Zakladajúci člen kultových kapiel Joy Division a New Order, basgitarista Peter Hook, sa s projektom The Light po takmer štyroch rokoch vrátil do Bratislavy, aby vzdal hold Joy Division. Zazneli skladby z albumov Unknown Pleasures a Closer, priestor dostala aj počiatočná tvorba New Order.

Keď ešte Ian Curtis stál na čele Joy Division, členovia kapely sa dohodli, že ak ju niektorý z nich opustí, zostávajúci členovia založia novú skupinu a budú robiť iný typ hudby. Nikto z nich neočakával, že spevák vo veku 23 rokov spácha samovraždu a kapela sa pod názvom New Order začne venovať elektronickejšie zameranej tvorbe. A už vôbec nikto vtedy nemohol predvídať, že basgitarista Peter Hook, ktorý New Order opustil v roku 2007, bude o niekoľko rokov neskôr so svojou novou kapelou Peter Hook & The Light hrať oba zásadné albumy Joy Division pred tisíckami nadšených fanúšikov po celom svete.

Počas malého východoeurópskeho turné kapela v priebehu troch dní navštívila Bratislavu, Prahu a Varšavu. Vypredané koncerty dokazujú, že postpunková hudba Joy Division a elektronickejšie skladby z počiatku tvorby New Order nezostarli a dokážu pritiahnuť aj nových fanúšikov, ktorí v čase ich vzniku ešte neboli na svete. Bratislavské publikum už prišlo naladené na vlnu Joy Division - Majestic Music Club klub sa 28. januára zaplnil masou v čiernom odetých fanúšikov všetkých vekových kategórií. Od tínedžerov, ktorých pravdepodobne oslovila temná poetika a existenciálna úzkosť prúdiaca z hudby, až po súčasníkov kapely, ktorí ju mohli zažiť v čase jej krátkej existencie. Okrem množstva tričiek s obrázkom albumu Unknown Pleasures bolo možné zahliadnuť aj nápisy Hooky na chrbtoch tancujúcich.

Zadnú stranu pódia pokryli veľké plachty s grafikou albumov Unknown Pleasures a Closer. O tie tu išlo, úvodný set z tvorby New Order bol skôr "zahrievací", ale splnil účel. Okrem úvodnej skladby Ceremony, ktorá vznikla ešte za života Iana Curtisa, no bola vydaná už pod hlavičkou New Order, potešili najmä notoricky známe synthpopové hymny True Faith a Blue Monday. Tie sa dočkali mnohých, viac či menej vydarených coververzií od kapiel ako Orgy, Flunk, Nada Surf, Nouvelle Vague či The Wombats. V takmer origináli zneli skvele. 


Majstrovské hodiny nesmrteľnej hudby

Po krátkej prestávke nasledoval druhý a posledný album Joy Division, Closer. Jeho vznik poznačila zhoršujúca sa epilepsia a zlý duševný stav Iana Curtisa a vyšiel až dva mesiace po jeho samovražde. Je podstatne temnejší ako Unknown Pleasures a texty sú plné osamelosti, strachu, utrpenia a boja s nevyhnutným koncom. Sú nevypočutým volaním o pomoc.

Keď na pódiu nevedomky očakávate štíhleho, vnútorným napätím zmietaného Curtisa, Hooky, hrdo nosiaci pivné bruško v tesnom tričku a oplývajúci víťaznými gestami zaslúžilých rockerov, skrátka nie je to pravé. Nie je schopný precítiť Ianovo zúfalstvo, to by však nedokázal asi nikto, kto niečo podobné sám neprežil. Treba mu ale uznať, že odkaz Iana Curtisa šíri s nadšením, nasadením a energiou, ktoré sú v jeho veku obdivuhodné. Sympatická komunikácia s publikom aj fanúšikmi kapely prostredníctvom sociálnych sietí naznačujú, že Hookymu záleží na tom, aby projekt The Light nebol len ďalším revivalovým zoskupením (alebo má veľmi dobrý marketing). The Light vznikol najmä preto, aby hudba Joy Divison dostala šancu zaznieť pred väčším publikom, než počas krátkych štyroch rokov existencie kapely.

Do úvahy treba brať aj hudobné majstrovstvo členov kapely - spevák a gitarista Davit Potts, klávesák Andy Poole a bubeník Paul Kehoe tvorili s Hookom na konci 90. rokov aj v skupinu Monaco. Zostavu dopĺňa Hookov syn, basgitarista Jack Bates, ktorý hráva aj s The Smashing Pumpkins.

Prelomovému zvuku Joy Division a New Order vždy dominovali Hookyho basové linky. Jeho typická basová gitara umožnila Joy Division vytvárať v druhej polovici 70. rokov majstrovské skladby, predchnuté skutočným zúfalstvom. Hoci za hlavné poznávacie znamenie hudobného smútku Joy Division sú považované najmä depresívne texty a jedinečný spev Iana Curtisa, množstvo skladieb poháňala práve Hookova zlovestne pulzujúca basgitara. Jeho technika hrania na basgitaru vždy zdôrazňovala dôležitosť rytmu v punk rocku a inšpirovala celú generáciu tanečne orientovaných kapiel novej vlny. Vidieť Petera Hooka a The Light naživo tak znamená aj výborne odohranú, dvaapolhodinovú nálož skvelej hudby. Jedinou technickou nedokonalosťou boli počas prvého setu tichšie vokály, ktoré zanikali vo zvuku nástrojov.

Skladby z Unknown Pleasures, ktoré zazneli v záverečnej časti koncertu, patria medzi najkultovejšie piesne 20. storočia. Disorder, She's Lost Control či Shadowplay zožali búrlivú reakciu publika a jednoznačným vyvrcholením vystúpenia boli prídavky: tiesnivá Digital a burcujúca Transmission rozbúrili celý klub, aby na záver a hymnu prelomu 70. a 80. rokov - Love Will Tear Us Apart - odspievali všetci prítomní. Hviezda Joy Division tak skoro nezhasne. Ktovie, čo by si o tom myslel Ian Curtis? Chcel však po sebe zanechať odkaz, a toto bol jeho život v skratke.

Setlist koncertu v Bratislave:
(28. 1. 2016, Majestic Music Club)

1. set: New Order 
Ceremony 
Homage 
ICB 
Denial 
Everything's Gone Green
True Faith
Blue Monday 

2. set: Closer 
Atmosphere 
Atrocity Exhibition 
Isolation 
Passover
Colony 
A Means to an End 
Heart and Soul 
Twenty Four Hours
The Eternal 
Decades 

3. set: Unknown Pleasures 
Disorder 
Day of the Lords 
Candidate 
Insight 
New Dawn Fades 
She's Lost Control 
Shadowplay 
Wilderness 
Interzone 
I Remember Nothing 

Prídavok: 
Digital 
Transmission 
Love Will Tear Us Apart


Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Igor Daniš - archív Hudba.sk (z koncertu na rovnakom mieste v roku 2012)

Súvisiaci interpreti: Joy Division