Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Rádiohlavy sú rozdané, triumfovali Korben Dallas, Kirschner aj Walter Schnitzelsson

Rádiohlavy sú rozdané, triumfovali Korben Dallas, Kirschner aj Walter Schnitzelsson

31.03.2014 - 11:50 | Michaela Žureková

V nedeľu sa už po šiestykrát odovzdávali hudobné ceny Radio_Head Awards (RHA). K hlavnému organizátorovi, Rádiu_FM, sa tentokrát pridal aj tretí okruh, Rádio Devín, vďaka čomu sa ocenenia obohatili o nové kategórie. A ako už býva zvykom, hudobný večer oproti minulému roku opäť prešiel vývojom vpred.


Keďže pre Rádio_FM je typické, že sa snaží robiť veci netypicky, udeľovanie cien Radio_Head Awards 2013, ktoré sa tento rok po novom konalo v bratislavskej Starej tržnici, otvorila o ôsmej večer ľudová hudba v podaní Paľáčovcov z Hrochote. Následne sa predstavila aj nová moderátorská dvojica zákulisia Tomáš HudákJuraj Tabaček, ktorí po minulom roku nahradili Pištu Vandala a Rudiho Rusa. Ich výstupy pôsobili miestami neohrabane a otázky na interpretov nezmyselne, no situáciu s prehľadom "zachraňoval" zabehnutý Ego_FM, ktorý opäť sprevádzal programom ako hlavný moderátor.

Žiadnou novinkou pre RHA nie sú ani spoločné vystúpenia alebo netradičné spojenia kapiel. Na začiatok sa predviedla už relatívne známa kombinácia Vec mi Zlokot a skvele sa podarilo aj vystúpenie kapely Talkshow s projektom Fallgrapp, ktorý len nedávno vydal svoj debutový album. Rôznorodá hudba znela skutočne celým večerom a oceniť ju prišlo asi jeden a pol tisíc nadšencov, ktorí si mohli užiť výborný priestor Starej tržnice. Môžeme len dúfať, že aj o rok si tu udeľovanie Radio_Head Awards nájde svoje miesto, veľká sála mu pristane.

Radio_Head Awards 2013Pozrite si celý fotoreport z Radio_Head Awards 2013

A víťazom sa stáva...

Z víťazstva v kategórii Nováčik roka sa mohla tentoraz tešiť kapela Walter Schnitzelsson, ktorá bola v tejto kategórii nominovaná už aj minulý rok. Fanúšikovia tak konečne v hlasovaní ocenili, že im to hrá dobre, čomu určite dopomohol silný debut Fever (2013) aj aktuálne turné, na ktorom je kapela spolu s obľúbenými Billy Barman.

Sošku za koncertnú kapelu roka si odnieslo trio Korben Dallas, pre ktorých to ani zďaleka nebol posledný príchod na pódium. Kapela si získala hlasujúcich a aj stovky prítomných fanúšikov, ktorí sa víťazstvu kapely výrazne potešili a ocenili ich mohutným aplauzom. Po druhýkrát sa trojica s charizmatickým lídrom Jurajom Benetinom objavila na pódiu pri preberaní ocenenia za Singel roka. V nomináciách bodovali s piesňami Beh aj Otec, sošku napokon získali za druhú menovanú, ktorej úryvok Benetin v zákulisí naživo zaspieval.

Po vystúpení speváčky Katarzie, ktorú minulý rok objavilo práve Rádio_FM v projekte Demovnica, udelili žánrové ceny. Za elektronickú hudbu získal junáka s rádiohlavou Foolk s nahrávkou Millions Of, v kategórii world music bodovala Jana Kirschner so svojou Morušou Bielou, cenu za hip-hop a R&B prevzalo duo Modré Hory ocenené za album Big Beat a po sošku za žáner hard&heavy si prišli Vandali čoby Synovia hromu.

Predel medzi spomenutými a celkom novými žánrovými kategóriami ovplyvnenými spoluprácou s Rádiom Devín urobilo vystúpenie komorného súboru Quasars Ensemble, ktoré bolo skutočným zážitkom. Z klasickej hudby sa tak plynule prešlo k odovzdaniu ceny za tento žáner, ktorú získal súbor Veni Academy za nahrávku Rolling Tones/In zarter Bewegung. Sošku za džezovú hudbu si odnieslo AMC Trio & Randy Brecker so svojou One Way Road To My Heart.

Radio_Head Awards 2013Quasars Ensemble na RHA 2013 - viac fotiek z odovzdávania cien

Najprestíženejšie kategórie, teda albumy roka podľa kritikov aj podľa poslucháčov, si podľa očakávania podelili Jana KirschnerKorben Dallas. Moruša Biela očarila kritikov a Karnevalová vrana hlasujúcich fanúšikov, vďaka čomu Kirschner premenila svoju druhú a Korben Dallas tretiu nomináciu. S rozdávaním cien sa však neskončilo, pomedzi vystúpenia patriace napríklad Modrým horám, Ivanovi Šillerovi a Františkovi Királymu, ktorí predviedli, čo je to clapping music, alebo neodmysliteľnej formácii Puding Pani Elvisovej, ktorá odpremiérovala nový song, sa oceňovalo ešte v niekoľkých kategóriách.

Hudobným počinom roka, čo môže byť podľa slov moderátorov nielen pieseň, ale napríklad aj podujatie či udalosť, sa stal festival ISCM World New Music Days 2013. Kapela Fúzy Múzy získala ocenenie Nadácie Advance Investments, ktorá jej darovala 2500 eur na nahratie albumu. Cenu za prínos do hudby dostal už avizovaný Pavol Maruščák a významným prínosom do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry podľa SOZA prispel Martin Burlas.

Záver s vtipom aj hĺbkou

Z hľadiska hudobného programu predstavovali vrchol záverečné vystúpenia. Prvé z nich mala na svedomí kapela Billy Barman, ku ktorej sa na pódium pridal aj otec festivalu Pohoda Michal Kaščák. Spolu s bláznivými Barmanmi si zaspieval ich singel Traja, čo pobavilo prítomné obecenstvo. Úplnou bodkou za udeľovaním cien sa však stala pieseň Bolo Nebolo v podaní trojnásobných víťazov Korben Dallas. Ich nezaradenie do programu by bolo veľkou chybou, pretože ho uzavreli s puncom hviezd, ktoré sú viac než len "Desmod pre inteligentných".

Je zbytočné aj tento rok znova opakovať, akým prospešným a užitočným je udeľovanie cien Radio_Head Awards, pretože už šiestykrát sa ukazuje, že je to evidentný fakt. Treba však povedať, že vďaka Rádiu_FM a tentokrát už aj Rádiu Devín, si upevnilo svoju pozíciu ešte viac a dokázalo, že každým rokom sa aj napriek prítomným chybičkám posúva o krok vpred a nezabúda na to najdôležitejšie - na kvalitnú hudbu, ktorá by inde len ťažko dostala svoj priestor.

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti