Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

For You: Speváka s kapelou podrží nástroj, my si musíme tóny ustriehnuť sami

For You: Speváka s kapelou podrží nástroj, my si musíme tóny ustriehnuť sami

04.02.2019 - 09:30 | redakcia

Katalin, Milan, Andrej, Nika a Emil sú piati mladí sympatickí hudobníci, ktorí na pódium nemusia vláčiť hudobné nástroje. Stačia im ich hlasy. Spievajú totiž v štýle a cappella. Spoznajte ich bližšie v exkluzívnom rozhovore, ktorý pre Hudba.sk pripravila Barbora Okruhľanská.


Zastavme sa najprv pri vašom názve For You. Chceli ste ním povedať, že hudbu robíte pre nás? (z ang. for you - pre teba) Alebo je za tým niečo iné?

Katalin: Názov For You sa zrodil v roku 2014, keď sme si štyria kamaráti povedali, že budeme robiť a cappellu na profesionálnej úrovni, že by sme si vedeli predstaviť spievanie ako naše zamestnanie. Názov mal teda viac významov: For You z angličtiny, čiže pre vás, našich poslucháčov a priaznivcov, ale aj 4U - kedže v tom čase sme boli iba štyria.

Aktuálne ste piati. Kto ste? Kamaráti? Partneri? Spolužiaci? Odkiaľ sa poznáte? 

Katalin: Ja s Milanom sme sa spoznali na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, Andrej sa pridal k skupine v roku 2015, keď náš basista odišiel. Nika a Emil sú členmi For You od minulého roka a našli sme ich cez kamarátov na konzervatóriu a hudobníkov. Trávime spolu toľko času, že sa už môžeme pokladať za rodinu. Každý o každom všetko vieme. Keď náhodou nie sme jedeň deň spolu, aj tak si zavoláme, píšeme si. Poznáme sa nielen my ako členovia skupiny, ale aj naše rodinky. A každý rok sa snažíme ísť spolu aj na nejaký menší spoločný výlet.

Kto má akú rolu vo vašej vokálnej skupine? Myslím hlasy.

Milan Masiarik: tenor, občas trúbka alebo aj nejaký beat 
Nika Barľáková: alt
Katalin Lantos Borbély: soprán
Andrej Mann: bas
Emil Esso Smoliga: beatbox a spev
Dávid Berecz: náš zvukár, ktorý je neodlučiteľnou súčasťou For You.

A rolu osobnostnú? Kto je zabávač? Kto velí? Kto plánuje? Kto mudruje?

Milan: Tak ako hlasovo, tak aj osobnostne je každý originálny a celkovo sa dopĺňame. Emil je vždy veľmi energický a dokáže doniesť dobrú náladu hneď od začiatku. Andrej manažuje naše vystúpenia a komunikuje s organizátormi koncertov. Mimochodom, jeho vtipy a ich interpetácia sú nezameniteľné a niekedy aj nezverejniteľné (úsmev). Nika je vysmiata snáď stále a napríklad v štúdiu, keď cíti, že už na nás dolieha únava, jej nasadenie nás všetkých preberie. Nika a Katalin spravujú naše sociálne siete, mňa baví plánovanie a organizovanie nášho kalendára. Je úžasné, že sme takí rôzni, a predsa dokopy fungujeme skvele!

Nika: Čo sa týka velenia, nedá sa povedať, že máme vodcu. Ak chceme makať, musíme všetci piati a navzájom sa podporujeme. Znie to možno zvláštne, ale mudrujeme a plánujeme všetci spolu.


Ste slovenská či maďarská skupina?

Katalin: Jednoznačne sme kapela zo Slovenska. Štyria žijúci v Bratislave a jedna rodená v Tvrdošovciach, ale dlhé roky býva na druhej strane Dunaja, v Maďarsku. Nechceme, aby nás ľudia zaškatuľkovali. Či maďarská alebo slovenská, sme mladí ľudia zo Slovenska, ktorí vedia a ovládajú aj iné jazyky, a preto sme vlastne aj medzinárodná skupina. Dosť veľa koncertov máme aj v iných krajinách, ako napríklad v Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, ale boli sme už aj na Ukrajine. Nemáme problém koncerty moderovať v rôznych jazykoch, aj vo viacerých naraz. Napríklad aj v tomto sme jedineční.

Ako riešite skúšky?

Milan: Katalin cestuje na skúšky do Bratislavy z maďarského Komáromu. Skúšky máme dvakrát týždenne, občas príde celá kapela do Komáromu a skúšame nové veci práve u Katalin doma. Okrem skúšok chodíme aj na hodiny spevu, na tanec a pohyb, do fitka... 

Máte aj iné hudobné skúsenosti? Je For You pre každého z vás prvá seriózna kapela?

Nika: Samozrejme, že máme. Každý z nás sa popri a cappelle venuje aj iným žánrom či už ako hobby alebo aj profesionálne. Napríklad Emil je producentom rôznych piesní slovenských raperov či spevákov... Všetci sme si prešli rôznymi zbormi, hudobnými zoskupeniami a podobne.

Prečo a cappella? Kto vás inšpiroval?

Milan: Ja som sa s a cappella štýlom prvýkrát stretol ešte na konzervatóriu. Už vtedy ma fascinovalo, čo všetko je možné vytvoriť len pomocou hlasov, no nevedel som si predstaviť, že by som sa tým raz mohol živiť.

Nika: A cappella je výnimočný žáner, ktorý na Slovensku nemá až také veľké zastúpenie. Aj preto sme sa rozhodli vybrať si takúto cestu. Prvoradé je však to, že sa nám tento žáner ohromne páči, spoločne sme ho skúsili a zistili sme, že je v nás veľký potenciál. Tak prečo nie? Inšpirovali nás aj gospelové piesne.

Vo vašich piesňach imitujete množstvo hudobných nástrojov. Vie niekto z vás skutočne hrať na nejaký nástroj?

Nika: Niektorí z nás istotne vedia aj na nervy občas (smiech). Ale nie... Každý z nás ovláda hru na nejaký nástroj. Od gitary, basgitary cez klávesy, akordeón až po organ. A dôležité je spomenúť, že keď tvoríme, je pre nás nevyhnutné, aby sme ovládali hru na nástroji kvôli tónom, harmonizácii a podobne.

Máte aj hudobné vzdelanie? 

Katalin: Áno. Všetci piati sme vyštudovali odbory, v ktorých hudba bola neodlučiteľnou súčasťou. Spev, herectvo, dirigovanie, zvuková skladba.

Čo považujete za taký váš "bod zviditeľnenia sa"? 

Nika: Myslíme si, že naším najväčším zviditeľnením sú najmä koncerty a taktiež videoklipy, ktoré sa snažíme pravidelne pridávať na Youtube. Bez toho by nás určite málokto poznal. Avšak pieseň Nenahraditeľná so Simou Martausovou priniesla naozaj veľký úspech a mnoho nových fanúšikov. Takisto aj naše vystupovanie v rôznych médiách.


Na sociálnych sieťach zverejňujete koncertné fotky z lodí, večierkov, plesov... Baví vás koncertovať?

Katalin: Ponuky prichádzajú a sme veľmi radi, že robota a čas, čo do kapely dávame, sa nám pomaly vracia... V decembri sme mali až 27 koncertov, niekedy aj dva za deň, no mali sme aj taký deň, kedy sme mali tri koncerty. Spievame na rôznych podujatiach. Najviac sa tešíme, keď máme samostatný koncert a ľudia prídu na náš koncert len preto, že si nás chcú vypočuť a pozrieť naživo. 

Ako dnes ľudia reagujú na vokálnu skupinu?

Milan: Mimoriadne pozitívne, čo nás veľmi teší. Mnohí reagujú prekvapene na to, čo všetko je možné robiť bez hudobných nástrojov. V tomto smere je po koncerte Emil vždy na roztrhanie a často musí dávať ešte súkromný prídavok (úsmev.) Zaujímavosťou je, že zopár známych mi hovorilo, že si ani neuvedomili, že pieseň Nenahraditeľná je v štýle a cappella.

Bez koho by ste nevznikli?

Katalin: V prvom rade ďakujeme Bohu za milosť stretnutia a publiku za lásku k hudbe a For You. Prvý človek, ktorý v nás uvidel potenciál, bol náš manažér Dávid, ktorému sa páčilo, čo robíme, vtedy ešte ako hobby. Spievali sme v kostoloch, na svadbách, na narodeninových oslavách... On bol ten, ktorý navrhol a vymyslel For You a neustále nás motivuje a podporuje.

Nika: Za našími úspechmi stoja naše rodiny, od ktorých čerpáme obrovskú podporu a energiu. Každý hudobník vie, že umelecký smer nie je ľahký a často sú práve naši najbližší pre nás "pohonným motorom" (úsmev).

Máte na svojom konte nejaké albumy?

Katalin: Prvý album sme vydali v roku 2016 s názvom We Sing... For You. Sú na ňom známe hity v anglickom, slovenskom a v maďarskom jazyku. Našou krstnou mamou bola Mária Čírová, ktorá si s nami aj jednu pesničku zaspievala. V tom istom roku sme vydali aj vianočný album Merry Christmas... For You, na ktorom sú najmä koledy a vianočné piesne. Náš najnovší album sme vydali koncom novembra minulého roka a má názov Seasons. Na albume je 14 piesní, coverov ako od Jacksona The Way You Make Me Feel, letný hit Katchi, Havana od Camily Cabello, aj Nenahraditeľná so Simou Martausovou alebo Unikát od Márie Čírovej. Nájdete tam aj našu vlastnú skladbu Open Your Eyes či Antológiu a dve veľmi pekné maďarské piesne.


Na aký štýl hudby ste sa rozhodli orientovať?

Nika: Doposiaľ sme sa neohraničili žiadnym štýlom. Veľkú časť nášho repertoáru tvoria populárne piesne celosvetovo známych interpretov, ale aj gospelové piesne a spirituály. Nedávno sme dostali za úlohu vytvoriť pre zákazníka pieseň na mieru, kde spájame muzikálovú pieseň s rapom. Takže je to rôzne a tešíme sa z každej novej skúsenosti.

Kto je váš hudobný vzor?

Nika: Pre mňa a Katalin jednoznačne Pentatonix!

Andrej: Hudobných vzorov je veľa, nakoľko spievame skladby rôznych štýlov. V každom štýle nájdeme niekoho, koho tvorbou sa inšpirujeme a vždy do prevzatej skladby pridáme niečo vlastné.

Výber piesní, detailné počúvanie, hodiny skúšania, zlaďovania sa. Čo je na a cappelle najťažšie?

Andrej: To najťažšie niekedy býva aj najkrajšie. V našom prípade je to tvorba novej skladby, či už vlastnej alebo aranžovanie piesne od niekoho iného. Je to časovo aj psychicky náročná práca, každý z nás má vlastné nápady, ktoré musíme vtesnať do jedného celku. Občas sú to záchvaty smiechu pri mikrofóne, občas škrípanie zubov, ale nakoniec to vždy stojí za to. Pri koncerte je najťažšie doladiť sa do správnej harmónie, keď sa niekomu podarí zaspievať iný tón. Speváka s kapelou podrží nástroj, ktorý hrá správne tóny, my si to musíme ustriehnuť sami.

Určite sa vám už na koncerte stal nejaký trapas. Podeľte sa s nami a rozveseľte nás.

Katalin: No, samozrejme, bolo ich zopár, ale vždy sme to nejako uhrali. Trapas a zároveň profesionalizmus bolo, keď sme na jeden decembrový koncert prichádzali medzi ľudí na vysvietenom kamióne a počas jednej piesne nám vypadla elektrina... Pokračovali sme v spievaní aj bez ozvučenia a celé námestie s nami ďalej spievalo Unikát. Po piesni zvukári behom pár minút problém vyriešili a koncert fičal ďalej. 

Samozrejme, stalo sa aj to, že niekto zabudol text. Jeden nezabudnuteľný trapas bol aj v živom vysielaní do televízie, keď sme si mysleli, že ešte máme zopár minút a náš basista odišiel na toaletu. Medzičasom nás však zavolali na pódium, a tak sme zaimprovizovali - zmenili sme poradie a prvú pesničku sme zvládli aj bez neho. 


Čo považujete za váš najväčší doterajší úspech?

Emil: Za jeden z najväčších úspechov ja osobne považujem naše najnovšie CD Seasons, ktoré sme vytvorili čisto v našej réžii od vymýšľania, cez aranžmány až po finálnu mixáž a mastering, ktorý sme robili spolu s Milanom u nás v štúdiu v Petržalke. Veľa sme sa pri tvorbe CD naučili, zdokonalili sme sa v štúdiovej práci a v práci za mikrofónom. Každý sme si rozšírili svoje tvorivé schopnosti a posunuli sa o veľký kus vpred.

A čo sny a plány do budúcnosti? Čo vás čaká tento rok?

Katalin: Ako každý rok, aj tento rok sme si na začiatku roka sadli a porozprávali sa o našich plánoch. Určite by sme chceli pokračovať v nahrávaní videoklipov, už od začiatku roka pracujeme na vlastných skladbách a coveroch. Chceli by sme spraviť vlastnú slovenskú a anglickú skladbu, ak sa podarí aj maďarskú v spolupráci s nejakým maďarským interpretom. V roku 2018 sme mali 105 koncertov, tento rok sa budeme snažiť, aby sme sa dostali do ešte viac miest, na festivaly a na obecné a mestské podujatia, bližšie k našim priaznivcom.

Chceme na sebe ďalej pracovať, aby sme sa stále zlepšovali a dostali sa do rádií, televízií či na portály, ako je tento. Určite by sme sa chceli zúčastniť aj nejakej súťaže, nie však talentovej šou, ale skôr niečo také, čo sa vyslovene orientuje na a cappellu. Minulý rok sme sa sústredili na nový album a nezostal nám čas na vianočné CD, takže tento rok sa budeme snažiť pripraviť a vydať vianočný album s najznámejšími vianočnými skladbami.

Kde sa vidíte o päť rokov?

Andrej: Na dovolenke v Dominikánskej republike (smiech). 

Čo by ste na záver odporúčali tým, ktorí o vás doteraz ešte nepočuli a chcú si vás teraz pozrieť na Youtube. Na akú vašu pesničku by si mali kliknúť ako prvú? 

Andrej: Podľa toho, na čo má poslucháč chuť, ak pomalšiu, tak You Raise Me Up, ak rýchlu, tak napríklad Katchi. Inak, videoklip ku skladbe Katchi sa natočil za jeden deň v krásnom prostredí Sadu Janka Kráľa v Bratislave. Natáčalo sa 360° kamerou a finálne zábery boli pretransformované do projekcie Little Planet. Výsledok je preto jedinečný. Dá sa povedať, že je to prvý videoklip na Slovensku natočený a finalizovaný týmto spôsobom.


Autorka: Barbora Okruhľanská 
Foto: Kristína Botlová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti