manipulačný priestor piesňam i predstavivosti. V tomto smere by sa za vrchol koncertu dal označiť rozložitý epos, paradoxne venovaný deťom, v ktorom sa striedali odlišné pasáže a nešetrilo sa experimentmi. Duet flauty a akustickej gitary mohol u pamätníkov asociovať odkaz na progresívne 70. roky.

Je zvláštne, koľko sa toho dá vytiahnuť z minimálneho nástrojového obsadenia a s úplnou odstávkou od elektriny. Pri Blues o nespavosti si musel Marián povinne zanôtiť na ústnej harmonike, čo vyznelo nostalgicky i úsmevne. Sarkastický humor bol naopak motívom básne Prachy, kde 62-ročná legenda chrlila do auditória slová kadenciou automatickej pušky (pri príležitosti menín Katkinho manžela si navyše pripravil krásny verš "nechcem vidieť Michalovho draka, keď chytia pri čine Bašternáka"). Na opačnom protipóle sa ocitol pri uhladených útvaroch, no tým už chýbala srdnatosť a vzrušujúca iskra, takže vhodnejšie bolo meditovať a tešiť sa z toho, že kvalitné folkové veci nevznikajú dnes len na západ od nás. Pomohla by však silnejšia angažovanosť a stopercentné odovzdanie sa nálade témy.

Katka Koščová, Geišbergovci a Dano ŠpinerKatka Koščová, Geišbergovci a Dano Špiner (druhý zľava)

Civilný prejav, neošúchané texty a presvedčivé aranžmány

Z bratov sa ako aktívnejší logicky ukázal Martin, kým Marek s pokorou prijal skromnejšiu úlohu rytmického hráča a sprievodného vokalistu. Dano Špiner v sebe nezaprel šoumena a náramne sa bavil najmä s akordeónom, kedy sprevádzal kapelu v rytmicky klusajúcich songoch, zabiehajúcich až niekam k folk rocku. Záverečné flamenco číslo ukázalo Mariána "Mariachi" Geišberga v ďalšej polohe a formácia sa vypäla k hrmotnému finišu, čo dramaturgia vypočítala celkom priliehavo. Katka sa z chalanov tešila každú voľnú sekundu a komunikácia na pódiu nikdy neuviazla na mŕtvom bode. Jej výkon je rokmi stále presvedčivejší a sebavedomejší. Status superstar jej priniesol popularitu, ktorú (našťastie) nevyužila v prospech mainstreamu, ale kvalitnej hudby, žánrovo mnohotvárnej a nepasujúcej do žiadnej škatuľky.

Ako inak zhodnotiť kompozíciu Šivot s expresívnym, na kosť ohlodaným spevom, pod kožu sa derúcimi, sugestívnymi aranžmánmi a originálne napísaným textom? Nie nadarmo je Koščová jedným z najvýznamnejších artiklov vydavateľstva Slnko Records, ktoré sa špecializuje na interpretov so silným a osobitým rukopisom patriacich k špičke tunajšieho pesničkárstva. Zo zadumanej ("alternatívnej") poetky sa dokáže bleskovo prevteliť do rozšafnej polohy a očariť prevažne mužskú časť swingovo pulzujúcou Z kaviarne Slávia či odviazaným popevkom Přes most bez punčoch. Na oživenie neváha použiť dychový nástroj kazu (údajne si s ním vie poradiť Zaz alebo Lucia Šoralová) v a cappella úprave O život sa s nadhľadom pridáva k takmer krčmovému spevu štyroch chlapov, ktorí sú s ňou na turné radi, ale srandu si z nej vraj robiť neprestanú.

Vypredaná sála v Košiciach potvrdzuje, že o Katku Kočšovú je permanentný záujem v sólo i skupinovom obsadení. Vystúpeniu Geišbergovcov dodala serióznejší nádych, tí na oplátku okrem chytľavej hudby prispeli neutíchajúcou spŕškou humoru. A silné výkony na oboch stranách podčiarkli dôležitosť spolupráce muzikantov rôzneho veku, žánru a názoru. Posun do neprebádaných vôd a cenné skúsenosti bývajú v takýchto prípadoch zaručené i odmenené.

Ďalšie spoločné koncerty Geišbergovcov a Katky Koščovej sa odohrajú cez víkend v Nitre a Bratislave a začiatkom budúceho týždňa v Trnave a Banskej Bystrici.


Autor: Marek Danko
Foto: Vlastimil Slávik
Videoreportáž: K13 - Košické kultúrne centrá


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti