Len necelý mesiac po tom, čo legendárna česká skupina Lucie po 16 rokoch vydala nový album EvoLucie, nasledovalo jej vystúpenie na bratislavskom Zimnom štadióne O. Nepelu. Koncert v našej najväčšej hokejovej aréne potvrdil, že vo svojej kategórii predstavuje kapela aj po viac ako troch dekádach svojej existencie stále extra triedu.

Skupina Lucie koncertovala v našich končinách naposledy pred dvoma rokmi, kedy si aj s hosťami a bývalými členmi pripomenula tridsať rokov od svojho vzniku. Už vtedy avizovala, že pripraví nový album a znovu vyrazí na koncertnú šnúru. Naplnením tohto sľubu je osem halových koncertov naplánovaných na druhú polovicu novembra, z ktorých posledné dva patria najväčším slovenským mestám. Košice sa na veľkú rockovú šou môže tešiť dnes večer, v Bratislave kapela vystúpila v utorok 27. novembra.

Súčasťou turné boli aj tri vypredané koncerty v pražskej O2 aréne, čím kapela zopakovala svoj rekord z roku 2014, kedy hokejovú halu s 18-tisícovou koncertnou kapacitou ako prvá v histórii zaplnila trikrát po sebe. Na bratislavskom zimáku síce vypredané nebolo, no záujem o koncert aj tak potvrdil, že kapela má u nás stále dosť veľkú základňu fanúšikov, ktorú jej väčšina domácich skupín môže iba závidieť.

Cieľom tohtoročného turné bolo spropagovať nový album EvoLucie, ktorý sa oficiálne začal predávať 9. novembra. Priaznivci Lucie teda pred koncertom nemali veľa času, aby sa s novými piesňami bližšie zoznámili. Výnimkou bol len na jar zverejnený singel Takhle tě mám rád, ktorý bol prvou ochutnávkou z nového albumu. Naživo zaznelo päť noviniek, väčšina koncertného setlistu teda patrila osvedčeným hitom.


Klasická zostava, nový vizuál

Poďme však pekne po poriadku. Prichádzajúcich divákov vítalo pódium, za ktorým na plátne svietili dve obrie hlavy dievčaťa z obalu albumu EvoLucie. Asi polhodinu po avizovanom oficiálnom začiatku sa z reproduktorov ozval krátky príhovor sprevádzaný obrázkami živočíšnych predchodcov homo sapiens spolu s vtipným textom, z ktorého sa prítomní dozvedeli, že ako vlastne vznikla "EvoLucie". Nasledoval bezprostredný príchod členov skupiny v zostave, ktorá je každému priaznivcovi chronicky známa. Na rozdiel od narodeninového turné s mnohými hosťami v roku 2016 si Lucie tentoraz vystačila v základnej štvor-, resp. päťčlennej zostave.

Speváka a bubeníka Davida Kollera, gitaristu a speváka Roberta Kodyma, basgitaristu P.B.CH. (vlastným menom Petr Břetislav Chovanec) a klávesáka Michala Dvořáka dopĺňal na druhej bicej súprave Adam Koller, syn lídra skupiny a dnes už stály koncertný člen kapely. Význam druhého bubeníka vynikol najmä v situáciách, keď jeho otec stál vpredu na javisku s mikrofónom alebo akustickou gitarou, ale neprehliadnuteľný bol aj vtedy, keď spolu búchali v tandeme.

Veľkolepá výprava, no hudba stále na prvom mieste

Profesionáli, akými Lucie nepochybne sú, nič nenechali na náhodu. Hudobná produkcia sa opierala o pôsobivú scénu, ktorej dominovala hra svetiel a pútavé videoprojekcie na plátne za pódiom. Tie osobitne vynikli potom, keď sa stratili statické tváre dievčaťa z obalu nového albumu a vystriedali ich sekvencie zo starších klipov alebo prenos aktuálneho diania na javisku alebo v publiku. Neostalo však len pri starých obrázkoch, mnohé pesničky boli ozvláštnené novými grafikami a vizuálnymi efektmi. Všetky však mali jedno spoločné - boli vkusné a pôsobivé, namiešané v správnom množstve a kombinácii. Nechýbali ani pyrotechnické a dymové efekty, aj v ich prípade však platilo, že neboli samoúčelné. K tomu treba pridať pochvalu za kvalitné ozvučenie haly. Možno len jedna malá pripomienka. V hokejovej aréne pre niekoľko tisíc divákov by sa hodilo častejšie premietať zábery na hrajúcich hudobníkov, aby si koncert mohli naplno očami vychutnať aj tí, ktorí sedeli v najvzdialenejších miestach od pódia.

Základom skvelej koncertnej šou však bola samozrejme hudba. Približne prvú štvrtinu z asi dvojhodinového koncertu tvorili staršie hity skupiny. Vystúpenie legendy odštartovali Šrouby do hlavy, pokračovalo sa ďalším dynamickým songom Lovec, střelec, doktor & vědec, ktorý vystriedal rockový "slaďák" Chci zas v tobě spát. Nechýbali rytmické Pohyby sprevádzané známym videom s modelkou Terezou Maxovou. Keď prišla na rad novinka v podobe prvého singlu z albumu EvoLucie Takhle tě mám rád, ktorá naživo vyznela veľmi dobre, nasledovalo príjemné zistenie, že mnohí si ju spievali spolu s kapelou.


Neplatilo to však o ďalších novinkách, pri ktorých sa publikum, inak spievajúce aj bez vyzvania celé texty, trochu stiahlo. Chce to jednoducho čas, aby sa s novými piesňami zžilo. Pritom napríklad piesne Burning Man alebo Než tě rozkradou majú šancu zaradiť sa k ostatným klasickým hitom od Lucie. Dramaturgia koncertu však novinky umne vložila medzi známe piesne, a tak stačilo, aby zazneli prvé tóny piesní Amerika alebo Panic, a hľadisko bolo znovu vo vare.

Kristove roky

Zásluhou všetkých členov kapely bola atmosféra v publiku od prvej až po poslednú skladbu uvoľnená a pohodová. Hoci na každom zo štvorice vidieť pribúdajúce roky, ukázali, že ich to spolu znovu baví a priazeň divákov si užívajú. S publikom najviac komunikoval David Koller, ale nezaostával ani Robert Kodym, kedysi prototyp rockového rebela a idol mnohých dievčat a žien. Zdá sa však, že všetkým dňom ešte nie je koniec, keďže mu pod nohami aj počas tohto koncertu pristála neidentifikovateľná časť ženského odevu.

Zábavná situácia nastala, keď Kodym pred piesňou Lucie vyzval publikum, aby k 33. narodeninám skupiny zaspievalo blahoželanie. Keďže v publiku bolo aj viacero českých fanúšikov, nevedeli sa najprv "dohodnúť" na jazyku, v ktorom by to zaspievali. Nakoniec to skončilo dohodou, keď sa diváci zjednotili na anglickom "Happy Birthday". Najviac sa však počas šou vyšantil Michal Dvořák, ktorý sa so svojimi mobilnými klávesmi a špeciálnou multidotykovou gitarou nabehal zo všetkých najviac.

Michal Dvořák, Lucie v Bratislave, 27.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováMichal Dvořák, Lucie v Bratislave - pozrite si celý fotoreport

Energetickým vrcholom bola podľa mňa ešte v prvej polovici koncertu trojica piesní Vona říka jó (podfarbená mierne šteklivými video obrázkami), L'aura ("o chlapíkovi, ktorý už tu nie je") a Krev a r'n'r, do ktorej sa nadmieru vložili obaja bubeníci. Silný bol aj záver riadnej časti koncertu v podobe dvoch "horúcich" piesní Oheň (skvelé klávesy!), ktorú David Koller uviedol kritickými slovami na adresu českej politiky, a Dotknu se ohně, pred ktorou Robert Kodym vyzval všetkých, aby si dali nad hlavu rozsvietené mobily. V aréne tak vznikla neopakovateľná a pôsobivá atmosféra.

Koncert skupiny Lucie v Bratislave bol opäť zážitkom. Spokojnosť bola na oboch stranách, a tak nečudo, že prídavky nemohli chýbať. Okrem novinky Nejlepší, kterou znám (druhý singel z nového albumu, ku ktorému bol nedávno zverejnený aj videoklip) zazneli aj "trumpety", tentoraz vo viac tanečnej podobe a, samozrejme, Černí andělé, ktorá je zrejme poznávacou značkou skupiny Lucie pre väčšinu slovenských fanúšikov. V 90-tych rokoch totiž nebolo ničím výnimočným počuť z najpočúvanejších rádií aj tvrdšie rockové skladby. Tie od Lucie naživo fungujú skvele aj v roku 2018, zostáva len veriť, že po albume EvoLucie sa žiadna dlhoročná pauza konať nebude.

Setlist koncertu skupiny Lucie v Bratislave:
(27.11.2018, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

1. Šrouby do hlavy
2. Lovec, střelec, doktor & vědec
3. Chci zas v tobě spát
4. Daniela
5. Sen
6. Pohyby
7. Takhle tě mám rád
8. Vona říká jó
9. L'aura
10. Krev a r'n'r
11. Panic
12. Sex 3
13. Amerika
14. Burning Man
15. Lucie
16. Než tě rozkradou
17. Medvídek
18. Oheň
19. Dotknu se ohně

Prídavky: 
20. Nejlepší, kterou znám
21. Troubit na trumpety by se nám líbilo
22. Černí andělé 

Autor: Ivan Straka
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Lucie